Jump to content

as1

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  32
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

39 Neutral

About as1

 • Rank
  Alderamin

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Żałuję że sprzedałem starego Opla Astre 1.7 cdti. Nowego auta szkoda mi na dwa kilometry jazdy po błocie i dziurach żeby dojechać na najlepszą ciemną miejscówkę obserwacyjną jaką znam.
 2. Teleskop Bresser AR 102/600 i małe powiększenia x19, x 31, x40. Mam też lornetkę 10x50 ale jest słaba (optycznie i technicznie).
 3. Miejscowość w której zawsze jest weekend - Sobota powiat Lwówek Śląski. Po lewej cmentarz , po prawej Karkonosze :-)
 4. Tylko nie próbuj zobaczyć wszystkiego na raz ;-) To ciekawe zjawisko - że wszystkie te obiekty poruszają się z niewyobrażalnymi prędkościami, a z perspektywy naszego życia pozostają w tym samym miejscu.
 5. Mam taką jedną miejscówkę. Ani jednego sztucznego źródła światła w zasięgu wzroku. Od kiedy zacząłem obserwacje obiektów Katalogu Messiera nawet nie myślę o tym żeby patrzeć w gwiazdy z balkonu czy z pod bloku. Wiem co daje ciemne niebo i ile więcej się widzi. A po godzinie adaptacji wzroku do ciemności to bajka. Podwójna gromad w Perseuszu aż bije po oczach. I to bez żadnego sprzętu. Gwiazd jest tyle że czasem mam problem z rozpoznanie gwiazdozbiorów.
 6. Więcej tutaj: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/24456-katalog-messiera-w-małym-achro/ Pierwsze próby nie były zbyt udane, grafiki zostały już skorygowane.
 7. Ale to wielkie ! Na forum astronomicznym są dwa razy mniejsze.
 8. Witam. Od listopada obserwuję małym refraktorem obiekty Pana Messier. Po każdej obserwacji robię prostą grafikę. Mam już na koncie 66 obiektów i powoli zaczynam tworzyć Przewodnik ( zbiór grafik z opisami ). Niektóre z obiektów chciałbym okrasić jakimś zdjęciem. Jeżeli ktoś chcę się podzielić swoją pracą proszę wysyłać na adres : adriansobczak@o2.pl . Przewodnik będzie ogólnodostępny dla każdego za darmo. Proszę jednak od dopisek w mailu " wyrażam zgodę na wykorzystanie zdjęcia w przewodniku - Katalog Messiera w małym teleskopie". Zdjęcia będą podpisane na życzenia autora : imieniem i na
 9. Witam. Właśnie przeczytałem cały wątek. Lubię takie dreszczowce. Mam taki sam sprzęt. Prowadzę pewien temat na sąsiednim forum "Katalog Messiera w małym achro. - Obiekty głebokiego nieba - Forum Astronomiczne" https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/24456-katalog-messiera-w-małym-achro/ . Jeżeli będzie miał Pan jakieś pytania proszę pisać. Poznałem już nieco możliwości sprzętu, jego wady i zalety. Pozdrawiam i życzę pogodnego nieba bo w obserwacjach to jest najważniejsze.
 10. Dlatego ja mam w swojej "kosmetyczce" X-Cel 12 , 9 i 7 mm. Polubiłem te szkła za wygodę, gabaryty, obrazy i cenę. Używam z achro 102/600.
 11. Parę grafik z obserwacji. Grafiki oddają w przybliżeniu to co widziałem podczas łapania obiektów Katalogu Messiera. Obserwacje pod ciemnym niebem, bez Księżyca, bez sztucznych źródeł światła. W odległości 10 km od małego miasta. Niebo bez chmur , warunki dobre albo bardzo dobre. Z racji że nie lubię powielać tematów więcej pod linkiem : https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/24456-katalog-messiera-w-małym-achro/
 12. Życzę udanych zakupów i jeszcze bardziej udanych i ekscytujących obserwacji. Ja czasem popatrzę sobie przez okno na Księżyc jak nie chce mi się nigdzie wychodzić. P.S. Tylko nikomu nie mów :-)
 13. O jednej rzeczy musisz wiedzieć. Wszystkie te obserwacje prowadziłem pod ciemnym niebem. Obiekty DS + mały achro + lampy miasta = rozczarowanie. Tak naprawdę to żaden teleskop nie lubi lamp. Księżyc, Jowisz, Saturn , Wenus to już inna sprawa, jak się uprzesz to nawet z kuchni przez okno można obserwować ( południowa strona ). Co prawda są lepsze konstrukcje do planet ale taki teleskop też wystarczy żeby zboczyć coś więcej niż jasną kulkę.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.