Jump to content

dakwather

Społeczność Astropolis
 • Posts

  31
 • Joined

 • Last visited

About dakwather

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

dakwather's Achievements

7

Reputation

 1. Cześć, wyszedłem dzisiaj wypróbować sprzęt i pstrykałem sobie Andromedę. Nie robiłem żadnych klatek kalibracyjnych na razie, głównie trening ustawiania precyzyjnie polarnej, no ale bez pierwszych fotek się nie mogło obejść Udało mi się zrobić 120x30s, ISO 800. Sprzęt to TS APO 65Q i Canon 1100D na montażu EQM35-PRO. Zestackowałem fotki w APP i po małym cropie lecz bez postprocessu efekt wygląda jak niżej. Tutaj moje pytanie : czy zdjęcia referencyjne służą m.in. zniwelowaniu tej plamy nad M31 czy też pasków na zdjęciu? Pytam, bo nie wiem czy robię coś źle już przy foceniu lightów, czy też zdjęcia referencyjne pomogłyby temu zdjęciu wyglądać przyzwoicie. Oczywiście blask lampy z prawej strony też nie pomógł, ale pomińmy ten fakt - cieszę się już pierwszym zarysem czegoś tak odległego, który został uchwycony przeze mnie. Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedzi!
 2. Nie, wszystkie złączki mam gwintowane i mają stałą długość, nawet ich nie rozłączam. Najlepsze jest to, że z odległością nic nie zmieniałem, a nagle nie mogę wyostrzyć. To przypadek, że wypada większy Księżyc, zdjęcia poglądowo tylko wrzuciłem. Rozmiar Księżyca w kadrze jest taki sam. Sprawdziłem teraz na odległych obiektach w dzień i łapie ostrość bez większego problemu, także już nic nie wiem..
 3. Cześć, odkopuje temat. Natrafiłem na kolejny problem, nie mogę złapać ostrości Księżyca. Złapanie ostrości jest niemożliwe, w najostrzejszym momencie łapania ostrego kadru, Księżyc jest i tak niewyraźny. Dodam, że jeszcze niedawno wszystko śmigało :/ Czyściłem ostatnio szkło mikrofibrą, ale nie wiem jaki to może mieć wpływ. Mam matrycę aparatu do wyczyszczenia, ale to też raczej nie wpływa na łapanie ostrości. Może jeszcze warto wspomnieć, że przerzucałem kartę do drugiego aparatu, teraz stworzył się na karcie folder dodatkowy (102D3100 - karta była wkładana do Nikona D3100 ), do którego wpadają nowe zdjęcia z Canona. Poprzednio zdjęcia się zapisywały w folderze 101CANON. Czy ktoś ma jakiś pomysł, jak to rozwiązać? Wrzucam 1 klatkę, gdy wszystko działało jak należy i 1 klatkę z dzisiaj.
 4. W takim razie, dlaczego już w punkcie 3 tego poradnika włączamy montaż, a dopiero potem ustawiamy dokładnie polarną? Według mnie, logika mówi, że najpierw ustawiamy polarną dokładnie i wtedy zasilamy montaż.
 5. Super, brzmi dość jasno i obiecująco. Swoją drogą myslałem, że montaż zapamiętuje home point od razu po włączeniu zasilania. Jak to w końcu jest?
 6. Jeszcze jedno pytanie - jeśli w lunetce biegunowej widzę hologram, który jest obrócony, to polarną powinienem ustawić nie patrząc na cyfry- tam gdzie jest polarna w aplikacji (b), czy też sugerować się jedynie cyferkami (a) ? Spróbuje zobrazować to na przykładzie. Ustawienie na podstawie przykładowego screena z apki, który jest wyżej.
 7. Chcę skalibrować lunetke, robię to wszystko pierwszy raz Sugeruję się poradnikami, ale jak widać, co montaż to co innego. Zakładam, że aby skalibrować lunetke przy pomocy imbusa, wcześniej muszę jakoś ją odpowiednio zorientować względem montażu i to właśnie chce wykonać.
 8. Cześć, mam problem z ustawieniem osi do pozycji zero. Nie mogę regulować podziałka miesięcy, nie ma żadnej śrubki do odkrecenia, która umożliwiałaby mi wyregulowanie jej. Jak zatem mogę to zrobić? Mój montaż to EQM 35 Pro. Pozdrawiam.
 9. Kupię maske bahtinova z mocowaniem do teleskopu 65/420.
 10. Pełnia z 27.04 - co prawda nie jest to dzisiejszy Księżyc, ale moja pierwsza fotka - daje satysfakcji sporo TS Apo 65q + Canon 1100d + EQM-35 Pro. PIPP+ AutoStakkert , obróbka PixInsight Możliwe, że w materiale siedzi jeszcze więcej, bo z obróbką również zaczynam, ale efekt już - według mnie - satysfakcjonujący. Pozdrawiam!
 11. Udało się, śmiga jak należy, nasz satelita nie wygląda już jak piłeczka do tenisa stołowego Okazało się, że jakimś cudem miałem ustawione LV display gain na wysoką wartość w Magic Lantern, a dotychczas nie wiedziałem o takiej opcji. Przez to ostrości nie mogłem złapać. Dziękuje wszystkim za pomocne wskazówki.
 12. Próbowałem właśnie i udało się wyostrzyć na kominie dalekiego sąsiada Zauważyłem, że Live view jakieś bzdury pokazuje - obraz bardzo jasny, nie mający przełożenia na to co faktycznie widzi aparat. Jak będzie okazja to spróbuje ustawić ostrość na Księżycu bez używania live view, zobaczymy co z tego wyjdzie, ale jestem pozytywnej myśli !
 13. Hmm, specjalnie dobierałem tak złączki, żeby nie mieć z tym problemu ( choć to był dobór na podstawie opinii innych, bo nie mogłem tego sprawdzić samemu). Złączki aparat- teleskop to M52-M42, przedłużka M42-M42 i M42-T2. Razem ok. 40mm, a flange focal distance Canona 1100d to 44mm. Także razem do matrycy jest 84 mm.
 14. Też mi się wydaje właśnie, że coś z ostrością nie halo. Jednak przy regulacji teleskopem, nie widzę poprawy.
 15. Okej, to dość mało, Próbowałem oscylować w graniach 1/100 i mniej sugerując się zdjęciami z sieci, ale poniżej 1/1000 raczej nie zszedłem oprócz jednego zdjęcia. Przy 1/3200 widać.. Może jeden krater, choć nie jestem pewien, czy to nie jakaś plama Wydaję mi się, że coś z ostrością również powinienem zmienić, ale regulując teleskopem nie uzyskuje efektów.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.