Skocz do zawartości

dakwather

Społeczność Astropolis
  • Postów

    43
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez dakwather

  1. Tak zrobię, dzięki. Dam znać jak efekt. Właśnie, dobre spostrzeżenie @WojtasSP320, faktycznie sporo tego smaru.. Zdążyłem już co nie co szkiełko umazać, znacie dobry sposób, żeby to szkiełko wyczyścić z tłuszczu? Jeszcze dwa pytania:

    1. Czy po ponownym montażu lunetki biegunowej są jakieś wymagane operacje oprócz kalibracji lunetki biegunowej?

    2. Czy w przypadku, gdy grawer na szkiełku był w pozycji 0 osi RA obrócony o pewien kąt, aby to teraz wyregulować muszę włożyć szkiełko odpowiednio zorientowane czy są inne dokładniejsze sposoby?

  2. 7 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

    Przewiercić i nagwintować na nieco większy kaliber i wsadzić tam odpowiednio większą śrubkę?

     

    Rozumiem, że przed operacją trzeba by wyjąć lunetkę z głowicy? Musiałbym wtedy załatwić gwintownice i znaleźć odpowiednią śrubkę, one są miniaturowe, a domyślam się, że długość powinna być taka sama lub bardzo podobna.

  3. Witam, 

     

    Podczas justowania lunetki biegunowej niestety jeden z gwintów (trzech małych śrub imbusowych) się wyrobił. Niestety nie mogę śruby dokręcić, odkręcić - kręci się w kółko. W tym przypadku nie mam możliwości skalibrowania lunetki i cieszenia się tym jakże mało wymagającym hobby 😕 Jakie są alternatywy w takiej sytuacji? Naprawić w jakiś sposób (jaki) ten gwint, załatwiać nowa lunetkę biegunowa (trochę głupio wydawać kasę na nowa lunetkę przez jeden wyrobiony gwint), może jakieś inne propozycję?

     

    Pozdrawiam.

  4. 45 minut temu, WojtasSP320 napisał(a):


    Kolega @siutek zakupił niedawno stację Orion Dynamo Pro 155Wh (tak to chyba się nazywa) i po pierwszej testowej nocy jestem pod wrażeniem możliwości i w stosunku do gabarytów.
    https://teleskopy.pl/Orion-Dynamo-Pro-155-Wh---bateria-przenośna-3-x-USB,-3-x-12-V-DC,-1-x-220-V-AC-standard-EU-(zasilacz-/-powertank;-SKU---02313)-teleskopy-5487.html

    Widziałem tę opcje, ale mam wrażenie, że co produkt jest dedykowany do astro to cena jego rośnie drastycznie :D Pojemność ma 155Wh, za 720zł natomiast stacja Jackery Explorer 240EU w cenie 830zł oferuje 240Wh (choć tu nie ma wyjścia 12VDC).

     

    Tak sobie teraz pomyslałem, że może ta opaska grzejna na teleskop pobiera więcej podczas podgrzewania do pewnej temperatury, a potem się stabilizuje na tych kilku watach.

  5. 6 minut temu, count.neverest napisał(a):

    Kup coś sprawdzonych marek jak Suaoki, Ground Zero, Jackery. Nie szedłbym nigdy przy zasilaniu w taki no name.

    Trochę Ci dużo mocy na grzałce wyszło. 

     

     

    Faktycznie wyszło sporo, mierzyłem ustawiając maksymalną moc grzałki. Czytałem sporo opinii i podobno sprzęt godny polecenia. Dzięki za odzew.

     

    edit: https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=6725 to ta grzałka, podają 7W. Nie wiem skad taki pomiar w takim razie.

  6. Cześć, przymierzam się do zakupu przenośnej stacji zasilania, aby ułatwić sobie nocne sesje.

    Mam do zasilenia montaż EQM35 Pro oraz grzałkę do teleskopu. Zmierzyłem watomierzem zużycie energii przez te urządzenia i podczas śledzenia obiektu montaż pobiera ok. 18,5W natomiast grzałka 20W. W przybliżeniu daje to nam ok. 40W.

    Zakładam sesję ok. 6h, więc mamy razem 240Wh (oczywiście będzie to trochę więcej z uwagi na większe zużycie prądu przy kalibracji, znajdowaniu obiektu itp.). Znalazłem taką stację zasilania Stacja 299Wh. Czy jesteście w stanie mi doradzić czy jest to dobry wybór? Na co zwrócić uwagę oprócz samej pojemności? Uwzględniając straty pewnie będzie tutaj +- 250Wh z tej wymienionej stacji. Za każde wskazówki dziękuje, nie są to grosze, stąd wolę dopytać.

     

    Pozdrawiam!

  7. 21 godzin temu, janekosa napisał:

    Coś takiego popełniłem. Może nie najpiękniejsze ale moje własne :D
    Jak zawsze jestem otwarty na konstruktywną krytykę :)

    Ewidentnie widać problem regulacji odległości korektora. Trochę się poddałem wychodząc z założenia że za jakiś czas i tak kupię kamerę i trzeba będzie walczyć od nowa :D

    Technikalia:
    TS 115/800 + korektor, Canon 6d mod. 8-minutowe suby, w sumie okrągłe 10 godzin materiału, stack z 80% klatek.
    Stack tutaj jak się kto chce pobawić.

    Czy ta wersja cukierkowa ma rację bytu czy trochę pojechałem za mocno? :hmmm:

    wstawiam resize 50%, pełne są tutaj (normalna) i tutaj (cukierek) bo chyba za duże były i nie chcą się wrzucić.

     

    IC434-50%.png

     

    IC434-50%-cukierek.png

     

     

    Potwierdzam słowa przedmówcy, bardzo dobry materiał! Mi osobiście bardziej podoba się Twoja 1sza wersja. Ja uzyskałem coś takiego, ale raczkuję dopiero w obróbce! Pozdrawiam. 

    obrobka15_01_22.jpg

    • Lubię 2
  8. 22 minuty temu, _Spirit_ napisał:

    Patrząc na stack to wydaje mi się że ostrość na pierwszym miejscu.

    Edit + gradienty. Może i Bortlea 5 ale wygląda jak spod latarni.

     

    Tak, to fakt.. Latarnia stosunkowo blisko i odczułem jej wpływ. A co do ostrości to pojawia się problem taki, że przy użyciu maski Bahtinova i przybliżeniu 10x w Canonie, wciąż nie jestem w stanie ustawić idealnej ostrości. Po prostu gwiazda wciąż jest za mała, dlatego trudno zgrać idealnie powstałe promienie, które również są małe i niemal się zlewają. 

  9. Moja pierwsza Andromeda.. Powoli wychodzę z przedszkola tego hobby, chociaż czy aby na pewno? Wrzucam stacka, pokażcie co wam się udało wyciągnąć - będę wiedział nad czym popracować. No i konstruktywna krytyka też mile widziana! Pozdrawiam.

     

    Setup: TS APO 65Q, EQM-35 PRO, Canon 1100d MOD

     

    Light: 53x90s, Dark: 15x90s, Bias: 40x1/4000s.

     

    Bortle 5

     

    stack_M31

    m31_fina;.jpg

    • Dziękuję 1
  10. Cześć, wyszedłem dzisiaj wypróbować sprzęt i pstrykałem sobie Andromedę. Nie robiłem żadnych klatek kalibracyjnych na razie, głównie trening ustawiania precyzyjnie polarnej, no ale bez pierwszych fotek się nie mogło obejść :) Udało mi się zrobić 120x30s, ISO 800. Sprzęt to TS APO 65Q i Canon 1100D na montażu EQM35-PRO.  Zestackowałem fotki w APP i po małym cropie lecz bez postprocessu efekt wygląda jak niżej. Tutaj moje pytanie : czy zdjęcia referencyjne służą m.in. zniwelowaniu tej plamy nad M31 czy też pasków na zdjęciu? Pytam, bo nie wiem czy robię coś źle już przy foceniu lightów, czy też zdjęcia referencyjne pomogłyby temu zdjęciu wyglądać przyzwoicie. Oczywiście blask lampy z prawej strony też nie pomógł, ale pomińmy ten fakt - cieszę się już pierwszym zarysem czegoś tak odległego, który został uchwycony przeze mnie. Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedzi!

     

     

    andro.png

  11. Nie, wszystkie złączki mam gwintowane i mają stałą długość, nawet ich nie rozłączam. Najlepsze jest to, że z odległością nic nie zmieniałem, a nagle nie mogę wyostrzyć. To przypadek, że wypada większy Księżyc, zdjęcia poglądowo tylko wrzuciłem. Rozmiar Księżyca w kadrze jest taki sam. Sprawdziłem teraz na odległych obiektach w dzień i łapie ostrość bez większego problemu, także już nic nie wiem.. 

  12. Cześć, odkopuje temat. Natrafiłem na kolejny problem, nie mogę złapać ostrości Księżyca. Złapanie ostrości jest niemożliwe, w najostrzejszym momencie łapania ostrego kadru, Księżyc jest i tak niewyraźny. Dodam, że jeszcze niedawno wszystko śmigało :/ Czyściłem ostatnio szkło mikrofibrą, ale nie wiem jaki to może mieć wpływ. Mam matrycę aparatu do wyczyszczenia, ale to też raczej nie wpływa na łapanie ostrości. Może jeszcze warto wspomnieć, że przerzucałem kartę do drugiego aparatu, teraz stworzył się na karcie folder dodatkowy (102D3100 - karta była wkładana do Nikona D3100 ), do którego wpadają nowe zdjęcia z Canona. Poprzednio zdjęcia się zapisywały w folderze 101CANON. Czy ktoś ma jakiś pomysł, jak to rozwiązać? Wrzucam 1 klatkę, gdy wszystko działało jak należy i 1 klatkę z dzisiaj. 

     

    ksiezycse.png

  13. Godzinę temu, mirek01 napisał:

     

    Z pilotem syn scan jeśli nie zaparkujesz poprzednio (home position) po każdym właczeniu zakłada że jest ustawiony  w pozycji na biegun, AZ 000st  Al np:52st (zależy od wprowadzonej szerokości geograficznej) niezależnie w jakiej pozycji jest faktycznie i trzeba przeprowadzić procedurę alignacji na gwiazdy.

    Jeśli natomiast przy poprzednim używaniu zaparkujesz go  w "home..." to nie musisz go od nowa alignować.

     

    M.

     

    W takim razie, dlaczego już w punkcie 3 tego poradnika włączamy montaż, a dopiero potem ustawiamy dokładnie polarną? Według mnie, logika mówi, że najpierw ustawiamy polarną dokładnie i wtedy zasilamy montaż. 

  14. 6 godzin temu, mirek01 napisał:

    Poczytaj sobie to:

     

     

    Metoda sprawdzona i bardzo dokładna  przy odrobinie wprawy zajmuje 10-15min. A dokładność jaką ja średnio mam  to ok. 9-10' od bieguna

     

    M.

    Super, brzmi dość jasno i obiecująco. Swoją drogą myslałem, że montaż zapamiętuje home point od razu po włączeniu zasilania. Jak to w końcu jest?

  15. Jeszcze jedno pytanie - jeśli w lunetce biegunowej widzę hologram, który jest obrócony, to polarną powinienem ustawić nie patrząc na cyfry- tam gdzie jest polarna w aplikacji (b), czy też sugerować się jedynie cyferkami (a) ? Spróbuje zobrazować to na przykładzie. Ustawienie na podstawie przykładowego screena z apki, który jest wyżej. 

    asz22.png

    asz1.png

  16. Pełnia z 27.04 - co prawda nie jest to dzisiejszy Księżyc, ale moja pierwsza fotka - daje satysfakcji sporo :) 

    TS Apo 65q + Canon 1100d + EQM-35 Pro.  

    PIPP+ AutoStakkert , obróbka PixInsight

    Możliwe, że w materiale siedzi jeszcze więcej, bo z obróbką również zaczynam, ale efekt już - według mnie - satysfakcjonujący. Pozdrawiam!

    crop3.png

    • Lubię 7
  17. Godzinę temu, lkosz napisał:

    Z ostrością to pewnie będziesz potrzebować złąki wydłużającej lub chociaż podłączyć pod kątówkę, inaczej w refraktorze możesz nie wyostrzyć

     

    Hmm, specjalnie dobierałem tak złączki, żeby nie mieć z tym problemu ( choć to był dobór na podstawie opinii innych, bo nie mogłem tego sprawdzić samemu). Złączki aparat- teleskop to M52-M42, przedłużka M42-M42 i M42-T2. Razem ok. 40mm, a flange focal distance Canona 1100d to 44mm. Także razem do matrycy jest 84 mm. 

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.