Jump to content

Magnetar

Społeczność Astropolis
 • Posts

  24
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Magnetar's Achievements

33

Reputation

 1. Ja pod Bortle 4 w 15x70 Veila zobaczyłem dopiero z filtrami UHC. Wiele obiektów z filtrami wygląda lepiej niż bez. Także moim zdaniem warto. Trzeba tylko zadbać o dobrą izolację od światła po bokach.
 2. Indywidualny konsument może ograniczyć kupowanie chińskich produktów, ale tylko do pewnego stopnia: - produkty chińskich firm - można stosunkowo łatwo zidentyfikować - produkty firm z innych krajów składane w Chinach - trudniej, bo wymaga sprawdzania na bieżąco co gdzie jest produkowane - produkty firm z innych krajów składane poza Chinami, ale zawierające chińskie podzespoły - praktycznie nie do sprawdzenia dla zwykłego konsumenta, może poza paroma głównymi elementami np. procesorem w urządzeniach elektronicznych Czy takie działania mają sens i na ile są uzasadnione, to już inny temat. Jak ktoś chce, to ma pewne możliwości, chociaż warto pamiętać, że radykalna strategia unikania chińskich produktów znacząco utrudni życie konsumentowi ją stosującemu, a władze ChRL nawet tego nie zauważą.
 3. @peter5, masz rację. Umieszczałem latarkę za głęboko w okularze. Przy większej odległości źródła światła od okularu otrzymałem wynik zbieżny z Twoim.
 4. Sprawdzałem swój egzemplarz kładąc kartkę na obiektyw i świecąc w okular. Krążek światła pokrywał cały obszar obiektywu aż do krawędzi. Ma też gwinty umożliwiające montaż filtrów w standardzie 1,25''.
 5. Korzystam ze Slika Pro 700DX pod DO SkyGuide 15x70. Używany może się zmieścić w Twoim budżecie. Jest stabilny, wysoki i wygodnie operuje się jego głowicą, ale ja obserwuję na stojąco. Do obserwacji na siedząco (a nawet na leżąco) możesz potrzebować żurawia.
 6. Miałem podobną historię z Samyangiem 14, tylko kupowałem używane. Pierwszy nie ostrzył na nieskończoność, drugi miał rozjechaną skalę ostrości, częściowo to poprawiłem, ale jeszcze będę musiał nad nim posiedzieć. @Grzegorz Barański, przetestuj swój egzemplarz w dzień i w nocy, na pełnej dziurze i przymknięty. Rokinon i Samyang to to samo, te obiektywy są sprzedawane pod co najmniej 3 markami: Samyang, Rokinon i Falcon. Zwróć uwagę czy ostrość z każdym rogu kadru jest zbliżona, bo zdarza się że np. po prawej jest ostro, a po lewej obraz jest trochę rozmyty.
 7. Jeśli chodzi o astrofotografię, to mam za małe doświadczenie żeby coś konkretnego doradzić, więc post będzie bardziej ogólnie o fotografii. Nie napisałeś jaki masz aparat i z jaką matrycą. Kupiłeś obiektyw zaprojektowany pod wideo (ale fotografować też można) i przeznaczony dla matryc APS-C. To oznacza, że będziesz miał FOV jak 25,6 mm na pełnej klatce (FF). To jest szeroki kąt, ale nie ultraszeroki. Rozważałeś też Sigmę 30 mm, która da FOV zbliżony do 50 mm na FF, czyli już nie szeroki kąt a standard. Nie ma jednego obiektywu do wszystkiego. Np. do portretów i kwiatuszków stosuje się zazwyczaj obiektywy o dłuższych ogniskowych. Nie można tak ogólnie stwierdzić, że f/1.4 jest lepsze (jak zdefiniować pojęcie "lepsze"?). Zależy jakie konkretnie obiektywy porównujesz i co chcesz osiągnąć. Niektóre f/1.8 dadzą lepszą jakość zdjęć (rozdzielczość, koma, aberracje...) niż inne f/1.4. Tanie obiektywy dają zwykle bardzo słabej jakości obrazek na maksymalnym otworze względnym. W astrofotografii wiele obiektywów i tak będziesz musiał mocniej przymknąć, żeby uzyskać satysfakcjonujący efekt.
 8. Dolny Śląsk. Przed zaćmieniem słonecznie, w trakcie niemal całkowite zachmurzenie i deszcz, po zaćmieniu ponownie słonecznie Canon 5D Mark II, Tamron 70-300 z folią Baader, zdjęcie z ręki.
 9. Popieram umożliwienie autorowi ogłoszenia zdecydowania czy zezwala na komentarze i czy chce je zatwierdzać przed publikacją. Czyli każdy miałby część uprawnień moderatora w swoim temacie w dziale Giełda. Czasem pojawiają się pytania o kompatybilność lub możliwość zastosowania sprzętu do uzyskania konkretnego rezultatu i można takie kwestie rozstrzygać bez zakładania oddzielnego tematu. Podejrzenia oszustwa zdecydowanie powinno się zgłaszać administracji, bo publiczne rzucanie oskarżeń może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje zarówno dla oskarżanego jak i oskarżającego.
 10. Amerykańska astronautka Sunita Williams oprowadza po ISS. Nagranie prawdopodobnie pochodzi z 2012 roku. https://www.youtube.com/watch?v=06-Xm3_Ze1o
 11. Dyskusja o najprostszym spektroskopie jest tutaj https://astropolis.pl/topic/75964-spektrometr-z-astromedia-dzia%C5%82a/ Ja sobie też zamówiłem, jak poskładam to wypróbuję :) Co do radioastronomii amatorskiej, to osobiście nie próbowałem, ale widziałem projekty oparte nawet na tanim odbiorniku RTL-SDR, więc jest to wykonalne, ale wymaga majsterkowania i pewnej wiedzy nt. elektroniki, budowy anten, programowania itd. Nie będzie to tak proste jak choćby złapanie sygnału transpondera przelatującego w okolicy samolotu. Przykłady możesz zobaczyć np. na tej stronie https://www.rtl-sdr.com/tag/radio-astronomy/
 12. Moja też, ale ja bym się zastanowił nad lepszym zabezpieczeniem - bezpieczniki na wyjściu z akumulatora i przed gniazdami, radiator do przetwornicy, może też ochrona przed głębokim rozładowaniem.
 13. @AstralAdrianna, jesteś zdecydowana na 10x50? Jeśli i tak planujesz obserwować ze statywu, to zastanów się nad 15x70. Większa apertura pokaże znacznie więcej. Na sąsiednim forum @Paweł Sz. robił porównanie 10x50 z 10,5x70 https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/24407-10x50-vs-105x70/page/3/&tab=comments#comment-259561 Moje wnioski z porównania Tento 10x50, którą zaczynałem obserwacje z DO SkyGuide 15x70 są bardzo zbliżone - dodatkowe 20 mm średnicy obiektywów robi swoje. Te nad którymi się zastanawiasz na pewno pokażą obraz lepszej jakości od starej radzieckiej Tento, ale i tak uważam że warto się zastanowić nad obiektywami 70 mm. Statyw o udźwigu 2 kg będzie za słaby. W fotografii nawet jak go mocno obciążysz, to możesz użyć wężyka spustowego i poczekać chwilę na ustanie drgań. Do lornetki musisz podejść bliżej i przy każdym dotknięciu obraz będzie drgał. SkyGuide 15x70 kupiłem używaną tutaj na forum.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.