Jump to content

Qrczak99

Społeczność Astropolis
 • Posts

  130
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Qrczak99

 1. Przy obserwacja planet i Księżyca małe pole nie przeszkadza . Podobnie przy gwiazdach podwójnych , gromadach kulistych . Plejady i gromada podwójna też mieszczą się w polu widzenia Pentaxa . Problemem jest wąski rozstaw okularów dla osób z troszkę większym nosem .
 2. Przy budżecie 500-600 zł powinieneś kupić Bressere 20x80 (zobaczysz jeden pas na Jowiszu , Saturn z pierścieniem oddzielonym od planetu przy odpowiednim ustawieniu lornetki ) bardzo ładny Księżyc . Przy budżecie około 1000-1100 zł Pentax 20x60 . Ale tutaj od razu zaznaczam że jest to BARDZO specyficzna lornetka która albo polubisz albo znienawidzisz . Obraz dużo ostrzejszy niż w Bresserze . Jowisz czasem pokaże dwa pasy, Saturn zawsze widoczny z oddzielonym pierścieniem . Bardzo kontrastowy Księżyc niestety z wyraźną kolorową obwódką . Na koniec jeszcze jedna zaleta Pentaxa. Powłoki hydrofobowe zapobiegają zaparowywaniu soczewek.
 3. Polecam ten https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=25_70&products_id=5969&lunety=Adapter lornetkowy Celestron RSR z mocowaniem do szukacza kolimatorowego SKU 82030 .
 4. Teoretycznie można zrobić porównanie jednym teleskopem, dwoma okularami z tej samej rodziny (na przykład 10 i 20 ) oraz soczeką barlowa 2X .
 5. Polecam ten adapter . W komplecie uchwyt pod szukasz "red dot" . Z całą pewnością nie będzie generował dodatkowych drgań . Niestety jest chwilowo niedostępny. https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=25_70&products_id=5969&lunety=Adapter lornetkowy Celestron RSR z mocowaniem do szukacza kolimatorowego SKU 82030
 6. Pytanie o zakup lornetki do obserwacji ptaków należałoby zadać na forum ornitologicznym a nie na forum astronomicznym . I jeszcze taki mały artykuł . http://birdfair.pl/idealna-lornetka-do-obserwacji-ptakow/
 7. Chyba to już pisałem ale napisze jeszcze raz Proponuję kupić lornetkę DO Silver 10x50 plus obrotową mapę nieba . Poznasz niebo, zobaczysz większość eMek i kilkadziesiąt najjaśniejszych obiektów spoza katalogu eM . Troszkę gorzej z planeta ale zobaczysz pierścień Saturna, cztery księżyce Jowisza oraz piękny Księżyc . Na teleskop przyjdzie czas gdy będziesz już bez problemów poruszać sie "między gwiazdami " . Poczytaj wątek o obserwacjach Bresserem 20x80.
 8. Kup najprostszy, wysoki (około 160-180 cm) statyw fotograficzny o nośności około 3-4 kg. Cena w granicach 150 zł .Zobaczysz różnicę w jakości obserwacji. Kolejnym elementem o który warto rozbudować zestaw jest szukacz "red dot' .
 9. Mam pytanie a w zasadzie dwa pytania. W którym sklepie kupiłeś lornetkę i jak była zapakowana (kolorowy karton czy szary) ?
 10. Chcesz kupić lornetkę za około 400 zł i statyw za około 700 zł ( mam na myśli nowe ) . Razem około 1100 zł. Proponuję kupić lornetkę DO Skyguide ( około 1000 zł) i prosty statyw fotograficzny za około 150 zł.
 11. Polecam moją ulubioną Dziką Kaczkę (M11) w Tarczy( Sobieskiego) W 6 calach wygląda przepięknie .
 12. Lornetka 20x80 daje podobny a może nawet trochę leszy obraz ( przy zachowaniu podobnych powiększeń) jak achro 100x600 .
 13. Polecam DO Silver 10x50 . Dobra jakość w rozsądnej cenie .
 14. Troszkę odbiegamy od tematu ale ... Najlepszym zakupem byłyby lornetka kątowa z wymiennymi okularami .
 15. Może taka informacja dla osób które mają mniejsze doświadczenie w obserwacjach. Na zdjęciach widać dwa obiekty "M". M11 "Dzika kaczka" oraz M26 .
 16. Prosta matematyka. Skoro patrzysz przez okular 25 teleskopem o "długości" 750 (750/25=30) masz powiększenie 30X. Widok jak w większej lornetce.
 17. Może od razu "Gruba Berta"
 18. Popularną nazwą jest "Frania"
 19. Jakość obrazu będzie dobra ale w centrum pola widzenia (pole też pewnie będzie mniejsze niż podawane 68). Stopniowo w kierunku brzegów pola obraz będzie coraz bardziej zniekształcony. To jest dobry okulara ale nie do f/6 .
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.