Jump to content

bacHor

Społeczność Astropolis
 • Posts

  114
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by bacHor

 1. Nie moje, w temacie i może ktoś też to zlapal? https://9gag.com/gag/aZ0ejLV
 2. Nie tylko żarcie z tubki. ISS Pizza party https://9gag.com/gag/a9Exrr1
 3. Oskar, a czy czasem kamera nie miała wyczerpać budżetu na ten rok? Piękna wie co kombinujesz
 4. "nie zawsze pokazuje obraz" - czyli działa i przestaje? Proponuje podłącz ja do kompa z aplikacja ZWO. Odplasz jako 120ke. Jak nie ma wogole obrazu lub połączenie nieudane to aktualizacja firmware. Tu również aplikacja ZWO będzie potrzebna. Mam wersję mono i ta jest mega wrażliwa na światło. wWeryfikuj obraz w ciemnym miejscu. Pod biurkiem powinno być ok. Jak masz obraz w aptece ZWO to wszędzie będziesz go miał.
 5. Zdecydowanie lepsze w odbiorze jak obrócę telefon. Lubię M31 GIT focia!
 6. @tex88Tu masz link do całej serii https://www.teleskop-express.de/shop/index.php/cat/c288_High-End-TS-CF-APO.html Inni sprzedawcy muszą i tak wziąść teleskop od nich.
 7. NIE JESTEM EKSPERTEM, ale z tego co udało mi się zrozumieć zgłębiając temat tych certyfikatów: PV - im mniejsze tym lepsze PV Explained (orionoptics.co.uk) - graficzna reprezentacja błędów czoła fali (wavefront) - PV to wartość pomiędzy minimum a maximum w pomiarze. Im więcej zielonego tym lepiej. Czerwone obszary powinny być doszlifowane dla uzyskania lepszego PV. RMS - kwadrat błędu (PV^2) jako bardziej praktyczna wartość pomiaru błędu na całej powierzchni, a nie jedynie różnicy miedzy min a max. Strehl - im bliżej 1 tym lepiej (gdzie 1 to system idealny) - wartość powiązana z testem PFS (Point Spread Function). Nie wnikając w szczegóły, które można doczytać w necie, chodzi o to by pik centralny miał jak największa wartość energii w porównaniu z reszta obszaru na mapie. Wskaźnik porównuje wartość natężenia centralnego maksymalnego PSF rzeczywistego układu (rzeczywiste elementy obiektywu i tolerancje) z wartością natężenia centralnego maksymalnego PSF układu wolnego od aberracji. Seidel Coefficients zawiera raporty rożnego typu aeracji optycznych - im mniejsze wartości tym lepiej. Dodatkowo podano kont przy której występuje aeracja. Intensity Map - tego nie do końca rozumiem - wygląda jak Ronchigram - możne jako potwierdzenie, że test był wykonany podczas właściwego skupienia (ostości/Focus) Reasumując: Jężlei ktoś już mierzy sprzęt (certyfikuje) możemy oczekiwać ze wartości będą następujące: PV max 0.2 RMS max 0.04 Stehl min 0.95 @yakson Kupiłeś naprawdę dobry teleskop! Oczywiście nie jest idealny, ale nie jest to bubel, który należny odesłać.No i masz na to dowód. (na bok teorie spiskowe o podrabianiu certyfikatów, TS ma dostęp do sprzętu pomiarowego ZYGO) Coraz więcej producentów certyfikuje swój sprzęt - i dobrze, bo nie kupujemy kota w worku. Fajnie byłoby mieć takie certyfikaty do większości sprzętu. Ja oczekiwałbym takiego certyfikatu zanim wydam 1000 euro lub dużo więcej. Większość testów i certyfikatów jakie znalazłem w sieci to testy wykonane sprzętem ZYGO. Powoli robi się to standardem.
 8. Synta 8 (200/1000) na heq5 = cadillac Od zawsze, na zawsze
 9. @yaksonTa lekturę miałeś na mysli: https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://zeus.phys.uconn.edu/halld/diamonds/Zygo/MetroPro_docs/MetroPro%20Reference%20Guide%200347_K.pdf&ved=2ahUKEwiu6ZPd5LjxAhUM2SoKHT9JCTQQFjAAegQIAxAC&usg=AOvVaw1pO5B2N1VE8KTAmdK6-Khs
 10. @yakson Byłbyś tak miły i wrzuciłbyś skan tego certyfikatu co dostałeś z teleskopem? Chciałbym zobaczyć jakie dokładnie informacje znajdują się na dokumencie. Na screenach ze strony TS nie widac dokładnie wartości mierzonych parametrów.
 11. Te TS CF-APO to ciekawa sprawa. Tyle jest najróżniejszych historii o felernym modelu, problemach, reklamacjach... Tu dostajesz model certyfikowany. Do tego szkielka FPL55 co dodatkowo obniża koszt nie tracąc jakości. Tez się czaje na ta serię. Co do wielkości to jeszcze nie podjąłem ostatecznej decyzji. @yakson publikuj co cykniesz! Będę śledził efekty.
 12. Może coś takiego. Site by site. Ale do EDKA wziąłbym podwójne gniazdo, na 2 sruby mocujące. Całość z Ali za jakieś 3 stówki.
 13. Wszyscy widzieli dziś packmana? Ci co przeoczyli (wątpię by ktoś z tego forum) mogą podziwiać Wasze zdjęcia. U mnie w pracy wydaje się, że tylko ja pamiętałem. Oglądałem przez dyskietkę 5,25 taka wykopałem w magazynie. Po tym jak pokazałem to łasce z HR ta ściągnęła połowę biurowca. Mimo mizernych efektów jakie sprawiła nam matka natura w dzisiejsze południe, większość kwitowała to WOW! Szkoda, że nie wziąłem okularów z filtem. Przecież po to je kupiłem w tamtym roku...
 14. Pierwsza dawka o 12 w południe dzień przed wyjazdem w Bieszczady na zlot. O 23 zrobiło sie zimno. O 1 telepało mną jak nigdy. O 2 myślałem, że wyjazd szlak trafił, o 3 mało nie zemdlałem, a o 4 jak młody bóg, wszystko przeszło Za kilka dni czeka mnie powtórka z AZ. Zobaczymy czy efekty powrócą.
 15. Też tak mam. Mleko na ekranie, albo ciemność jak zakryje ręką obiektyw. Okazało się, że kamera jest strasznie czuła na światło. Ksiezyc to za dużo dla niej. W moim przypadku najpierw złapałem obraz odległej wierzy GSM o zmierzchu kiedy było już dość ciemno. Dopiero w tych warunkach coś widziałem. Następnie poszukałem jakiejś jaśniejszej gwiazdki i musiałem wyostrzyć na niej ponownie. Jak już złapałem jej obraz i odrobinę wydłużyłem czas naświetlania do 100ms to w obrazie pojawiło się sporo gwiazd.
 16. Wygląda na sprawę dla @dobrychemik Podpytaj go. Może dopisze Ci szczescie
 17. https://botland.com.pl/zasilacze-dogniazdkowe/17086-zasilacz-impulsowy-sagemcom-12v38a-wtyk-dc-5525mm-z-przewodem.html Powinien pasować. Napewno nie wydałbym 200 PLN na zasilacz. Nie zasilasz elektroniki, a jedynie chłodzenie. Cały układ sensora kamery zasilany jest z USB. Dodatkowe zasilanie wymagane jest do obsługi ogniwa peltiera i wentylatora.
 18. Dramat!! Jak ostatnio ze wszystkim w astro. Bulisz niemałe pieniądze a w zamian możesz dostać bubel Ciulam na tą kamerę i takie informacje zniechęcają do zakupu. Pewnie i tak zaryzykuje...
 19. Ok, a jak sprawdzisz urządzenia USB w systemie $ lsusb To kolo na jakim porcie Ci się zgłasza? W ustawieniach Ekos powinno się wskazać właściwy port dla urządzenia. Ale problem pozostanie bo za każdym razem trzeba będzie weryfikować port Jak ubijesz GPS i zacznie działać kolo, to po włączeniu GPS zgłasza się na innm porcie, czy wogole już nie działa?
 20. nie wskazuje. W ustawieniach pliku konfiguracji jest usb na auto: sudo nano /etc/default/gpsd # START_DAEMON="true" USBAUTO="true" DEVICES="" GPSD_OPTIONS="-n" # Dzięki temu system sam dobiera sobie właściwy port.
 21. Mój GPS mimo, że na usb w systemie jest obsługiwany jako urządzenie ttyACM0. Spróbuj (tak jak opisalem) ustawić jedynie GPS jako źródło czasy dla systemu. Z tego co widziałem to czas systemu zmieni się tylko jak jest ustalona pozycja. Jak GPS odbiera już czas, a dalej nie wyliczył pozycji to czas systemowy jest nietknięty.
 22. Spoko, ale takie podejście zniechęca do pisania. Polonista z zawodu czy wojownik o poprawna polszczyznę?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.