Jump to content

bacHor

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  22
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by bacHor

 1. Rewela! Super zdjęcia, świetna muza, doskonaly montaż. Brawo!
 2. Jeżeli masz nowy kolimator, ustawiasz go na krzyżaku i widzisz na dystansie 2m, ze nie jest skolimowany i odchylenia są większe niż 0,5 cm to go odeślij do dostawcy! Szkoda czasu i nerwow. Niech przysle inny. Jeżeli musisz go skolimowac to ustaw sobie spokojna muzyczke i życzę miłej zabawy. Jest to naprawdę upierdliwe zadanie, ale do wykonania. Bez laserowego kolimatora nie wyobrażam sobie kolimacji luster. Z laserem jest to dużo prostrze. Dobrze mieć redukcje 2-1,25 z 2 obejmami a nie z 1 śrubka. To zagwarantuje Ci ze kolimator bedzie siedzial prosto w wyciągu. Te tanie GSO maja trochę l
 3. Sam jestem ciekawy tego 25mm100' Czaje się na taki okular od jakiegoś czasu. Życzę wytrwałości w teście.
 4. Nigdy nie byłem w Bieszczadach. Niebo klasy 2 też warte zobaczenia. 800km i 10h za kółkiem: Da radę! Wkupne dla ekipy z domku 6 tez zabiorę (obowiązek żółtodzioba). Do zobaczenia. Liczę na udaną zabawę i czyste niebo. P.S. potopie Was w wódzie jak będziecie chrapać!
 5. Bierzecie wszyscy swoj sprzet do obserwacji ze sobą, czy ograniczacie się do skrzynki piwa?
 6. OAG raczej mono. Jak masz GO-TO to przerob szukacza na guidera.
 7. Dzieki za info. Czas na zabawę z drukarką 3D.
 8. Do findera użyłeś jakiegoś adaptera. Finder to C Adapter? Jak kamerka trzyma się w adapterze? Jest jakoś klinowana? Juz miałem zamawiać dodatkowa lunete 50/240mm, ale po tym co zobaczyłem to nie widzę sensu obciążania dodatkowo teleskopu.
 9. Dostane 3 ? Pierwszy raz bawiłem się plikiem w GIMP i tylko podstawowymi narzędziami.
 10. Bez problemu ciągnie NAJCIĘŻSZY zestaw jaki znalazłem. Projekcja okularowa Hyperion 31 i EOS250D. Sam aparat w wyciągu nie stanowi wyzwania.
 11. Orion Stratus wygląda na zewnątrz i w parametrach jak Hyperion. Baader jest tańszy. Wiec może to Morfeusz jest tańsza wersje innego okularu??
 12. Na giełdzie masz ofertę na Hyperiona 17ke. Za 300. Kup sobie, nie będziesz żałował. Wyrobisz sobie zdanie za nieduże pieniądze. Później zainwestujesz tysiaka w pozadny okular. Do 17ki kipisz pierścienie przedluzajace za 50zeta i zrobisz z niego 13ke. Niedrogi, Wygodny okular.
 13. -16. Sprzet bez zarzutów. Stal na mrozie przez 15h. Heq5 PRO z fabryki (bez wymiany smarów, bez modyfikacji). Lustro glowne wentylowane przez cały czas obserwacji (6h). Lustro wturne zmarznięte, ale nie zaparowane! Żadnych problemów z prowadzeniem. Za każdym razem GOTO znajdowal obiekt bez poprawek (oczywiście po wstępnej kalibracji). Wszystko pokryte szronem na zewnątrz i wewnątrz. Obraz żyleta. Swoją drogą Hyperion to naprawdę dobre okulary. Przy okazji, była to pierwsza noc z gwiazdami od 18.12. Ciekawe kiedy będzie następna okazja na mroźne obserwacje lub na jakiekolwiek o
 14. Widzę, że jak sam nie sprawdzę to się nie dowiem. Zamówione.
 15. Faktycznie niedziela na poniedziałek zapowiada się czyściutkie(nareszcie) niebo dla większości kraju i temperatury w okolicach -20 bedzie się działo...
 16. Ja wybrałem Baader MPCC. Jeszcze nie miałem okazji przetestować. W najbliższą niedzielę bedzie okazja. Ale jak szukałem to Explorer Scientific wydawal nie najlepszy. Miesięcy prawie 3x droższy od Baadera
 17. HEQ5 to pierwszy montaż na którym można się bawić w AP. Jest cięższy, stabilniejszy, dokładniejszy w prowadzeniu (inny naped niż w EQ5), wyposażony standardowo we lunetke biegunowa. Ja musiałem jedynie dokupić przedłużkę do prenta przeciwwagi, by móc prawidłowo wyważyć teleskop,dosłownie brakowało 2 cm (N200/1000). Oprócz tego jeszcze zasilacz sieciowy. Tez sie sporo zastanawiałem nad takim samym wyborem. Mnie przekonał większy udźwig.
 18. Zawsze po skończonej obserwacji możesz na nowo podłączyć kibel do kanalizy
 19. Takie rozwiązanie działa bez problemu. Nie kupowałbym tych najtańszych (<100). Musisz mieć świadomość, że odświeżanie tego ekranu jest sporo niższe. Nie nadaje się to do dynamicznego obrazu (gra, film HD). Do wszystkich innych rozwiązań jest ok.
 20. bacHor

  bacHor

 21. HEQ5 zdecydowanie lepszy. Tu możesz pobawić się w astrofoto z dużo lepszym rezultatem. No i masz opcje upgrade (zębatki na pas za jakieś 800 PLN by zyskać jeszcze dokładniejsze prowadzenie)
 22. Ktoś bawil się tym(Sky-Watcher Auto Focuser)? Zakładam, że z okularem nie będzie miał problemu (w sensie, że dźwignie), ale zastanawiam się czy silniczek za 200 PLN zasilany 9V dźwignie aparat na wyciągu? Ktoś miał okazję sprawdzić jak się to spisuje z większym obciążeniem? Jest w tym urządzeniu jakies bieg jalowy/sprzęgło by móc obsługiwać wyciag ręcznie po wyczerpaniu baterii? Bo wydaje mi się, że trzeba go odpiąć od pokrętła by móc ręcznie obsługiwać wyciąg.
 23. MAK 127 EQ-3 - ale w Twoim budżecie tylko używany. I tak będziesz potrzebował min 2 toreb/kartonów lub czegokolwiek do bezpiecznego transportu. A kolimacja Newtona wcale nie jest taka trudna i czasochłonna. Dobry kolimator i kilka minut zabawy.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.