Jump to content

Fred23

Społeczność Astropolis
 • Posts

  19
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Fred23's Achievements

21

Reputation

 1. W momencie zaniku napięcia w sieci publicznej inwerter wyłącza instalację PV i nie produkuje ona prądu. Dostawca energii nie ma innego sposobu sterowania instalacją. Jedynie w przypadku instalacji z akumulatorami przy zaniku napięcia panele mogą dalej pracować, ale sterowniki dbają by napięcie nie przechodziło do sieci publicznej w razie zaniku napięcia w jej obrębie. Wymiana licznika następuje po wykonaniu i zgłoszeniu instalacji.
 2. Sprawdź jaki kąt będziesz miał pomiędzy poziomem a czubkami drzew? Jeżeli poniżej 10 procent to dla obserwacji nie ma znaczenia, natomiast dla paneli, zwłaszcza starszego typu, lepiej żeby nie było długich sytuacji, gdzie jedna cześć jest zacieniona, a druga w słońcu, potrafi to mocno ograniczyć wydajność.
 3. Niby klasa wyżej niż skywatcher, ale ciagle składa je Chinczyk, raz lepiej, raz gorzej, ale rozchodzą się jak świeże bułeczki. Nie mniej lepiej kupić je w kraju niż za Odrą.
 4. Oby tym razem było dobrze. W necie można znaleść filmiki warkoczących ślimaków, siodeł niepasujących do devotaili i innych niedoróbek CEMów. Biorąca pod uwagę, że serwis ioptrona się wypnie i każe samemu wszystko regulować, to kupując montaż człowiek się modli, aby nie dostał bubla.
 5. Kuba pewnie czytał, ale reszta pewnie nie, więc zapodam: https://groups.io/g/iOptron/topic/cem120/72634589?p=
 6. Porównaj pojemność bagażnika V40 i mazdy. Ogólnie V40 to fajne auto do miasta i krótkich wypraw, ale zdecydowanie na asfalt i drogi utwardzone. Pytanie tez ilu mechaników u Ciebie specjalizuje się w Volvo a ilu w mazdach.
 7. Problem wersji EC pojawia się na forach od pewnego czasu, choćby tutaj https://groups.io/g/iOptron/topic/cem120ec_tracking_jumps/73330307?p=Created,,,20,2,40,0::recentpostdate%2Fsticky,,,20,1,40,73330307 Skoro sam encoder prowadzi ok, a problem pojawia się gdy załączasz guider, to należy podejrzewać firmware/soft. Zauważyłem, że pomimo dużej nośności wymaga cholernie dobrego wyważenia, szczególnie im dłuższy gabaryt na nim wisi, inaczej raz prowadzi rewelacyjnie, innym razem korekty nie dają rady.
 8. Zastanów się, sprzedajesz auto 5 letnie z bardzo niskim przebiegiem, dla potencjalnego kupca jest to okazja. Auto znasz, nie miało przygód, jest mało awaryjne. Teraz Ty chciałbyś kupić auto, tylko szanse na kupno używanego auta o takich cechach masz znikome ( kłania się cała patologia handlu używanymi autami w Polsce). Jeżeli nie lubisz problemów, to zostaw sobie to auto jeszcze na jakiś czas, sprzedaj jak trafisz na auto które sprzedaje ktoś ze znajomych lub zdecydujesz się na nowe z salonu( niestety budżet plus 50%). Odpuściłbym sobie rożne rzadkie wynalazki( 5 litrowe silniki, amerykańskie big-suvy) bo to loteria, która może drogo kosztować w naprawach, no chyba, że czujesz trzecią młodość
 9. Poszukaj na forum survivalowym, bushcraftowym, znajdziesz tam najprędzej praktyków od nocnej, zimowej ekstremy.
 10. Również ostrość Oaga, ustawiam tylko dla głównego filtra L. Później nawet jak zmienię filtr i ustawie ostrość na kamerę główną, tej na Oagu już nie koryguje, guding daj radę, najlepiej jak mulitiguding złapie 3-4 gwiazdki, co przy dużej ogniskowej niekiedy bywa problemem. Wtedy pomaga kamera z dużą matryca asi 174 mini, próbuje tez guidowac asi 482 z racji jej czułości w IR, co przy moim niebie Bortle 6 przynosi zadowalające efekty.
 11. Przecież filtr nie jest w torze optycznym Oaga( pryzmat Oaga jest przed filtrem). Jakim prawem filtr zmieni ostrość Oaga skoro strumień świetlny do Oaga nie przechodzi przez filtr?
 12. Czy faktycznie różnica kilkunastu milimetrów ogniskowej między Oag, a kamerą główną ma jakikolwiek wpływ na zdjęcie? Poza tym Oag zamontowany za filtrem, zwłaszcza wąskopasmowym, przy dużych ogniskowych będzie miał problem, ze znalezieniem gwiazdy do guidingu.
 13. To, że różne filtry mogą zmieniać punkt z ostrości znam z autopsji ( LRGB vs SHO), ale skoro Oag jest przed kołem filtrowy, to zmian filtrów nie zmienia zmieniać ostrość OAGa tylko kamer głównej.
 14. Czy dobrze rozumiem, że cześć z Was wkłada Oag-a za filtrem, przed kamerą główną? Przecież poza problemami z ostrością przy zmianie filtra, ogranicza to mocno ilość światła dla Oag-a.
 15. Sorry za off-topa, ale sam zaadoptowałem podobny domek na rolloffa jak tutaj https://sklep.altanka.com.pl/pl/domki-ogrodowe/578-domek-ogrodowy-altanka-3x2-m-28mm-6m2.html Nie mają już w ofercie domku 2,4x2,4m, sam domek plus podłoga kosztował 3400. Adaptacja tj. słupy, ramy na prowadnice i wózki dachu oraz mechanizm bramowy otwierania dachu, płyta falista i farby prawie drugie tyle.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.