Skocz do zawartości

Bellatrix

Społeczność Astropolis
  • Postów

    54
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Bellatrix

  1. Składowe E i F są trudne do zaobserwowania. Mam teleskop newton 13 cm i przy powiększeniu 90x nie widziałam ich. Jedynie ten główny , że tak powiem "zarys" gromady. Ale może przy bardzo dobrze skolimowanym sprzęcie i np. podczas mrozu, jak powietrze będzie taki krystaliczne, to nie zawadzi sprawdzić. One są bardzo blisko jaśniejszych gwiazd układu i po prostu giną w ich świetle.
  2. A dlaczego jak oglądałam księżyc przez lornetkę, to widziałam trzy? :/

    1. Pokaż poprzednie komentarze  4 więcej
    2. zbignieww

      zbignieww

      Mam dwie lornetki, Nikon 10x50 i SM PRO 15x70  - ale Księżyc,  nawet przez  podwójne szyby w oknie ,  zawsze jeden.   😀

    3. Bellatrix

      Bellatrix

      A ja mam jedną, wyjęłam dawno temu z kszaków. Działała trochę, ale trzeba było patrzećna jedno oko. A teraz to już nawet to na jedno widzi razy 3. ;)

    4. zbignieww

      zbignieww

      Wczoraj wieczorem postanowiłem sprawdzić, czy to co napisałem wyżej  ( że nawet przez podwójne szyby w oknie widzę jeden Księżyc )  jest  aktualne w przypadku focenia przez 2 szyby okienne.  Księżyc był  ok. 50 st nad horyzontem, więc pod takim samym kątem był oczywiście ustawiony refraktor z aparatem.

      Ta uwaga dlatego, że być może inna jest sytuacja z biegiem promieni  skośnie , lub prostopadle do  szyb.

      Okazuje się , że nie . Obraz Księżyca był również normalny - pomijając fakt, że szyby nie umyte a ostrzyłem 

      " na oko "  .  Viz fotka :

      DSC07667.thumb.JPG.c6c9a4308949e0ab13d51101ea46d236.JPG

       

       

  3. No faktycznie. Bo ja jestem innym państwem albo bankiem , co przyjmuje czeki Po to było takie słowo, żeby się autor mógł popisać znajomością słownika. Jak byłam w gim., to też tak zrobiłam ale polonistka szybko sprowadziła mnie do parteru , i miała rację. p.s. Nie piję, broń Boże do kolegi isset. Tylko do autora.
  4. A co to jest "notyfikacji"? Nie ma już polskich słów? Człowiek czyta i czuje się jak w lesie...
  5. Ktoś chce niutonka za friczko? :) Nie mam co z nim zrobić. 

    1. Pokaż poprzednie komentarze  8 więcej
    2. Bellatrix

      Bellatrix

      Nieaktualne. Mąż mi zabronił. Mało tego: za głowę się złapał, że chcę się pozbyć teleskopu. Nie porzuciłam pasji, takie rzeczy nie mijają, ale za moment urodzę. I w komórce, gdzie miałam sprzęt, muszę teraz trzymać wózek. Mąż powiedział, że będzie i wózek i teleskop. Dobrze, że mnie ochrzanił, bo czasem człowiekowi rozum odbierze.

      p.s. Szczególne podziękowania dla kKlegi amatorastro. Umiał zapytać człowieka, który robi coś głupiego, czemu chce to zrobić, po tylu latach zwłaszcza. Trzeba patrzyć i się uczyć empatii. Szacun amatorastro. :) 

    3. flamezz

      flamezz

      Będzie dla Juniora w przyszłości :D 

    4. amatorastro

      amatorastro

      Bellatrix, wzruszyłem się, serio... Dziękuję i życzę pomyślnego rozwiązania oraz 10/10 punktów dla nowego członka forum. ;) :D Przede wszystkim oby (młody/młoda?) nazwijmy "ono" ;) zdrowe było i dobrze się chowało. Pozdrawiam serdecznie no i faktycznie, priorytety się na dłuższy czas zmienią. A niutek niech stoi w suchym, będziesz jeszcze za jakiś czas dziecku "gwiazdki z nieba" pokazywać. :) No i kurde łzy w oczach, ech ja stary...

  6. Bellatrix

    Czarna kropla

    Ale ładne z tym kartonikiem! Słodkie i śmieszne. Czemu "biedna" wersja? Po prostu taka symulacja. Bo trudno mieć doświadczenie astronomiczne na zawołanie. To jest gorsza strona tej nauki właśnie, że na wiele obserwacji czy doświadczeń trzeba czekać. A ta symulacja co pokazali, bardzo fajna. Widać jak się powoli "odrywa" ten cień kropli.
  7. Bellatrix

    Czarna kropla

    Ojej, a było podobne jak w tym zdjeciu z książki? Rzeczywiście taka kropla?
  8. Bellatrix

    Czarna kropla

    Zobaczcie, jakie dziwne. Czarna kropla. Przeczytałam w takiej starej książce od astronomii, kupiłam sobie dzisiaj w antykwariacie i mnie to zachwyciło. A ktoś z Was widział to zjawisko?
  9. Drodzy Koledzy , chciałam Wam złożyć serdeczne życzenia już z okazji nowego roku. Nie wiem, czy będę miała dostęp do pisania wtedy, więc wolę trochę wcześniej. Wszystkiego najlepszego :)

    1. OBERON RD

      OBERON RD

      Aż tak pracowite święta ?! Super wyjazd ?!

      Dziękuję i wszystkiego dobrego w nadchodzącym Nowym Roku!

    2. radio-teleskop.pl

      radio-teleskop.pl

      I są to nawet święta Bożego Narodzenia - przypominam na wszelki wypadek ;) Wszystkiego najlepszego i błogosławieństwa Bożego, Kochani! :)

    3. Ajot

      Ajot

      Obchodzenie Świąt Bożego Narodzenia jest obowiązkowe! A nie, to będzie w następnej kadencji.

  10. Koledzy, mam pytanko: czy ktoś byłby chętny przetłumaczyć mi 7 stron książki do chemii (stara publikacja) za jakąś rozsądną, przystępną cenę? :) Potrzebuję nie jakoś na szybko, może być w bardziej odległym czasie. No i nie musi być jakoś sztywno-dokładnie. Tyle o ile, tak żeby dało się coś z tego zrozumieć. 

     

    1. Pokaż poprzednie komentarze  4 więcej
    2. RafalT73

      RafalT73

      Nie mogę obiecać na 100%, ale jak znajdę trochę czasu a zostanie Ci nieprzetłumaczonych parę stron to spróbuję. Podeślij ... :) 

    3. micropoint

      micropoint

      a google translator nie daje rady?

    4. Mcmaker

      Mcmaker

      Polecam DeepL ;) 

  11. A to widać było u Was, że pociemniało przy zaćmieniu słońca? Bo ja uważam, że tak. Ale dziecko się ze mnie śmieje, że sobie wyobraziłam i nic nie ściemniało. A ja miałam wrażenie że trochę jednak tak, no i ptaki się jakby bały.

    1. Pokaż poprzednie komentarze  1 więcej
    2. isset

      isset

      Ciekawe co mieli w głowach nasi przodkowie nie mając pojęcia co to jest. Pewnie że bogowie się gniewają itd. ale stracha musieli mieć :) 

    3. lkosz

      lkosz

      oczywiście że pociemniało, miasto było zupełnie inaczej oświetlone. Światło było bardziej takie "szare" i barwy mniej intensywne.

    4. Krzysztof z Bagien

      Krzysztof z Bagien

      Chmury robiły dużo więcej roboty. Przy tarczy Słońca zasłoniętej w takim tylko stopniu, to trzeba wiedzieć, że coś się dzieje ze światłem, żeby to zauważyć.

  12. Ale one muszą byc blisko, skoro są w miarę widoczne...
  13. Jak myślicie, co to jest?...

     

    image.png.afd1fb15fa80dfc09d6382c1e4ca3f59.png

    1. Pokaż poprzednie komentarze  3 więcej
    2. Bellatrix

      Bellatrix

      Nooo, tak wygląda. Nie mów mi o dżemach, bo pójdę sobie kupić i się nażrę za pięciu! Ze mną takie żarty niebezpieczne w skutkach :D 

      A tak na serio, to są chyba tholiny. Dziwna nazwa, ale to jest taki specyficzny polimer. Organiczna substancja uformowana z drobnych cząsteczek (m.inn. z metanu w tamtejszej atmosferze), który pod wpływem uv ze słońca tworzy takie połączenia. Tholiny są właśnie czerwonawe. Te plamy widać na wielu planetach z okolic Pasa Kuipera i innych zimnych rejonów U.S. Pluton też je ma. Poniżej wrzucam zdjęcie tholin otrzymanych sztucznie w labo:

      What Are Tholins?

    3. lkosz

      lkosz

      TW! szarlotka

       

      wygląda jak cynamon :D

    4. Bellatrix
  14. Bellatrix

    T Lyrae

    Ale mocno "wali" w podczerwieni! Widać, że intensywniej. Ale ciekawi mnie: czemu w paśmie czerwonym zdjęcie jest "bezbarwne"?
  15. Ten drugi schemat-rysunek (z wykresem) nie jest mój (mój tylko ten pirwszy na górze). Ale sądzę, że autor miał na myśli powstawanie materii zdegenerowanej podczas kolapsu cięzszych gwiazd. Tam, gdzie formuje się biały karzeł. Materia zdegenerowana to m.inn. taka, gdzie elektrony nie znajdują się na swoich powłokach, tylko opływają jądra atomowe i są znacznie bliżej i "ciaśniej", "gęściej" rozmieszczone. Ale nie to poruszyłam w pierwszej grafice. Intersują mnie tutaj procesy jądrowe u brązowych karłów, zależne od ich masy.
  16. Nie pomogłeś, wiadomo, ale super, że napisałeś. Temat odżył i możliwe, że ktoś będzie umiał sprawdzić. A ja będę mogła skorygować schemat i puścić do korzystania dla chętnych.
  17. Uwielbiam przemiany jądrowe. Jestem "zwykłym"chemikiem, nieorganikiem ale to też mnie ciekawi. Czytałam o brązowych karłach i zainteresowały mnie nie tyle temperatury tych obiektów, co wpływ ich masy na rodzaj fuzji termojądrowych zachodzących w ich wnętrzu . U gwiazd ciągu głównego wodór ulega fuzji tworząc hel. U brązowych karłów rodzaj przemiany jądrowej zależy od masy. Literatura podaje, że górna granica masy brązowego karła to ok. 0,08 M słońca. Chciałam w miarę klarownie uporządkować przeczytane informacje i przypisać zachodzące reakcje do masy. Nie wiem, czy nie wyszło z błędami, jeśli chcecie możecie rzucić okiem na schemat (pod spodem też dołączam skrina ze slajdów). Z góry dzięki za rady
  18. Bellatrix

    V Aql

    Ooo, fajne. Mnie się to też przypomniało ostatnio, ale nie mogłam odszukać artykułu (widziałam to z 5 lat temu). Dzięki, że Ty znalazłeś. No to V Aql byłaby najbliższa barwie z poletka "candy". Takie niby czerwone, ale podszyte czymś jakby ciut żółtym, cieplejszym.
  19. Bellatrix

    V Aql

    BD Cam to gwiazda cyrkonowa, też mocno czerwona, chłodna.
  20. Bellatrix

    V Aql

    Niestety, bez szans. Ale może inni spróbują, np. z ciemnego nieba na wsi. Musi być ładna, bo też jest bardzo chłodna. U mnie to wiesz, powyżej 3 magnitudo nie zobaczę (a muszę najpierw namierzyć jakiś w miarę jasny obiekt, żeby dotrzeć do szukanego). A ta Żyrafa, to normalnie jakieś pustkowie. U mnie to czarna plama na niebie
  21. Bellatrix

    V Aql

    Dzisiaj obserwowałam kolejną gwiazdę węglową: V Aquilae. Ikosz mnie namówił (dzięki ). Warto spróbować, bo akurat ją jest łatwo odszukać. Bardzo łatwo - w pobliżu jest jasna lambda Aql. Namalowałam sobie prowizoryczną mapkę samego tego obszaru wokół lambdy Aql wraz z szukaną gwiazdą i odnalazłam bez problemu. Na korzyść jest zapewne względnie duża jasność obiektu (ok. 7 magnitudo). Szkicując, celowo nie centrowałam V Aql, bo zależalo mi na pokazaniu jej wraz z paroma innymi gwiazdami obecnymi w polu widzenia. Zauważyłam, że większość z nich jest źółtawa. Możliwe, że to wizualnie nieco osłabiło mocną czerwień V Aql (gdyby w okolicy znajdowały się błękitne gwiazdy, byłby znaczny kontrast). Kolor piękny, zadziwia, przyciąga wzrok, urzeka. Na wykresie (dołączyłam pod szkicem) obiekt ten widnieje jako intensywniej czerwony od T Lyrae. Jednak wskaźnik barwy wg katalogu SIMBAD jest wyższy dla T Lyrae i byłoby to zgodne z tym, co widziałam i odczuwam. V Aql jest mocno czerwona, ale nieco mniej od T Lyrae. Myślę, że warto sprawdzić i porównać.
  22. Bellatrix

    T Lyrae

    Apolkowski, piękne zdjęcie. Dziękuję. Można na spokojnie się przyjrzeć, bez "przymrużu" i drgającej powieki. Od razu widać, jaka różnica na tle reszty gwiazd! Ale powiem szczerze, że gołym okiem czerwień jest bardziej hm.. "matowa", Kiedyś miałam pierścień z granatem, podobne, taka martwa, zimna, landrynkowa czerwień. Krzysztof, tak, widziałam raz takie porównanie w jakim świetle jak wyglądają różne gwiazdy. I węglówka świeciła mocno w podczerwieni, za to w zakresie uv prawie wcale. Midnight, dziękuję za listę. Spróbuję coś wybrać (w miarę dostępnego przy jasnym niebie). kjacek, dziękuję Ja też się bardzo cieszę, że mogę z Wami znów rozmawiać. Czekałam na wakacje, na więcej czasu i swobody, m.inn. z tego powodu, żeby móc wrócić na AP.
  23. Bellatrix

    T Lyrae

    TX Psc, z wykresu widać, że podobna do LaSuperby. Pewnie ładna. W najblizszym czasie planuję V Aql. Wygląda na dość prosty obiekt. Wysoko i blisko jaśniejszych gwiazd. Tego U Cam bym nie dała rady, z miejskiego nieba bez szans.
  24. Bellatrix

    T Lyrae

    O tej węglówce wspominałam pewnie nie raz. Często do niej wracam, bo piękna. Chłodna (coś między 2400 a 3200 K), dość ciemna (ok. 8 mag), ale za to bardzo odróżnia się na tle pozostałych gwiazd w polu widzenia. Kolor jest tak czerwony, chłodny, że początkowo trudno uwierzyć, że ten obiekt istnieje naprawdę. Niebywała czerwień. Poniżej dołączam szkic (wraz z wycinkiem ze Stellarium) oraz wykres, na którym zaznaczono kilka czerwonych lub mocno pomarańczowych gwiazd, dla porównania. Nieraz się mówi, że Betelgeza czy Aldebaran są czerwone. La Superba uchodzi za szczególny obiekt pod tym względem. Jednak położenie T Lyrae na wykresie (prawa dolna część) pomaga wyobrazić sobie, jak ona wygląda. Warto sprawdzić na żywo. Wrażenia niezapomniane.
  25. Oglądałam dzisiaj T Lyrae. Warto, ma wspaniały ciemnoczerwony kolor. Nawet Antares czy Aldebaran wyglądają przy niej blado. Prawdziwa czerwień. 
    image.png.fa2c1ebfa1c2c8767ba26c1a9bd06bee.png

    1. Pokaż poprzednie komentarze  1 więcej
    2. smopi

      smopi

      Zmienna nieregularna, czerwony olbrzym. Przy B-V = ~3,5 to jest burak a nie gwiazda ;)

       

      //EDIT

      Widzę, że w ciągu ostatniego roku pojaśniała. Warto mieć ją na oku...

      1951310693_Zrzutekranuz2022-07-0411-49-20.thumb.png.4303e81018f8fcf7a89f182e6ad60faa.png

    3. Bellatrix

      Bellatrix

      Nooo! dosłownie burak, ta czerwień jest taka chłodna. Bo np YCVn (LaSuperba) jest po prostu mocno pomarańczowa. Trochę jak dogasający węgielek. A T Lyrae ma taki właśnie buraczany, chłodny, słodki odcień. Jak się przegryzie czereśnie, to w środku taki jest. Obłęd!

    4. fornax

      fornax

      Typowa gwiazda węglowa jest ich więcej, np. VX And,  V466 Cas, RS Per, UU Aur ,  Y CVn ,  UX Dra .

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.