Jump to content

Lili chemik

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  33
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

33 Neutral

About Lili chemik

 • Rank
  Alderamin

Recent Profile Visitors

338 profile views
 1. Ojej, faktycznie. No ja mam taki okular sky-watchera 25mm, taki z zestawu podstawowego. Wyciąg ma 1,25'. Nie wiem czy to wystarczy, żeby obliczyć ale ja totalnie nie znam się na sprzęcie.
 2. Takie coś znalazłam w internecie (27x). Ciekawi mnie czy przy powiększeniu 36x też się zmieści w polu widzenia. (na takiej stronie to znalazłam: http://deepskysketch.com/portfolio/polaris/ )
 3. Ahahahaha, to taki pierścień. Polarna wpleciona w wianek. A myślałam, że po środku wianka. To teraz już wiem, dzięki
 4. Romantyk Robert Burnham jak zwykle zachwycił pięknym porównaniem. Tylko, że ja nie mogę wyczaić , o który okrąg, wianuszek wokół Polarnej gwiazd chodzi.. Pomożecie?
 5. Że tak zdrożało? Mój newton kosztował w Delcie 5 lat temu 650zł, a teraz widzę, że jest po 1100zł... A czemu tak?
 6. Włąśnie czytałam jak grzebałam w literaturze przygotowując referat. Ciekawe to jest. Bo jak jest zakrycie jakiejś gwiazdy, nawet "drobnej", to ona przygasa, a jak jest orzy niej księzyc, to po spadku jasności jest następne, mniejsze. I że właśnie nie wizualnie, a w taki sposób (fotometrycznie?) wykrywa się księżyce.
 7. Dziękuję Wam. To jest piękne.
 8. Przepraszam za offtop, ale ciekawi mnie, czy są gdzieś zdjęcia gwiazd w zakresie fal X. Ciekawe, czy Słońce choć trochę świeci w iksach...
 9. O Boże... Jakie to piękne... On produkuje jakieś własne światło? No bo ir to chyba od ciał , które mają jakąś temperaturę (w sensie >0, czyli każde jakoś tam w ir świeci). Wisible to wiadomo, ale w UV? Ono ma przecież wysokie energie. Gwiazdy świecą w tym zakresie. Jowisz generuje jakieś swoje ciepło i światło? Ma jakieś wewnętrzne źródło energii czy jak?
 10. Jowisz świeci w zakresie uv? Jakieś herezje siejesz czy na serio? ...
 11. No to wiesz co, może wstaw to zdjęcie (o ile robiłęś fotę a nie tylko prowadziłej same obserwacje). To może znajdzie się osoba, która to rozszyfruje (w sensie, czy któraś z "kropek" to Pluton). Takie niby "nic", jakieś kropki, ale jak sobie uświadomić , że to Pluton, to ryje beret.
 12. Bardzo ciemne obiekty, 10 czy kilkanaście magnitudo. Ale wiem, że nawet na naszym Forum był ktoś (niestety nie pamiętam, która to osoba), kto sfocił któryś z obiektów transneptunowych. Planetoidy z Pasa Głównego pewnie prostsze, ale z pewnością nie łatwe (a już tym bardziej ich księżyce). Może ktoś z Was ma doświadczenia w obserwowaniu/foceniu planetoid? Też bym chętnie się dowiedziała
 13. Artykuł o księżycach planetoid: http://astrofan.pl/ksiezyce-planetoid/
 14. O tym efekcie Struve też czytałam. A u innych podobnych par gwiazd to zjawisko też jest obserwowane? Dużo jest takich przykładów gwiazd?
 15. Aaaa, kumam. Bo opływają materię swobodnie i może to jest, tak jak mówisz, taka zdelokalizowana chmura elektronowa, tylko trochę bardziej gęsta niż w metalu. I może dlatego lepiej przewodzi...
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.