Skocz do zawartości

Andrzej (Lysy)

Społeczność Astropolis
  • Postów

    924
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Andrzej (Lysy)

  1. Spróbowałem nagrywania przez IR pass, efekty są średnie, trudno zogniskować obraz, po połączeniu z fotką wykonaną przez IR blockera spada jakość obrazu, więc generalnie IR pass umożliwia osiągnięcie większej ilości szczegółów. Zdecydowanie poprawia kontrast i znacznie "omija" kłopoty seeingowe. Fotka na szybciora, w robocie mam pełny zap... i brak czasu na coś więcej. Pozdrawiam.
  2. Jeszcze mała powtórka i obróbka na "normalnym" monitorze, mój laptop jak się okazało pracuje w widmie brudnościerkowych kolorków Pozdr.
  3. Marsik z 19-go miał być ponoć super seeing a był co najwyżej średni. Kombinowana fotka z dwóch avików dla 5 f/s (200 klatek) i 10f/s(150 klatek). Pozdr.
  4. Proponuję Ci wstępnie selekcjonować klatki bez registaxa np w avibtmp, zawsze można wrócić do tego samego zestawu klatek i próbowac w registaxie wielu wariantów stackowania z tym samym materiałem. U mnie registax 3 działa bez problemu nawet dla avików z ok. 5 tys klatek, może masz starszą wersję? Pozdr.
  5. Waldku, piękna fotka i ma wspaniały "klimat", moje gratulacje Hej.
  6. Jak już wszsycy przerabiają to i ja spróbowałem, gratuluję kolejnej udanej miejskiej fotki, ja za chiny nie moge osiągnąć swoim zestawem takiej jakości, prośba o jakiś link do tego opisu flatwiaderka, chętnie się poznam z tematem, do tej pory robiłem flaty sporadycznie metodą ekran+biały halogen. Pozdr.
  7. No i ostatni na razie marsik (pogoda w wawie barowa, a po wczorajszym meczu nawet spleeeeeeenowa) Seeing tzw. kupa do kwadratu. Sąsiedzi zaczęli się dogrzewać i ciepłe powietrze nad dachami wyginało mi Marsa na wszytkie możliwe strony. Barlow x2, no diagonal. Na czas opozycji niezbędna będzie chyba wyprowadzka (:.
  8. Ok już nie marudzę to jest dokładnie 15x6 minutek przy iso 800 canon 10D. Pomiar ustawiony na 3800K i to chyba tez porzebarwio fotkę na niebiesko. Zachowuję te fotki w stanie surowym (mam ndzieję że przez parę dni M31 nie obróci się zanadto hihihi) i jeszcze dołożę porządne darki i ekspozycje bez filterka, zobaczymy co z tego wyjdzie. Ps. Emda, fajna fotka przydałoby się powalczyc poza miastem!
  9. Masz miejsce z wyjątkowym seeingiem, oczywiście maksutov to planetarny pożeracz ale warunki musisz mieć wyjątkowe zupełnie, możesz coś napisac o miejscu z którego robisz fotki? Saturn zajefajny. Hej.
  10. Siergiej piękna fotka, podniosłeś poprzeczkę bardzo wysoko. Gratulacje, detal wyszedł Ci fantastyczny!
  11. Akurat w kontekście fotografii planetarnej myślę ze spokojnie możemy gonić za tzw. czołówką światową. Webcamy to tani sprzęt i najczęściej barierą jest doświadczenie a nie koszty sprzętu (zakładam posiadanie dobrego telpa). Jeśli chodzi o foto ds to barierą są już koszty, ale jak się spojrzy na fotki Domka czy PTL wykonywane sprzętem profesjonalnym-to jest już światowy poziom, nie ma o czym gadać. Podziwiam też kolegów którzy wyciągają wspaniałe foty swoimi canonami 300D czy 10D, niektóre-rewelacja. Pozdrawiam.
  12. Jeszcze mała korekta obróbki, dynamika denna. DS to o niebo trudnieksze wyzwanie niż fotki planetarne-no ale nie poddam się tak łatwo (:
  13. Wczoraj spróbowałem kilku fotek M31 z UHC-S, total time ok. 1,5godz dla ISO 800, jest lepiej ale do ideału daleeeeeko
  14. Wersja ostateczna ostatniej fotki, nieco mniej materiału i generalnie-obróbka softowa, bez nadmiernego kontrastowania. Na razie chyba mam Marsa dosyć, poczekam na okres bliższy opozycji i wtedy zapoluję. Pozdrawiam.
  15. Ja niestety pracuję ale jakos jeszcze daję radę, mars z ost. nocki pierwsza wersja niedopracowana (:
  16. Aha czyli jednak był filterek Wczoraj naświetlałem u siebie M31 z UHC S i na razie nie wiem co o tym myśleć. Montaz przy dobrym ustawieniu ciągnie ok 8min bez widocznych przesunięć na krótkim ognisku w 80ED. ALE: 1.Filtr wprawdzie likwiduje (super) light. p. ale czas naświetlania (tak "na oko") wydłuża się prawie 2 krotnie. 2.Musze sprawdzić jak zachowuje się przy wysokim ISO 1600 3.Przy tak długich czasach hot pixele mają mniejsze znaczenie, jest spore rozświetlenie (od wzmacniacza?) które wymusza ustawienie tak dużego obiektu nieco poza środkiem kadru. 4.Zastanawiam się, czy w przypadku róznych czasów naświetleń nalezy odjąć jednego uśrednionego darka, czy wykonać wynikowe klatki z tymi samymi czasami naswietlana odjętymi darkami, a potem je zestackować? 5.Może wyjściem jest złożenie ekspozycji długich z filtrem i krótkich nawet na małym ISO bez filterka? Itd...same watpliwości, a M31 ucieka poza balkon (: Załączam surową klatkę, potraktowanią funkcją logarytm w IRIS, żadnych dodatkowych obróbek, z wczoraj, wyjątkowo syfiaste niebo, pomarańczowo od sodówek. Ekspozycja 6min przy ISO 800+canon+ baaderowski UHC S, resampl. 50%, montaż akurat w tej fotce pociągnął zdrowo, ale nie w tym rzecz. Jak widac prawie nic nie widać, stąd moje watpliwości czy z powiedzmy 20 takich fotek (total time 2godz.) mozna będzie coś ładnego wyciągnąć. Pozdr.
  17. Zdjęcie jak na warunki miejskie niewiarygodne, gdzie się podziało rozświetlenie tła? Przy 5 minutowych ekspozycjach w warunkach sodówek tło powinno zagłuszyć niemal tak delikatne struktury jakie są widoczne na tej fotce, jakieś czary? To było robione bez filtra l.poll???? Gratulacje, fotka piękna, pozwoliłem sobie na małą obróbkę w bw oj oby się Autor nie pogniewał tylko (: -odjęcie szumów i narzucenie trochę "blacka" na tło. Hej.
  18. To jest tak: im większa średnica lustra tym większa zdolnośc zbierania światła i tym większa zdolność rozdzielcza telpa. Natomiast światłosiła nie ma wpływu na rejestrację obiektów punktowych (gwiazd). Tzn. w 20cm teleskopie newtona F/6 i w 20cm sct F/10 zobaczymy (pomijająć kwestie jasności tła) tą samą liczbę gwiazd. Pomijam kwestią kontastowości. Zupełnie inczej przedstawia się to przy obserwacjach obiektów nieciągłych (np. mgławicowych lub galaktyk). Tam światłosiła gra podstawowa rolę ponieważ są to obiekty niepunktowe. W odniesieniu do fotografii sprawa wygląda podobnie. Dlatego m.in. w astrofotografii ds-owej apertura nie odgrywa aż tak znaczącej roli jak przy obserwacjach wizualnych. Hi-endowy sprzęt do astrofoto to najczęściej 3-4 soczewkowy (z uwagi na korekcję pola i korekcję punktową) apochromat o max. małej światłosile i aperturach rzędu 80-120mm. Oczywiście większą aperturą (120 zamiast 80mm) uzyska się lepsze fotki z uwagi na rozdzielczość i większą skalę. W konstrukcjach typu lustrzanego "królują" (to eufemizm, userów tego sprzętu jest garstka-ceny!) systemy RC z niskimi wartościami f, powoduje to też możliwość uzyskiwania mniejszych skal co np przy obiektach typu M31 ma swoje znaczenie (:. Moim mewlonem uzyskałem niezłą fotkę M3, nie przeszkadzało tu F/12. Natomiast próby focenia M51 skończyły się totalnym fiaskiem. 80cm apochromatem ED uzyskuję zdecydowanie gorsze fotki niż koledzy wyposażeni w pełne fluorytowe apo o aperturach 120-140mm, już pomijam moje małe doświadcznia w foceniu DS. W fotografii planet efekty uzyskiwane telpami sct i zblizonymi bija na głowę te usyskiwane apochromatami o aperturach 100-150mm. Po prostu długa ogniskowa i konstrukcja tych telpów umożliwia wysoka rozdzielczość w środkowych partiach obrazu, oraz odpowiedni kontrast. W mojej syncie 200/1200 uzyskiwałem co prawda znakomite obrazy Jowisza i Saturna, ale daleko im było do rozdzielczości i kontrastu uizyskiwanego w 20-25cm meade czy mewlonie. Można się zastanawiac dlaczego tak trudno uzyskać dobre obrazy planet w duzych apochromatach. Odpowiedź jest prosta: spróbujcie powerowac obraz np. Marsa w 140cm apo do 400X i zróbcie to samo w mewlonie...Rozdzielczość: i z uwagi na większa aperturę i dłuższą ogniskową w konstrukcjach sct skutecznie "załatwia sprawę". Pozdr.
  19. Oczywiście kolorystyka to Kwestia względna. Wydaje mi się, że najlepiej jest przyjąć próbę zblizenia się do koloru rzeczywistego, tzn. takiego jaki jest widoczny na fotkach pochodzących np. z sond. Mała próba poniżej, stack prawie 1200 klatek, resampl. 80%. W zasadzie mógłbym uzyskać kolor zgodny niemal w 100% z "oryginalnym", ale pojawiają się problemy: operowanie krzywymi gamma RGB w podziale na strefy powoduje niemożność utrzymania np. białego koloru czapy polarnej. Wynik poprawnego koloru dla mnie to najtrudniejsza sprawa. Ps. Dodaję jeszcze wersję mini resampl.75%, usunięcie jasnego rozświetlenia obrzeży oraz większa dynamika koloru. Pozdr.
  20. Wrzucam mojego ostatniego Marsa, na szczęście (: pogoda się zwaliła i mozna odespać te kilka nocy... Stack 700 klatek, parametry jak zwykle. Zarejestrowała się "nowa" błękitna chura (po prawej stronie planetki). Nie jest to artefakt, struktura widoczna jest na pojedyńczych surowych klatkach. Hej.
  21. Widzę Leszek że pracujesz mocno nad stroną graficzną, bardzo ładny Mars, kolorystyka świetna!. Pozdr.
  22. Założyłem ten watek i mam nadzieję, że będzie tutaj możliwe zamieszczanie tutaj "surowych" wyników własnej pracy. Na forum 4u istnieje taki wątek (założony jeszcze przez kol. Alkora) i ma się bardzo dobrze. Można się sporo nauczyć, to super trening (: Jeżeli ktoś dysponuje surowym materiałem i chce go udostępnić kolegom-zapraszam. Jednocześnie będzie można dowiedzieć się (mam nadzieję) wielu szczegółów dot. obsługi programów takich jak registax, Iris i innych do do astroobróbki zdjęć. Na początek podaję odnośnik do M106 "dostarczonej" przez kol. W.Kozłowskiego i swój wynik takiej obróbki. http://kazamm2.neostrada.pl/trening/stacked/M106.zip Pozdrawiam.
  23. Małek gratuluję fotki, już miałem obawy co z Twoim planetarnym hobby, a tu proszę-mewlon pokazuje mocno pazur (: Czekamy na więcej! Hej.
  24. Mars z 23.09, fatalny seeing i zaledwie 176 kl. Hej.
  25. Andrzej (Lysy)

    M27

    Dzięki Waldi i czekamy na wyniki jestem b. ciekawy, sam chętnie bym powalczył z DS z balkonu bez targania całego sprzętu 150 km poza wawę . Trochę mnie zmartwiłeś tymi stratami światła, miałem nadzieję, że sprawnośc jest niemal 100% a działanie filtru jedynie wycina niekorzystne widmo, w sumie mam nieco blade pojęcie o tych sprawach jak na razie. Hej.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.