Jump to content

wiatr

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  546
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

235 Good

About wiatr

 • Rank
  Procjon

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna

Recent Profile Visitors

2055 profile views
 1. Ten wątek powinien nazywać się demotywator:D
 2. czy tylko ja googlałem co to to jest "drewniany mock-up'u dla diagonala" ?
 3. W moim wynalazku montopodobnym było koło wycięte ze sklejki 18mm właśnie taką frezarką. Frezując stopniowo i delikatnie da się całkiem znośnie, tam najbardziej problematyczny jest ten zestawowy "cyrkiel" ale zawsze można przykręcić tą frezareczkę do ramienia ze sklejki albo czegoś solidniejszego wg własnego pomysłu
 4. "..Ja bym ten wycinek wyciął z grubego plexi lub aluminium, potem bym zamocował na jakiejś osi i bujając nim szlifował do idealnej gładkości i okrągłości. Niech "cyrklowość" podejścia wykona za nas dokładną robotę ..." a nie prościej frezarką też jak "cyrklem" ?
 5. pewnie będzie działąc bo co ma nie działać a tak na marginesie próbowałem kiedyś konstrukcji opartej o podobną zasadę znaczy łożyska podpierające duże koło napędzane taśmą i wiecie gdzie czaiło sie najwięcej problemów? W tym trzecim punkcie podparcia a dokłądniej w zachowniu prostopadłości osi obrotu tegoż względem płaszyzny koła, czyli sztywności tego elementu który tu raelizuje kosz i po częsci podstawa, ale u mnie rozkład mas był karkołomny dośc. Przekładni silnika bym się nie obawiał, trochę "stłumi" drgania silnika krokowego. Ciekaw jestem czy te silniki nie będą sie grzać szczegónie ten który w czasie sesji będzie głównie stał "pod napięciem"
 6. Pokraczność tych konstrukcji jest urzekająca, ale nie powiem sam kiedyś rozkminałem. Na szczęście spojrzałęm na to z dystansu i wyszło że swiatłosiła makabryczna ( gdzie do tego okularów szukać?) apertura znikoma konstrukcja upierdliwa o ewentualnej mobilności nie warto wspominać nawet ale popieram inicjatywę będę śledził postępy w pracach:D
 7. A jak się zachowuje soft do tego? Jest względnie prosta możliwość wprowadzenia zmian np do przełożeń silników średnic kół itp bez przerabiania wszystkiego do spodu?
 8. Ja mam tylko taką nadzieję (tak wiem co o nadzieii mówią) że może wreszcie, no może nie do wszystkich ale choćby do jakiejś części ludności dotrze że ci nauczyciele to jednak coś robią. Że może choć ułamek z tego ułamka doceni jaką komfortową opcją jest zrzucenie swoich troli przepraszam milusińskich na kilka godzin dziennie na kogoś innego....
 9. wiatr

  DRIER

  smaruje oszczędnie tylko
 10. wiatr

  DRIER

  Ja tam w robocie do uszczelek i połączeń na szlif w komorze w której bywa "próżnia" uzywam silpasty E.
 11. tak sie zastanawiam nad tym i jakoś nie mogę ogarnąć jakim sposobem i co miałoby eliminować/kompensować rotację. Jak kamera jest związana na stałe teleskopem na azymucie to nic nie da tam dowolny zestaw lusterek czy wyprowadzenie ogniska gdziekolwiek - tak mi się wydaje. jak sie mylę to proszę o naprostowanie. Bo gdyby jakoś cudownie zanikała rotacja to po kiego ludzie stawialiby takie wynalazki na platformach? http://www.loptics.com/ATM/telescopes/12in_cass/12in_cass.htm ps. dyskutujecie chyba tutaj o układzie który znany jest od dawno jako nasmyth
 12. Masz rację trochę zapomniałem że jak kleciłem mojego dalla to z myślą o planetach z małym lw i nie myśląc za bardzo o "szerszym" polu. Optymalizacją wszystkich parametrów można trochę poratować ale oczywiście klasyczny jest lepszy pod warunkiem że wtórne lustrko jest wykonane conajmniej poprawnie. A tak trochę z innej beczki to skąd się bierze renesans tych długoogniskowych konstrukcji ( choć wciąż uważam że dla cassa f/12 to za mało) , uniwersalnośc mała, popularne dziś okulary albo są krótkie a jak dłuższe to z jakimiś polami wielkimi i toną szkała za mnóstwo pieniędzy, kolimacja nie tak banalna jak w newtonie i jak sie mają te współczesne kamerki z maleńkimi pikselami do długich i ciemnych teleskopów?
 13. nie mam tej ksiązki, jaka jest światłosiłą głównego przy tym f/20?
 14. "..... Rzecz w tym, że dotyczy to modeli Dall-Kirkham......" rozwiązanie jest proste powyżej f/16 nie ma różnicy między klasycznym a dallem:)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.