Jump to content

Darek_B

Moderator
 • Content Count

  6,194
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  5

Everything posted by Darek_B

 1. To ciężkie przewinienie Na forum jest wiele relacji z wypraw gdzie nie wszystkie a nawet mniejszość to zdjęcia astro. Z chęcią dowiemy się różnych smaczków z tego wyjazdu, kosztów, polecanych miejsc itd.
 2. Dokup prowadzenie i szczęka nam na pewno padnie. Poza tym wrzuć tu więcej zdjęć z Afryki, nie każdy jest na "twarzoksiążce". :)
 3. To łatwo wykrywalne dla moderatorów a nagrody dla próbujących oszukać system już czekają. Zrobienie sobie drugiego konta także widać od razu, efekt będzie odwrotny dla takiej osoby bo straci oba konta. Ps. system oceniający transakcje jeśli istnieje do tego silnika rozwiązałby sprawę. Kiedyś gdzieś na innych forach widziałem osobne wątki gdzie zbierano wszystkie opinie i robiono podsumowanie. To ma sens jak jest 100-200 userów i kilkanaście transakcji w miesiącu. Tu tego nie widzę.
 4. Agent, już myślałem że o mnie piszesz. Wczoraj i dziś robiłem porządki na giełdzie. Uff. Adam myślę że czas wrócić do starej opcji gdy dostęp do giełdy mają osoby np. miesięczny staż i jakąś liczbę postów, nie wiem 10, 20 ? Lub autoryzacja przelewem 1 groszowym. To nie zawsze jest możliwe, ale w miarę możliwości moderatorzy zawsze piszą że coś łączą dzielą lub będą kasować. ps. czy mógłbyś sam zmienić tytuł wątku? chodzi mi o słowo "cenzura", w tej sytuacji nie zaistniała a tytuł wg mnie trochę odbiega od sprawy.
 5. Nieaktualne, mogę zamknąć.
 6. Uznaję temat za nieaktualny i zamykam.
 7. To ja przypomnę niedawnego Apoda bo w statusach zaraz zniknie.
 8. Chętnie zakupię body w dobrym stanie w pierwszej wersji. Idealnie byłoby na fakturę Vat. Potrzebuję do przerobienia w wiadomych celach.
 9. Wielkie dzięki dla Agenta Smitha który naprawił i odesłał felerną część. Zzostało mi tylko na nowo skolimować lunetkę i w końcu coś pofocić.
 10. Nie wiem czy starczy czy amperów ale ja np. z powodzeniem używam dwóch obudów powerbankowych dających napięcie oprócz usb czyli 5V dodatkowo 9, 12 i 15 V. Ogniwa sam dokupuję więc w razie padu któregoś z nich szybko sobie wymienię. https://pl.aliexpress.com/item/32816264509.html W tym drugim trybie ma moce: 9 V/2.2A, 12 V/1.3A 15 V/1A Zasila mi w polu astrotracka a drugi jako zasilanie canona poprzez końcówkę z baterią. Na nieduże grzałki powinno starczyć.
 11. Najważniejszą rzeczą jest jakość nieba, warunki obserwacyjne, mobilność i ewentualnie kategoria obiektów które was interesują.
 12. Przyłączam się do pytania, mam niemodowanego 5d mkII, zastanawiać się nad 6D jak zapasowym body i nie wiem który zostawić na co dzień a który przerobić. Bezpośrednie porównanie szumów, kolorystyki w takich samych warunkach byłoby niezwykle cenne dla wielu.
 13. Z reguły lornetkę lub teleskop. ps. Pytanie zbyt ogólne, podaj więcej informacji. i poczytaj podobne tematy na forum https://astropolis.pl/search/?q=pierwszy teleskop
 14. macchiato qrde czuję się jak pierwszak, cóż to takiego ? jak toto używać. Już jestem po słowie z Agentem, specjalnie w piątek przyjedzie do Zakopanego (poważnie) by w zamian za filiżankę *cappucino z mojej świeżo palonej arabiki - odmiana brasilia Santos naprawić mi felerną śrubę. * może być też espresso, ristretto, latte ewentualnie macchiato. :)
 15. Klapki na Kasprowym to był chwilowy eksperyment socjologiczny. Niestety społeczeństwo oblało, nikt mi nie zwrócił uwagi. :(
 16. Kupowałem na allegro, nie pamiętam gdzie ale jest paru sprzedawców na sztuki, niestety większość sklepów sprzedaje "tysiąc sztuk albo nic". https://allegro.pl/kategoria/materialy-i-akcesoria-sruby-nakretki-podkladki-121600?bi_s=archiwum_allegro&bi_m=Button&bi_c=Product&bi_term=Przemysł-16696_Budownictwo-261126_Materiały i akcesoria-121423_Śruby%2C nakrętki%2C podkładki-121600&string=Śruba łeb radełkowany&bmatch=baseline-eyesa-bp-com-1-1-0903 OK. spróbuję przewiercić, muszę tylko kupić odpowiednie wiertło, nie mam tak małych. Imadło w sumie też by się w domu przydało. ps. ale jak ktoś by się podjął nadal jestem chętny.
 17. Wymyśliłem sobie że do celów wygodniejszej kolimacji lunetki polarnej wymienię wewnętrzne śruby imbusowe M3 bez łba i gniazdem imbusowym ( cholernie niepraktyczne) na śruby z łbem radełkowanym np. takie jak te : Niestety jedno gniazdo nie chciało się odkręcić i okazało się dość wytarte. Próbowałem wielu sposobów na odkręcenie lub nawet wkręcenie do środka felernej śruby ale nic nie pomogło. Wstawiałem do zamrażarki, próbowałem lutownicą, kleiłem imbus za pomocą super glue oraz poxipolu, na koniec próbowałem nabić śrubokręt do środka śruby. Niestety poległem. Myślę żeby zamówić wykrętaki do ułamanych śrub jednak nigdy ich nie używałem dlatego wolę zapytać się Was o radę. ps.Chyba że ktoś ma odpowiednie narzędzia i byłby chętny odpłatnie usunąć śrubę. W ostateczności jeśli byłoby to niemożliwe to wykonać obok metryczny gwint M3 w obudowie lunetki.
 18. Już wieszcz pisał :Litwo astroojczyno moja ...
 19. Masz rację to chyba najciemniejsze miejsce w Polsce, fociłem tam raz na współrzędnych 49° 3'49.33"N, 22°41'10.33"E. To 100 metrów od szlabanu w stronę PN, przy szlabanie stoi Straż Graniczna i dalej w dolinę nie przepuszcza. Ja razem z kolegą Warpalem podeszliśmy lekko pod górkę powyżej zabudowy w okolicach mini stacji meteo. Możesz też za dnia poszukać polnej drogi powyżej wioski. Powinno być lepiej jeśli chodzi o wilgotność. ps. W ostateczności :) przełęcz nad Roztokami może być, zmierzyłem tam tło i wyszło 21.95.
 20. No tak, ale chyba oczywiste że należy przed odkręceniem wyjąć tubę z montażu dobsona. ps. Ciekawe czy ktoś już czyścił lustra na montażu ?
 21. Podsumowując wątek nadaje się do zamknięcia.
 22. Na dole z boku masz śruby trzymające podstawę, musisz po odkręceniu wyjąć razem z lustrem, następnie odkręcić samo lustro i umyć . Po wszystkim na nowo skolimować. :)
 23. Jeszcze krótki timelaps w 4K z całej nocki zrobiony na Markowym 6D i moim Samyangu 14 mm 2.8, ISO 1600, czas klatki 25 sekund. razem 888 klatek. Film robiony od 21.43 do 4.08, potem były tylko chmury.
 24. Jak żyję tak mocnych i głośnych grzmotów nigdy nie słyszałem. Jak to się skończyło dla turystów chyba wszyscy wiemy.

  Przypominały "burzę" z Wojny Światów, a na żywo to jednak była masakra, cały dom i okna zatrzęsły się.

  1. Show previous comments  1 more
  2. Winter

   Winter

   Mam nagrany taki grzmot jakby był to wystrzał z artylerii.
   Burza z tego roku - jak znajdę to podeślę.

  3. ekolog

   ekolog

   Wczoraj pod wieczór, w radiu Tok-FM, w stałej pozycji (Analizy) omawiano to smutne zdarzenie. Ponoć w kierunku Tatr napłynęła dość żwawo masa specyficznego powietrza i zderzając się z pochyłym terenem uniosła w górę dając taki efekt. Dodam, że upały, ciepło (globalne ocieplenie mu sprzyja) powodują przyswajanie przez powietrze z otwartych zbiorników wodnych większej ilości pary wodnej na metr sześcienny (to odkryła fizyka) co z kolei powoduje, że w razie szybkiego ochłodzenia się takiej masy powietrza mamy bardziej gwałtowne skutki.

   http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,25112883,tatry-od-slonca-do-burz-w-kilkanascie-minut-tak-szybko-zmienia.html#a=363&c=159&s=BoxNewsMT

    

  4. piotrkusiu

   piotrkusiu

   Po prostu rozwaliło skałę na szczycie. Mam zdjęcie z zimy jak stoję w miejscu, którego już nie ma.

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.