Jump to content

Michał_Ufo

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  119
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

38 Neutral

About Michał_Ufo

 • Rank
  Regulus
 • Birthday 03/05/1978

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Kraków
 • Sprzęt astronomiczny
  dostęp do stacji obserwacyjnej z newtonem 250/1800
  MTO-11 CA @ EQ-2
  Meade ETX-70 AT
  Canon 350D
  Sigma 5,6/400

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Zlot jest dzisiaj. Dzwoniłem teraz do dr Ogłozy z UP.
 2. Okazuje się, że dziś odbędzie się V Krakowski Zlot Teleskopów w Ogrodzie Doświadczeń. Szczegóły tutaj: http://www.up.krakow.pl/main/?page=news&newsid=978 . Ja nie dam rady, bo będę do późna w robocie, ale może ktoś z Was się jeszcze wybierze.
 3. Zbliża się maksimum Perseidów, a pogoda - kicha. To nic . Z inicjatywy Naukowego Koła Studentów Astronomii UJ i przy udziale Klubu Turystyczno-Radiowo-Astronomicznego "Ryjek" ekipa Stacji Astronomicznej Kudłacze przy "starym" schronisku PTTK na Kudłaczach i tak zamierza jutro walczyć obserwacyjnie. Tajną bronią będą obserwacje radioastronomiczne (tu już się nie wypowiadam, mądrzejsi starają się skompletować sprzęt), w ostateczności grill, piwo i inne atrakcje. Zapraszamy! Miejsce - Kudłacze oczywiście. Zapomniałem napisać - wybieramy się tam dziś (12.08) wieczorem. Spotkanie będzie raczej towarzyskie, ale zapraszamy. Spotkanie zaliczone, kiełbaski zjedzone, ponoć kilkadziesiąt zjawisk zaobserwowanych (przeze mnie tylko kilka), łączność radiowa z odległymi krajami nawiązana - jak na prawie totalne zachmurzenie całkiem dobry wynik. Zapraszamy przy lepszej pogodzie
 4. I ja tam byłem, Maćka kawę piłem... Dzięki Wam, Koledzy, za wspólne obserwacje i mam nadzieję, że to nie ostatni raz. Szkoda, że jakoś nie zauważyłem tego najlepszego bolidu, ale kometę Jacques'a zdążyłem upolować. Mam nadzieję, że następnym razem będę do świtu. Pozdrawiam!
 5. Jestem pod wielkim wrażeniem potencjalnych możliwości tego projektu. Mam jednak pytanie, zainspirowane dyskusją w tym wątku: http://astropolis.pl/topic/40799-zdjcie-robione-teleskopem-tad-na-teneryfie-gloria-project/ Dotyczy ono wykorzystania narzędzia, jakim jest sieć teleskopów. Otóż znalazłem, jak na razie, trzy "eksperymenty": jeden "on-line" i dwa "off-line". Z tych trzech projektów chyba tylko jeden ściśle określa zadanie do wykonania i umożliwia wysłanie wyników (obliczanie odległości Ziemia-Słońce na podstawie obserwacji tranzytu Wenus). Czy to jest stan tymczasowy? Czy może żle szukałem? Czy możemy liczyć na więcej pomysłów na wykorzystanie sieci Gloria w postaci praktycznych projektów?
 6. Ostatnio zainteresowałem się projektem Gloria i, po przeczytaniu Waszych wypowiedzi, też przyszła mi na myśl pewna refleksja - nie do końca się z Wami zgodzę. Gloria to nie jest jeden przyrząd, dzięki któremu możemy sobie zrobić ładny obrazek Słońca, ale docelowo sieć teleskopów, wzorowana na profesjonalnych, podobno pierwsza dostępna dla każdego miłośnika astronomii. Jeśli się uda i cała akcja nie jest przereklamowana, to będzie to wyjątkowo potężne narzędzie w naszych rękach, a nie żadna namiastka (jeśli już, to co najwyżej profesjonalnego obserwatorium!). Trzeba tylko wiedzieć, jak go użyć. Liczymy pod tym względem na administratorów projektu. Wracając do dyskusji: dla mnie to trochę tak, jakby ktoś nam dał poprowadzić lokomotywę lub pilotować myśliwiec, a my na to, że może być, ale własny Fiacik wygodniejszy. Podobna jest sytuacja w dyskusjach o obserwachach CCD vs. wizuaznych, lub o teleskopach Go-To a np. Dobson. Wszystko zależy od tego, jaki mamy cel i pomysł wykorzystania tego wszystkiego, oraz co chcemy osiągnąć. Faktycznie, na razie możemy zrobić jedynie zdjęcie Słońca. Oczekuję, że organizatorzy projektu zadbają nie tylko o rozwój samego narzędzia, lecz podrzucą nam również ciekawe pomysły na jego wykorzystanie. Zapytam o to w wątku dotyczącym Glorii: http://astropolis.pl/topic/36877-gloria-17-teleskopow-w-jednej-sieci/
 7. Jutrzejsze spotkanie zatytułowane będzie "Majowe niebo nad Dworkiem" - opowiemy, co można obecnie zobaczyć na niebie. Pokazu z prawdziwego zdarzenia nie będzie, bo to zbyt wczesna godzina, ale jeśli pogoda dopisze, może zobaczymy przynajmniej Wenus. Jeżeli będą chętni na obserwacje, to możemy zostać dłużej, ale tym razm pogoda chyba na to nie pozwoli. Wykład o lotach kosmicznych na razie zostaje odwołany. Za miesiąc kolejne wielkie planety: Saturn, Uran, Neptun.
 8. Uwaga! Ze względu na stan zdrowia nasz pan wykładowca nie będzie w stanie poprowadzić najbliższego wykładu! Spotkanie prawdopodobnie się nie odbędzie, bo we wtorek mam służbowy wyjazd i nie dam rady zorganizować nic zastępczego. Pogoda nie będzie chyba wystarczająco pewna na obserwacje zamiast wykładu. Decyzja dopiero zapadnie - od razu napiszę. Edit: Ostatnia wersja jest taka, że we wtorek, w zastępstwie za pana prof. Gorgonia, powtórzę swój referat o Jowiszu, który miałem okazję wygłosić w Dworku na imprezie obserwacyjnej we wrześniu 2010. Będzie to więc równocześnie realizacja tematu planowanego w tym roku na maj. Będziemy śledzić pogodę - jeśli będzie łaskawsza, to może zorganizujemy jeszcze obserwacje. Jednocześnie serdecznie dziękujemy panu prof. Władysławowi Gorgoniowi za cenną inicjatywę i zapoczątkowanie w Dworku nowej serii spotkań, z których dwa pierwsze poprowadził. Podkreślam, że wykłady swoje wygłaszał on całkowicie nieodpłatnie! Niestety, ze względu na zły stan zdrowia, nie jest w stanie kontynuować swego dzieła. Postaramy się, aby cykl astro-spotkań na Białym Prądniku nie upadł. Miejmy nadzieję, że temat astronautyczny pojawi się w przyszłym miesiącu!
 9. Przypominam, że już jutro - tzn. 20 marca - kolejne spotkanie, tym razem zatytułowane "Mars i Wenus - rodzeństwo naszej Ziemi". Zapraszamy!
 10. Wygląda na to, że astronomiczna inicjatywa w Dworku rusza na dobre! Rozpoczynamy cykl comiesięcznych spotkań pod wspólnym hasłem "Odkrywamy wszechświat". Poprowadzi je pan Władysław Gorgoń, nauczyciel fizyki i astronomii, wieloletni działacz Polskiego Towarzystwa Astronautycznego i Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, założyciel i przez 20 lat opiekun koła astronomiczno-astronautycznego KOMETA, w ramach którego prowadził zajęcia obserwacyjne w kopule dawnego Obserwatorium Astronomicznego UJ przy ul. Kopernika w Krakowie, organizator wakacyjnych obozów astronomicznych dla młodzieży. Prelekcje będą się odbywały w trzecie wtorki miesięcy o godzinie 18.30. Przeznaczone są zarówno dla zupełnie początkujących, jak i bardziej zaawansowanych miłośników astronomii i astronautyki. Nie wykluczamy pokazów nieba, o ile pogoda dopisze. Jeśli przy okazji utworzy się w Dworku ekipa stałych bywalców, to być może będzie to początek jakiegoś nowego koła astronomicznego. Wszystko zależy od Waszego odzewu! Pierwsze spotkanie, zatytułowane "Księżyc i Merkury - kamienne globy ciągle poznawane" odbędzie się 21 lutego o godzinie 18.30. WSTĘP WOLNY!!! Jeśli nie nastąpią żadne nieprzewidziane zmiany, to harmonogram na kolejne miesiące będzie wyglądał następująco: 20 marca: "Mars i Wenus - rodzeństwo naszej Ziemi" 17 kwietnia: "51 lat załogowych lotów kosmicznych - jak to się zaczęło?" 15 maja: "Tajemniczy świat Jowisza i jego księżyców" 19 czerwca: "Saturn, Uran i Neptun - gazowe kule, ich pierścienie i księżyce" Miejsce spotkań: Centrum Kultury "Dworek Białoprądnicki", ul. Papiernicza 2 (rejon ul. Opolskiej na wys. wylotu Prądnickiej) - mapka Oficyna Wschodnia - Sala Teatralna Zapraszamy!!!
 11. Witam po dłuższej przerwie! Tym razem w Dworku Białoprądnickim atrakcja dla najmłodszych - najbliższe niedzielne spotkanie dla dzieci z cyklu "Książka przed obiadem" poświęcone będzie astronomii. Inspiracją będzie książka A. i D. Mizielińskich pt. Tu jesteśmy. Kosmiczne wyprawy, wizje i eksperymenty (wyd. Znak Emotikon 2011). W programie astronomiczne zabawy i opowieści o Kosmosie. Impreza odbędzie się w najbliższą niedzielę - 22 stycznia o godz. 13:00 w Sali Teatralnej Dworku Białoprądnickiego (Oficyna Wschodnia), ul. Papiernicza 2 (rejon Opolskiej). Wstęp wolny! Więcej na: http://www.dworek.krakow.pl/
 12. Postaram się! Mam nadzieję, że pogoda zdąży się zmienić.
 13. Tylko przez trzy dni będzie gościła w Krakowie unikatowa kolekcja zabytkowych zegarów, głównie słonecznych, ze zbiorów Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. Muzeum i jego eksponaty są dobrze znane miłośnikom astronomii - opisywane były m. in. na łamach "Uranii". Tym razem zegary będzie można obejrzeć w Krakowie, w Muzeum Historii AGH i Techniki. Uroczyste otwarcie wystawy “PANTA RHEI - historyczne zmiany w rachubie czasu" nastąpi w środę, 21 września o godz. 12.00. Ekspozycję będzie można oglądać do piątku, w godz. 8.00 - 14.00, a w piątek dodatkowo również od 17.00 do północy w ramach "Nocy Naukowców". Dokładna lokalizacja: Muzeum Historii AGH i Techniki, bud. C-2, V piętro (wejście od ul. Czarnowiejskiej). Dodatkowe informacje: Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie Akademia Górniczo-Hutnicza - Ośrodek Historii Techniki z Muzeum
 14. Przypadkowo byłem na Kudłaczach w sobotę i, mimo chmur, zobaczyłem dwie dorodne sztuki (meteorów oczywiście ), więc zapowiada się ciekawie. W czasie maksimum nie będzie mnie w Krakowie, ale gdyby spotkanie miało być na Kudłaczach to może dam radę przyjechać.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.