Skocz do zawartości

sn-rf

Społeczność Astropolis
  • Postów

    23
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez sn-rf

  1. I kolejny rok minął i odpalam kolejny stream na YT W tym roku dodatkowo uruchomiłem nasłuch częstotliwości, na której robią łączności krótkofalowcy. Łączności MS (meteor scatter) są o tyle fajne, że można robić dalekie - jak na to pasmo - łączności. Problem z wyższymi pasmami jest taki, że pomijając anomalie (odbicia, dukty troposferyczne itp) zasięg łączności limitowany jest krzywizną Ziemi - anteny muszą się "widzieć". Chcąc robić "typowe" łączności musimy mieć dobrą lokalizację i wysokie maszty. W przypadku łączności MS (czy też z odbicia od zorzy polarnej) nie ma już takiej potrzeby, bo antenę kierujemy nad horyzont (w niebo) . O i znowu przypadkiem udało się zarejestrować przelot ISS
  2. Pogoda stanęła na wysokości zadania i po wielu dniach ślicznej, bezchmurnej pogody - przyszedł w dzień maksimum Leonidów całodzienny deszcz i gruba warstwa chmur! ;D
    Na szczęście ja również jestem przygotowany i zestaw do radiowych obserwacji jest na dachu i chmur się nie boi. Jak i w poprzednich latak, tak i w tym słucham w paśmie 2m - odbieram radar GRAVES, a dodatkowo - monitoruję krótkofalarskie łączności msk144.

    1. LibMar

      LibMar

      Czyli jak rozumiem, odbieramy meteory nad francuskim niebem. A coś nad polskim się da?

    2. sn-rf

      sn-rf

      Nie tyle nad francuskim, co mniej więcej tak w połowie drogi - nad Niemcami :)

      W Belgi oraz w UK są projekty naukowe badające meteory i oni tam mają specjalnie zbudowaną stację nadawczą, która nadaje pionowo do góry. Można odbierać to w promieniu kilkuset km. U nas nie słyszałem o takim projekcie.

  3. Dziś noc Starlinków. Z tego co widzę będzie kila przelotów w mojej okolicy, z czego jeden przez sam zenit :)
    Odpalę na tę okoliczność transmisję live z obserwacji radiowych. Powinno się udać. Później podeślę linka. Jakby kogoś interesowały takie obserwacje - odsyłam do wątku:

     

    1. _Spirit_

      _Spirit_

      Oj było tego tałatajstwa.

    2. sn-rf

      sn-rf

      Udało się zarejestrować kilka przelotów. Dzisiejszej nocy/jutro za dnia powinno być więcej - będą lecieć nad Francją/Niemcami. Dzisiejszej nocy najlepiej wypadł przelot, który poleciał mniej więcej gdzieś pomiędzy Tuluzą a Saragossą - 2 tys km z hakiem :).

    3. sn-rf

      sn-rf

      A wizualnie oczywiście pięknie zapowiadający się przelot został przysłonięty chmurami, które pojawiły się 30 min wcześniej ;)

  4. Są takie naukowe projkety. W skrócie polega to na tym, że jest stacja nadająca prosto w górę falę ciągłą o dokładnej częstotliwości stabilizowaną GPS. Stacje odbiorcze (wiele stacji rozmieszczonych na terenie UK czy NL - wiem o tych właśnie dwóch projektach) rejestrują te odbicia i później wchodzi matematyka. Znając dokładną lokalizację stacji odbiorczej, nadawczej oraz zmianę częstotliwości wynikającą z efektu dopplera wylicza się trajektorię meteoru Radar GRAVES jest stosunkowo prosty do odebrania, bo tam Francuzi w anteny (cały zestaw sfazowanych anten) pakują kilowaty. Jest to na tyle silny sygnał, że da się zarejestrować jego odbicie od Księżyca (przy tej częstotliwości krzywizna Ziemi uniemożliwia bezpośredni odbiór). GRAVES działa w paśmie 2m (143,05 MHz). Te naukowe projekty to pasmo 6m - okolice 50 MHz i używają mocy w okolicach 100W. Także tutaj może być sporo trudniej, by to odebrać u nas. Spotkałem się jednak z informacją, że powinno dać się je odebrać w promieniu około 1200 km, także kto wie. Najlepsza częstotliwość do łączności przez MS (meteor scatter) to właśnie okolice 6m, także może te 100W będzie wystarczające przy odpowiednim systemie odbiorczym. Znajdę chwilę czasu, to sprawdzę Na https://radiometeory.pl jest parę graficzek jak to wygląda w praktyce w przypadku łączności krótkofalarskich. Jakby ktoś chciał poczytać o MS i nie tylko, to polecam poszukać pdf książki Poradnik Ultrakrótkofalowca. Jest tam sporo na ten temat. P.
  5. Całkiem sporo kosmicznego gruzu wpadło dzisiejszej nocy w atmosferę. Poniżej pierwszy z brzegu (kilka sztuk jedna po drugiej). Było tego sporo więcej.

  6. Perseidy wizualnie nie powaliły - u mnie przynajmniej - noc jednak krótka, do tego cirrusy i później Księżyc i mgła. Natomiast nie zawiodłem się radiowymi obserwacjami. Całkiem sporo bardzo długich odbić!

    Dziś chyba zrobię jeszcze powtórkę :)

  7. I jak efekty? U mnie ostatnio z czasem słabo i nie miałem czasu na MS. Jeśli chodzi o LNA - na alle kupiłem kiedyś demobilowe chyba LNA (dwa stopnie, filtry pasmowe, dodatkowo zasilanie stabilizowane a z zewnątrz podawane przez kondensatory przepustowe a całość w aluminiowej frezowanej obudowie - także całkiem przyzwoicie). Kiedyś przy czasie wrzucę jego fotkę. Dokładniejszych parametrów nie znam. pozdrawiam, Piotrek SO8OO
  8. "Pociąg Starlink" zarejestrowany radiowo :)

     

     

  9. Od 1go mam uruchomiony stream i na razie jest spokojnie. Zobaczymy jak będzie dzisiaj Już po maksimum. Było krótkie i dość intensywne. Faktycznie wyglądało to, jakby Ziemia wleciała w pole gruzu, aniżeli w obszar z "rozwleczonymi" śmieciami na dużej powierzchni. Niecałą dobę po maksimum - zupełnie bez planowania udało się zarejestrować "pociąg Starlink" P.
  10. Dziś teoretycznie maksymalna aktywność Kwadrantydów. Zapraszam na stream z radiowych obserwacji meteorów i https://radiometeory.pl

  11. A czemu miał bym się obrażać :). Ja muszę od strony softwarowej przysiąść nad echoes, oraz poczytać w jakichś pracach. Gdzieś widziałem stronę, gdzie dokładnie jest pokazane, że nawet różnego rodzaju samoloty dają różne odbicia i można je rozróżniać. Nie wszystko to, co się rejestruje to meteory. W echoes jest możliwość filtrowania tego. A i taka ciekawostka, nie wiem czy celowo czy przez przypadek - ten screenshot, który podesłałeś dotyczy dokładnie tego samego okresu, który ja post wcześniej wkleiłem. U mnie na dole ekranu jest aktualny czas w UTC - mamy obaj ten sam meteor zarejestrowany między 6:28-6:29 UTC P.
  12. Lecą, lecą ładne klocuszki od kilku dni. Nad ranem najlepiej, bo Bliźnięta zachodzą... na zachodzie i tam najlepsze odbicia:
  13. Nadchodzi maksimum Geminidów. Oczywiście - jak co roku - u mnie pełne zachmurzenie ;). Jeśli pogoda nie pozwoli - przypominam i zapraszam do radiowych obserwacji meteorów.

    https://radiometeory.pl/na-zywo/

  14. Cześć, 0.8k LSB w gqrx. Do aktualnego streamu dojdzie jeszcze wyjście z echoes z https://sourceforge.net/projects/echoes/ Hrofft niespecjalnie chce działać u mnie na wine. Nad czym muszę powalczyć jeszcze, to delikatne przycinki audio. Nie wiem skąd to wynika. Przed przedwzmacniacz doszedł jeszcze notch filter wycinający pasmo FM - jakieś ~20km ode mnie mam wieżę RTCN i tam ładnych paręset kilowatów. Dopiero to co wyjdzie z notcha idzie do przedwzmacniacza i na końcu do filtra pasmowego na 2m. Stosunek sygnał/szum poprawił się. To już chyba docelowa konfiguracja (no może jeszcze filtry i przedwzmacniacz pójdą na maszt, ale to już pewnie wiosną/latem dopiero). P.
  15. Przypominam o LIVE radiowych obserwacji meteorów. Leonidy dziś teoretycznie mają swoje maksimum. U mnie pełne zamglenie, ale słychać za to wszystko idealnie :)

     

    https://radiometeory.pl/na-zywo/

     

    samolot.png.c1a3011a3b737a320764b1f815728400.png

    1. Pokaż poprzednie komentarze  1 więcej
    2. sn-rf

      sn-rf

      Lokalne silne źródło zakłóceń. Widuję to w różnych porach dnia - o różnym natężeniu. Częstotliwość pływa i słychać charakterystyczne "skwierczenie". W tamtą stronę skierowaną mam tam też kierunkową antenę odbiorczą na niskie pasma (160m, 80m) i słychać czasem zakłócenia przypominające uruchamianie i rozpędzanie się silnika elektrycznego. W odległości około 200 m na wprost zarówno od anteny "od meteorów" jak i tej odbiorczej na niskie pasma są dwa sklepy z sporymi chłodniami. Możliwe, że przy starcie falownik sieje po całej okolicy.

    3. Agent Smith

      Agent Smith

      A dlaczego raz jest to białe a raz żółte?

      Widziałem chyba coś podobnego wcześniej na tym nagraniu.

    4. sn-rf

      sn-rf

      Im ciemniej, tym słabszy sygnał, im jaśniej - tym sygnał mocniejszy. Małe meteory robią małe echa - nieraz ledwo widoczne kreseczki ledwo jaśniejsze od tła (bez szans na wizualne obserwacje nawet przy dobrych warunkach). Duże nie dość, że jednorazowo mocno rozbłyskają (w centrum zostawiając silny, żólty ślad, to jeszcze zostaje po nich "ogon", który stopniowo wygasa.

      Przykład dobry jest tutaj:

       

      Ten kolega był spory i mocno zjonizował atmosferę. W momencie rozbłysku dał na tyle duże odbicie, że kolory aż w pomarańcz wpadły, pozostawił za sobą gasnący "ogon", który jeszcze chwilę po przelocie dawał radiowe echo. No i też popatrz o której godzinie to było :) Normalnie było by raczej bez szans na jego zaobserwowanie.

  16. Zapraszam do radiowych obserwacji meteorów :)

     

     

  17. Przewiń transmisję od początku live. Przelot meteoru to charakterystyczne plumknięcia. Ich widmo uwidocznione jest po prawej stronie. Jak prześledzisz podgląd, to było tego już dziś trochę. Nie wszystkie plumknięcia to meteory. Rejestrowane są również odbicia od samolotów i satelitów. Kilka dni temu zarejestrowałem przelot ISS. Widać czasami też wyraźny ślad o zmieniającej się (rosnącej ewentualnie malejącej) częstotliwości - w zależności czy obiekt zbliża się czy oddala - na wykreśie po prawej widoczny jako ukośna linia od lewej do prawej (ewentualnie od prawej do lewej) - są to zazwyczaj odbicia od samolotu. Zmieniająca się częstotliwość to efekt Dopplera. Na pierwszym zrzucie widać najprawdopodobniej meteory, druga natomiast wygląda na oddalający się samolot. Najpierw rejestrowana jest (bardzo delikatnie) wysoka częstotliwość, która systematycznie maleje. W pewnym momencie samolot "puszcza radiowego zajączka" i dalej się oddala. Piękne zobrazowanie efktu Dopplera. Coś podobnego można zauważyć przy flarach Iridium. Coś się pojawia, jaśnieje, puszcza zajączka i zaczyna ciemnieć. P.
  18. Witajcie, jestem w trakcie uruchamiania stacji do radiowych obserwacji meteorów. Jako że jestem krótkofalowcem, to temat do zgłębienia od strony sprzętowej nie był bardzo trudny, natomiast aktualnie walczę jeszcze od strony programowej. Zamysł jest taki, by wyniki obserwacji wraz z nagraniami dostępne były do odsłuchania na WWW. Stacja rejestruje odbicia od zjonizowanej przelotem meteoru jonosfery. Odbita fala pochodzi z francuskiego radaru GRAVES monitorującego bliską przestrzeń kosmiczną nad Francją (choć okazuje się, że moc nadajnika jest na tyle duża, że można zarejestrować odbicia od Księżyca - należy wycelować po prostu antenę w Księżyc). Radar nadaje falę ciągłą o dużej mocy w paśmie 2m (143,05 MHz). Antena odbiorcza też jest oczywiście na to pasmo. Użyłem 8-elementowej anteny yagi LFA (o niskich szumach), do tego dobrej jakości filtr pasmowy i przedwzmacniacz (demobilowa aparatura). Odbiornikiem jest dongle rtl_sdr z rtl-sdr.com. Antena skierowana jest na około 260 stopni i podniesiona jest od poziomu na około 10 stopni. Od strony sprzętowej to raczej już prawie docelowa konfiguracja. Jakość sygnału poprawi się jeszcze nieco po przeniesieniu filtra z przedwzmacniaczem na maszt, ale to już dopieszczanie na późniejszy czas. Zapraszam do odwiedzenia aktualnej transmisji na: O ile sprzęt dopisze - nic już nie przeszkodzi w obserwacjach meteorów - ani Słońce, ani mgła, ani deszcz Proszę o kontakt, jeśli chcesz dostawać powiadomienia o nadchodzących rojach. Aktualizacje dot. stacji wrzucać będę tutaj na forum, oraz na https://so8oo.net/radiowe-obserwacje-meteorow/ pozdrawiam, Piotr
  19. Witam, ja mam inny pomysł (żadne włosy, żadne druciki - wszystko chyba za grube, albo tłuste i chyba raczej trudne do przyklejenia w cywilizowany sposób ). Wkrótce będę chciał przetestować pewien patent. Myślę, że pojedyncza nitka wyciągnięta z rajstopy/pończochy (pończocha chyba lepsza, bo ma grubsze i mocniejsze nitki) zda egzamin. Można najpierw taką zniszczoną "skarpetę" potraktować np ludwikiem, lub czymś innym odtłuszczającym, żeby łatwiej było przykleić. Popatrzyłem przed chwilą na nitki w okularze szukacza skyluxa i myślę, że to będzie to. Jak ktoś to przetestuje przede mną, to proszę o informację czy to zdaje egzamin. Niewątpliwym plusem takiej nitki jest jej wytrzymałość (każdy wędkarz, który "kręcił" swoje muszki wie o czym mówię) oraz to, że jest bardzo cieńka. pozdrawiam, Piotrek
  20. Witam, może "Adaś" (od Słodowego), bądź "McAdaś" - od McGyvera i Słodowego razem wziętych? pozdrawiam, Piotrek
  21. Witam, No nie do końca milczą . To jest na usb? Jeśli tak to: http://www.qbik.ch/usb/devices/showdev.php?id=705 Succesfully tested the ATMEL driver on my Zyxel ZyAIR 200 USB adapter based on ATMEL AT76C503A, PID/VID 0x0001/0x0cde pozdrawiam, Piotrek PS: tak żeby nie było zupełnie offtopicznie: Jak się patrze na poniższe zdjęcia to normalnie . Ptaszysko 1. Ptaszysko 2. albo TO . Na Alasce to mają warunki do tego. Proponuję obejrzeć sobie więcej piękności na http://www.auroradude.com .
  22. Witam, A jaka to sieciówka? pozdrawiam, Piotrek
  23. Witam, Na którejś ze "starych analogowych" Astr jest program BR. Na nim to, gdy skończą się programy przewidziane ramówka jest pewnego rodzaju 'zapchajdziura'. Nazywa się to Space Night. Leci bodaj aż do 6 rano (niestety 'zapętlone'). Bywały tam filmiki krecone nad nami (między innymi zaśmiecenie światłem - koszmar), jakieś informacje na temat różnych misji i inne takie. Z ambitniejszych rzeczy wykłady w programie Aplha Centauri, prowadzone przez człowieka znającego się na rzeczy i przede wszystkim ciekawie opowiadającego. Na szczęście program nie trwa zbyt długo, gdyż przynajmniej ode mnie wymaga duuużej koncentracji, co jest deczko męczące jak się z językiem nie ma do czynienia na codzień. Nie dość że nie po naszemu, to jeszcze o 'kosmicznych' sprawach . Geschichtenerzählen und Astrophysik - das sind seine beiden großen Leidenschaften: Dr. Harald Lesch (44) ist Professor für theoretische Astrophysik an der Uni München und unterrichtet Naturphilosophie an der Hochschule für Philosophie S.J. in München. Er ist Mitglied der Kommission "Astronomie in Unterricht und Lehramt". Seine Hauptforschungsgebiete sind kosmische Plasmaphysik, Schwarze Löcher und Neutronensterne. Googiel znalazł oczywiście stronę programu: http://www.br-online.de/wissen-bildung/spacenight/ Jak widzę są tam pliki rm do obejrzenia. Ooo... widzę, że też i o normalniejszych porach coś jest . Jak się tylko dopcham do lepszego łącza to przestane żałować, że nie mam obecnie dostępu do tego programu, skoro odcinki udostępniają . pozdrawiam, Piotrek
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.