Jump to content

Loki

Społeczność Astropolis
 • Posts

  2040
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Loki

 1. Doszedłem do wniosku, że cena nieco za wysoka za tę kamerkę. Spada do 200 zł. Mam do niej zgrane jakieś sterowniki. Początkujących przestrzegam, że niska cena przed schodami przy uruchomieniu nie zabezpiecza.
 2. Z rozpędu włożyłem zdjęcie pudełka, a przecież to pudełko od mojego aktualnego guidera. Przepraszam kolegów za to. Wygląda na to, że Orion pudełka nie posiada. Znajdę dla niego bezpieczne pudełko zastępcze. Cena spada do 270 PLN.
 3. Przykro mi koledzy - sprzedany.
 4. Stan bdb. Cena: 650 PLN + koszty wysyłki.
 5. Stan idealny, mam dwie sztuki. Cena za komplet: 600 pln. Cena za sztukę: 320
 6. Cena: 200 PLN + koszt wysyłki.
 7. Kiedyś pracowała u mnie jako guider. Jednakowoż kolorowe kamerki do guidowania to nie najlepszy pomysł, więc jakiś czas temu trafiła do pudełka i się kisi. Może komuś się przyda. Parametrów proponuję w sieci poszukać, bo nie pamiętam :). Cena: 350
 8. Kupiona tutaj na forum. Użyłem ze dwa razy ale pasji obserwacyjnej u siebie nie stwierdziłem. Cena: 700 zł
 9. Normalnie to nie jest. Zielonych gwiazd nadal mrowie. Popatrzyłem w powiększeniu. Zrobiłeś sobie bubu usuwają aberrację chromatyczną. W efekcie otoczenie każdej gwiazdy straciło kolor, bo funkcja nie tylko usunęła obwódkę na gwieździe, ale wyprała z koloru bezpośrednie otoczenie gwiazdy. To powoduje, że w normalnym powiększeniu na zdjęcie nie da się patrzeć, bo każda gwiazda ma otoczkę w innym kolorze niż tło, a na miniaturce robi się zielono, bo ten obszar wokół gwiazdy ma w sobie trochę zieloności. Najlepszy sposób na aberrację chromatyczną to... lepszy obiektyw.
 10. Szacun kolego. Super system. Mam stertę pytań 1. Jaki obszar pokrywa ta detekcja? 2. Czy pozwala rozróżnić mały meteor od meteoru, który jest na krańcach zasięgu systemu? 3. Czy są inne zjawiska mogące dawać fałszywy odczyt (np. wyładowania atmosferyczne)? 4. Czy udało się wizualnie potwierdzić, że to, co system rejestruje to meteor?
 11. To srebrzyste, bo świecą teraz jak psu jajca. Czasami i z południa widać.
 12. Też je widzę. To srebrzyste? Czy jakiś podświetlony cirrus? Idzie na zmianę pogody, a wszyscy wiedzą, że "cirrusy na niebie, pogoda się zjebie..."
 13. Szacun, bo fajny test, ale końkluzji mi zabrakło po ostatnim wpisie. Znaczy się, w zależności od tego jaki bajer wybierzesz przy debajeryzacji, to paski jednak udaje się uzyskać z Titana kolor? Bo w tym ostatnim wpisie nie podajesz które obrazki bajerowałeś
 14. Proponuję wywalić tę UV-kę i po prostu uważać na soczewki. Nie po to walizkę kasy dałeś za fajne szkło, żeby psuć rozdzielczość szybką za 100 zeta.
 15. O. Kolega sąsiad. W prostej linii "nasze górki" dzieli raptem 44 km. Super obiekt, trudny w obróbce, świetnie wyszedł. Gratuluję i przy okazji serdeczne pozdrowienia dla wszystkich, bo kawał czasu mnie tu nie było.
 16. A propos muzyki, to mój pierwszy odruch - wyłączyć jak najszybciej - chodź dzieci już dorosłe i jedno może i śpi, ale w innym mieście, a drugie na pewno nie śpi Dla mnie w tym wypadku muza zbyt krzykliwa. Ale to kwestia gustu więc trudno będzie każdemu dogodzić. Jednakowoż wydaje mi się, że w ramach dłuższego dzieła, muzyka powinna budować napięcie i taka krzykliwa napierdalanka to może i być, ale przez krótki moment i dla podkreślenia szczególnie dynamicznych chwil. Wybacz szczerość i bezpośredni język.
 17. I można niemal dowolnie ustawiać co ma synchronizować, a co nie. Obawiam się tylko, że dzienne foty robione są w różnych warunkach. Synchronizacja sprawdzi się dla zdjęć robionych w porównywalnych warunkach oświetleniowych. I nie sądzę, żeby synchronizacja 600 klatek przebiegła sprawnie. LR niespecjalnie wydajnym programem jest. Optowałbym za testowaniem podpowiedzi z ustawieniem custom WB w aparacie. IMHO jednak nadal będzie problem, jeśli warunki oświetleniowe będą znacząco różnić się od tych, które były w trakcie fotografowania białej kartki. Ale... na to jest taki sposób, że w danych warunkach robi się fotkę, ustawia się na tej fotce custom WB i w ramach tej sesji powinno być w miarę ok.
 18. Zakładając, że fotografujesz w RAW-ach, ustawienie WB w aparacie ma wpływ tylko na podgląd RAW-a np. w LR. Akcja w Lightroomie, która powinna wyrównać WB polega na kliknięciu pipetą w takie miejsce zdjęcia, które powinno być naturalnie szare na finalnej fotografii. Bardzo często tak ustawiam balans bieli swoich zdjęć, często w ten sposób usuwałem zafarb sodówek na astrofotkach (przy mojej technice, która m.in. polegała na wywołaniu RAW-a do tiffa przed stackowaniem). Nie mam pojęcia czy pipetka zadziała na fotkę skrzywioną brakiem filtra, ale próba nie szczelba. Jeśli chcesz, podlinkuj dziennego raw-a, to się nim pobawię w LR i może coś wydumam.
 19. Chmury gazu mgławicy? A może po prostu przez ziemską atmosferę?
 20. Wygląda na to, że to ja chyba czegoś nie ogarniam Dzięki Mateusz i sorki chłopaki za zamieszanie.
 21. Ale fajne lodowisko w tym kraterze. Tylko czy to aby na pewno wodny lód?
 22. Mnie ciekawi, że przy (jakoby) powszechnym występowaniu wody w kosmosie i biorąc pod uwagę, że (jakoby) niegdyś na Marsie były rzeki, żaden z lądowników nie natknął się choć odrobinę lodu. Niby coś tam ma okresowo płynąć wg doniesień NASA. Gdzieś tam w terenach przybiegunowych jakoby wodę potwierdzono, ale mi się marzy fotka z powierzchni planety z jakąś bryłą lodu w polu widzenia kamery
 23. Ok, ale pytanie dalej pozostaje. Po co szarpać się na nowy sprzęt, gdy zasadniczy problem jest w obróbce? Żebyś mnie dobrze zrozumiał. Gówno mi do tego czy i co chcesz kupić. Twoja sprawa. Poddaję jednak powyższą myśl, bo może warto temat przemyśleć i być może inaczej zaplanować astrofotograficzny rozwój. Wiadomo, że optyka jest droga i dochodzenie do dobrego sprzętu drogą zakupu i odsprzedaży jest zdecydowanie droższe niż odłożenie w skarpetę i zakup raz a dobrze. Sęk w tym, że nawet gdybyś teraz w prezencie dostał Takahashi to i tak dupa, bo co z tego, że instrument dobry, skoro instrumentariusz kiepski? Może warto wyuczyć się fachu na tym co masz, w tym czasie pchać w skarpetę ile wlezie i potem kupić coś dobrego, co da super efekty. Podumaj.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.