Skocz do zawartości

Piotrek Guzik

Moderator
  • Postów

    2 207
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    2

Odpowiedzi na komentarze opublikowane przez Piotrek Guzik

  1. Czyżby stellarium online wiedziało o czymś, czego inni jeszcze nie wiedzą? T CrB pokazują już z jasnością 2mag (a wydawało mi się, że do wczoraj była ona niewidoczna, czyli dużo poniżej 6mag).
     

    Przechwycenie obrazu ekranu_2024-04-09_13-38-28.png

    1. Piotrek Guzik

      Piotrek Guzik

      Przed chwilą sprawdzałem, w lornecie 25x100 widać ją ładnie, jej jasność oceniłem na 10.2 mag, więc na razie jeszcze nie wybuchła ;).

    2. (Zobacz 6 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

    1. Piotrek Guzik

      Piotrek Guzik

      Zamiast spekulować w oparciu o doniesienie prasowe, warto zajrzeć do oryginalnej publikacji, która ukazała się w recenzowanym czasopiśmie "Stroke", które chyba jest dość dobrym czasopismem (IF=6). Można tam sobie poczytać o przeprowadzonej analizie. Zapewne można było zrobić więcej/lepiej, ale wbrew temu co niektórzy z Was sugerują, to nie było tylko i wyłącznie kohortowe badanie dwóch grup, gdzie tylko i wyłącznie na podstawie różnic między grupami wyciągnięto jakiś wniosek. Dla zainteresowanych oryginalna publikacja jest dostępna tu:

       

      Outdoor Light at Night, Air Pollution, and Risk of Cerebrovascular Disease: A Cohort Study in China | Stroke (ahajournals.org)

    2. (Zobacz 10 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

  2. Wydaję mi się, że zarejestrowałem rozbłysk gamma w mgławicy M42 trwający do 2 minut. Czy zarejestrowanie takiego zdarzenia ma jakieś znaczenie naukowe?

    DSC_0207.JPG

    DSC_0206.JPG

    1. Piotrek Guzik

      Piotrek Guzik

      Masz więcej zdjęć? Kiedy to było? Tak w kwestii nazewnictwa, to na pewno nie jest rozbłysk gamma (bo promieniowanie gamma jest daleko poza zakresem czułości jakiegokolwiek CCD), a co najwyżej poświata po takim rozbłysku. 

       

      Jeśli podasz dokładną datę, to można uda się dowiedzieć, czy któryś z instrumentów monitorujących niebo pod kątem rozbłysków gamma zaobserwował coś w tym czasie.

    2. (Zobacz 3 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

  3. Potrzebuję wskazówek do identyfikacji widma komety 12P/Pons-Brooks. Będę wdzięczny za pomoc :)

  4. Potrzebuję wskazówek do identyfikacji widma komety 12P/Pons-Brooks. Będę wdzięczny za pomoc :)

    1. Piotrek Guzik

      Piotrek Guzik

      Chodzi o to, że masz widmo i chcesz w nim zidentyfikować linie emisyjne?

    2. (Zobacz 2 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

  5. Jak się nie ma sky quality meter, to można na podstawie zdjęć określić jasnośc nieba, nawet ktoś zrobił kalkulator:
    https://www.astrofriend.eu/astronomy/astronomy-calculations/skybackground-magnitude/sky-background-magnitude.html

     

    Na przedmieściach wyszło mi  19.8 i 19.9, a z La Palmy 22.1mag/arcsec^2

    1. Piotrek Guzik

      Piotrek Guzik

      Wyniki otrzymane przez autora tego kalkulatora wyglądają podejrzanie. Jasność tła nieba 10 km od centrum miasta (chyba Sztokholmu) na poziomie 12.9 mag/"2 to 100 razy jaśniej niż w centrum Krakowa...

    2. (Zobacz 5 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

  6. Jakiś błąd LightPollution Map? Czy może reflektor skierowany prosto w kamerę satelity?

    image.png.eefed78cf034338d6dd12c59122edf20.png

    1. Piotrek Guzik

      Piotrek Guzik

      Te dwa "ognie" bardzo dobrze pokrywają się z punktami z maksymalną jasnością nieba na mapie którą zamieściłeś.

      fire.jpg

    2. (Zobacz 2 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

  7. Jeszcze jest szansa na upolowanie komety C/2023 H2 Lemmon. Na wchodzie bardziej nad ranem.

    http://astro.vanbuitenen.nl/comet/2023H2

    Ale pogody tutaj nie ma. :mellow:

     

    1. Piotrek Guzik

      Piotrek Guzik

      No, teraz to już wyżej świeci z wieczora, a i Księżyc wtedy nie przeszkadza. Wczoraj była bez większego trudu widoczna w lornetce 10x50.

  8. Jak ktoś może, to jest okazja złapać przelot komety C/2023 H2 Lemmon nad galaktyką NGC 3928 w Wielkiej Niedźwiedzicy. Wg TheSkyLive obserwowana jasność komety to 9,3 - koma 7,0' 🧐

    Lemmon 2.jpg

    1. Piotrek Guzik

      Piotrek Guzik

      Kometa jest na razie dużo słabsza - zdjęcie, które przedwczoraj wykonał Michael Jager pokazuje ją jako obiekt o jasności około 12,5 mag.

    2. (Zobacz 1 odpowiedź na tę aktualizację statusu)

  9. 2h pod niebem SQM 20.45 z teleskopem 14" 🙂 Fajnie było przypomnieć sobie, jak wygląda Wieloryb z maleństwem, Kij Hokejowy, Sombrero i Igła z ciemnymi kreskami, blada NGC5053 czy Smocze Trio w jednym polu widzenia.

    1. Piotrek Guzik

      Piotrek Guzik

      Haha, ja ostatniej nocy też trochę patrzyłem przez teleskop po długiej przerwie ;)

    2. (Zobacz 3 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

  10. Ciekawe czy mieszkańcy Krosna będą mogli podziwiać Drogę Mleczną nie ruszając się z miasta? Miasto planuje wyłączanie latarni w nocy, w godzinach 0:00 - 4:00. 

    1. Piotrek Guzik

      Piotrek Guzik

      @Teleskop, zależy co masz na myśli. W południowej części Krosna (skąd pochodzę) w drugiej połowie nocy (kiedy gasną latarnie w sąsiednich gminach) latem Drogę Mleczną było widać prawie po horyzont, oczywiście znacznie gorzej niż kilka czy kilkanaście km od miasta, ale jednak było ją widać. Teraz będzie z pewnością trochę lepiej, choć z racji że sporo sztucznych źródeł światła w Krośnie należy do dużych marketów i innych prywatnych biznesów, zmiana pewnie nie będzie dramatyczna. Postaram się w jakąś pogodną, bezksiężycową noc podjechać w miejsce, w którym parę lat temu wykonałem kilkadziesiąt pomiarów przy użyciu miernika SQM-L i zobaczymy co wyjdzie.

    2. (Zobacz 5 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

  11. Przydało by się tej zimy lub generalnie wciągu najbliższych lat zrobić nowe pomiary LP. Ciekawe czy ta cała oszczędność przełoży się na lepsze niebo. 

    1. Piotrek Guzik

      Piotrek Guzik

      Z tą mapą może być jeszcze większy problem, bo to nie są pomiary, tylko wartości modelowe obliczone na podstawie pomiarów satelitarnych. Od 2015 roku bardzo dużo miast zmieniło lampy z pomarańczowych "sodówek" na LEDy, a okazuje się, że satelita Suomi, z którego pochodzą pomiary LP obserwuje w paśmie 500 - 900 nm, przez co "nie widzi" części światła z LEDów. Żeby dobrze wyliczyć wartości modelowe LP trzeba byłoby to uwzględnić, ale w praktyce to bardzo trudna sprawa, bo nie dość, że różne miasta/gminy mają różny odsetek LEDów, to do tego różne LEDy mają różne widma. Tak naprawdę, na nową, wiarygodną odsłonę tej mapy trzeba będzie poczekać, aż ziemię zacznie obserwować nocą inny instrument o lepiej dopasowanym do "obserwacji LEDów" detektorze (chyba, że już coś takiego krąży nam nad głowami - nie śledzę ostatnio tematu).

    2. (Zobacz 2 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

  12. Przydało by się tej zimy lub generalnie wciągu najbliższych lat zrobić nowe pomiary LP. Ciekawe czy ta cała oszczędność przełoży się na lepsze niebo. 

    1. Piotrek Guzik

      Piotrek Guzik

      Karol, takie pomiary na pewno pokażą zmianę w miastach, które wyłączyły światła - poza nimi, w trochę ciemniejszych miejscach, ciężko będzie coś wywnioskować, bo naturalne zmiany jasności nieba są zbyt duże. Żeby dało się to wyłapać, trzeba byłoby mieć z jednego miejsca wiele pomiarów, wykonywanych najlepiej przez długi czas (myślę, że rok to minimum), a następnie powtórzyć taką serię po zmianach. 

      Dla przykładu, w miejscu gdzie mieszkam od kilku lat, po północy (kiedy wszystko w okolicy co może zgasnąć już zgaśnie), SQM pokazuje mi wartości od 21.0 do 21.4 mag/"2. A na razie w mojej kilkuletniej serii pomiarowej nie ma pomiarów z okolicy maksimum słonecznego (kiedy naturalna jasność tła nieba jest statystycznie największa).

    2. (Zobacz 2 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

  13. Wyobrażacie sobie być mieszkańcem w takiej galaktyce jak Wielki Obłok Magellana ? Jej rozmiar to zaledwie 14 tysięcy lat świetlnych o bogactwo mgławic jest oszałamiające. Zazdroszczę astrofotografom tam zamieszkującym !

    LMC_HaOO.jpg?itok=qrVusre_

    1. Piotrek Guzik

      Piotrek Guzik

      Bez przesady - jasność absolutna Drogi Mlecznej to jakieś -21 mag, Wielki Obłok Magellana jest od niej mniej więcej 50 kpc. Wychodzi mi, że całkowita jasność Drogi Mlecznej widzianej z Obłoku Magellana to około -2.5

      mag. Samo zgrubienie centralna miałoby pewnie jakieś -1 mag, co więcej rozproszone na obszar o średnicy kilku stopni, a ramiona spiralne byłyby mgiełkami o jasności powierzchniowej podobnej jak widziane z Ziemi (o ile nie mniejszej, bo z Ziemi patrzymy niemalże z ich płaszczyzny) i rozciągałyby się na kilkadziesiąt stopni. Widok na pewno byłby niesamowity, jednak Droga Mleczna na pewno nie przeszkadzałaby w fotografowaniu DSów.

    2. (Zobacz 6 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

  14. 19 października br. kometa 342 P/SOHO osiągnie jasność -3,7 mag. mijając Słońce w odl. 3 stopni.

    342psoho-19-10-2021.JPG

    1. Piotrek Guzik

      Piotrek Guzik

      A skąd taka prognoza? Obserwacje z poprzednich lat wskazują na jasność maksymalną rzędu +6 mag...

    2. (Zobacz 6 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

  15. Być może szykuje się nam kolejna ciekawa kometa. Tym razem C/2020 F3 (NEOWISE), która według wstępnej orbity podąża podobnym torem, co Wielka Kometa z 905 roku i szybko jaśnieje. Zobaczymy co przyniosą koleje dni :)

  16. Chyba nie ma odpowiedniego działu a jestem ciekaw to piszę tu.

    Kiedyś robiłem taki mały eksperyment polegający na tym by woda zawrzała w pokojowej temperaturze. Udało sie ale zrobiłem to dlatego, że gdzieś czytałem, że woda wrze w zależności od ciśnienia. 

    A teraz pytanie po kilku latach:

    jest jakiś wzór, tabela, wykres by dowiedzieć się jakie ciśnienie panowało w pojemniku ? I jakie w ogóle są potrzebne dane ? 

    Jestem ciekaw jakie ciśnienie uzyskałem prostą sprężarką.

    1. Piotrek Guzik

      Piotrek Guzik

      Jak masz szczelną strzykawkę, to też się uda - kilka tygodni temu bawiłem się tak z dziećmi ;). Wystarczy zaczerpnąć trochę wody do strzykawki, wypuścić z niej całe powietrze, zatkać "wlot" strzykawki palcem i "zassać" go strzykawką.

       

    2. (Zobacz 10 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

  17. Czy ma ktoś w łódzkim pożyczyć Sky Quality Meter - L ?

     

    1. Piotrek Guzik

      Piotrek Guzik

      Tak z ciekawości - chcesz po prostu zmierzyć u siebie niebo, czy masz pomysł na jakiś ciekawszy i bardziej skomplikowany "projekt"?

  18. :(gran can.jpg

    1. Piotrek Guzik

      Piotrek Guzik

      https://volcanoes.usgs.gov/vhp/gas.html

      https://www.nature.com/articles/s41598-019-41901-y

       

      Wg tego drugiego źródła (praca opublikowana kilka miesięcy temu), emisje wulkaniczne są nawet mniejsze niż sądzono do tej pory i średnio wynoszą około 0.1% tego, co emituje człowiek.

    2. (Zobacz 9 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

  19. Niesamowicie wyraźnie widoczne pasam pyłu stratosferycznego o zachodzie Słońca. Chyba nigdy wcześniej nie widziałem tego tak wyraźnie, chyba że po wybuchu wulkanu. To na pewno nie są chmury i muszą być wysoko bo cirrusy już czerwone, a te ciągle białe.

    500_5006.JPG

    1. Piotrek Guzik

      Piotrek Guzik

      Z okolic Krosna też doskonale widoczne. W tym samym momencie widział je też znajomy w Lutowiskach (w Bieszczadach). 

    2. (Zobacz 8 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

  20. Czy znamy komety okresowe o dłuższym czasie  orbitalnym od C/1995 O1 Hale Bopp?

    1. Piotrek Guzik

      Piotrek Guzik

      Jeśli chodzi o `Oumuamua i komety nieokresowe, to najlepiej różnicę obrazuje prędkość obiektu, kiedy był on baardzo daleko od Słońca (tam, gdzie grawitacja Słońca praktycznie nie ma większego znaczenia). Innymi słowy, jest to prędkość jaką miałby obiekt, gdyby znalazł się nieskończenie daleko od Słońca. W przypadku komet nieokresowych mówimy o prędkościąch rzędu metrów na sekundę. `Oumuamua będąc daleko od Słońca poruszała się z prędkością około 25 km/s. To oznacza, że obiekt ten na pewno nie był związany ze Słońcem grawitacyjnie. 

    2. (Zobacz 5 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

  21. Czy znamy komety okresowe o dłuższym czasie  orbitalnym od C/1995 O1 Hale Bopp?

    1. Piotrek Guzik

      Piotrek Guzik

      W przypadku komet o bardzo długich (rzędu setek tysięcy czy milionów lat) okresów obiegu wokół Słońca, wartości te obarczone są olbrzymią niepewnością (często można jedynie powiedzieć, że okres ten jest nie krótszy niż np. 100 tysięcy lat), dlatego wyszukiwanie komety o najdłuższym znanym okresie obiegu wokół Słońca nie ma większego sensu. 

    2. (Zobacz 5 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

  22. Zgadnijcie komu pojutrze kończy się roczny urlop od forum ;)^_^

    1. Piotrek Guzik

      Piotrek Guzik

      Widocznie coś przegapiłem - nie śledziłem wszystkich jego wpisów. Ja widziałem tylko, że tworzył sporo swoich wypełnionych obrazkami wątków, w większości je ignorowałem, więc jeśli tam coś niestosownego napisał, to mogłem tego w ogóle nie dostrzec.

      Zdarzało mu za to zadawać całkiem ciekawe i intrygujące pytania. 

    2. (Zobacz 50 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

  23. Zgadnijcie komu pojutrze kończy się roczny urlop od forum ;)^_^

    1. Piotrek Guzik

      Piotrek Guzik

      A swoją drogą, to za co Ekolog został czasowo zbanowany, przypomnicie? Za te posty z obrazeczkami, od których nie mógł się powstrzymać, czy też może zrobił coś bardziej niewłaściwego?

    2. (Zobacz 50 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

  24. Zgadnijcie komu pojutrze kończy się roczny urlop od forum ;)^_^

    1. Piotrek Guzik

      Piotrek Guzik

      Grupa nazywa się: Astronomia, astrobiologia, ewolucja życia w kosmosie. Bez metafizyki.

       

    2. (Zobacz 50 inne odpowiedzi na tę aktualizację statusu)

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.