Skocz do zawartości

Karol

Społeczność Astropolis
  • Postów

    121
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Kontakt

  • Strona WWW
    http://

Informacje o profilu

  • Płeć
    Mężczyna
  • Zainteresowania
    Obserwacje Księżyca i planet.
  • Sprzęt astronomiczny
    Jakaś lunetka w przyszłości z wystarczającym powiększeniem do tego celu. Może być i jakiś reflektor ale musi być przenośne i niedrogie.

Ostatnie wizyty

378 wyświetleń profilu

Osiągnięcia Karol

0

Reputacja

  1. Uranię z lat dwudziestych przeglądałem kiedyś w bibliotece, rzeczywiście ciekawy klimat i spojrzenie na początki wielu tematów, które znamy z późniejszego rozwoju astronomii. Kiedyś miałem atlas nieba wydany w Rosji carskiej chyba w 1900 roku ale sprzedałem bo niestety poprzedni właściciel był uprzejmy domalować sobie mazakiem figury gwiazdozbiorów na mapach i to mi szpeciło.
  2. Panowie, w stosunkowo niewielkiej odległości kątowej od Jowisza jest Uran, zobaczcie w CdC albo HNSky. Ciekawi mnie czy dałoby się je uchwycić naraz na jednej klatce.
  3. Cecylii próbowałem na YouTube ale jak dotąd nie trafiłem jakichś rewelacji - i tak znam różne fajne śpiewaczki. Co do określeń poważna czy klasyczna - te określenia wśród samych muzyków są stosowane wymiennie. Ale nie ważne czy to się zwie "poważna", "klasyczna" czy np. "wielbłąd", ważne że się nam podoba, czyż nie? ;-)
  4. Słuchacie czasem muzyki poważnej? Macie jakichś ulubionych kopozytorów albo ulubione instrumenty?
  5. Cześć wszystkim, kiedyś interesowałem się astronomią i założyłem sobie konto na forum ale od tego czasu moje zainteresowania znacznie się zmieniły. Niemniej jednak interesuję się teraz między innymi antykami, tzn. wszystkim co stare i ładne, od mebli po książki. No i właśnie zastanawia mnie taka rzecz - jakie jest Wasze podejście do starych książek o astronomii, czyli takich sprzed 1945 roku a może sprzed 1900? Czy byłoby dla Was fajne posiadanie takiej książki a jeśli tak, to jaka miałaby być jej tematyka oraz czy tylko po polsku czy może w innych językach? Czy przeważałyby powody prestiżowe, ciekawość czy może związek z historią astronomii? Jestem ciekawy odpowiedzi zwłaszcza że jest to mój pierwszy post tutaj od wielu lat
  6. Są takie edytory, są też programy "text to speech" z tym że nie uważam żeby to było konieczne. Własny głos i tak brzmi bardziej naturalnie. Tamci od Hubblecast jakoś się nie wstydzą tylko robią sobie telewizję teleskopową z własnymi głosami i własnymi twarzami.
  7. Tak więc pomysły na nową prezentację, o które prosił Stępień/Michał S., zamieszczam w starym wątku. BTW myślę, że cały wątek warto przenieść gdzieś indziej, chociaż nie bardzo widzę gdzie. Przede wszystkim myślę, że mając programy do edycji filmów i zdjęć oraz możliwość nagrywania głosu i obrazu, nie ma co się ograniczać do prezentacji. Można spokojnie tworzyć internetową telewizję w postaci krótkich plików wrzucanych na YouTube - i mogą to być obrazy z naszym własnym komentarzem głosowym, nasza "gadająca głowa" od czasu do czasu, sekwencje filmowe nie objęte prawem autorskim dostępne na hubblesite.org itp. Oto jeden z moich ulubionych na YouTube: Albo zobaczcie jaką "telewizję Hubble'ową" tworzą na europejskiej stronie teleskopu - moim zdaniem bardzo widowiskowy i ciekawy show: Hubblecast Można np. zrobić plik o obiektach letniego nieba (tak samo zimowego, wiosennego itp.). Do obiektów na lato nadają się: Mgławica Pierścieniowa w Lutni (M 57), Wielka Gromada Kulista w Herkulesie (M 13), Mgławica Orzeł (M 16), duża gromada kulista M22 w Strzelcu, gwiazdy: Vega, Deneb i Altair jak Trójkąt Letni. Taki bym miał pomysł i życzę udanej realizacji cokolwiek to będzie (może pomysły innych userów będą lepsze).
  8. OK z tym że mogłeś to dopisać do pierwszego wątku o prezentacji. W sumie to jest dział "pierwszy teleskop" i mają tu być opisy wrażeń z zakupu pierwszego teleskopu/pytania o zakup. Dlatego wypowiem się jednak w pierwszym wątku na temat prezentacji. Nie twórz za dużo wątków o tym samym.
  9. Maui jest na szerokości geograficznej 20 stopni N - czyli widać stamtąd do deklinacji -70 stopni na niebie. Miałeś nisko nad horyzontem Krzyż Południa, Centaura, Achernar, Canopus, Eta Carinae - ale oba Obłoki Magellana były pod horyzontem cały czas. W każdym razie gratuluję ciekawej podróży i inspiracji do astronomii. Teraz jak będziesz gdzieś podróżować to najlepiej jest wiedzieć wcześniej co chcesz zobaczyć - wtedy najlepiej wykorzystasz ten czas. Spróbuj kiedyś zajrzeć do Argentyny, RPA albo Australii - tam zaliczysz Obłoki Magellana a i inne ciekawe obiekty nieba południowego będą jeszcze wyżej. Światło latarni może czasem wpadać do teleskopu ale wtedy widać to jako dodatkowe sztuczne obrazy - kule światła poza obiektem itp. Jeśli sam obiekt ma za dużo kolorów, to się raczej ujawniają poważne wady optyczne. Ale nie wiadomo który element jest obarczony tą wadą - dlatego byłoby dobrze gdyby do ciebie przyszedł jakiś inny astroamator z twojego miasta - ale koniecznie doświadczony, taki który ma już długo swój teleskop i umie się z nim obchodzić oraz będzie umiał ustalić co trzeba wymienić/naprawić.
  10. O to super że szukacz jest dobrze nakierowany i już robi to co powinien czyli pomaga szukać. Ale jeśli mówisz, że aż tak kolorowo jest na każdym innym obiekcie, to jednak moim zdaniem optycznie coś jest nie tak. Faktycznie spróbuj w innych warunkach - jak zauważyłeś wystarczyło pozwolić żeby sprzęt pozbył się ciepła i przestało wszystko falować a już było dużo lepiej. Ale przede wszystkim szkoda że nie masz dostępu do jakiegoś innego okularu - to by pozwoliło ustalić gdzie jest przyczyna. Poszukaj innych astroamatorów w Twoim mieście, może jakiś bardziej doświadczony mógłby przyjechać do ciebie i popatrzeć fachowym okiem, założyć własny okular który u niego działa dobrze itp. Można nawet spróbować jakiś okular mikroskopowy jeśli pasuje - ale trzeba przy tym wszystkim bezwzględnie uważać bo jeśli okular wpadnie do środka i uderzy w zwierciadło główne to poważnie uszkodzi teleskop - z optyką trzeba zawsze delikatnie. To pięknie że się uczysz mapy nieba - zobacz w końcu gołym okiem gwiazdozbiór Strzelca czyli "czajnik" na prawo od Jowisza. Do nauczenia się gwiazdozbiorów nie trzeba przecież nawet wyciągać teleskopu - wystarczy popatrzeć w niebo kiedy tylko będzie okazja. A potem jak chcesz coś znaleźć konkretnego to się bardzo przydaje. Ja jak zaczynałem poznawać gwiazdozbiory to najpierw na podstawie obrazka w książce rozpoznałem Wielki Wóz i Oriona. Potem zacząłem od Woźnicy i patrzyłem co z nim sąsiaduje i tak w końcu poznałem wszystkie, które widać z terytorium Polski. Jak będziesz kiedyś jechał do krajów położonych bardziej na południe to sprawdź najpierw koniecznie co tam widać u nich na niebie - bo szkoda byłoby przegapić taką okazję. Napisz jakie gwiazdozbiory udało ci się rozpoznać. Jak będziesz miał jakieś pytania to pomożemy.
  11. Prezentacja OK, przejścia między obrazami itd. Koński łeb to chyba taki eksperyment - bo jest pokazany z jednej strony, potem z drugiej a potem w kolorze. Krawat: Eta Carinae nie jest widoczna z terytorium Polski a tu chyba miały być tylko obiekty naszego nieba. Z muzyką trudno trafić - ja np. nie lubię takiego plumkania w stylu lat 80-tych ale każdy lubi co innego. A znalezienie takiej muzyczki żeby podobała się wszystkim byłoby pewnie niemożliwe. W sumie jak na początek może być. Co do pomysłow co można jeszcze - można nagrać swój głos i opowiadać o pokazywanych obiektach, można też wstawić sekwencje filmowe a nie tylko nieruchome obrazy. Na stronie Hubble'a są jakieś filmiki - hubblesite.org I jeszcze jedno: większość z tych obiektów można zobaczyć przez wspomnianego Celestrona, chociaż nie będą wyglądać tak jak przez Hubble'a Jak tam z celowaniem? Są postępy?
  12. No to pięknie że obraz się poprawił. Polecana tu M15 będzie wysoko nad głową, prawie w zenicie, natomiast M57 jest bardzo mała i niezbyt jasna. Spróbuj, ale moim zdaniem przede wszystkim warto M22 - jest bardzo niedaleko Jowisza na niebie, wystarczy nacelować troszkę bardziej w prawo (pamiętając że kierunki w teleskopie są inne bo daje obraz lustrzany). Poza tym spróbuj sięgnąć do M15 kawałek po lewej i w górę oraz zobacz M71 w gwiazdozbiorze Strzała (Sagitta). Ważne żebyś zobaczył chociaż 1 rzecz, która nie jest planetą ani gwiazdą tylko obiektem mgławicowym. Jak jeden obiekt znajdziesz, dalej już pójdzie. Włącz sobie HNSKY i znajdź Jowisza (Jupiter). Możesz to łatwo zrobić klikając symbol lornetki na pasku narzędzi po lewej stronie i wpisując Jupiter w okienko a następnie wciskając ENTER. Program sam umieści Jowisza w środku pola widzenia. Zobacz co jest obok niego. Spróbuj też okolic gwiazdy Antares w sąsiednim Skorpionie - na prawo od Antaresa jest gromada kulista M4. W celowaniu teleskopem obowiązuje zasada, że najpierw nacelowujesz na to co znasz, i tak gwiazdka po gwiazdce sobie przeskakujesz na nowe rzeczy.
  13. Dokładnie, szukacz ma śruby które pozwalają delikatnie zmienić jego pozycję. Jak masz gwiazdę na samym środku patrząc przez szukacz, w okularze teleskopu też ma być idealnie na środku. Wyreguluj szukacz troszkę wykręcając lub troszkę wkręacając śruby. Nie chodzi o to żeby znacznie zmienił położenie, tylko żeby np. jego koniec przesunął się o milimetr w lewo lub prawo.
  14. Pewnie się szukacz przekrzywił w trakcie rozkładania. Musi być ładnie naregulowany - spróbuj na jakiejś niedalekiej latarni nastawić zbieżność.
  15. No ale właśnie dlatego że widziałeś Jowisza, rozejrzyj się też co jest obok niego na niebie - gołym okiem (Strzelec - Sagittarius, nad nim Orzeł - Aquila itp.) oraz przez teleskop (M22 i nie tylko). W ten sposób zaczniesz naprawdę poznawać niebo i przekonasz się ile tam jeszcze można zobaczyć. Ja też kiedyś rozpoznawałem tylko jasne obiekty takie jak Jowisz i czasem Wenus, ale jak tylko zacząłem rozpoznawać gwiazdozbiory to dopiero naprawdę wiedziałem na co patrzę i mogłem odnajdywać dużo nowych ciekawych obiektów. M22 i M31 są obiektami z katalogu Messiera - zestawienia popularnych obiektów mgławicowych. Jest ich w sumie ponad 100 i mogą dostarczyć wiele satysfakcji. Masz teleskop jednej ze znanych i cenionych firm (inne to np. MEADE, Orion itp.) więc jeśli nawet to wina okularów albo coś jest nie tak w danym egzemplarzu to razem ustalimy o co chodzi i doradzimy.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.