Jump to content

MaciekC6N

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  472
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

19 Neutral

About MaciekC6N

 • Rank
  Altair
 • Birthday 05/11/1976

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa

Recent Profile Visitors

1946 profile views
 1. Nie porównywałem nigdy 6" Maka SW do C8 ale powiem tak - większa apertura to większa rozdzielczość i zdolność zbiorcza oraz większa źrenica wyjściowa przy tym samym powiększeniu. Ma to istotne znaczenie, zwłaszcza przy korzystaniu z bino. A jak porównasz wykres MTF dla 6" z mniejszą obstrukcją centralną z wykresem MTF dla 8" z nieco większą obstrukcją centralną, to okaże się że C8 lepiej sprawuje się również na nisko kontrastowych detalach (nie mówiąc już o wysoko kontrastowych), więc zgodnie z prawami fizyki obraz musi być 'lepszy' (choć lepszość to w pewnym stopniu kwestia względna), chyba ż
 2. Nie bałbym się 10mm. W większym bracie z powodzeniem używam 9mm do gromad kulistych czy mniejszych galaktyk, 6,5mm do jasnych gromad kulistych i ciemniejszych planetarek (ale także np. HCG 44 i 68), a 4,5mm do jasnych planetarek, planet, Księżyca.
 3. Komfort prowadzenia obserwacji ziemskich jest znacznie lepszy przy 45*. Za to do obserwacji astro 90* jest niezrównana. P.S. Ale przede wszystkim komfort obserwacji 45* w zenicie jest dużo lepszy niż przy szuraniu 90* po horyzoncie. Jeżeli ktoś chciałbym kupić lornetkę kątową do obserwacji ziemskich i astronomicznych to polecam 45*, szczególnie jeżeli w grę wchodzi obserwowanie ptaków w locie i samolotów. 90* znacznie trudniej celować za dnia i śledzić szybko poruszające się obiekty, a to z powodu mniej naturalnej pozycji głowy.
 4. Mam miernik. Jeśli wpadnę to obowiązkowo zmierzymy SQM o różnych godzinach. Ale wyniki z jednego dnia nie będą w pełni miarodajne. U mnie na działce historyczne wyniki w okolicach nowiu mieszczą się w przedziale od 20,9 do 21,5.
 5. Dzięki za info. Brzmi zachęcająco. Mam działkę niedaleko, więc może przy następnej okazji dołączę. Lightpollutionmap pokazuje nieco lepszy SQM niż u mnie. 21,59 versus 21,53, choć wczoraj rzeczywisty (zamierzony) SQM oscylował pomiędzy 21,10 a 21,20. Poza cirrusem niebo psuł właśnie dym z kominów i ogniska gdzieś we wsi.
 6. Z ciekawości spytam jak z mgłami, dymem z okolicznych gospodarstw i dostępem do południa na tej miejscówce?
 7. Nie do końca na temat ale wersja ED jest na szkle FK61. Ludes wypuszcza wkrótce wersję SD na szkle FCD100 z lepszą korekcją AC. P.S. Słuszny zespół w avatarze.
 8. W okolicę Stoczka (szczególnie rejony Nowych Lipek z SQM 21.71 - w poniedziałek miernik pokazywal 21.66) najlepiej jechać S8 do zjazdu na Brok (droga 694) do Broku i DK50 do Sądowego, a dalej jak pokaże nawigacja. Tak jest sporo szybciej i pewnie niż jazda DK62 przez mieściny, choć nieco dalej bo naokoło. Bardziej w kierunku Ostrowii czyli dalej niż za Brok nie ma co się pchać.
 9. Drodzy koledzy astrofotografowie, Potrzebuję udokumentować wady optyczne jednego z obiektywów lornetki, która obsługuje okulary w standardzie 1,25". Z tego co znalazłem w necie wynika, że mogę podpiąć pożyczoną lustrzankę (Nikona D3300) do okularu z gwintem M43. Rozumiem, że potrzebuję złączkę M43 - bagnet Nikona. Prosiłbym o podpowiedź którą/jaką dokładnie złączkę. Ponieważ moja wiedza na temat astrofotografii jest bardzo ograniczona (a w zasadzie samej fotografii również), to będę wdzięczny za odpowiedzi na kilka pytań. W jaki sposób obliczyć u
 10. Sprzedam dwa Naglery 7mm typ 6. 1. Pierwszy właściciel. Stan bardzo dobry. Oryginalne zaślepki, pudełko i papierologia. Cena: 1000zł. 2. Kupiony używany. Stan bardzo dobry. Oryginalne zaślepki, pudełko i papierologia. Cena: 900zł. Kontakt na PW
 11. Największą różnicę widziałem jednak w używaniu bino Mark V z trypletem TS 107/700 bez korektora i z 2" korektorem BP 1,8 do refraktorów, oczywiście na plus tego drugiego rozwiązania.
 12. Lata temu obserwowałem Makiem 127 SW z bino WO. Nie pamiętam jednak dokładnie jaka efektywna ogniskowa wychodziła z bino i korektorem 1,6. Teraz obserwuję C8 z bino Mark V. Z nasadką T2 i GPC Baadera 2,6 między nasadką a bino mam ogniskową ok. 5300mm, co akurat dla mnie jest plusem, bo mogę używać plossli 32mm, 25mm i 20mm do obserwowania Księżyca i planet. Teraz położenie LG wypada niemal dokładnie w punkcie pod jaki optymalizowano C8. Różnica między tym co jest teraz a było kiedy do C8 miałem podpięty wyciąg steeltrack Baadera, kątówkę 2" i używałem tylko GPC 1,25 jest duża.
 13. Co do konkretnego bino - poszukaj na astromart.com ogłoszeń kolegi Denisa Levatica. Gość sprzedaje różne odrestaurowane i zoptymalizowane bino, głównie odzyskane Zeissy, za bardzo rozsądne pieniądze. To są w zasadzie wyroby docelowe. O pracy Denisa możesz poczytać na forach binoviewers i Vendors forum na serwisie cloudynights. Pozdr
 14. Nie jest prawdą, że do katadioptryków z ruchomym lustrem nie jest wskazane użycie barlowa czy korektora do bino. Nieużywanie barlowa czy korektora skutkuje zazwyczaj zmniejszeniem efektywnej apertury. Co więcej każdy karadioptryk jest zoptymalizowany pod konkretną ogniskową, a ogniskowa w takich katadioptrykach zmienia się wraz z przesuwaniem lustra, którego to przesuwanie umożliwia właśnie ostrzenie. W C8 ten punkt optymalny wypada około 100mm za wylotem z bafla. Trzeba dbać o to, aby tor optyczny za wylotem bafla nie był znacznie dłuższy, bo nastąpi obcięcie apertury i wzrastać będzie aberra
 15. SQM 21.28 to najlepszy wynik jaki tam odnotowałem ale w pamięci mam lepszy widok kompleksu M42 i M43 z tej miejscówki. Do Mostówki porównać nie mogę, bo nigdy tam nie byłem. Niebo pod Nowo Lipkami jest w każdym razie zauważalnie lepsze niż u mnie na działce pod Brokiem. Edit: Przejrzałem dzienniki obserwacyjne i wczorajszy SQM nie był wcale najwyższym jaki zmierzyłem w tym miejscu - to by tłumaczyło dlaczego widok M42 z października zeszłego roku był lepszy. Co do samej miejscówki - ma tę zaletę, że leży na najwyższym 'wzniesieniu' w okolicy, więc mgły niestraszne, choć wilgoć i tu n
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.