Jump to content

Vatzek

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  100
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

64 Neutral

About Vatzek

 • Rank
  Regulus
 • Birthday 10/03/1968

Kontakt

 • Strona WWW
  http://www.wacekm.pusku.com/
 • Facebook / Messenger
  7373255

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Jasło, Krosno
 • Zainteresowania
  astronomia, krótkofalarstwo
 • Sprzęt astronomiczny
  Optisan 114/900

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. W Jaśle nie było szans, wieczorem wysokie chmury oświetlane przez Księżyc, w nocy zachmurzenie prawie całkowite, no i mocny wiatr...
 2. W Jaśle Neptun zginął w świetle Księżyca. Na pocieszenie: Za to odkrycie Lambdy Aquarii złapane.
 3. Na stronie PTMA/Krosno umieściłem już krótkie sprawozdanie z wizyty. http://krosno.ptma.pl/21052016.html
 4. Specjalnie do Jasła i Zielonej Góry (tam będzie w niedzielę i poniedziałek ale szczegółów nie znam).
 5. Tym razem zamiast na tradycyjne spotkanie, pragnę zaprosić na minikonferencję połaczoną ze spotkaniem Z amerykańskim naukowcem Sanjayem S. Limayem z Uniwersytetu Wisconsin, współpracownikiem ESA i NASA, specjalistą od atmosfer planetarnych, które odbędzie się 21 maja 2016 roku (sobota) o godzinie 10:00 w Auli Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle mapka dojazdu: https://www.google.pl/maps/place/Zesp%C3%B3%C5%82+Szk%C3%B3%C5%82+Miejskich+NR+3+w+Ja%C5%9Ble/@49.7470695,21.4535055,15z/data=!4m5!3m4!1s0x473db4093efab5ad:0xea32ff8ffa0c6b1e!8m2!3d49.747022!4d21.461749?hl=pl Program konferencji: Sobota 21.05.2016 10:00 – Powitanie gości 10:15 - 11:15 – wykład Sanjay S. Limay/ USA 11:15 -11:30 – Przerwa kawowa 11:30 - 11:45 – Prelekcja - Prezes Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii - Mieczysław Janusz Jagła/Kraków 11:45 - 12:00 – Komety- Mariusz Świętnicki PTMA /Krosno 12:00 - 12:15 – Robotyka – Bartosz Jaśko 12:15 - 12:30 – Prezentacja działalności jasielskiej szkoły w dziedzinie astronomii. 12:30 - 13:00 – Dyskusja i wymiana doświadczeń. 13:00 – Zakończenie konferencji Po zakończeniu konferencji planowana jest dla chętnych wizyta w Obserwatorium Astronomicznym I LO im. króla St. Leszczyńskiego w Jaśle - możliwość obserwacji Słońca w paśmie Halfa Wstęp wolny, Serdecznie zapraszamy!
 6. Ja go obserwowałem przez jakieś 5 sekund ale nie widziałem od początku. W każdym razie był dosyć wolny.
 7. Widziałem go również w Jaśle. Czerwony jasność około 0 magnitudo, Trasa od Wielkiej Niedźwiedzicy na północny zachód - Koniec przeloty w Smoku.
 8. Vatzek

  A day in space

  Zapomniałem jeszcze dodać, że projekt jest typu "All or nothing" - czyli beneficjent otrzymuje grant tylko w przypadku zebrania w terminie całości wnioskowanej kwoty (jeśli nie zostanie uzbierana, wpłacone kwoty wracają do darczyńców).
 9. Vatzek

  A day in space

  Żona prowadzi u siebie w szkole Koło Astronomiczne: http://www.gim2jaslo.edu.pl/kolka/astronom/ i współpracuje m. innymi z ESERO: http://www.esa.int/Education/Teachers_Corner/European_Space_Education_Resource_Office W trakcie omawiania programu kółka na bieżący rok, ESERO zaproponowało możliwość uzyskania cześci funduszy (minigrantu) od GTTP - Galileo Teacher Training Program. GTTP umieściło ten projekt na stronie fiatphisica - organizacji crowdfundingowej wspierajacej naukę. Polski opis wniosku o grant: Dzień z Kosmosem Celem naszego projektu jest przygotowanie młodych ludzi do pracy w zawodach związanych z robotyką i wykorzystaniem robotyki w kosmosie. Aby pokazać im świat naukowców należy zaszczepić w nich chęć zdobywania wiedzy poprzez przykład. Dlatego naszym celem jest zorganizowanie wycieczki do CBK w Warszawie oraz do Planetarium. Część dzieci marzy o tym aby w przyszłości badać Kosmos i być astronautami. Największa korzyścią dla tych młodych ludzi w wieku 6- 9 lat będzie możliwość poznania ludzi nauki motywacja do dalszego kształcenia. Nasza szkołą oddalona jest do Warszawy o 380 km i w związku z tym koszty transportu są zbyt duże aby dzieci mogły zrealizować swoje marzenie. Cześć dzieci pochodzi z rodzin uboższych i koszty takiej wyprawy są zbyt duże dla nich. W szkole i prowadzę zajęcia z astronomii dla uczniów. Uczęszcza na nie ok. 40 uczniów w dwóch grupach wiekowych 6-7 lat i 8 i 9 lat ze szkoły Integracyjnej Nr 12 w Jaśle Zajęcia prowadzę systematycznie co tydzień. Zorganizowałam dla uczniów spotkanie w szkole z dr inż. Tomaszem Barcińskim o misji Rosetta. Jeżeli otrzymam więcej niż potrzebuje funduszy moi uczniowie wyjadą na dłuższą wycieczkę. Będę mogła pokryć im wyżywienie oraz zapewnić nocleg. Bardzo bylibyśmy wdzięczni za każdą pomoc nawet za pomoc w organizacji noclegów i wyżywienia w Warszawie. W tym momencie mamy zapewniony darmowy wstęp do Planetarium. Myślę, że korzystnie byłoby pokazać również dzieciom Centrum Nauki Kopernik. Jadwiga Moskal
 10. Vatzek

  A day in space

  Jeżeli ktoś może wspomóc kółko astronomiczne w Jaśle lub rozpropagować wśród znajomych: https://www.fiatphysica.com/campaigns/a-day-in-space
 11. LX Spotkanie Astronomiczne odbędzie się w Obserwatorium Astronomicznym I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle (dojście od ulicy Mickiewicza - boczne wejście przez dziedziniec LO) 21 XI 2015 (sobota) o godzinie 14:00. W programie m. innymi: Aktualności Aktualności Astrofotograficzne - Mariusz Świętnicki Relacje z obserwacji (Zaćmienie Księżyca, zakrycie Aldebarana itp) Sprawozdanie z European Rover Challenge i spotkania z selenonautą Harrisonem Scottem (film ze spotkania) Wstęp wolny, Serdecznie zapraszamy.
 12. Mam pytanie. O ile zrozumiałem przesyłamy jedynie zdjęcia z flarami? Czy też wszystkie wykonane? Próbowaliśmy dzisiaj w Obserwatorium porobić kilka zdjęć, niestety nie jesteśmy z nich zadowoleni (mała ostrośc). Przesyłam trzy przykładowe w załaczniku - nieobrobione .jpg (wykonywaliśmy RAWy wraz z klatkami kalibracyjnymi, teleskopem z folią Badera oraz przez Coronado). Czy zdjęcia tej jakości również są dla Was użyteczne?
 13. No właśnie, więc ze wzrostem temperatury CO2 z wody przechodzi do atmosfery. Ja się ma ilość uwalniana z wody do ilości pochodzenia antropogenicznego?
 14. A jak wpływa temperatura na rozpuszczalność dwutlenku węgla w wodzie?
 15. I jeszcze kilka, oraz film ze startu rakiety https://youtu.be/K5yZzhzhBNM
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.