Jump to content

Achernar

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  95
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

2 Neutral

About Achernar

 • Rank
  Alnitak
 • Birthday 11/12/1984

Kontakt

 • Strona WWW
  http://mozdzierski.wordpress.com
 • Facebook / Messenger
  7184661

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Gościejowice
 • Zainteresowania
  astronomia, muzyka rockowa
 • Sprzęt astronomiczny
  Newton 230/1560, Nikon D5100, Turist 3 :)

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Achernar

  C 2013 R1 Lovejoy

  Witam, w ostatnią sobotę pogoda okazała się łaskawa i przy okazji regularnych obserwacji udało się też sfotografować Lovejoya. Teleskop - 60 cm Cassegrain obserwatorium astronomicznego UWr, filtry B, V i R, sumaryczny czas ekspozycji: 17 min i 10 s. Zdjęcie jest zamieszczone na stronie IA UWr: http://www.astro.uni.wroc.pl/images/News/C2013R1_RGB.jpg Złożyłem to i obrobiłem w IRIS-ie, to chyba moje drugie kolorowe zdjęcie CCD więc liczę na konstruktywną krytykę efektu :-)
 2. Przykro mi bardzo... Prawdziwa gwiazda polskiej astronomii amatorskiej, wspaniały popularyzator i dobry człowiek, odszedł przedwcześnie, wielka strata dla nas wszystkich. Pokój Twojej duszy Pawle.
 3. Nigdy się z tym nie spotkałem, ale to jest bardzo intrygujące!
 4. Sprawdziłem z grubsza "co ma do powiedzenia" o tej okolicy nieba atlas Aladin. Rzeczywiście, tak jak napisał Pan Piotr ok. 2" od tego miejsca jest jakiś obiekt, ale jest on klasyfikowany raz jako nie gwiazdowy a drugi raz jako bliski gwiazdowemu. Tu są dane z katalogu USNO-B1.0 Catalog (Monet+ 2003) : http://cdsarc.u-strasbg.fr/viz-bin/VizieR-5?-info=XML&-out.add=.&-source=I/284/out&USNO-B1.0===1512-0082967 W załączniku zdjęcia (zbliżenie i szersze pole) z zaznaczonymi pozycjami: grot czerwonej strzałki - tajemniczy obiekt, fioletowy krzyż - obiekt z katalogu. Pozdrawiam!
 5. Ciekawy obiekt, mam jeszcze jedno wyjaśnienie: to mógł być drobny meteor lecący dokładnie w Twoim kierunku Adamie. Coś podobnego zarejestrowałem podczas fotografowania Perseid w 2008 roku. Załączam wycinek kadru z tego zdjęcia, w samym środku jest jasna kropka, podczas gdy naświetlanie trwało 64 sekundy i wszystkie gwiazdy są liniami. Nie jestem pewien co to było, ale podejrzewam, że mógł to być meteor, który leciał w kierunku aparatu. Jeżeli tak to raczej nie była to perseida bo nie wyleciała z centrum radiantu. Pozdrawiam!
 6. W Gościejowicach (Opolskie) udało się zobaczyć koniunkcję... http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...mp;#entry319185
 7. Robiłem fotki z Gościejowic (Opolskie), jak widać udało mi się zobaczyć koniunkcję... Zakrycie miało nastąpić o 17:15... Księżyc i Wenus zakryły chmury o 17:13 Mimo wszystko muszę przyznać, że widok był przepiękny!
 8. Ja oglądałem Leonidy z Radomierzyc pod Wrocławiem. Pogodnie było od 23:50 do ok. 2 naszego czasu. Widziałem 4 Leonidy, 3 między 23:50 a 0:20, jasności od -3 do -5 mag. i jedną ok. 2:00, jasność 0 mag. Te przewidywania maksimów to jakieś szemrane były, a miało być tak pięknie...
 9. Jestem w szoku i pod ogromnym wrażeniem! Gratulacje!
 10. Genialne! Korzystając z okazji dorzucę taką własną, obciachową fotkę . Canon A720IS + CHDK, 10x64s, ISO400.
 11. Uruchomiłem na moim Canonie A720IS (kupiony w USA) CHDK . Wszystko dobrze działa, zrobiłem sesję zdjęciową z ręcznym prowadzeniem. Poniżej pierwszy rezultat. 10 klatek po 64 sekundy, ISO400, cała obróbka w MaxIm DL - wg. tutoriala Jacka Pały (wielkie dzięki mu za ten podręcznik ). I tu moje pytanie: podobno w Photoshopie lepiej jest robić ostateczny szlif ale niestety tego nie potrafię, może ktoś doświadczony mógłby mi doradzić jakich funkcji użyć?
 12. To wrzucę jeszcze swoje - Canon A720IS, Wrocław. Kilka innych - http://www.zjawiska.i8p.eu/relacje/06_05_08.htm
 13. Dobson, przepiękne zdjęcia, to one powinny zawisnąć na APODzie
 14. Da się wydłużyć czas exp. dzięki CHDK? Niedlugo będę mieć A710 więc temat mnie interesuje . Może ktoś potrafi to zrobić za pomocą skryptów do CHDK? P.S. Post wyżej zrobiłem przypadkiem (opieszałość internetu) - można go usunąć
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.