Jump to content

Achernar

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  95
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Achernar

 1. Achernar

  C 2013 R1 Lovejoy

  Witam, w ostatnią sobotę pogoda okazała się łaskawa i przy okazji regularnych obserwacji udało się też sfotografować Lovejoya. Teleskop - 60 cm Cassegrain obserwatorium astronomicznego UWr, filtry B, V i R, sumaryczny czas ekspozycji: 17 min i 10 s. Zdjęcie jest zamieszczone na stronie IA UWr: http://www.astro.uni.wroc.pl/images/News/C2013R1_RGB.jpg Złożyłem to i obrobiłem w IRIS-ie, to chyba moje drugie kolorowe zdjęcie CCD więc liczę na konstruktywną krytykę efektu :-)
 2. Przykro mi bardzo... Prawdziwa gwiazda polskiej astronomii amatorskiej, wspaniały popularyzator i dobry człowiek, odszedł przedwcześnie, wielka strata dla nas wszystkich. Pokój Twojej duszy Pawle.
 3. Nigdy się z tym nie spotkałem, ale to jest bardzo intrygujące!
 4. Sprawdziłem z grubsza "co ma do powiedzenia" o tej okolicy nieba atlas Aladin. Rzeczywiście, tak jak napisał Pan Piotr ok. 2" od tego miejsca jest jakiś obiekt, ale jest on klasyfikowany raz jako nie gwiazdowy a drugi raz jako bliski gwiazdowemu. Tu są dane z katalogu USNO-B1.0 Catalog (Monet+ 2003) : http://cdsarc.u-strasbg.fr/viz-bin/VizieR-5?-info=XML&-out.add=.&-source=I/284/out&USNO-B1.0===1512-0082967 W załączniku zdjęcia (zbliżenie i szersze pole) z zaznaczonymi pozycjami: grot czerwonej strzałki - tajemniczy obiekt, fioletowy krzyż - obiekt z katalogu. Pozdrawiam!
 5. Ciekawy obiekt, mam jeszcze jedno wyjaśnienie: to mógł być drobny meteor lecący dokładnie w Twoim kierunku Adamie. Coś podobnego zarejestrowałem podczas fotografowania Perseid w 2008 roku. Załączam wycinek kadru z tego zdjęcia, w samym środku jest jasna kropka, podczas gdy naświetlanie trwało 64 sekundy i wszystkie gwiazdy są liniami. Nie jestem pewien co to było, ale podejrzewam, że mógł to być meteor, który leciał w kierunku aparatu. Jeżeli tak to raczej nie była to perseida bo nie wyleciała z centrum radiantu. Pozdrawiam!
 6. W Gościejowicach (Opolskie) udało się zobaczyć koniunkcję... http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...mp;#entry319185
 7. Robiłem fotki z Gościejowic (Opolskie), jak widać udało mi się zobaczyć koniunkcję... Zakrycie miało nastąpić o 17:15... Księżyc i Wenus zakryły chmury o 17:13 Mimo wszystko muszę przyznać, że widok był przepiękny!
 8. Ja oglądałem Leonidy z Radomierzyc pod Wrocławiem. Pogodnie było od 23:50 do ok. 2 naszego czasu. Widziałem 4 Leonidy, 3 między 23:50 a 0:20, jasności od -3 do -5 mag. i jedną ok. 2:00, jasność 0 mag. Te przewidywania maksimów to jakieś szemrane były, a miało być tak pięknie...
 9. Jestem w szoku i pod ogromnym wrażeniem! Gratulacje!
 10. Genialne! Korzystając z okazji dorzucę taką własną, obciachową fotkę . Canon A720IS + CHDK, 10x64s, ISO400.
 11. Uruchomiłem na moim Canonie A720IS (kupiony w USA) CHDK . Wszystko dobrze działa, zrobiłem sesję zdjęciową z ręcznym prowadzeniem. Poniżej pierwszy rezultat. 10 klatek po 64 sekundy, ISO400, cała obróbka w MaxIm DL - wg. tutoriala Jacka Pały (wielkie dzięki mu za ten podręcznik ). I tu moje pytanie: podobno w Photoshopie lepiej jest robić ostateczny szlif ale niestety tego nie potrafię, może ktoś doświadczony mógłby mi doradzić jakich funkcji użyć?
 12. To wrzucę jeszcze swoje - Canon A720IS, Wrocław. Kilka innych - http://www.zjawiska.i8p.eu/relacje/06_05_08.htm
 13. Dobson, przepiękne zdjęcia, to one powinny zawisnąć na APODzie
 14. Da się wydłużyć czas exp. dzięki CHDK? Niedlugo będę mieć A710 więc temat mnie interesuje . Może ktoś potrafi to zrobić za pomocą skryptów do CHDK? P.S. Post wyżej zrobiłem przypadkiem (opieszałość internetu) - można go usunąć
 15. Da się wydłużyć czas exp. dzięki CHDK? Niedlugo będę mieć A710 więc temat mnie interesuje . Może ktoś potrafi to zrobić za pomocą skryptów do CHDK?
 16. Ustrzelone z Wrocka 2 godziny przed tym postem
 17. To ja też coś dorzucam (SE K700i + Newton 230/1560)
 18. Ok. mam pierwszy film poklatkowy . Sprzęt i soft: Canon A60, RemoteCapture, VirtualDub. Niestety nie chce sie ten mój film załączyć (ma niecałe 4 MB).
 19. Dzięki za odpowiedzi . Mam już RemoteCapture ale nie moge znaleźć miejsca gdzie moge ustawić te zdjęcia seryjne ok. znalazłem
 20. Witam! Byłbym bardzo wdzięczny gdyby, któryś doświadczony forumowicz mógł mi wytłumaczyć jak zrobić film poklatkowy w formacie avi z seri zdjęć w formacie jpeg. Mam Canona A60 i próbuję robić takie rzeczy ale nie mogę znaleźć jakiegokolwiek programu do tego . Może ktoś wie równierz czy są programy, które po podłączeniu mojego aparatu do komputera same będą mu "kazać" robić zdjęcia w wybranych przeze mnie odstępach czasu? Bardzo dziękuje za wszelkie odpowiedzi i pozdrawiam!
 21. Achernar

  M57

  WOW! , tym razem przesadziłeś, chyba obrabisz fotki z HST ! To najdokładniejsze, najpiękniejsze zdjęcie M57 jakie widziałem!!! Pozdrawiam!
 22. Dla ścisłości dr Rudawy
 23. BBwro spokojnie, Rudawy nie gryzie. To bardzo sympatyczny człowiek (jedna z najbarwniejszych postaci w instucie astro ) napewno napisze Ci wszystko co będziesz chciał wiedzieć.
 24. Też dołączę mój "kompaktowy" Księżyc. Canon A60 + Newton 230/1560, projekcja okularowa (okular 14 mm), 3x zoom optyczny. Napewno da się zrobić lepsze fotki tym sprzętem, ale to moje pierwsze jakie zrobiłem (i pierwsze na forum ).
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.