Jump to content

szuu

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  4720
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

Status Updates posted by szuu

 1.  

  1. ekolog

   ekolog

   Ja tu widzę tylko jedną zmylającą informację (reszta Ok) ... inteligentne życie na Jowiszu jest niemożliwe bo panujące tam warunki fizyko-chemiczne uniemożliwiają zapisywanie na czymś na trwałe tekstów, a bez podręczników, szkół, kultury pisanej niosącej informacje z pokolenia na pokolenie cywilizacja nie zaistnieje. Literki zapisane na czymś szybko się zamażą i tyle (sic!).

   Siema

 2. przez większość rozmowy jest to "marzenie o gwiazdach" w znaczeniu metaforycznym ale i tak ciekawe :)

   

   

  1. ekolog

   ekolog

   Faktycznie ciekawa rozmowa. Najlepsze pytanie. Czy znajdzie się tysiąc chętnych żeby zamieszkać na Księżycu (może potem i Marsie) skoro tam życie będzie możliwe ale jakże niewygodne, niekomfortowe. Jacy to będą ludzie (psychika itp) co się zgłoszą? ;)

   I dalsza konkluzja: 'staliśmy się za wygodni, żeby sięgać do gwiazd'.

   Siema

 3. a wiedzieliście że ceremonia otwarcia olimpiady w londynie 2012 była rytuałem programowania epidemii koronawirusa? od dzisiaj to moja ulubiona teoria spiskowa! :zakochany: 

   

  1. Show previous comments  1 more
  2. OnlyAfc

   OnlyAfc

   5G mast wygrał w tej teorii :D

   Ja pierdziele, co ludzie mają w głowach, żeby takie bzdety wymyślać :facepalm:

  3. Krzysztof z Bagien
  4. Dan1367

   Dan1367

   W dniu 27.04.2020 o 03:22, MateuszW napisał:

   to miłośnicy astronomii

   Co więcej - dali sygnał rozpadającą się kometą ;)

 4. pożary w australii za nami, epidemia w trakcie, susza na horyzoncie a tymczasem w przyszłym tygodniu wybuch na słońcu zacznie sterylizować planetę!

  podobno tylko w serialu dukaja i bagińskiego ale pewności nie ma...

   

  1. Paether

   Paether

   Jeszcze mamy wulkany, które coś tam ostatnio marudzą ;) 

  2. szuu

   szuu

   wszystko ma swoje miejsce kalendarzu, tektonika kwartał trzeci a na wielki finał w grudniu lepiej poinformowani kupują już kosmitiery ^_^

  3. Agent Smith

   Agent Smith

   A w Styczniu, specjalnie dla Ciebie - wielki powrót ekologa.

  1. Show previous comments  10 more
  2. szuu

   szuu

   mówisz jak gdyby dowolnego z powyższych ograniczeń rząd nie mógł wprowadzić w dowolnym momencie (skoro i tak ma w nosie przepisy prawa) a posłuszni obywatele jak widać i tak nie zaprotestują bo wszystko jest dla dobra kraju

  3. ZbyT

   ZbyT

   Zywis, oni  po cichu już to robią. Zrobią to co chcą nie przejmując się prawem jak to robili od zawsze (przypominam falandyzację prawa). Nie chcą wprowadzić stanu nadzwyczajnego tylko dlatego, że musieliby przyznać rację opozycji, a tego nie mogą zrobić bo przecież opozycja to wróg na pasku określonych sił. ;) Zawsze swoje porażki przypisywali innym lub przedstawiali jako sukcesy. Propaganda ponad wszystko. Nawet obecnie cieszą się poparciem, choć jedyne sensowne posunięcia to zamknięcie szkół i galerii handlowych. Codziennie wprowadzają jakieś nieprzemyślane ograniczenia łamiąc nasze prawa ale w ten sposób pokazują, że coś robią ... bo na więcej ich nie stać

  4. Krzysztof z Bagien

   Krzysztof z Bagien

   Tak tylko to tutaj zostawię:


   Rada Ministrów nie ma uprawnienia do wprowadzenia generalnego zakazu przemieszczania się.  Mimo to, działając poza granicami  upoważnienia ustawowego, w § 5 rozporządzenia wskazała, że poza wyjątkami,  od 1 kwietnia 2020 r. do  11 kwietnia 2020 r. zakazuje się na obszarze RP  przemieszczania się osób. Narusza to m.in. art. 92 ust. 1 Konstytucji, zgodnie z którym rozporządzenia są wydawane przez organy wskazane w Konstytucji, na podstawie szczegółowego upoważnienia zawartego w ustawie i w celu jej wykonania. Stanowi to jednocześnie o naruszeniu art. 31 ust. 3 Konstytucji, wskazującym warunki ograniczenia w zakresie korzystania z praw i wolności, do których nieodzownie należy ustanowienie ograniczeń w drodze regulacji ustawowej.

   § 5 rozporządzenia nie został zatem wydany w celu wykonania ustawy, ta bowiem uprawnia Radę Ministrów wyłącznie do wprowadzenia ograniczeń określonego sposobu przemieszczania się. W ramach  tego upoważnienia można było wskazać jedynie sposób przemieszczania się oraz zakres jego ograniczenia. Niedopuszczalne było natomiast wprowadzenie generalnego zakazu przemieszczania się.

   Oznacza to, że § 5 rozporządzenia jest także niezgodny z art. 52 ust. 1 i 3 Konstytucji przez to, że wyłącza wolność poruszania się po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie na podstawie ustawy, lecz na podstawie rozporządzenia nie mającego w tym zakresie żadnego umocowania w ustawie.

   Zgodnie z art. 31 ust. 3 Konstytucji ustawowe ograniczenia konstytucyjnych praw i wolności nie mogą naruszać istoty wolności i praw. Czasowe zawieszenie możliwości korzystania z określonych konstytucyjnych praw jest więc możliwe jedynie po wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego. Z uwagi na fakt, że go nie wprowadzono, dla oceny konstytucyjności wprowadzanych ograniczeń aktualne pozostają więc standardy wynikające z art. 31 ust. 3 Konstytucji.

    

   https://www.rpo.gov.pl/pl/content/koronawirus-rozporzadzenie-rzadu-z-31-marca-krytyczna-ocena-rpo 

 5. ciekawe czy historycy od średniowiecza jarają się teraz tym, że mogą na własnej skórze poczuć grozę „morowego powietrza” i obserwować na żywo reakcje ludności! :g:

  1. Nova

   Nova

   Trzeba by zapytać jakiegoś historyka ;) ja nim nie jestem ale różnice w reakcjach ludzi dostrzegam. W średniowieczu bali się gniewu bożego, który zsyłał zarazę a wraz z nią śmierć, dzisiaj boją się kryzysu gospodarczego, który nieuchronnie się zbliża  :(

 6. zobaczcie, jackowski wszystko przepowiedział!

  więc jednak jasnowidze naprawdę widzą przyszłość!

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  :yahoo::brawo::banan::Boink:

  1. Show previous comments  2 more
  2. lkosz

   lkosz

   No ani słowa o chorobach, pandemii, problemach gospodarczych, ani dużej anomalii tej zimy. To już sąsiadka coś lepiej przeczuwała, bo w styczniu słysząc o epidemii w Chinach coś ją kościach w tyłku łupało. Przeczuwała że będzie odsiadka :D

    

   Jakby komuś nie chciało się tego słuchać:

   - rewolucja we Francji i rozpad strefy euro i jakiś bretix2 (sic!)

   - drugie bełkotliwie: jakiś polski samolot będzie miał katastrofę z powodu nawigacji, a nie awarii; z powodu błędu nawigacyjnego

   - dwie wojny: pierwsza zacznie się od 3 ostrzałów lotniczych wobec państwa, które nie uczestniczy w wojnie na bliskim wschodzie

   - druga wojna - Rosja wywoła wojnę w innym rejonie, ale ma być związana z tą pierwszą

   - rząd przejdzie restrukturyzację lub Kaczyński przestanie być filarem

   - lato będzie zmienne, deszczowe i chłodne. Ogólnie będzie paskudnie, deszczowo. Przedwiośnie nudne, wiosna przyjemna. Dodał, że rzekomo przewidział ostatnie lato.


   Co do samolotów to uspokajam, słowa tego pana to zwykłe bredzenie (tzn. większe niż zwykle) - samoloty komunikacyjne są wyposażone różne systemy do nawigacji (bezwładnościowej, radiowej, magnetycznej, radary), każdy zdublowany lub w ilości 3 oraz systemy pilnujące tego wszystkiego i samych pilotów. Nawet jak wszystko naraz wysiądzie, to w kokpicie jest dwójka ludzi, którym wystarczy mechaniczny kompas (na wyposażeniu), prędkościomierz i wysokościomierz. Na czym miałby polegać błąd nawigacyjny - nie wiem.

  3. ZbyT

   ZbyT

   ja już dawno temu przewidziałem, że jasnowidze będą przewidywać różne wydarzenia ... zwłaszcza po ich wystąpieniu :)

  4. piotrkusiu

   piotrkusiu

   O tych samolotach, wojnach i rozpadzie UE to on pitoli od co najmniej 10 lat - kiedyś trafi :D

    

 7. – Jasiu, dlaczego usunąłeś z wypracowania całą deklinację, a zostawiłeś samą interpunkcję?
  – Nie ma przypadków, są tylko znaki.

  1. radio-teleskop.pl
  2. wiatr

   wiatr

   pranie schnie w oczach:D

 8. "człowiek jak długo siedzi to zaczyna gwizdać

  a świat jak długo siedzi to się pojawiają planety"

  https://www.youtube.com/watch?v=CooyS0LXYAk

   

  1. Tuvoc

   Tuvoc

   Myślę, że komentarze pod filmem są wystarczającą recenzją :D

 9. czy lekceważenie zasad poprawnej pisowni zniszczy astronomię obserwacyjną? :D

  1. Krzysztof z Bagien

   Krzysztof z Bagien

   Już przestań jątrzyć, agencie wiadomych sił! :lol:

  2. HAMAL

   HAMAL

   Dobre :D niczym zapowiedź reportażu interwencyjnego :D

  3. Darek_B

   Darek_B

   Bo różnica w obserwacjach jest między: "zrobić komuś łaskę" a .....  :Loveit:

 10. oglądamy budowanie ISS z lego? :D

   

  1. HAMAL

   HAMAL

   Raczej gościa budującego coś z LEGO :D

 11. świateczna oferta teleskopów w leroy merlin! ^_^

  BA163454-5C1B-4735-A59E-456AD20B07B2.jpeg.61d20c21d42edf6dd34e2ec68c58f548.jpeg

  1. Show previous comments  4 more
  2. Woj2007

   Woj2007

   :D
   A na stokach zapewne pojawią się większe Cassegrainy  ;)

    

    

    

   9C8B6514-502B-41F9-B128-52B145D2C0F7.jpeg

  3. zdzichu

   zdzichu

   ...ale te Cassegrainy widzę, że na montażu azymutalnym są. Do astro-foto słabo ;)

  4. seg

   seg

   Czy ktoś wie ile trzeba czekać aż te żółte się wychłodzą? Słabo, że mają tylko azymutalny montaż, ale za to jest autonomiczne zasilanie.

 12. wiedzieliście? "wynalazek xxx skraca czas pracy z miesięcy do dni, dosłownie podwaja życie astronomów" - tak powiedział wielki matematyk i astronom - ale co miał na myśli? :)

  1. Show previous comments  15 more
  2. MateuszW

   MateuszW

   @Behlur_Olderys trafna uwaga, dostrzegłem wreszcie ten przeskok :) Choć nadal można by mieć te tablice iloczynów w jakiejś dobrze zorganizowanej bibliotece z indeksami logarytmicznymi :P Szukając właściwej liczby robisz binsearch i jest całkiem szybko. Tylko czy oni znali binsearch... Ale w sumie to w XVII wieku wymyślono suwak logarytmiczny (czyli zapewne sam sposób obliczeń), ale chyba sam operator logarytmu znali wcześniej?

   @szuu 

   Cytat

   jednak jest to obcinanie precyzji już z wyniku a nie z danych wejściowych

   Tego nie rozumiem. Przecież najpierw sprawdzasz wartość logarytmów danych wejściowych, robisz operację i odwracasz, czyli już na wejściu jest utrata precyzji (na suwaku ta utrata jest w precyzji ustawienia go na wejście i odczytaniu wyjścia, czyli analogicznie).

  3. MateuszW

   MateuszW

   A ile cyfr znaczących się używało w takich profesjonalnych obliczeniach? Właściwie to cały czas liczymy duże liczby na niedokładnej notacji liczb zmiennoprzecinkowych. Sztuką jest tak zaplanować obliczenia, żeby błędy się nie kumulowały.

  4. szuu

   szuu

   http://www.wiw.pl/nowinki/matematyka/200102/20010205-001.asp

   Cytat

   "W 1624 r. ukazał się jego traktat matematyczny Arithmetica logarithmica (Arytmetyka logarytmiczna), który podawał logarytmy liczb naturalnych od 1 do 20 000 i od 90 000 do 100 000 z dokładnością do 14 miejsc po przecinku. W dziele tym Briggs zaproponował również, że brakujące logarytmy może obliczyć zespół, któremu ofiarował pomoc w postaci specjalnie przygotowanych kartek. Kompletne tablice, z zapełnioną dziurą między 20 000 a 90 000, zostały opublikowane w 1628 r. w Goudzie (Holandia) przez Adriaena Vlacqa (1600-1667).

    

 13. image.png.7fde9bcbd414e35fe5e4cbe606d00acf.png czy image.png.cc494646498b2278f7c255255296d5e8.png ? ^_^

  1. Show previous comments  5 more
  2. Zywis

   Zywis

   Czyli jeszcze Pozytronowy detektyw i opowiadania (nie są najlepsze)

  3. Tadeopulous

   Tadeopulous

   poleciłbym jednak wystarować od Pozytonowego Detektywa :)

   jeden z cyklów które w wersji papierowej (dokładnie te okładki) stoją na półce :D

  4. RadekK

   RadekK

   @Adam_Jesion, sam Asimov napisał w jakiej kolejności należy czytać cały cykl. I nie jest to kolejność wydawnicza.

 14. lithobraking near you in 2020! :zakochany:

  https://youtu.be/P_nj6wW6Gsc

  1. Show previous comments  2 more
  2. ANowak

   ANowak

   I kolejne 2000 godzin życia spędzone na lataniu zielonymi ludzikami...

  3. Krzysztof z Bagien

   Krzysztof z Bagien

   Jeśli chodzi o punkty Lagrange'a i inne tego typu wynalazki (ogólnie - fizykę n-ciał) - polecam moda o nazwie Principia.

  4. cyberboss

   cyberboss

   Następny zlot astronomiczny na Tytanie!

 15. technologia tworzenia rys na spodniej stronie lustra stosowana w fabrykach GSO :) rysy.gif.18aeb3be08b5a94b185bb9b3583511dd.gif

  1. JSC

   JSC

   A może tak(?) ;)  : szlif.jpg.d4b801a420430c4120abac6f5c6f4f42.jpg

  2. zbignieww

   zbignieww

   Szuu, nie zawiodlem sie na Tobie !  Tak trzymac !  :) 

 16. fly safe! :)

   

   

 17. starlinkowa ciekawostka: wystrzelenie pierwszych 60 satelitów w historii trwało 3 lata! (od 4 października 1957 do 3 listopada 1960 - według bazy satelitów heavens-above co nie jest do końca ścisłe bo czasem jako satelitę liczono stopień rakiety pozostający na orbicie)

  1. radio-teleskop.pl

   radio-teleskop.pl

   Jeszcze zatęsknimy za tamtymi czasami... :( Chyba, że SpaceX zacznie malować swoje satelity czarną matówką ;)

 18. zagadka: jak długo na fejsbuku przetrwałby wątek o nazwie: 
  "RASA vs. reszta świata":Boink:

  1. Show previous comments  2 more
  2. Marek_N

   Marek_N

   Można by jeszcze nawiązać do koloru tuby:

   Biała RASA vs reszta świata....

  3. Adam_Jesion

   Adam_Jesion

   Szkoda. Lata mijają, a atmosfera w środowisku ciągle bywa napięta. Normalnie jak bieganie po polu minowym. Niby "był czas przywyknąć", ale jakieś to wszystko takie przykre.

  4. szuu

   szuu

   sformułowanie "rasa white paper" chyba tam padło ^_^

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.