Skocz do zawartości

szuu

Społeczność Astropolis
  • Postów

    5 633
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    3

Odpowiedzi opublikowane przez szuu

  1. 17 godzin temu, dobrychemik napisał(a):

    Trafiłem tu przypadkiem, ale odkopię, bo czemu nie? :)

     

    Reflektor

    Załamanie

    Mak

    Siodło

    Kwintet

    Panna


    a że jest rok 2024 i nie chce nam się już pisać na forach to niech zrobi to za nas maszyna :szczerbaty:


    szuu:

     

    Dla każdego słowa z podanej na końcu listy utwórz krótkie dowcipne opisy pokazujące w jaki sposób znaczenie słowa w kontekście astronomii odmienne od znaczenia w życiu codziennym może prowadzić do nieporozumień. Nie mają być to suche definicje tylko żartobliwe zderzenie obu znaczeń.
     

    Przykład:
    Słowo: Obstrukcja
     

    Problemy z obstrukcją wcale nie muszą oznaczać spędzania długich godzin w świątyni zadumy ani też wizyty u gastrologa czy w aptece po leki przeczyszczające. Najprawdopodobniej wiąże się to z frustracją spowodowaną niedawnym zakupem lub posiadaniem teleskopu z lusterkiem wtórnym, które odpowiednio odbija wpadające do teleskopu promienie, ale jednocześnie powoduje pogorszenie jakości obrazu, gdyż zabiera pewną część cennego światła.
     

    Lista słów: Reflektor, Załamanie, Mak, Siodło, Kwintet, Panna

     

    ChatGPT 3.5:
     

    Słowo: Reflektor

    Kiedy astronom ma problem z reflektorem, nie ma to nic wspólnego z koniecznością poprawy oświetlenia w mieszkaniu. Raczej oznacza to walkę z zakłóceniami i niechcianymi odbiciami światła w obserwacjach nocnych, gdyż nawet najmniejsze światełko może zepsuć obraz gwiazd.

    Słowo: Załamanie

    Gdy astronom doświadcza załamania, nie oznacza to konieczności wizyty u psychologa. Raczej chodzi o załamanie światła, które występuje, gdy promienie przechodzące przez różne warstwy atmosfery mają różne prędkości, prowadząc do zakłóceń obrazu obiektów niebieskich.

    Słowo: Mak

    Kiedy astronom mówi o makach, nie ma to nic wspólnego z pikantnymi sosami lub smakowitymi owocami. To raczej odniesienie do Maksautov-Cassegraina, typu teleskopu, który używany jest do obserwacji nieba nocnego.

    Słowo: Siodło

    Gdy astronom wspomina o siodle, nie ma to nic wspólnego z jazdą konną. Może to oznaczać element układu optycznego teleskopu, który jest odpowiedzialny za ustawienie optymalnego położenia ogniskowej wobec obiektywu.

    Słowo: Kwintet

    Kiedy astronom mówi o kwintecie, nie rozmawia o muzyce ani też nie planuje koncertu. Raczej odnosi się do zbioru pięciu galaktyk znajdujących się blisko siebie na niebie, tworzących interesujący obiekt obserwacyjny.

    Słowo: Panna

    Gdy astronom mówi o Pannie, nie planuje romantycznej randki ani też nie myśli o zmywaniu naczyń. To odniesienie do gwiazdozbioru Panny, który jest łatwo rozpoznawalny na nocnym niebie.

    • Lubię 3
    • Haha 2
  2. fale.jpg.14c9c5453121300ac4e0c8e7407800ae.jpgNieznane fale - lecznicze a może zabójcze?

    cóż za przypadek że to właśnie 5G :D

     

    "[...] Fale‎ ‎elektromagnetyczne‎ ‎długie‎ ‎to są‎ ‎fale‎ ‎radjowe.‎ ‎Radjofonja‎ ‎używa fal‎ ‎począwszy‎ ‎od‎ ‎200‎ ‎m‎ ‎do‎ ‎1000‎ ‎najwyżej‎ ‎do‎ ‎4000‎ ‎m.‎ ‎Radjotelegrafja‎ ‎od 400‎ ‎do‎ ‎kilkunastu‎ ‎tvsięcy‎ ‎metrów. Radjoamatorzy‎ ‎nadawcy‎ ‎pracują‎ ‎na falach‎ ‎krótkich‎ ‎od‎ ‎centimetrowych‎ ‎do 200‎ ‎metrowej‎ ‎długości.‎ ‎Pole‎ ‎zakreskowane‎ ‎oznacza‎ ‎nam‎ ‎zakres‎ ‎fal‎ ‎dobrze‎ ‎znanych,‎ ‎zbadanych‎ ‎i‎ ‎stosowanych‎ ‎w‎ ‎praktyce.‎ ‎Posuwając‎ ‎się‎ ‎jednak‎ ‎dalej‎ ‎dochodzimy‎ ‎do‎ ‎fal‎ ‎niezbadanych,‎ ‎a‎ ‎to‎ ‎do‎ ‎fal‎ ‎powyżej‎ ‎0.06‎ ‎mm. Czy‎ ‎takie‎ ‎istnieją‎ ‎—‎ ‎czy‎ ‎dadzą‎ ‎się wytworzyć‎ ‎i‎ ‎co‎ ‎mogą‎ ‎zdziałać,‎ ‎nie‎ ‎wiemy.‎ ‎Może‎ ‎będą‎ ‎to‎ ‎również‎ ‎jakieś‎ ‎dobroczynne‎ ‎fale‎ ‎—‎ ‎lecznicze‎ ‎—‎ ‎czy technicznie‎ ‎korzystne,‎ ‎a‎ ‎może‎ ‎zabójcze‎ ‎—‎ ‎rozkładające‎ ‎nasz‎ ‎organizm, powodujące‎ ‎eksplozje‎ ‎lub‎ ‎inne‎ ‎objawy‎ ‎zniszczenia‎ ‎—‎ ‎jeszcze‎ ‎nie‎ ‎wiemy. [...]"

     

    "Radjo : ilustrowany tygodnik dla wszystkich"  - 2 stycznia 1927
     

    • Lubię 1
    • Haha 1
  3. 4 godziny temu, Wiesiek1952 napisał(a):

    EDIT: plik należy wyświetlić w programie z obsługą Color Management - najlepiej Photoshop 

    ale w tym obrazku nie ma nawet zdefiniowanego profilu barw :P

     

    bo jak już zauważył .zombi...

    Godzinę temu, .zombi. napisał(a):

    Ja się nie znam ale osoby znający twórcę obrazu twierdzą że jest to "Obraz do testowania charakterystyki gamma w funkcji kąta widzenia"  https://mva.pl/viewtopic.php?t=6

    ...obrazek służy do czegoś innego.

    pewnie nawet może zdarzyć się tak, że monitor na którym pokazują się gorsze pasy jest skalibrowany lepiej i pokazuje zdjęcia w sposób obiektywnie bliższy obowiązującym standardom.

     

    natomiast dramatyczny efekt w przeglądarkach to chyba ciągle (mimo że już prawie rok 2024) z powodu skalowania zdjęć bez uwzględnienia wpływu gammy przy interpolacji.

    jako test poprawności mówi prawdę.

    jako test wpływu na jakość wyświetlanych zdjęć wprowadza w błąd bo przy normalnych zdjęciach jest to praktycznie niezauważalne.

  4. te wszystkie rozważania na temat wielkości kątowych były przy założeniu że apertura przez którą obserwujemy zjawisko jest punktem.

    w praktyce jeżeli chcemy doświadczyć wyraźnego pociemnienia gwiazdy to musiałaby być zasłaniana przesłoną niewiele mniejszą od źrenicy, czyli gołym okiem może i małą ale przez teleskop to już całkiem dużą!

    • Lubię 2
    • Dziękuję 1
  5. 11 minut temu, Kapitan Cook napisał(a):

    No właśnie i może słabo szukałem ale nie znalazłem jakichś fajnych termowizorów z cenami rzędu 100-500 tyś. zł [...]

    nie wiem czy najlepszy ale przynajmniej drogi, no i to jedyny produkt FLIR z rozdzielczością 1024x768:

    https://www.bhphotovideo.com/c/product/1283800-REG/flir_72501_0104_t1020_1024_x_768.html

     

    11 minut temu, Kapitan Cook napisał(a):

    No i właśnie czy dysponuje jakąś konkretną ogniskową ?

    podają tam kąty widzenia 3 wymiennych obiektywów: 45°, 28° i 12° co jeżeli dobrze rozumiem odpowiada "fotograficznym" ogniskowym (około) 50mm, 85mm i 200mm.

    piksel 17µm czyli matryca ma 17x13mm

    ..czyli to taki mały budżetowy MFT. jeżeli traktujesz to poważnie to nie idź w nic poniżej pełnej klatki! :D

  6. 6 minut temu, Kapitan Cook napisał(a):

    Czy coś takiego również osiąga jakosć poprzez algorytm ?

     

    "mikro wyświetlacz typu HD o wysokiej rozdzielczości 1280×960"

    "Rozdzielczość sensora: 384x288"

    wnioski? ^_^

     

    ...ale wbrew pozorom w tym świecie 384x288 to całkiem spoko rozdzielczość bo przez wiele lat były rozdzielczości 160x120 oraz 80x60 i nabywcy płacący za nie ciężkie tysiące złotych i byli zadowoleni!

     

    (oraz wniosek nr 2: patrząc na rozdzielczość matrycy jasnym się staje że jedyne prawdziwe polepszenie obrazu wymaga innej optyki)

    • Lubię 1
  7. a w dodatku z tego co pamiętam z moich eksperymentów, optyka „szklana” (germanowa) wprowadza okrutne straty, tak więc lustro to prawie same zalety i na transmisji i na cenie i na wielkości (a przez to i rozdzielczości, a w termowizji obiektyw o średnicy np. 2cm ma rozdzielczość taką jak optyczny o średnicy 2mm(!!!))

  8. 3 godziny temu, lkosz napisał(a):

    Jeśli dane nie zostały zapisane z buforów to skąd fsck ma to potem wyczarować?

    dane które nie zostały zapisane pozwalam mu pominąć :) ma tylko przywrócić najnowszy możliwy spójny stan systemu plików żeby nie było cyrków z uruchamianiem.

    no i po to są filesystemy z księgowaniem żeby było to możliwe, i to nie probabilistycznie zależnie od pecha lub dnia tygodnia tylko za każdym razem. a więc skoro sam linux jest tam normalny i to potrafi, to w takim razie pewnie wina karty?

     

    3 godziny temu, lkosz napisał(a):

    Algorytmy zapisu w pamięciach flash, a zwłaszcza popularnych kartach sandiska są skomplikowane, operacje są buforowane, kasowanie odkładane na później, i póki to działa, to jest ok.

    no właśnie, bo jednak fajnie by było gdyby jakieś minimalne założenia taki zapis na karcie spełniał (w rodzaju "wszystko albo nic") a nie taka samowolka.

     

    ciekawe czy dałoby się poprawić sytuację przez wstawienie pomiędzy rpi i kartę jakiegoś prostego układu z kondensatorem podtrzymującym zasilanie samej karty, tak żeby zawsze zdążyła dokończyć swoje wewnętrzne machinacje nawet gdy prąd dla rpi już się skończył? (ktoś pewnie powie że to przekombinowane w porównaniu do UPS'a dla rpi ale jednak kusi tu prostota rozwiązania czysto hardwarowego i z o wiele mniejszym wymaganym zapasem energii niż powerbank który musiałby zasilić całe urządzenie i to przez dużo dłuższy czas)

  9. ciekawy problem!

    dzisiejsze systemy plików same sie naprawiają w razie niespodziewanego przerwania pracy systemu przed zapisaniem wszystkiego więc czy to oznacza że linux w rpi jest pod tym względem jakoś upośledzony czy może wina leży po stronie karty, w której nagłe wyłączenie zasilania zaburza normalną pracę i wywołuje jakieś niespójności w danych?

  10. :D

     

    chatgpt 3.5:

    Cytat

     

    Najbliższą Ziemią "nocną gwiazdą" jest Księżyc. Choć Księżyc nie jest gwiazdą, lecz naturalnym satelitą Ziemi, jest on widoczny na nocnym niebie i jest najbliższym ciałem niebieskim w naszym kosmicznym sąsiedztwie. Gwiazdy, które widzimy na nocnym niebie, są znacznie dalsze od Księżyca i Ziemi, a najbliższą z nich jest Słońce, które jest naszą gwiazdą centralną.


     

     

    perplexity.io:

    Cytat

    Najbliższą Ziemi gwiazdą jest Słońce 1 . Jednakże, jeśli chodzi o gwiazdy położone najbliżej Ziemi, to jest to układ Alfa Centauri, który składa się z trzech gwiazd: Alfa Centauri A, Alfa Centauri B i Proximy Centauri 2 5 6 . Proxima Centauri jest najbliższym nam sąsiadem w kosmosie, znajdującym się w odległości około 4,37 lat świetlnych od Ziemi 5 6 .

     

    • Haha 1
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.