Skocz do zawartości

Edgens

Społeczność Astropolis
  • Postów

    2 863
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Edgens

  1. Cześć Krzysztofie.

    Jestem stricte wizualowcem Księżyca i Planet, co do astrofoto się nie wypowiem.

    Co do Refraktora APO Askar 140mm również, mam nadzieję że poznam ten Refraktor w tym roku i uda mi się pooglądać nim Księżyc i Planety będące na niebie.

    Newtony planetarne z małą C.O. to też bardzo dobre instrumenty, znam je mniej z praktyki niż np. Maki Intesa MK czy MN, te ostatnie MN są naprawdę w praktyce bardzo dobre. I dają też bardzo dużo radochy podczas oglądania Księżyca i Planet z ładnym, ogólnie wykonanym obrazem.

    Moim zdaniem z Teleskopów lustrzanych najbliżej im w generowanych obrazach do dobrego Refraktora.

    Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

  2. Marcinie, nie tylko piszę o LZOS-ach, piszę o wszystkim co w danym czasie posiadam i staram się odnieść czasem w moich opisach i porównaniach też do innych instrumentów.😊 

    Zapraszamy na wspólne ogladanka i porównanka wszelakiego sprzętu do oglądania nieba!

    Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

  3. Marcinie ale ja też posiadam Refraktor APO Takahashi FC-76, F-600mm, dublet FL, więc Astromaniak jest też dla posiadaczy Refraktorów APO Takahashi.:original:

    Więcej już mi się nie chce na ten temat pisać.:original:

    Jak nie kumacie w czym rzecz, to ja też wam chyba tego nie wytłumaczę.:original:

    Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

  4. Cześć Marcinie.

    Sprawdż po dacie mojego wysłanego do ciebie PW na Astromaniaku a sam się przekonasz.

    Nie bez powodu koledzy z Forum Astromaniaka pisali ci m.in. publicznie o waszych postach-wypowiedziach.

    To nie jest jakieś tylko moje zdanie, takie zdanie jest czynnych m.in. biorących udział w dyskusjach, naszych kolegów, na łamach Forum.

    Wiesz gdyby to były tylko moje wymysły czy uwagi, ale tak nie jest i wiecie o tym doskonale, dlatego ja was w imieniu większej ilości użytkowników upominam.

    Jacek niech się uśmiecha, widać to mu tylko pozostaje z powodu braku możliwości wprowadzenia w dyskusje logicznej merytoryki.

    Jeżeli nie przemawia do was nadal nawet to, iż również tutaj na Astropolis, też są co do waszych wpisów pewne uwagi, to brnijcie tak dalej...

    P.S.

    Lub tak też myślę że może lepiej się wykazać publicznie na jakimś Forum sympatyków stricte Refraktorów Takahashi.

    A nie uświadamiać Cały Świat jakie to jest naj.. Takahashi a reszta sprzętu be. Na tak skromnych Forach, gdzie panuje ciemnogród i brak dostępu do zachodnich recenzji, opinii o wszelakim sprzęcie.

    Bo my tutaj na krajowych Forach to w ogóle się na sprzęcie nie znamy i dobrze że jesteście i nas tak wspaniale oświecacie.😆

    Dla nas przynajmniej pośród kolegów z Astromaniaka posiadających wszelakie Refraktory APO, cenniejsze są porównania z praktyki niż te wstawki z wykresami.

    Bowiem wielu z nas którzy poznali w jakiś sposób z praktyki Refraktory również Takahashi, wybrało jednak w zakupie inny równie dobry w praktyce sprzęt.

    M.in. Refraktory APO: LZOS, CFF, i inne. Sam aktualnie zakupiłem nowe trzy Apówki: CFF 140mm F-8,5-1200mm,  LZOS 105mm, F-6.2-650mm, LOMO 80mm, F-6-480mm. I jeszcze jest ten nasz Refraktor APO LZOS 175mm, F-8-1400mm, oraz TV NP 127mm, F-5,2-660mm. Tak FC-76mm, F-7,5-600mm, ED-APO APM 152mm, F-8-1200mm.😄

    Wcale nie tęskniąc za widokami z mojego byłego Taka FS 102mm czy TOA 130 Takahashi, które to obrazy również znam z parokrotnie nimi oglądając Planety czy Księżyc podczas naszych corocznych zlotów Kudłacze.😊

    Refraktory Takahashi są bardzo dobrymi Refraktorami i przy swoich konkretnych aperturach mają mało konkurencji. Ale kiedy postawimy obok wiekszy i też dobry co najmniej Refraktor ED z większą o około 1" aperturą. To okazuje się że zobaczymy w nim więcej na obiektach DS czy z detalu na Księżycu, na tarczach planet, ale ze słabszymi ogólnymi walorami obrazu.

    Dlatego wielu kolegów wybrało mniej cudowne obrazki z tańszych Edków czy nawet chińskich większych aperturą trypletów.

    Gdyż "magia" Taków działa w stosunku do innych Refraktorów ale z tą samą aperturą, natomiast przy większej aperturze nawet dobrych optycznie chińczyków, okazuje się że widać w nich znacznie więcej na Planetach czy Księżycu tylko ze słabszymi walorami tych obrazów. Tak że wybór należy do nas indywidualnie. Czy chcę zobaczyć więcej z detalu z mniej doskonałym, urzekającym obrazem w chińskim większym aperturą Refraktorze APO, czy też w ekstra lepszym wykonaniu pod względem walorów obrazu w droższym około 2X-3X Refraktorze Premium APO ale z mniejszą ilością widocznego detalu na Księżycu czy detalu Planet, DS.

    Tak to jest w praktyce że, klarowność, kontrast ostrość obrazu, zerowa AC w Super APO działa do czasu i przewyższa nam inne słabsze Refraktory, ale o tej samej aperturze. Kiedy zwiększa się apertura Refraktora, co najmniej dobrego ED czy innego trypletu APO, to i z automatu zwiększają się możliwości i nawet najlepsze mniejsze aperturą Super APO na Planetach czy Księżycu pokazuje nam wtedy widocznie z detalu mniej!

    Trzeba to poznać samemu w praktyce i wtedy dopiero jest dobrze dokonać naszego indywidualnego wyboru.

    Pisanie z wymysłów głowy czy na podstawie tylko wykresów i badań jest mniej miarodajne, niż porównanie wszelakiego sprzętu w praktyce!

    Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

  5. Witajcie.

    Jako że zostałem wspomniany tutaj w temacie.

    Osobiście nie mam więcej czasu i chęci na komentowanie szowinistycznych wpisów kolegów od Takahashi.

    W każdym temacie Forum Astromaniaka o Refraktorach, nawet w temacie gdzie polecamy zakupy linkowanych sprzętów z zachodnich giełd.

    Pojawiają się tylko nie mające żadnej merytoryki wpisy o cudownym Takahashi. Takahashi wszędzie jest naj... tylko że jakichkolwiek opisów czy porównań z innymi Refraktorami z praktyki brak. Temat Taka TOA 150mm, na Astromaniaku też świeci pustkami, nic z merytoryki i praktyki o tym Refraktorze, ale wszędzie tylko że jest naj... Jak kiedyś porównacie w praktyce Taka TOA 150 z innym dobrym Refraktorem APO 6", to wtedy można śmiało to opisać, aktualnie to są tylko wasze domniemania, gdyż takowych porównań z praktyki brak!

    Co do zlotów to Jacek w zeszłym roku weryfikował na wasz prywatny zlot dla wybranych i jeden z naszych kolegów, który chciał z wami pooglądać nie dostał niestety zgody Jacka. Merytoryka pisania kolegów od Takahashi jest taka, że i na Astromaniaku od tych wpisów typu, tylko Takahashi naj...robi się dość.

    Ponadto bezczelność i arogancja Jacka, publiczne komentarze na temat Pana Stefana, świadczą o nim samym wszem i wobec.

    Marcin dostałeś PW tydzień temu, to że nie odczytałeś to nie moja wina, abyście poprawili merytorykę pisanych postów wraz z Jackiem, to i będziecie czynnymi użytkownikami Forum Astromaniaka.

    Na Astromaniaku wyczyściłem tematy z prowokacyjnych wpisów i Marcin wcale nie ma żadnego bana. Był zablokowany na 24 godziny po czym dostał PW, którego do dzisiaj nie odczytał.

    Wcale nie musicie korzystać z Forum Astromaniaka, jeżeli nie odpowiada wam jego merytoryka.

    Nam nie odpowiada wasza dotychczasowa forma merytoryki pisania o czym pisaliśmy publicznie z Marcinem na łamach Forum Astromaniaka.

    Zapraszamy z merytorycznymi wypowiedziami, wtedy każdy jest mile widziany na łamach Forum.

    Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

     

    • Lubię 3
  6. Cześć.

    Swego czasu posiadałem takowe Vixeny SD.

    Warto pooglądać takim Vixenkiem SD 115S:

    Bresser | Vixen SD115SII Telescope OTA | Expand Your Horizon

    Jak i Vixenkiem 103S:

    Vixen Apochromatic refractor AP 103/795 ED103S OTA (astroshop.eu)

    Obydwa są bardzo dobre i widocznie lepsze od Dubletów z rodziny SW ED.

    To bardzo dobra alternatywa np. dla droższego TAKA FS.

    Cena/Wydajność w praktyce na niebie.

    Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

     

  7. Godzinę temu, Marcin_G napisał(a):

    Nie było linku. Kolega z Rzymu pochwali sie, że kupił ZEISSa APQ, to ja gratulacje i te sprawy…. I pytam, czy TEC do sprzedania.

    -do sprzedania 

    - a za ile

    - a dla ciebie za tyle

    Zabolało, jakby ktoś kijem golfowym po nerach pociągnął. Pisze mu, ze za drogo…
    ….ale po tygodniu pisze mu, ze biorę.

    Bilet do Rzymu na Flixbusa kupiony i cyk! 
    stoi w kufrze w pokoju, pod ścianą 

    Cześć.

    Twój TEC 140 to wersja ED czy FL.

    Tubka wygląda na starsze wydanie w wersji FL, ale nie mam pewności.

    Tak czy inaczej myślę to będzie bardzo dobry Refraktor.

    Mi brakowało pośredniego Refraktora, pomiędzy 5" a 6" i kupiłem APM 140mm, F-7. Szerokie pola widzenia , lekka tuba i kompaktowa jak na tą aperturę, waga nie za duża, spełnia moje kryteria, szybkie chłodzenie. Naprawdę bardzo dobra jak na dublet jakość generowanych obrazów.

    Po testach na Planetach, Księżycu i jaśniejszych emkach.

    Jestem z niego w tej cenie w jakiej kupiłem z drugiej ręki od Niemca pierwszego właściciela, bardzo zadowolony.

    Stosunkowo lekki dublet SD na szkle FPL53. Chromatyzmu przy ostrym obrazie ani na Księżycu-brzegu, czy też aby pojawiał się w cieniach gór zafarb na niebiesko nie stwierdziłem.

    Co widziałem w 120ED a tutaj nic. Brakło mi okularu, najkrótszy jaki posiadam TV DE Lite 4mm dał mi powiększenie 245X. Jowisz bardzo bogaty w detal jak z dobrego Refraktora APO, Księżyc też prezentuje się naprawdę wyśmienicie. Zakładałem aby wytrzymał Powery około 1,5XD czyli jakieś 210X bez widocznej AC a tu bardzo miła niespodzianka. Z tego co widzę to wytrzyma spokojnie na Księżycu 2XD , czyli około 280X. Obrazy ostre i kontrastowe. Cienie gór czarne bez wpadania kończynami w ciemny niebieski zafarb. Jowisz czysty i kontrastowy, bardzo ostry i detal wyskakuje jak w moich innych Refraktorach APO. Porównanie mam z Refraktorami, które mam w domu i w obserwatorium: MEADE ED-APO Dublet 127/1140mm jak i z APO TV NP 127mm , F-660mm, APM Dublet ED-APO 152/1200mm, LZOS 175mm F-8 APO.

    Kolory Planety Jowisz może nie tak barwne jak w LZOS 175mm, ale w Pentaxie XW 5mm przy około 196X jest naprawdę bardzo pod tym względem dobrze. TV De Lite daje obrazy bardziej białe, coś jak Orto i obraz utrzymuje jakość, bez widocznego spadku kontrastu i ostrości na Planetach: Jowisz. Tło nieba jest na dobrym poziomie, nie tak czarne jak w Taku FS102mm, ale naprawdę jest też bardzo dobrze. Naglery N31 i N26 świetnie pokazują całe pole widzenia z gwiazdami punktowymi do samej diafragmy. bez żadnych dodatkowych korektorów pola. Kolory gwiazd są mniej nasycone niż w LZOS 175 i Meade 127mm, ale też rzucają się w oczy i myślę że bardziej oczywiście niż w większym bracie APM 152mm F-8, którego to posiadamy w naszym obserwatorium.

    Po włożeniu w wyciąg okularów Taka Abbe Orto: 9mm, 7mm, 6mm ,5mm ,4mm, obrazy Księżyca i Jowisza są ostre jak brzytwa do powiększenia 245X z najkrótszym Orto jaki posiadam 4mm.

     

    Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink: 

    APM4.jpg

    • Lubię 1
    • Haha 1
  8. Jacusiu nic nie będę zgłaszał, temat jest ogólnie użytkownikom Astromaniaka i uczestnikom zlotów znany.

    Lepiej nadawaj dalej jaki to jest Askar słaby i wstaw jakieś kiepskie grafiki.

    Szkoda mi czasu na odpisywanie tobie w temacie który już został przerobiony, tak że powodzonka ci życzę.

     

    Co do Askara 140mm to świetnie że spełnia pokładane w nim oczekiwania. Piotr zna się na sprzęcie i obrazach, więc na pewno jego relacja jest jak najbardziej wiarygodna.

    Od razu tak czułem z Askarami i pisałem to parokrotnie w tym temacie, pomimo postów kolegów ze stajni Taka, które w jakiś sposób zniechęcały i na siłę bez poznania sprzętu chcieli wszystkich  zniechęcić do zakupu tych Refraktorów. Świetnie by było gdyby większy model D-185mm też wypadł pomyślnie. Tak czy inaczej większy Askar D-185mm , na pewno będzie świetnym sprzętem do obiektów DS.

    Przy swojej tak dużej aperturze, będzie pięknie pokazywał kulki i mgiełki. Osobiście czekam na jakiś opis większej tubki D-185mm.

    Moim zdaniem na Planetach i Księżycu też pokaże naprawdę bardzo dużo, wystarczy że tylko w dobrym wykonaniu, nikt nie oczekuje tutaj najwyższych lotów Refraktora  Premium APO.

    Jego duża apertura D-185mm, też zrobi wtedy na tych obiektach swoje. Osobiście mnie kusi zakup tego Refraktora, choćby tylko do obiektów DS.

     

    Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

  9. Marcinie wiesz, tak na koniec Jackowi powiedz że jak chce pobierać opłaty za spojrzenie w nie swój sprzęt.

    To choć niech to ustali z kolegą, który to ten sprzęt przywozi na zlot.

    Gdyż ten kolega nawet nie wiedział że Jacek wypisuje po Forum o opłatach za nie swój tylko jego prywatny sprzęt.

    Piszę jak jest wprost, starać się dużo nie muszę, gdyż wszystko jest oczywiste i nie wymaga wiele.

    Jeżeli Jacek tak chce koniecznie dorobić, to nie w ten sposób i nie u nas na zlocie.

    Jacek się niestety nie popisał, ale to już jego nie mój problem.

    Co do Taka TOA 150 to mogłem już dawno takowy zakupić, ale wybraliśmy inny zakup, który sprawdził nam się myślę bardzo dobrze w praktyce.

    Kupiliśmy wtedy Refraktor APO LZOS 175mm i dzięki temu, na zlocie wszyscy mogli nim pooglądać do woli, czego dusza pragnie.

    Miło było popisać, ale widzę że dalej nic od ciebie konkretnego o praktycznej jakości APO TOA 150mm nie uzyskam.

    Szkoda dalej zaśmiecać temat naszymi wpisami, zapewne moderacja posprząta jutro temat.

    Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

     

    • Haha 1
  10. Godzinę temu, m_jq2ak napisał(a):

    I po co się było tak bronić ;)

     

    Wszystko już zostało napisane w wielu wątkach. Porównania również. W praktyce wypada znakomicie !

    Nie robią na mnie wrażenia, Twoje magnesy itp wywody i zaczepki, przytki i próby obśmiania. Sam o sobie wydajesz świadectwo.

    Natomiast prawda się sama obroni.

    Możesz nie wierzyć w testy, opisy, recenzje, nawet w zdjęcia z testów optyki, tak jak inni mogą nie wierzyć w Twoje - obserwacje. Ten kij ma dwa końce.

    Mam nadzieję, że inni sami sobie wyrobią opinię na poziomie wiedzy i merytoryki oraz logiki, testów, recenzji, opisów. 

     

    A jeszcze jedno, ile razy, będziesz odgrzewał tego kotleta ?

    Marcinie same testy Pana Rocha to dla mnie za mało.

    Chyba żartujesz, ja się przed niczym nie bronię, gdyż nie mam przed czym.

    Są koledzy którzy oglądają ze mną czasem w Obserwatorium i wielu potwierdza te same spostrzeżenia co do danego instrumentu.

    Jakby nie było ja wolę porównanie instrumentów z praktyki.

    Często się wymieniamy info o sprzęcie telefonicznie, tak samo jak dużo sprzętu migruje pomiędzy nami, zanim idzie potem dalej do odsprzedaży.

    Moje pisane opinie, zanim wylądują na Forum, to często są potwierdzane wspólnym, wynikiem i bardzo podobnym zdaniem, co do tego jak wypada w praktyce na niebie dany instrument.

    Wiesz kiedy ja opisywałem pierwsze Maki-Newtony Intesy na łamach Forum, to nie wiem czy były takowe dwa na krzyż w kraju. 

    Bardzo wielu użytkowników po opisach zakupiło wtedy takowe i byli z nich bardzo zadowoleni, gdybym miał brać pod uwagę tylko waszą krytykę moich opisów, to chyba musiał bym się przerzucić na testy Pana Rocha i być dalej w lesie z praktyką na niebie.

    Testy są dobre na początek ale liczy się to co ukaże nam i jak dany instrument w praktyce.

    Co do twoich wycieczek personalnych, to wiesz, to raczej chyba wszystko co możesz napisać.

    Wcale albo wcale nic nie napisałeś z żadnych porównań, gdyż nie wiem czy miałeś w ogóle dostęp do innego 6", choćby Refraktora ED obok twojej TOA 150mm.

    To jest nieprawda, że już zostało wszystko napisane z twojej strony w wielu wątkach, niby gdzie i kiedy?

    Proszę o wklejenie mi tutaj twojej konkretnej wypowiedzi na temat obrazków z TOA 150mm a jak nie to proszę nie pisać farmazonów, gdyż bardzo mało, albo wcale tego nie było.

    Przytaczacie tylko jakieś kiepskie egzemplarze testów i twierdzicie że to słaby sprzęt i sprowadzacie go do parteru nie mając bladego o nim pojęcia.

    Nic tu nie napiszesz, wiem o tym, gdyż zamiast po ludzku napisać że chętnie takowym pooglądasz obok swojej TOA 150mm, to ja już dobrze wiem na co was z Jackiem stać.

    Pisanie że to są Edki na butelkowych szkłach itp. Bardzo słabo z waszej strony, zero konkretów tylko odgórna krytyka sprzętu, bez jakiejkolwiek znajomości tegoż sprzętu. Szkoda że twój przyjaciel nie posiada takiego choćby butelkowca. Kreuje się na wielkiego znawcę i wypowiada się w imieniu Zeissa a tak naprawdę to i o tym Zeissie ma z praktyki blade pojęcie. Powiela tylko to gdzie coś tam wyczytał i to są jego całe argumenty. To jest właśnie żałosne. Zniechęcać ludzi do sprzętu nie posiadając nic samemu a tylko krytykując cudze. Co najwyżej uda mu się czasem do kogoś przykleić jak aktualnie do ciebie i wtedy ma okazję aby gdzieś tam spojrzeć przez jakiś instrument i wykrzykiwać na cały Świat, jaki to jest wspaniały sprzęt. To jest dopiero żałosne, trzeba mieć naprawdę tupet, nie kupię nic a będę cudze chwalił. Może faktycznie niech idzie jako spec od Marketingu ale do CaJsa. Tupet też trzeba mieć aby chcieć zbierać opłaty od ludzi zaproszonych na zlot za popatrzenie przez Lornetkę z Zeissa. O tym to my już wszyscy wiemy i na następny zlot kapelusz na drobną kasiorkę dla Pana Jacka zakupimy. Niech tylko zaglądnie do nas na zlot z jakąś od kolegi pożyczoną choćby lornetką CaJsa.

    Lepiej już napisać że nie interesuje mnie takowy sprzęt, niż go publicznie krytykować.

    Widzę że nic konkretnego od was się nie uzyska. Pozostaje kiedyś poczekać na okazję jakichś porównań, ale zapewne z inną TOA 150, bo wasza to jest temat tabu tylko dla wybranych.

    Mnie to wiesz osobiście "rybka". Tak czy inaczej kiedyś na pewno się trafi okazja pooglądać jakąś TOA 150mm. Waszej łaski mi do szczęścia wcale nie potrzeba.

    Powodzonka w dalszych testach, niebo zawsze poczeka.

    Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

    • Haha 2
  11. Widzisz Marcinie brak argumentów zastępujesz wycieczkami personalnymi o tym i o tamtym. To też jest żałosne.

    Jakie ty swoje doświadczenia opisujesz i gdzie? No nie żartuj sobie, bo ja nie pamiętam, abyś gdziekolwiek kiedyś napisał coś z praktyki, czy porównania do innego Refraktora. No chyba że gdzieś coś kiedyś napisałeś, ale ja takich relacji nie pamiętam.

    Brak jest w waszych wypowiedziach konkretów z praktyki, cały czas, tylko testy i testy. A może by tak wypowiedział się na temat TOA ktoś trzeci. No chyba ze nie dopuszczacie do niej z Jackiem nikogo, gdyż to wasza wielka tajemnica, to co innego.

    Ja nie kwestionuję jakości optycznej TOA 150mm, tylko wspominam o tym że są też inne dobre Refraktory, które w konfrontacji z TOA mogły by się okazać nader dobre i czar TOA by prysnął. Gloryfikujecie TOA 150mm , aż zalatuje na kilometr. 

    To że nie wspominasz o żadnych że tak powiem wadach twojej TOA 150mm, to tylko świadczy o tym że nie jesteś tutaj rzetelnym i prawdomównym do dalszych z tobą w takich tematach dyskusji. Ot wszystko w temacie. Nawet nie napisałeś w swoim opisie swojej TOA żadnych konkretów. To że jest najlepsza na Świecie, to wszyscy wiemy.

    Testy, testami a jak ma to się do praktyki? Czy widać te wszystkie różnice wynikające na podstawie testów optyki, które powinny się okazać podczas oglądania? Czy też wychodzą tylko w testach optyki a nie są uchwytne dla oka człowieka, podczas nocnego porównania? Nic tu nikt na ten temat ani nie wspomni ani nie napisze. To jest czysta teoria i nic nie wiadomo w tym temacie, jak to wypadnie na niebie. Napisz nam z czym porównywałeś swoją TOA i pod jakim kątem, stać cię na jakieś w końcu argumenty, ale z praktyki?

    To że jest dla ciebie ideałem, to wszyscy wiemy, napisz nam dlaczego i za co? Myślę poczytamy z ciekawością jak dasz jakieś z praktyki konkrety.

    Jeżeli nic nie będzie w tym temacie oprócz testów optyki i to ma być jedyny argument.

    To ja nie wierzę osobiście w tą cudowność i pomyślę że wydrukowane testy optyki.

    Są zapewne przyklejone do lodówki w kuchni jakimś fajnym magnesem.:original:

    Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

    • Lubię 1
    • Haha 1
  12. 34 minuty temu, Marcin_G napisał(a):

    Polichromty ZEISSa nie wyszły nigdy poza fazę planów i marketingowego bicia piany. Co innego - ZEISS APQ, w szczególności 130/1000. Wczorajszej nocy mój znajomy (od którego kupujem TECa 140), pocisnął na Księżycu 570x……czyli prawie 4,4D!! Wysłał mi zdjęcia i filmy, żyleta…

    wiec jestem pewien, ze APO premium 100mm będzie lepszy od 140-tki, ZEISS APQ 130 na lekko rozwalili Asmara 185

     

    A na zdjęciu ja z MOIM nowo kupionym TEC 140, w tle po lewej ów ZEISS APQ 130

    IMG_8103.jpeg

    Gratulki zakupu. Prezentuje się pierwszorzędnie.:icon_wink:

  13. Wiem Marcinku wiem, zgodnie z waszymi poradami lepiej kupić D-30mm Taka niż Refraktor np. 100ED.😁

    Tak niema problemów z termiką a o niej właśnie najczęściej wspominają użytkownicy Taka TOA 150mm.😆

    Wszystko w temacie, przyjemnego dalszego czarowania i omamiania użytkowników.

    Macie widać blade pojęcie o innych Refraktorach a zgrywacie jak byście znali większość które są w obiegu.

    Guzik prawda i tyle, gdyby tak było, to napisali byście choć jakiś jeden pozytyw post na ich temat a tego ani widu ani słuchu.

    A tak tylko wstawki jakichś kiepskich testów do porównań, aby wszystko inne było BE oprócz Taka.

    To jest żałosne i nieuczciwe względem czytających.

    Powodzonka w dalszym doradztwie i testach, koledzy wizualowcy którzy was czytają i znają choć trochę więcej te tematy, to wyciągną swoje wnioski z waszego czarowania.

    Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

  14. Czytając te posty odnoszę wrażenie że wyroby Takahashi są tu jakimś wzorcem do innych słabszych jak zapewniają nas Panowie od Taka Refraktorów ED i APO.

    A o wadach Refraktorów Takahashi nikt nic jakoś nie pisze.

    Dlatego dodam odnośnie starszej już serii Refraktorów Takahashi FS, dubletów FL Fraunhofera.

    Co by kto tutaj nie wypisywał z superlatywów, to Refraktory te ocieplają kolorystycznie obrazy Planet bardziej niż nowe Dublety APM i TS. Wiem bo posiadałem Taka 102mm FS i koledzy którzy go posiadają też mi o tej przypadłości pisali. Zresztą można się tego doczytać w zachodnich recenzjach czy opisach tych Refraktorów APO.

    Nawet widać w nich delikatną chmurkę na niebiesko w otoczeniu jasnego Jowisza. Uchwycić jest ją trudno , nie jest to grzywka , ale jest widoczna wokół jasnych obiektów nieba na czarnym tle nieba i da się ją wyłapać w wizualu. Nowsza seria Refraktorów Taka Dublety FL D-100mm na F-740mm , jest w wizualu pod tym względem widocznie lepsza i od tej przypadłości wolna. Jeszcze lepszy pod tym względem jest np. stary Vixen FL dublet Steinheil 102mm na F-900mm czy F-920mm też na Fluorycie.

    Posiadałem takowy FL Vixena D-80mm F-8-640mm i był w wizualu Rewelacją, pod wieloma względami lepszy od nowego Taka FC76DCU w wizualu. 

    Mieliśmy też okazję na Kudłaczach pooglądać takim Takiem D-100mm F-740mm, naszego kolegi Tomasza i jest on optycznie widocznie lepszy od starego FS102mm

    Seria TOA 130mm i 150mm to ciężkie klocki ze stosunkowo małą jak na soją wagę aperturą. Są na zachodnich Forach często wzmianki o problemach z termiką tych obiektywów, ze względu na dużą szczeliną powietrzną w modyfikowanym obiektywie, tryplecie fluorytowym Cooka. Ciężka solidna cela tych APO z dużą szczeliną, jak i pancerna budowa tych Refraktorów, może nas też zniechęcać do częstego korzystania z takiego ciężkiego klamota. W tej wadze możemy kupić 7" dobre większe APO, które w praktyce da nam na niebie dużo więcej zadowolenia. 

    Ponadto Takahashi jak na tą klasę i cenę tych Refraktorów APO, powinni pomyśleć i zmienić te standardowe wyciągi Crayforda zębatkowe na lepsze.

    Gdyż w praktyce płynniej pracuje wyciąg Crayforda Baadera SteelTrack czy też Crayfordy APM i TS.

    Osobiście APO TOA 130mm czy 150mm nie uważam za mechaniczny cud techniki, tutaj w zastępstwie za TOA 150mm wolał bym APO LZOS 152/1200mm , a za TOA 130mm Refraktor LZOS 130mm F-9,2 bez problemu z termiką obiektywu. Ponadto APO LZOS pokazują ładniejsze kolory detalu Planet, oglądaliśmy i tak jest w istocie. Koledzy posiadający te Refraktory LZOS a mający okazję porównać obrazki Planet do Taka TOA 130mm, też tak twierdzą, więc nie są to moje wymysły, tylko wielu użytkowników tak uważa że jest w praktyce. 

    Lżejszy w wadze Refraktor, jak i z wyciągiem Starlights, pod względem mechaniki i pracy z nim wagowo znacznie lepszy to LZOS 152mm czy LZOS 130mm.

    Pomimo tu wielu zachwalań, osobiście nie kupił bym nowego wydania Refraktora TOA, ani TOA 130mm ani TOA 150mm.

    Miałem wielokrotnie okazję takowy zakupić , ostatnio w DE za około 4200 Euro TOA 130mm.

    Wybrałem jednak zakup Refraktora APM SD 140/980mm, dubletu na FPL53, znając Refraktor TOA 130mm ze zlotów Kudłacze.

    Kupiłem go gdyż byłem zawsze ciekawy jego optyki i nie zawiódł mnie. Nie jest to APO Premium, ale naprawdę daje bardzo dobre obrazki Księżyca i Planet w wizualu. Aktualnie testuje go na wszystkie sposoby, jak i na wszelakich obiektach nieba.

    Jestem bardzo zadowolony z tego Refraktora APM D-140mm. Będę z nim na Kudłaczach, będzie okazja pooglądać i porównać a przekonacie się sami.

    Jest lepiej skorygowany pod względem zafarbu AC od serii rodzinki SW ED. Przy wyostrzonym obrazie nie pokazuje nic z AC i Księżyc przy 2XD wygląda w nim znakomicie. 

    Osobiście dla mnie Takahashi nie są wyznacznikiem, widzę inne też bardzo dobre opcje zakupu, jak choćby stosunkowo lekkie Dublety FL Agema Optics USA. Czy też nowe APO FL Dublety TEC. Ponadto w zastępstwie za TOA 150mm, Polecam zakupić z drugiej ręki w podobnej wadze, ale Refraktory ze znacznie większą aperturą i co za tym idzie, ewidentnie lepszą korzyścią na plus w wizualu. Można śmiało w cenie nowej TOA 150mm, zakupić świetne APO TEC z drugiej ręki lub APO LZOS , ale 7". Koledzy ze zlotu Kudłacze wiedzą jak jest, był z nami Refraktor APO LZOS 175mm, F-8-1400mm.

    Dlatego osobiście znając już osiągi ponoć cudownej APO TOA 130mm uważam że wyroby Taka w swoich cenach, to wcale dla mnie osobiście żadne mistrzostwo świata, musi pracować tylko rozum a nie Placebo użytkownika! Jak i powinniśmy posiadać duże rozeznanie ze sprzętem, które posiadamy wtedy, kiedy przejrzymy większą ilość dostępnych na rynku i w obiegu wszelakich Refraktorów ED, czy APO! Z praktyki znam bardzo wiele Refraktorów i osobiście na te cudowności i magię Takahashi TOA nie dam się oczarować. Może gdybym miał blade o tych wyrobach pojęcie, to sprawa wyglądała by inaczej. Jednak tak nie jest, jak i wielu kolegów, którzy posiadali cudowną TOA 130mm , aktualnie przesiadło się na inne Refraktory APO z których są ich zdaniem bardziej zadowoleni. I nie są to tylko moje złośliwe wpisy czy stwierdzenia, ale tak jest w istocie, dlatego miłośnicy nieba wybierają wszelakiej jakości Refraktory a nie sprowadzają się tylko do przesadnie zachwalanej w praktyce cudowności Refraktorów Takahashi TOA!

    Najlepiej jak pooglądacie w praktyce sami różnymi Refraktorami, to i sami się przekonacie, który z Refraktorów będzie dla kogo najlepszym pod względem ceny i zastosowań na niebie wyborem. Czytając te wpisy od jakiegoś czasu, widzę że Panowie od Taka chcą na siłę zrazić do innych niż Takahashi wyborów.

    Można się z tego co najwyżej pośmiać, jeżeli ktoś zna wiele z praktyki, też bardzo dobrych innych Refraktorów. Jest to zapewne obawa, aby czasem to żaden z większych aperturą nie przebił wzorcowego cudownego 150mm Taka. Po prostu śmiech na sali, zresztą na pewno sami się kiedyś o tym przekonacie.

    Jak tylko nadarzy się wam ku temu okazja.

     

    Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

     

     

    • Dziękuję 1
    • Haha 1
  15. Cześć.

    Refraktory LZOS są znakomite do Planet , Księżyca i nie tylko.

    Wcale nie potrzeba kupować nowych Takahashi , aby cieszyć się świetnymi obrazkami obiektów nieba. A tym bardziej skąpego aperturą maleństwa.

    Taków TOA z drugiej ręki też jest sporo na zachodnich giełdach, szczególnie bywają w USA i U.K. Można kupić np. Taka TOA 130mm czy 150mm bez problemu z drugiej ręki.

    Na przykład od pierwszego właściciela i to w cenie 60%-70% ceny nowego Refraktora. Ostatnio była TOA 150mm w U.K. w pełni doposażona OTA za około 40K.

    Moim zdaniem warto się przekonać samemu jak jest naprawdę z tańszymi dubletami ED, gdyż aby to stwierdzić to trzeba się osobiście o tym przekonać a nie pisać swoich domniemań i wymyślonych na ten temat opowieści.

    Zawsze są to tańsze i też dobre zamienniki w drodze, jak ktoś w przyszłości planuje zakup jeszcze lepszego docelowego Refraktora.

    A wielu z nas pozostanie też na stałe z tańszym a też wystarczającym mu dobrym Edkiem do oglądania nieba.

    W zeszłym roku na Kudłaczach mieliśmy bardzo dobry przekrój sprzętu, były Refraktory ED, APO, Maki , SCT, Refraktory AC, Newtony.

    Każdy z nas mógł sobie na żywo porównać, co i jak daje nam soczewka ED czy też APO lub inny optyczną budową sprzęt.

    Obecne na rynku dublety ED w wydaniu czy TS czy APM i innych Firm, działają mniej więcej jak stare długie achromaty , korekcją AC jak gdyby to były achromaty około F-30 a nie F-12 czy F-15 i mniej jak starsze dobre japończyki. Więc gdy mamy dobrze wykonany optycznie obiektyw , to są o niebo lepsze od starych achromatów pod względem korekcji AC. Akurat tak się składa że mam dwa takowe Refraktory: APM D-152mm F-8 i APM  D-140mm F-7 i oglądałem też dubletem TS 150mm F-8 u naszego kolegi w Obserwatorium Mirka D. Który potem po mojej namowie zbudował z dwóch takich Refraktorów TS 150 ED świetne duże Bino z wypadkową aperturą około D-210mm. Był z tym Bino w zeszłym roku na którymś zlocie i była okazja nim pooglądać. Jak ktoś pisze że wymienione dublety są kiepskie, to myślę że nie ma bladego pojęcia o czym pisze. Gdyż w swojej cenie zakupu są bardzo dobrymi Refraktorami i pokazują nam w praktyce i dają nam około 85%-90% tego co dają nam Refraktory Premium APO na Planetach i Księżycu za ułamek ceny APO Premium. Nie posiadam chińskich trypletów i na ich temat się nie wypowiem.

    Nie widać w tych dubletach AC  przy ostrym obrazie do powiększeń co najmniej 2XD, żadnego na Planetach czy Księżycu chromatyzmu w postaci jakichś otoczek, obwódek itp. Obrazy są ostre i kontrastowe, jak to z dobrego Refraktora i naprawdę Planety i Księżyc wyglądają z nich znakomicie.

    Ale trzeba takowym pooglądać a nie snuć tu publicznie swoich tylko domysłów na ich temat, bez praktycznej lekcji podczas porównania czy oglądania nieba.

    Osobiście uważam że są to bardzo dobre dublety APO-ED w swojej cenie zakupu. 

    W tym roku zapowiada się przyjazd, dużo większej rzeszy miłośników Astronomii, już mam zapytania o tegoroczny zlot stricte "wizualowców", na który wszystkich zapraszamy.

    W tym roku myślę pojawi się dodatkowo na Kudłaczach Askar 140mm i wtedy pooglądamy wspólnie wszelakim sprzętem.

    Wtedy się okaże pod niebem czy jest tak słaby jak zapewniają nas tutaj koledzy od Takahashi, czy też jest na tyle dobrym Refraktorem, iż spełni pokładane w nim oczekiwania.

    Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

     

  16. 20 minut temu, Scaiter napisał(a):

    Cóż,ja może się doczekam kiedyś porównania swojego nie Takahashi do jakiegoś Takahashi klasy 120 mm i zobaczymy.. 😃

    Krzysztofie wskazane jest porównać twojego Vixena Dublet D-115mm z Takiem 120 TSA, jak i z LZOS 115mm

    Pisz do Krzysztofa KrisJot, Krzysztof posiada Taka 120mm TSA, może uda wam się spotkać i porównać ze sobą te dwa Refraktory.

    Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

    • Lubię 1
  17. Hah... Dobre pytanie, owszem obrazki z małego np. Taka FC76DCU, które oglądałem Jowisza z jego księżycami były naprawdę świetne. Posiadałem też do niedawna Taka FS102mm.

    Ale i tak wolał bym kupić używkę np. ED-APO TS 150mm czy też ED APO APM 152mm, 140mm. Gdyż, da ona dużo więcej radości i zadowolenia na wszelakich obiektach nieba swojemu właścicielowi, niż cudowne maleństwo Takahashi: D-60mm, czy też D-76mm, D-102mm. Obrazki walorami obrazu są ładniejsze w Takach, ale mizerność detalu na Planetach I Księżycu dla mnie jest, po prostu nie do przyjęcia. Wspomnianymi tu dla przykładu Edkami D-140mm czy D-152mm, widać dużo więcej z detalu na Księżycu i Planetach i też naprawdę w całkiem dobrym wykonaniu.

    Owszem Takahashi D-150mm zapewne będzie lepszy od ED-APO APM 152mm czy ED-APO TS 150mm. Zapłacimy za niego 5X tyle a korzyści będziemy mieli nie adekwatnie więcej co do wydanych na ten zakup pieniędzy. Wszystko zależy co kto tam lubi. O tym najlepiej przekonać się właśnie w praktyce pod ciemnym niebem. Stawiając obok siebie do porównań dany sprzęt. Dla przykładu porównywałem obok siebie jak posiadałem, Taka FS102mm do MEADE ED-APO Dublet F-9, 127/1140mm.

    No i FS102mm poległ. Jowisz wypadł z większą ilością detalu i też naprawdę bardzo dobrze w 127mm Meade ED-APO, po czym Tak FS102mm, pojechał do kolegi. Z tym że za Taka FS102mm zapłaciłem coś około 8K z drugiej ręki a za Meade 127mm dużo, dużo mniej. Po prostu, też bardzo lubię te świetne obrazki z Refraktorów Premium APO, ale jak już spojrzałem przez też dobre większe aperturowo Refraktory, co najmniej ED, to odechciewa mi się stosunkowo maleńkich cudowności Premium APO. Choć mam obecnie też APO Taka FC 76. A na duże powyżej 6", tak co najmniej 8" APO Premium to brakuje funduszy. Więc myślę że jak mamy dylemat co wybrać, to pod ciemnym niebem.

    Na pewno tak nie będzie stanowczo, że wybierzemy mniejsze Premium APO, moim zdaniem połowa z nas do wizuala wybrała by też dobre, ale większe aperturą co najmniej APO-ED.

    P.S.

    Porównałem też obok siebie Taka FS102mm do Maka Intesa 150mm F-1500mm.

    I wynik był oczywisty ze względu na aperturę, na Księżycu udało mi się dojrzeć więcej drobniutkich kraterów, których nie było po prostu widać w APO Takahashi FS102mm.

    Mgławica M42mm w FS102mm pomimo że była skromniejsza w Taku FS102mm , to czarne tło nieba i te bardziej nasycone kolorki gwiazd, lepsze punktowanie gwiazd wypadło lepiej w Taku FS102mm pod względem obrazka. Natomiast w Maku Intesa 150mm M42 była widocznie bardziej okazała swoją rozpiętością a gwiazdy też wyglądały naprawdę ładnie jak to z Maka. Kontrast nieba i samej M42 na tle tego nieba był lepszy w FS102mm. Ale w Maku obrazki też były naprawdę dobre i mgławica bardziej okazała. Gdybym brał pod uwagę dodatkowo mobilność sprzętu i ilość widocznego detalu na Planetach czy Księżycu, to wybrał bym Maka Intesa 150mm. Gdybym brał pod uwagę piękniejsze obrazki pod względem walorów obrazu, ale z mniejszą ilością detalu Planet i Księżyca to wybrał bym Taka FS102mm. Tak że tutaj naprawdę zależy czym kierujemy się podczas wyboru. To pieniądze wiadomo, ale też wszystko zależy w wizualu czego chcemy się spodziewać i na co kładziemy większy nacisk.

    Czy na samą jakość generowanego obrazu w bardzo drogich mniejszych apertura Refraktorach APO Premium, czy też na większą ilość widocznego np. detalu , i też w dobrym wykonaniu jak np. w dobrym Maku o większej aperturze i przy znacznie niższej cenie jego zakupu.

    Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

     

    • Lubię 2
  18. Witajcie.

    Po wstępnych oględzinach, teraz najlepiej analizą obrazu zająć się pod ciemnym niebem.

    Bo widzę że do Askara porównywane są jakieś wyszukane przykładowe testy kiepskich achromatów.

    Piotr kupił Askara 140mm i zapewne niebawem napisze nam o nim coś więcej.

    Wstępnie nie miał jakichś większych zastrzeżeń, więc myślę że powinno być dobrze.

    Nikt od tego Refraktora nie wymaga perfekcji obrazków innych Refraktorów Premium APO.

    Gdyż i cena jest za nie odpowiednio wyższa. Reszta myślę pod niebem a nie tylko na papierze.

    Praktyka bowiem przekona nas ostatecznie, na tak do wizuala czy też na nie.

    Znam bowiem całą masę użytkowników wszelakich Refraktorów: AC, ED, APO w tym zadowolonych bardzo z popularnej i stosunkowo taniej serii Refraktorów SW ED 80mm, 100mm, 120mm jak i innych Dubletów czy Trypletów w dużo tańszym i też naprawdę dobrym optycznym wykonaniu.

    Takich jak TS, APM , Tecnosky, itp. Warto porównać np. APO Takahashi D-60mm np. do Refraktora 100ED. I wtedy zobaczymy co da nam więcej frajdy z oglądania obiektów nieba.

    Dużo też z kolegami i często rozmawiamy o wszelakim sprzęcie, wyciągamy myślę bardzo podobne wnioski, ale z praktyki a nie z tego co pokazują nam wykresy. Zdzwaniamy się często i w naszych rękach są wszelakiej maści Refraktory w tym i Refraktory APO Premium.

    Znam użytkowników dla przykładu, którzy sprzedali Premium APO TOA 130mm i teraz bardziej są zadowolenie w praktyce z większych aperturowo np. LZOS 152mm F-8 APO czy TS 155 F-8 Tryplet APO. Tak że z tą cudownością Premium APO Takahashi, to też różnie bywa i wiele zależy od nas samych.

    Powinno się porównywać takie same apertury instrumentów, ale jak mamy większy aperturowo dobry Refraktor np. ED, to i często mniejszy najlepszy Refraktor APO idzie w odstawkę.

    Zresztą w sieci jest tak wiele ocen i recenzji użytkowników znacznie tańszych dla przykładu użytkowników np. Dubletów TS 150mm F-8 czy APM 152mm F-8.

    Którzy też mieli i posiadali swego czasu Refraktory Premium APO. Ich zdania nie kłamią, że te dużo tańsze Dublety ED-APO oferują nam około 85%-90% tego co uda nam się zobaczyć w praktyce w wizualu, takim sam aperturowo dużym Refraktorem Premium APO. Sam też o tym wiem, gdyż do obecnej chwili, udało mi się pooglądać Księżyc, Planety i inne obiekty nieba przynajmniej, trzydziestoma jak nie więcej wszelakimi Refraktorami: AC, ED, APO.

    Aby w pełni się wypowiedzieć, to trzeba wpierw tego spróbować, sam przepis na ciasto z jego składnikami, może czasem nie wystarczyć. 

    Jak spróbujemy i porównamy sprzęt z innym pod ciemnym niebem, to wtedy nasza ocena będzie bardziej pełna i miarodajna.

    A co najważniejsza, nie będzie tylko naszym wymyślonym obrazkiem, który może w praktyce okazać się całkiem innym.

     

    Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

    • Lubię 1
  19. 3 minuty temu, wfifiak napisał(a):

    Tak.... Pan Stefan jest legendą i przemiłym człowiekiem. To świetny fachowiec i wspaniały rzemieślnik. To przykre, że ktoś  pozwala sobie na żarciki z wykorzystaniem jego osoby :-(.

    Wojciechu to świadczy o tym człowieku, wiesz my to wiemy że są pewne granice przyzwoitości, ale ktoś może ich nie znać, bo tak jest widać wychowany i z braku argumentów posuwa się do wszelakich stwierdzeń i wypowiedzi.

    Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

    • Lubię 2
  20. Godzinę temu, YOKER napisał(a):

    Panowie a nie lepiej kupić lustro Stefana ? Przecież ono biję na głowę taki APM itp.nowożytne Askary ...

    Za 5000 Euro to Stefana by zrobił mega super optykę ...a Ludes by nie sprzedawał 152 do Polski śmiejąc się  ze Polakowi to wszystko można wcisnąć... :)

    Ciemnego nieba i jasnego piwa przy testach .

     

    Słuchaj koleszko, Pan Stefan nie jest twoim kolegą i ziomeczkiem więc nie mieszaj go tutaj do publicznych twoich dyrdymałów!!!

    Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

    • Lubię 1
  21. Cześć.

    Tak ,mówią nam wiele, ale z drugiej strony bez możliwości w praktyce porównania, mamy że tak powiem, blade o innym sprzęcie pojęcie.

    Koledzy tu nam strasznie ciupią na wszelki sprzęt oprócz Takahashi. A tak nie jest, jest dużo bardzo dobrych innych Refraktorów, które za dużo mniej kasy, spełnią w praktyce nasze co do nich oczekiwania.

    Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

  22. 17 minut temu, Behlur_Olderys napisał(a):

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Koniec końców nic konkretnego z tego nie wynika.

    Nigdzie nie jest podana żadna konkretna liczba, która wynikałaby z tych obrazków. Znowu można wpaść w pułapkę arbitralnych, subiektywnych ocen "dobrze/źle".

    Wolałbym test, który kończy się na podaniu jakiejś liczby, oraz ogólnie przyjętych standardów / zakresów w których te liczby powinny się mieścić.
     

    Cześć.

    Testy i liczby testami, mówią nam już wiele, ale porównanie instrumentów obok siebie pod ciemnym niebem, jest myślę najlepszym porównaniem i testem wszelakiego sprzętu.

    Reszta to tylko klepanie i propaganda, tylko w jakim celu?  Aby wszyscy odrzucili swój aktualny sprzęt i zakupili wyroby Takahashi?

    Po pierwsze jest to nieuczciwe bez praktycznych porównań jak i myślę wynikające z obaw, aby czasem tańszy sprzęt nie okazał się za dobry i zbliżony jakością generowanych obrazów, podczas porównania instrumentów obok siebie. Tak że takie oceny bez konkretów z praktyki, traktował bym z przymrużeniem oka. Co do jakości Refraktorów APO Premium, to owszem są one bardzo dobre, ale w obecnym czasie, mamy szereg dobrych innych Refraktorów ED i APO. Dużo tańszych, które zbliżają się w praktyce coraz bardziej do drogich Refraktorów APO Premium.

    Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink: 

  23. Witajcie.

    Dodam jeszcze od siebie, myślę że nie będzie tak żle.
    Skoro recenzent Refraktora APO D-185mm, porównał obok siebie SW Espirita 150mm APO i Askara 185mm.
    Ponoć na Jowiszu przy powiększeniu około 180X ze względu na słabszy jaki miał Seeing, obrazy były do siebie bardzo podobne. Nawet stwierdził że wcale Askar nie wykazywał widocznej AC a jak porównał na mgławicy M42, to apertura Askara 185mm zrobiła swoje.
    Ja tam trzymam kciuki za Askara D-140mm i D-185mm. I myślę że w tej cenie zakupu da ten Refraktor zadowolenie swoim nabywcom w praktyce.
    Czekam aż kolega Piotr odbierze Askara D-140mm, porównamy go wtedy z Refraktorami: TEC 140mm, APM 140mm i APM 152mm, Espirit SW 120 APO.
    Wtedy dopiero się okaże co jest wart na niebie. Niech będzie tak dobry jak Edki APM, to już będzie bardzo dobrze i jak Marcinie zawitasz kiedyś na Kudłacze ze swoją TOA 150mm to porównamy ją z naszym Refraktorem APM ED-APO 152/1200mm.
    Myślę że będziesz zaskoczony w praktyce i sam się przekonasz, że nasz ED-APO APM 6" robi bardzo dobrą robotę na Księżycu i Planetach w praktyce. Za cenę 1/5 Refraktora TOA 150mm Takahashi a dając ilość widocznego detalu Planet co najmniej 90% tego co da twoja TOA 150mm Takahashi. Obyś nie był rozczarowany swoją TOA 150mm, wiem co i jak pokazuje dobry Refraktor ED-APO 152mm na Planetach i Księżycu w praktyce. Dam sobie rękę uciąć, że tak będzie, gdyż oglądałem wieloma Refraktorami w praktyce i nasz APM 152mm ilością detalu bije słabszą pod tym względem 130-tkę APO Takahashi. Kolorek może detalu Jowisza jest inny niż z TOA 130mm, jak i kontrast obrazu czarnego tła nieba trochę słabszy. Ale reszta jest bardzo dobrze, wiem to gdyż mamy ten Refraktor od około 8 lat i sprawuje się on na Księżycu i Planetach bardzo dobrze. Przy wyostrzonym obrazie nie ma w ogóle widocznego ani grzywką ani poświatą żadnego AC do około 350X na Planetach i Księżycu. Gdybym nie pooglądał TOA 130mm w praktyce, to może bym dalej wierzył w jej cudowność. Ale oglądałem i twoim Refraktorem TOA 130mm i Dominika TOA 130mm podczas dwóch zlotów Kudłacze. Więc wiem jak jest i mam punkt odniesienia. Dlatego zalecam ci wstrzymać się z opiniami o jakości Refraktorów APM 152mm i 140mm, Askar 140mm i 185mm, gdyż możesz być potem bardzo rozczarowany, jak są dobre w praktyce na Księżycu i Planetach w stosunku do 5X droższych wyrobów Takahashi w tym TOA 150mm APO.
    Myślę że więcej to już z Refraktorami obok siebie pod niebem. Twoja TOA 150mm i nasz APM 152mm.
    Gdyż skoro takowym nie oglądałeś, to twoją i Jacka z góry krytykę na podstawie tylko testów optyki na ławie czy DPAC, należy traktować z przymrużeniem oka.
    Praktyka pokaże swoje ile tym tańszym Refraktorom brakuje do wyrobów Takahashi, ale to tylko obok siebie te instrumenty, pod ciemnym niebem!
    Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

    • Haha 1
  24. 2 godziny temu, m_jq2ak napisał(a):

    Nic tylko brać... chyba żartujesz, przecież to kryterium w niektórych kolorach nie spełnia... To jest triplet

    Żadna rewelacja...

     

    I najlepiej na Kudłaczach, testować  Nie wcześniej, nie później !

    Oczywiście musimy przetestować, każdy egzemplarz Askara !

    Do APO to im jeszcze daleko...

    Pod niebem to newton go pobije  na dobrej optyce.

    A uczciwe jest stwierdzanie faktu, że któryś będzie dobry ? Dla kogo, uczciwe ?

     

    I powtórzę to co na astromaniaku.

    To tak jakbyś powiedział, że nie mogę pisać o sprzęcie Askara, bo nie patrzyłem przez wszystkie egzemplarze, jakie wyprodukowali 
    Odnosimy się do praktyki, do tego co widziało się w podobnym sprzęcie, wymieniamy się opiniami. Co w tym złego ?
    Nie każdego stać na obserwatorium, pełnego sprzętu i możliwości testowania. Chyba nie wsmak Ci testy ?

    Przecież wiemy, jak to wygląda, szukanie dobrego egzemplarza.
    Chociaż są sklepy, które sprawdzają teleskop i wybierają lepszy.
    Tylko, czy użytkownik mniej zaawansowany, będzie widział różnicę ?
    A moim zdaniem gdy mamy ograniczone środki, tym bardziej kupiłbym coś lepszego, niż słabszego.
    Tutaj będzie jeszcze loteria z jakością. A jak znam życie, będzie żonglerka egzemplarzami przez sklepy.
    Bo niektórzy będą odsyłać gorsze, a te gorsze, będą rotować po rynku.
    Bo chyba Askar nie jest nastawiony na zwroty i poprawę sprzętu. Więc spadnie to na dystrybutorów.
    A cena tego teleskopu jest całkiem spora 20 tysięcy plus montaż to się robi worek kasy...
    Odnośnie tego, że będą robić coraz lepsze, być może. Wątpię, że nabywcy będą ryzykować swoim portfelem. Albo będą, indywidualna sprawa.
    Ale właśnie przed zakupem, warto się zapoznać z opiniami i testami innych ludzi, wyrobić sobie opinię.
    Normalna sprawa, szczególnie jak się ma wydać 20 tysięcy.

     

     

    Cześć Marcinie.
    Dużo jest racji w tym co piszesz.
    Dlaczego nie w smak mi testy, wcale nie, nie lubię tylko ocen instrumentu na podstawie samych testów, kiedy ktoś bez pooglądania danym sprzętem, po przeczytaniu testów, skazuje sprzęt z góry na niepowodzenie.
    Na testy należy spojrzeć i brać je pod uwagę, ale wszystko pod niebem, kiedy popatrzymy w okular na obiekty nieba.
    To jest ostateczny sprawdzian dla każdego instrumentu a najlepiej kiedy obok mamy jakiś wzorcowy świetny inny instrument, tak aby mieć punkt odniesienia.
    Ja osobiście wstrzymuję się z wydaniem werdyktu co do tego jak sprawdzi się ostatecznie pod niebem.
    Do czasu kiedy nie trafi się okazja abym takowym pooglądał wszelakie obiekty nieba.
    Cena owszem jest nie mała, ale zważywszy na aperturę to ułamek ceny za tak duży aperturą Refraktor 7" z wysokiej półki cenowo-jakościowej Renomowanych Firm. Mających utwierdzone wysokie noty i standardy swoich wyrobów.
    Myślę że ktoś w Polsce zakupi i jak tylko będzie takowy posiadał, to chętnie nawet wybrał bym się do właściciela na oglądanie, miał bym wtedy w konkretnym celu, wycieczkę samochodem.
    Naprawdę jestem bardzo ciekawy tego sprzętu w praktyce.
    A gdyby tak wypuścili model 8", to wtedy już naprawdę, myślał bym o takim, choćby do obiektów DS.
    To kupa szkła i naprawdę duża apertura Refraktora, D-185mm, która robi nam piękną robotę pod ciemnym niebem na obiektach choćby tylko DS!!!
    Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

     

    • Kocham 1
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.