Jump to content

rafklim

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  38
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

About rafklim

 • Rank
  Alderamin
 • Birthday July 5

Kontakt

 • Strona WWW
  https://nudzimisie.com.pl/o-serii/,
 • Facebook / Messenger
  https://www.facebook.com/raf.klim

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Centum
 • Zainteresowania
  Nauki przyrodnicze
 1. Hej, ja szukam w miarę uniwersalnego sprzętu. 80%Obserwacje ptaków i tylko 20 astro. Dlatego mam problem. Samochód mam, ale miejsca w domu na trzymanie tuby z montażem już nie.
 2. Sądzisz ze 100mm zwykły achromat wystarczy ci na DS? Jeśli tak faktycznie jest to chyba się zdecyduje. PS. A rozważałeś lornetke 20x80 lub15x70?
 3. A nie obawiasz się katastrofalnej aberracji w tym celestronie. Może dla ciebie lepsza byłaby Delta II ED?
 4. Jest taka cena Celestrona Trailsekeer 100mm, że aż się chce kupić Pytanie czy da się do tego dołożyć kątówkę ? Bo niestety prosta nie bardzo mi pasuje https://www.astroshop.pl/instrumenty/celestron-luneta-22-67x100-trailseeker-prosta/p,52148
 5. Czy celestron ultima 80 - ten tańszy za 700zł jest lepszym OPTYCZNIE sprzętem od posiadanej ZRT z zomem Baadera? Polecono mi ten sprzęt, w zamian za ZRT ale trudo mi uwierzyć w tę jakość celestrona.
 6. Ale zapewniam że do oglądania przyrody luneta lepsza od tej mojej ZRT będzie kosztowała pow. tysiaka. Sprzęt ma być mobilny- chodzi się z tym czasem kilometrami A do ZRT mam okular Baader Planetarium typu zoom - oglądany przezeń obraz był znacznie lepszy niż w firmowym Nikonie za 1500zł z okularem fabrycznym.
 7. wstawiam link do tematu, może to jest własciwsze miejsce niż to gdzie jest aktualnie http://forum.astropolis.pl/topic/35888-nasadka-katowa-wo-45-125-do-zrt/ Potrzebna pomoc w podjęciu decyzji czym zastąpić nasadkę do ZRT - tę typową za ok 100zł która mi często pęka na gwincie- element z tworzywa sztucznego Propozycja z Astrokraka- od p. Janusza to WO 45st za kwotę znacznie wyzszą . Dodatkowo prawdopodobnie trzeba dokonać adaptacji do tej nasadki.
 8. Witam, mam kłopot z moją ZRT- przerobiona z nasadką 45 st, z okularem Planetarium Hyperion Baader - zoom. Ten okular jest ciężki i każde puknięcie kończy się ukruszeniem gwintu w nasadce katowej i rozsypaniem tejże, Znalazłem solidniejszą nasadkę : Nasadka kątowa WO 45° / 1,25" tylko mam pytanie , czy to mi coś pomoże? Gwint w niej przynajmniej jest metalowy a nie z tworzywa , ale czy z kolei nie wymaga to kolejnych przeróbek ZRT? uprzedam pytania: moja ZRT słuzy mi głównie do obserwacji przyrodniczych a sporadycznie do astronomicznych!
 9. Hej, wczoraj jechałem sobie rowerkiem i zauwazyłęm halo słoneczne. Stanąłem wiec i sfociłem telefonem.
 10. Propozycję wymiany wyciagu na taki za 650zł i nałozenia warstw na obiektyw mam od Janusza P. chyba znanego konstruktora optyki.
 11. A gdyby zastosowac zwykły wyciag do 150zł Bo taki dobry za650zł to oczywiscie jest drogo. Choć pewna osoba sugerowała mi wymianę na taki wyciąg + nowe powłoki na szkła po 80zł za powierzchnię. Podobno jakosć drastycznie wzrasta?
 12. Jaki można zastosować wyciąg do ZRT ? oryginalne ostrzenie jest na tyle denerwujące(albo jest b. ciężko obracać pokrętłem albo są luzy) że jestem zdesperowany i chcę kupić wyciag okularowy .
 13. Może aż oślepnięcia się nie obawiam ale jednak naświetlić trochę oczy można i będą bolały jak po spawaniu. Ponadto nerw wzrokowy jest u mnie trochę podniszczony i dlatego wolę zapytać.
 14. Ale czy ja przy ZRT i okularze Baader 8-24mm, powinienem stosować filtr? Jeśli taka lunetka jest bezpieczna bo ma tylko 70mm to nie będę wydawał pieniędzy na filtry? a tak moon wyglada przez ZRT i telefon K750i
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.