Jump to content

Stacho

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  225
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Stacho

 1. Dubel A330 KLM i B777 Emirates, wg FR przelecieli tak całą Polskę, odległość od siebie zarówno w pionie jak i poziomie poniżej kilometra.
 2. Ciekawy artykuł dziś mamy na twojejpogodzie.. Jeśli tak faktycznie było jak tam jest napisane to jest to nie lada wyczyn. http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/109639,cienie-bardzo-odleglych-chmur
 3. Odległość rzędu 300 km dla samolotów nie jest jakimś szczególnym osiągnięciem, ciekawiej by już było przy przekraczaniu bariery 400. Moje zdjęcie z przed kilku dni, B737 Malev'a przelatywał kilkanaście min wcześniej dosłownie kilka kilometrów na zachód od mojego domu, FR pokazywał jego aktualną pozycję. Bezproblemowo było go widać do Poznania, później wszedł już w cień ziemi, ale zwyczajną lornetką można było dalej go oglądać. Wg FR uchwyciłem go w okolicach Czarnkowa za Poznaniem, ale jeszcze było sporo rezerwy i gdyby nie smog myślę że można by jeszcze z 50 km pociągnąć.
 4. Te pionowe ciemne smugi to zapewne sprawka Microsoftu ICE że tak a nie inaczej poskładał te zdjęcia. A jeśli chodzi o miraże, czy inne takie efekty, to czy to możliwe że dziś mieliśmy tzw efekt podniesienia horyzontu? Na udeuschle aż tak te wierchy nie wystają na symulacjach, albo mi się zdaje. Może dla porównania zdjęcia - dzisiejsze zdjęcie jest zrobione z trochę niższego miejsca niż te sprzed roku, a mimo to Skrzyczne jest trochę wyższe niż komin, a powinno być na odwrót. Z Grojecbergu PS. Jest duża szansa na powtórkę takich warunków jutro z rana i w czwartek w szczególności.
 5. Zdjęcia na szczęście wyszły, domownicy pukali mi się w czoło - zamiast iść spać po robocie to gdzieś z aparatem się szwendam. Ale było warto, bo mimo że można powiedzieć, że mieszkam praktycznie u stup tej górki Lubecko to poza Jesienikami i Skrzycznym nie widziałem tam nigdy nic więcej ... do dziś. Nad samym GOPem musiała być jakaś mgiełka, bo szczyty wyłaniają się nie od samego horyzontu, tylko trochę wyżej - dobrze widać to po kominie Huty Katowice (3). Złapały się także Lysa hora i Travny co jest dla mnie totalnym zaskoczeniem (2) natomiast panorama 1 rozciąga się od Babiej, przez Pilsko p
 6. Dzisiaj rano wracając z roboty z nocki przejechałem się obwodnicą Lublińca. To co było z stamtąd widać to powiem tyle, zorało mi beret konkretnie - zaczynając od wsch. od Babiej G. poprzez liczne szczyty kończąc na zach. na Śnieżniku. Wróciłem tam z aparatem, ale już słońce wzeszło i wyraźnie widoczność zaczęła siadać. Jeśli coś ze zdjęć wyszło to zamieszczę później, w każdym bądź razie dziś poprawiłem swój rekord DO o ładne kilkadziesiąt km.
 7. Hej, to jest zamek Mirów, Bobolice nam szanowny pan senator odbudował http://www.zamekbobolice.pl/
 8. Budowa nowych farm to jak dla mnie to doskonała wiadomość, obracające się śmigła działają na mnie wręcz hipnotyzująco. W mojej okolicy również miało być tak pięknie, a skończyło się jak zwykle, byli nawet już chętni inwestorzy - a wyszło tak http://sites.google.com/site/psllubliniec/news/niedlawiatrakow , dodam że wiatraki miały stać na okolicznych górkach, i były by widoczne z bardzo wielu km. Maszty pomiarowe stały, podobno wyniki pomiarów były bardzo obiecujące, ale cóż, może temat wróci w niedalekiej przyszłości.
 9. Hej Robercie, teraz to już wiem co to za wiatraki są. Będąc niedawno w Jesienikach widziałem je, tylko za żadne skarby nie potrafiłem skojarzyć co to za wiatraki, nigdy wcześniej tam ich nie było. Podobno stoją tam dopiero od czerwca. Moje zdjęcie zrobione jest z Biskupiej Kopy, z tego parkingu przy drodze.
 10. Wczoraj w bezpośrednim sąsiedztwie obwodnicy Lublińca otwarto paszownie McDonalda, w związku z tym wieczorami świeci tam ichnie logo na dość wysokim słupie. Dodam, że świeci bardzo intensywnie, cała okolica jest pożądnie doświetlona. Z tamtej okolicy widać Anaberg, Jesieniki, wzniesienia od Toszka do Tarnowskich Gór. Tak więc całkiem możliwe jest że na nocnych zdjęciach może wam się pojawić nowy jaskrawo - żółty obiekt, tymbardziej że w okolicy nie ma tak jasnych świeteł.
 11. Dziś po przejściu frontu powietrze mocno się przeczyściło. Z obwodnicy Lublińca doskonale widać Jesienik, ale nie tam skierowałem obiektyw aparatu. Na początek dym/para z Elektrowni Bełchatów. Ten główny słup pochodzi z nowego komina, który jak widać "paruje" wyjątkowo efektywnie. Nigdy wcześniej nie udało mi się zobaczyć z tego miejsca tych "dymów", a od początku sierpnia widać je ość regularnie. Często jest to słup dymu bezpośrednio dotykający podstawy chmur, a bywa że niebo jest bezchmurne, to tam często jest jakiś cumulus z pępowiną do ziemi, jednym słowem ciekawe zjawiska się tam dzieją.
 12. Kilka ujęć z Pyrzowic (z 15 sierpnia). Kolejno: ATR 72 Eurolot , B737 LOT Charters, A320 Amsterdam Airlines (x2)
 13. Przeglądając materiał z Grojecbergu myślę że coś tam w kadrze się złapało. Zdjęcie trochę wyciągane bo było już naprawdę ciemno w tamtym kierunku. Jeśli to nie dźwig to sorki, bo żałuję że nie pojechałem tam z godzinkę wcześniej, bo była by naprawdę niezła panorama GOPu.
 14. Chyba powoli nam się kończy ta przejrzystość powietrza, u mnie zaczyna właśnie grzmieć. Panorama zrobiona wczoraj z Grojecbergu koło Lubszy - z mam nadzieję z poprawnym opisem Robert J zdjęcie 4 posty wyżej zrobiłem z tego miejsca http://mapa.ump.waw.pl/ump-www/?zoom=18&lat=50.45359&lon=18.16788&layers=B00000FFF&mlat=50.45375&mlon=18.16773&mbody=PO
 15. Z Lublińca z obwodnicy całkiem przyzwoicie widać Jesenik (wczoraj zresztą też). Wyskoczę dziś na Grojecberg, ale mam obawy co do widoczności na Beskid - chyba zbierają się tam już deszczowe chmury.
 16. Rzut okiem na Jesenik z Anabergu, swoją drogą ostatnimi czasy pojawiła się tam nowa miejscówka na DO. Od tego tarasu z widokiem na koksownie Zdzieszowice jedziemy w górę tym łukiem, przed pierwszymi zabudowaniami w lewo na pobocze i jesteśmy na miejscu. Wycięto tam wszystkie drzewa i krzaki odsłaniając piękny widok na pd-zach. Dla bardziej obeznanych w temacie zapytanko, czy na corpie widzimy Głogówek? Silosy na pierwszym planie są w Straduni. I czy na zdjęciu widać silosy z Prudnika (ciemna bryła na zach od Głogówka)?
 17. Piękne ujęcia, rozumiem że się przygotowałeś do tej wizyty jumbojetów, tzn że wiedziałeś o ich przylocie. Mógłbyś uchylić rąbka tajemnicy z kąd?
 18. Trochę offtopowo, bo będą to bardzo bliskie obserwacje. Elektrownia Opole w Brzeziu, podjechaliśmy tam akurat w południe, a tamtejszy zegar wybił dwunastą jak na jakiejś wierzy kościelnej. Bardzo podoba mi się malowanie tych chłodni, czy jest jeszcze gdzieś podobne malowanie nie licząc kraciastej Łagiszy i logo firm? Elektrownia aktualnie przygotowuję się do rozbudowy o 2 nowe bloki po 800/900 MW każdy oraz 2 nowych chłodni. Nie mogę nigdzie znaleźć wysokości tych nowych chłodni (chyba że to jest jeszcze w fazie projektowo-przetargowej że tak powiem) Na wizualce ze strony tamtejszej elektrowni
 19. Wczoraj tuż po 16 nad lublinieckim niebem przelatywał nisko nietypowy gość, wielkość i głośny hałas nie pasowała do zazwyczaj latających Wizzarów i Rayanów. Szybka kontrola na flightradar wyjaśniła wszystko. Reszta informacji na http://kontakt24.tvn.pl/temat,giganty-w-katowicach,114993.html?grupa=polska mówi nam że wczoraj mieliśmy nie lada gratkę na Pyrzowickim lotnisku - obecność Jumbo Jet'a. Przynajmniej go widziałem, szkoda że nie miałem ze sobą aparatu, szkoda że wogóle takie informacje pojawiają się już po fakcie.
 20. vrg zgadza się, to nowy wysoki na 154m blok (858 MW) i nowa chłodnia kominowa (180m). Na chwilę obecną blok i chłodnia są zarówno pod względem wysokości jak i mocy numerem 1 w kraju. Na razie jeszcze nie został oficjalnie otwarty, ale wszystkie testy rozruchowe wskazują na to że już we wrześniu popłynie z niego prąd, a z chłodni pójdzie "dymek". Co do Jaworzna to cóż, Wrocław będzie miał Sky Tower a my będziemy mieli chłodnię.
 21. Kilka ujęć z kopalni z Bełchatowa, chyba w najbardziej przekształcającej krajobraz formie industrialu. Odkrywka jest bardzo dynamicznym obszarem, żadne mapy, zdjęcia sat., zumi, google itp nie oddają aktualnej sytuacji regionu, tam gdzie wg mapy mam drogę mamy ogromną dziurę. Ogólnie miejsce robi spore wrażenie swoimi rozmiarami pod każdym względem (np koparki 3). Panorama (1) została zrobiona z punktu widokowego na odkrywkę, z samej hałdy zdjęcia nie wyszły najlepiej, kiepska widoczność. W zachodniej części kompleksu kilkanaście(??) km od Góry Kamieńsk wyrasta nowa ogromna hałda której też n
 22. Zdjęcia z niedzielnej wyprawy, z ruin zamku w Olsztynie. Niekoniecznie dalekie obserwacje, warunki na pd, zach średnio słabe, na południu coś tam się burzyło, na północy trochę lepiej. Troszkę szkoda widoków na południe przysłoniętych przez Sokole Góry. Najdalszym obiektem była ledwo widoczna Elektrownia Bełchatów (57 km), którą zresztą też odwiedziłem tego dnia, ale zdjęcia dam później.
 23. Dzisiejsze podniebne "wyścigi", na prowadzeniu B747 British Airways, zna nim 2 A330 KLM'y. W pewnym momencie Arbuz doganiający większego kolegę wykonał ciekawy manewr - jakby chciał ominąć turbulencje Boeinga. Swoją drogą jaka jest minimalna odległość samolotu siedzącego na ogonie innego samolotu. Dodajmy że leciały tym samym korytarzem prawdopodobnie na podobnej wysokości, chociaż tego ostatniego nie jestem pewien.
 24. Długo na niego polowałem, aż do dzisiaj, kiedy to przeleciał nad samą głową. Mowa o tym kolosie A380, pierwszy raz grubasa zobaczyłem. Wysokość przelotowa, ale rozmiarami przypominał mi A320 Wizzair'a podchodzącego do lądowania w Pyrzowicach. W dodatku był na kolizyjnym z Księżycem. A cały ranek jakiś "szaleniec" latał w kółko nad okolicą na takim wynalazku (3).
 25. W drodze powrotnej ze zlotu w Toszku odwiedziliśmy pobliskie wzniesienie w Gajowicach (na jego szczycie jest charakterystyczny niewielki lasek i punkt ujęcia wody). Widoczność nie była najlepsza ale i tak dużo GOPu można było objąć wzrokiem. Panoramy od Miasteczka Śląskiego po Rybnik, generalnie miejsce to ma "ogromny potencjał". Sorki za trochę poobcinane zdjęcia ale ICE nie potrafił lepiej tego poskładać - moja wina, dość krzywo te zdjęcia porobiłem. Jeszcze jedno do czego można przypiąć ten wielki komin z 3 załącznika?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.