Jump to content

Lars

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  327
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

38 Neutral

About Lars

 • Rank
  Altair
 • Birthday 12/26/1991

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Grodzisk Mazowiecki
 • Zainteresowania
  Astronomia, biologia, żeglarstwo
 • Sprzęt astronomiczny
  Synta 12" Dobson
  NLV 6mm
  LVW 13mm
  KIT-owy Plossl 25mm
  Plossl Soligor 6mm

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Home, sweet home

 2. Papież jest chemikiem :)

 3. Warto wspomnieć, że do mikroskopu można spokojnie używać okularów teleskopowcyh 1,25" Używałem kitowego 25 mm do Synty 12" oraz LVW 13 mm i obserwowało się bardzo wygodnie, szczególnie z LVW 13 mm ze względu na eye relief, aczkolwiek trzeba było przytrzymywać okular w tulejce. Te okulary mikroskopowe to są chyba Huygensy albo Kellnery i niestety dają potworną aberrację chromatyczną...
 4. Niestety ten okular 10 mm na zdjęciu to nie jest Super Plossl tylko Kellner.
 5. Z tego co piszesz to miałeś najlepsze pierwsze światło w historii astronomii
 6. Czyli w Syncie 12", która waży 40 kilogramów, mamy 3,33 kilograma na każdy cal lustra a w tym teleskopie mamy 1,82 kilograma na cal Gratulacje!!!
 7. Patrzyłem akurat nie przez Maka, ale przez Newtona 130 mm, czyli teleskop o bardzo zbliżonej aperturze i przy powiększeniach już około 150x obraz był dość ciemny, najbardziej komfortowe było dla mnie powiększenie około 110x, ale może po prostu nie trafiłem na dobry seeing, żeby móc docenić takie powiększenie
 8. Z okularem 6 mm będziesz miał powiększenie 250x! http://astromarket.pl/okular-tele-vue-plossl-11-mm.html http://astromarket.pl/okular-tele-vue-plossl-15-mm.html Kupiłbym jeden z powyższych okularów, raczej bym wziął 15 mm. Mam taki sam, tylko że o ogniskowej 8 mm i polecam do planet
 9. Nie kupowałbym ani tego okularu ani Barlowa, ponieważ stosowanie bardzo dużych powiększeń nie ma sensu. Spowodowane jest to dwoma czynnikami: niestabilnością atmosfery (seeing) oraz zdolnością rozdzielczą teleskopu. Każdy teleskop posiada swoje powiększenie rozdzielcze, tzn takie powiększenie przy którym teleskop pokaże nam wszystkie możliwe detale. Powyżej tego powiększenia nie zobaczymy już nic nowego. Oczywiście nadal możemy sobie powiększać obraz, ale tylko dla własnej wygody, żeby obserwowane detale były większe. Aby obliczyć powiększenie rozdzielcze teleskopu dzielimy jego aperturę [mm] przez 2,3 mm, czyli dla Twojego Maka to będzie 127/2,3 = 55x, myślę, że raczej nie powinieneś za bardzo przekraczać dwukrotności tego powiększenia tzn. 110x. Nie wiem jaki masz budżet na okulary, ale na szczęście ten teleskop ma małą światłosiłę, czyli nie będzie zbyt wymagający dla nich Powiedz jeszcze czy obserwujesz w okularach?
 10. Hahah, trudno powiedzieć czy nie ma wzmianek, bo tyle "teorii" na ten temat jest tyle ile wyznawców Na pewnym forum, zalinkowanym kiedyś tutaj na Astropolis, przedstawiane były bardzo egzotyczne pomysły. Bardzo często była to synteza wierzeń starożytnych Egipcjan i Majów, współczesnych i tych trochę starszych teorii spiskowych, wiary w istnienie planety Nibiru (albo Nibimbru ), wiara w istnienie rasy Orionian(?), kontaktów Obcych z rządami USA oraz III Rzeszy, przepowiedni Nostradamusa, nauki i medycyny alternatywnej, astrologii i katolicyzmu Są tam również wątki o sposobach przetrwania kataklizmu, niektórzy chcą się schować w bunkrach, inni chcą zbudować arkę Noego, inni chcą przeczekać kataklizm na orbicie, do wyboru do koloru Wspomnianego forum nie będę linkował teraz, w poprzednim wątku na ten temat była spora burza, jak ktoś będzie chciał sobie poczytać to wujek Google mu pokaże drogę
 11. Ha, no jasne, że lepiej by było operować na faktycznych danych a nie na szacunkach, ale dopóki mamy tylko jedną wiadomą to niewiele możemy zrobić Jeżeli nasza cywilizacja rozwinęła się w czasie x, to nie wiemy czy ta wartość x jest supremum czy infimum zbioru X, czy też jest wartością "pośrednią". Dopiero poznając coraz więcej elementów tego zbioru będziemy mogli w coraz lepszym stopniu poznać jego właściwości. Jak to ziolo wyżej wspomniał wszystkie niewiadome w równaniu Drake'a są założeniami, na razie to równanie jest bardziej przydatne do prowokowania ciekawych dyskusji niż do rzeczowej oceny występowania życia.
 12. Dlaczego miałby to być minimalny czas? Fakt, że my w takim czasie się rozwinęliśmy o nie świadczy o żadnej innej cywilizacji niż naszej.
 13. Jak to w chemii analitycznej się mówi: "Jeden wynik to żaden wynik". Aby ta wartość (lub "pomiar", trzymając się analityki) miała jakiekolwiek znaczenie potrzeba nam porównania - drugiego "pomiaru" lub jakiegoś rodzaju grupy kontrolnej. Tak to nie wiemy, czy ten czas jest porównywalny ze średnią galaktyczną czy nie. Chopin albo żyje, albo nie żyje. Czy w takim razie mamy 50% szans na to, że Chopin żyje?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.