Jump to content

etomee

♥ Konto Płatne
 • Content Count

  139
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

etomee last won the day on February 28 2019

etomee had the most liked content!

Community Reputation

237 Good

About etomee

 • Rank
  Regulus

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Szczecin

Recent Profile Visitors

1595 profile views
 1. Przyznaję, że dałem się ponieść pokusie mocnego wyciągania detali. Pierwszy raz fotografowałem sprzętem o takiej światłosile stąd korciło mnie, żeby sprawdzić "co też się tam zarejestrowało w detalu". Z pewnością straciła na tym ogólna estetyka obrazu i podejdę do tego raz jeszcze nie orając już w mgławicy tak ekstremalnie . Z drugiej strony do wydruku zawsze trochę "przeostrzam" bo i tak na papierze szcz gół ekko ginie. Dziękuję wszystkim za komentarze i jak coś to proszę walić prosto z mostu. To jedyny materiał jaki obecnie mam więc póki wirus nie przeminie będę go katował w ramach walki z nadmiarem wolnego czasu wersja nieco mniej "orana".
 2. To jedyny materiał jaki udało mi się zebrać tej zimy. Na 30 klatek 25 najchętniej wyrzuciłbym do kosza. No ale jak się nie ma co się lubi... itd. Poproszę uprzejmie o uwagi bo obiecałam tę fotę w druku na prezent i nie mogę teraz wymieknąć 30x600s, Atik 460m, Tak-85+FR
 3. Teflon ma grubość 4 mm. Powierzchnia poślizgu wygląda dobrze. Większe ślady użytkowania są po stronie śrub. Pomierzyłem grubość w 3 miejscach - 4,00 - 4,02 mm. Martwi mnie trochę praca łożyska pokrętła. Jest taka "chropowata" jakby kulki były unieruchomione. Wsadzę to do oczyszczenia i spróbuje nasmarować od nowa.
 4. Dzięki!!! Rozebrałem "do rosołu" fokuser i są dwa aluminiowe ślizgi plus jeden teflonowy. Aluminiowe są suche (być może był tam smar ale się wytarł). Na powierzchni teflonu wyczuwam palcem obecność jakiegoś smarowidła ale raczej ma konsystencję miodu i stawia opór. Czym teraz posmarować te powierzchnie? BTW: Znalazłem kilka słów o konserwacji samego mechanizmu fokusera: https://www.cloudynights.com/topic/494041-fsq-85-focuser-rough-action/
 5. Dziękuje Panowie za "support". Kopię w necie ale nie mogę znaleźć żadnego źródła z instrukcją czy podpowiedziami odnośnie "maintenance" tego fokusera. Bartolini, jak wyjąć ten wędrujący tubus żeby dostać się do teflonowego ślizgu? Czy teflonowa powierzchnia może wymagać jakiegoś wyczyszczenia? Zauważyłem, ze nawet minimalne dokręcenie śrub zewnętrznych by zapobiec chybotaniu już bardzo utrudnia ruch tuby focusera.
 6. Nie mam zielonego pojęcia. Nigdy nie miałem do czynienia ze 106-ką.
 7. Witam, Czy ktoś ma doświadczenie w regulacji wyciągu Tak'a 85 ED? Wydaje mi się, że mój model działa trochę za ciężko i nie mogę poradzić sobie z odpowiednim wyregulowaniem. Znalazłem 4 małe śrubeczki ustawione w rzędzie ale nie wiem do czego która służy. Działając metodą prób i błędów niestety nie osiągnąłem sukcesu bo za każdym razem kiedy wyciąg działa lżej to natychmiast pojawia się wyczuwalny luz. Coś, ktoś...? Z góry dziękuję.
 8. Podłączę się pod temat. Jestem na etapie "skanowania" rynku bo szykuje mi się wymiana laptopa. Obecny jeszcze żyje i jestem z niego bardzo zadowolony (Lenovo Y580) no ale nic nie trwa wiecznie. Pełno tego sprzętu na rynku i łatwo się pogubić więc staram się jakoś filtrować z sensem ale niestety największy problem z danymi o matrycy. Zwykle ciężko dokopać się np. do "%" sRGB, a to przecież ważny parametr. Mam co prawda zewnętrzny, dobry monitor (NEC) ale większość obróbki robię " w terenie" więc ten laptopowy przydałby się także na przyzwoitym poziomie. Pytanie do Kolegów - jakie serie laptopów warto brać pod uwagę żeby nie zejść z jakością monitora poniżej (chociaż) dobrego poziomu". Budżet - 4 do 6 kilo (jest co prawda z gumy ale taką wartość założyłem sobie jako sensowną) Rozmiar 15", Z góry dziękuję.
 9. Witam, Sprzedam filtr IDAS D1 2". Zakupiony przeze mnie w TS w 2014 roku. Papiery są. Stan optyczny bardzo dobry - żadnych uszkodzeń (tylko kurz). 700 PLN + przesyłka.
 10. W PixInsight jest skrypt "Subframe Selector". Tam też trzeba odrzucać ręcznie ale po przedstawieniu wyników analizy w formie graficznej można dość łatwo namierzyć skopane klatki.
 11. Te zdjęcia mnie bardzo motywują do fotografii bo chyba galaktyki B&W to jest to co pociąga mnie najbardziej. Z balkonu można działać, a i obróbka jakaś taka przyjemna. Bardzo fajna galeria.
 12. Dzięki. Obrabiam w Pixinsight ale zapamiętuje wszystko w exif'ie. Sądziłem, że to "najwłaściwszy" format dla PI. W tej sytuacji spróbuję przerzucić się na fitsy. Piotr4d, dziękuję za podpowiedzi. Podmienię pierwszą fotkę na poprawioną.
 13. Gwiazdki troche zmniejszyłem i delikatnie potraktowałem "Deconvolution". Btw, jak zrobić żeby do każdego zdjęcia w exif'ie zapisywała się historia?
 14. Hmm, przy moich umiejętnościach to dość karkołomna operacja. Jak zaczynam grzebać przy fotce to zwykle otwiera się Puszka Pandory - jedno poprawię, drugie skopię. No ale, na błędach się człowiek uczy... Tak będzie lepiej?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.