Jump to content

Marek B.

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  408
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

26 Neutral

About Marek B.

 • Rank
  Altair

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Poznań
 • Sprzęt astronomiczny
  Celestron 80ED na CG-5 oraz na montażu azymutalnym Vixen PORTA; LV 4, LV 6, LV 9, Nagler 16, Pl 32 /Vixen/; lornetki: Kronos 26x70, Dekarem 10x50, Deltrintem 8x30;

Recent Profile Visitors

2419 profile views
 1. W Poznaniu słońce często chowa się za chmurami, ale pół godziny temu oglądałem tranzyt przez Kronosa 26x70 z folią Baadera. Merkury ładnie wygląda na tle czystej tarczy Słońca.
 2. Jeżeli chciałbyś przez lornetkę obejrzeć pierścienie Saturna, to polecam Kronosa 26x70. Mam tę lornetę od kilku lat i mogę ją śmiało polecić. Jest to lorneta o wadze ok. 2 kg i potrzebny będzie solidny statyw. Niestety, obecnie możną ją nabyć tylko z drugiej ręki, ale warto. Kilka lat temu napisałem krótką recenzję tej lornety, możesz do niej zajrzeć: http://astropolis.pl/topic/30443-fujinon-16x70-vs-kronos-26x70/?hl=%2Bkronos+%2B26x70
 3. Jak widzę, są zwolennicy używania do obserwacji lornetkowych zarówno żurawi jak i statywów foto. Ja dość często używam do tego celu montażu azymutalnego Vixen PORTA, do którego dorobiłem w Astrokraku specjalny metalowy wspornik. Aby za dużo się nie rozpisywać, podaję link do mojej opinii sprzed kilku lat. https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=23&t=10950
 4. Przedwczoraj wieczorem miałem zamiar dojrzeć Neptuna przez Kronosa 26x70. Niestety, nie udało mi się. Prawdopodobnie pełnia Księżyca spowodowała, że Neptun ginął w jego blasku... byłem zawiedziony, bo sądziłem że Kronos jednak poradzi sobie w takich trudnych warunkach.
 5. Dzisiaj nad ranem, przed wschodem słońca była okazja obejrzeć kilka planet: Wenus, Mars, Jowisz i Merkury. Jednocześnie nad horyzontem świecił wąski sierp Księżyca. Zdjęcie nie jest rewelacyjne /aparat kompaktowy/, ale udało mi się uchwycić wszystkie planety. Merkury jest słabo widoczny /z lewej strony, poniżej tarczy Księżyca/.
 6. Zdjęcia ładne, ale... Twoja "podruż" musiała być bardzo męcząca
 7. W Poznaniu ładna bezchmurna pogoda. Zaćmienie oglądam przez Kronosa 26x70, /na obiektywach filtry Baadera/. Pozdrawiam !
 8. Oglądałem niedzielny przelot ISS o godz. 21:48. Dużo mniejszy i mniej jasny ATV-5 wyprzedzał ISS o ok. 25*. Przypominało to trochę pierwsze sceny z Gwiezdnych Wojen... gdzie niewielki statek księżniczki Lei ucieka przed krążownikiem galaktycznym Lorda Vadera
 9. Dzisiaj ok. 21:50 obserwowałem na niebie przelot ISS. Za stacją kosmiczną w odległości ok. 20* poruszał się dużo słabszy obiekt. Czy do ISS zbliża się jakiś statek transportowy ?
 10. Witam Wielki Atlas A. Rukla to zapewne ciekawa pozycja, ale ostatnio kupiłem w wydawnictwie "Vega" inny atlas: "Atlas Księżyca - Fotograficzny atlas Księżyca dla początkujących miłośników astronomii", autor: Sylwia Substyk, cena: 39,90 zł. http://www.vademecum.astronomia.pl/atlas-ksiezyca.html Dla porównania jego dokładności zamieszczam fotkę ze str. 9 /Mare Nubium/, na której są zaznaczone: Rupes Recta i Rima Birt. Posiadam także od kilku lat "Kleiner Mondatlas" A. Rukla, ale jest zdecydowanie mniej dokładny niż ten, który oferuje wydawnictwo "Vega". W nazwie atlasu zupełnie niepotrzebne jest określenie: "dla początkujących miłośników astronomii". Jestem przekonany, że zadowoleni z niego będą także zaawansowani miłośnicy astronomii. Dla mnie ten atlas ma dodatkową zaletę, której nie posiada "Kleiner Mondatlas", a mianowicie karty atlasu pokazują obraz prosty... a ja najczęściej oglądam Księżyc przez lornetę Kronos 26x70. Przy atlasie A. Rukla też można ustawić sobie prosty obraz, ale wtedy nazwy kraterów są już do góry nogami Pozdrawiam
 11. Proponuję statyw Velbon Sherpa 600, to całkiem solidny statyw za niedrogie pieniądze. Używam go od kilku lat i jestem bardzo zadowolony. Można go kupić za ok. 350 zł. http://www.skapiec.pl/site/cat/60/comp/1653043?gclid=CIGD8_TR9LsCFYZd3god71wAoQ
 12. Co się tu dzieje ?... w krótkim czasie odchodzi kolejny uczestnik Astropolis i to kto ? - Paweł Maksym Aż trudno uwierzyć w tę tragedię !
 13. Dopiero teraz wszedłem na Forum...a tu taka smutna i niespodziewana informacja. Nie znałem Roberta osobiście /wielka i niepowetowana szkoda/, ale zawsze lubiłem czytać to co napisał na Forum. W jego tekstach czuło się nie tylko znajomość tematu, ale potrafił przekazywać wiedzę w bardzo przystępny i ciekawy sposób, nie wiedziałem że był nauczycielem. Prowadzone przez Niego kalendarze zjawisk astronomicznych to było mistrzostwo...miałem nadzieje, że podobne pojawią się w miesięczniku "Astronomia Amatorska", cieszyłem się że dołączył do składu redakcji. Robert Bodzoń na zawsze pozostanie w mojej pamięci...choć nigdy bezpośrednio się nie spotkaliśmy !
 14. Gdyby to ode mnie zależało, to pozostawiłbym LORNETKI, które byłyby działem w przeważającej części technicznym. W tym dziale można by było zamieszczać jednak obserwacje lornetkowe, ale tylko te, które miałyby na celu zaprezentowanie możliwości poszczególnych typów /rodzajów/ lornetek lub zachęcenie do obserwacji przez ten typ sprzętu optycznego. Pozostałe obserwacje dokonywane przy pomocy lornetek, zamieszczane byłyby w dziale OBSERWACJE ASTRONOMICZNE.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.