Jump to content

mirek01

Społeczność Astropolis
 • Posts

  493
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Everything posted by mirek01

 1. Tak pisałeś, ale tamta procedura mnie odstraszyła prze swoja przydługaśność (Linux to dla mnie czarna magia) tu zmieniam jedną linijkę i po sprawie- czyli jak sprawdziłem dokładnie tak jak opisałeś wcześniej (dopiero teraz znalazłem ta komendę w Twoim opisie) M.
 2. Bardzo długo ręcznie aktualizowałem datę w Astroberry, bo choć używam modułu GPS w Kstars pobierał aktualne dane ,ale czas systemowy się nie aktualizował.... I chyba jestem ostatni, który odkrył jak to zmienić, ale może komuś się przyda otwieramy terminal : sudo nano /etc/chrony/chrony.conf modyfikujemy ostatnia linijkę usuwamy kratkę na początku wiersza i zmieniamy "GPS" na "NMEA" zapisujemy Ctrl+O i gotowe pozdr M.
 3. Upłynęło trochę wody w Warcie... i powstała dopasowana obudowa. I najbardziej praktyczny aspekt całość mieści się w oryginalnej walizce od 80ED co ułatwi transport na pole. M.
 4. A to kwiatek... Podobnie mają Nikony (2 kabelki usb + migawka) Moze da się wykożystać ten sposób w Twoim przypadku...
 5. A po podłaczeniu kabelkiem Usb Astroberry go nie obsługuje?
 6. Raczej nie... to przede wszystkim montaż ma prowadzić a guiding tylko korygować co 2-3s Dla komputera to bardzo duzo czasu... M
 7. W starszych wersjach czas tego uśpienia można było ustawić lub po wpisaniu "0 s" silnik cały czas trzymał. Teraz tej opcji nie ma ,a nie jest to do końca dobre. Gdy mamy bezpośrednie połaczenie silnik /fokuser przy ustawianiu ostrości operujemy mikrokrokami 1/16-1/32 , a w momencue gdy sterownik "zasypia" 1. silnik chce przekręcić się się do pozycji pełnego kroku, 2. aparat lub kamera ciągną w dół i jesli wyciąg nie stawia wystarczających oporów ostrość sie rozjeżdza. M.
 8. Kurcze, faktycznie w nowszych wersja sterownika tej funkcji brak. Tyle teoria... U mnie Gps w terenie na zimno łapie w ok 2-3min Ale koledze z forum ktoremu zrobiłem nakladkę, po podłaczeniu kamery ASI na USB3 Gps znika... dopiero owinięcie wtyczki dodatkowa folią alu pomaga podobnire się dzieje z Wi-fi maliny. Z mojej praktyki złacza szpilkowe nie sprawdzą się w terenie gdy jest ciemno , kable potrafią się wysunąć. Nie tracąc kompaktowej woelkości można wlutować np złącza jst-sh M.
 9. Wystarczy że w zaklace focusera tam gdzie masz czas uśpienia 60s napiszesz "0"
 10. Bardzo podoba mi się kompaktowość tej nakladki mnie nie udało sie tak mocno scisnąć , ale zastosowałem od razu gniazda do fokusera i grzałek oraz dałem wentylator zabierający dużo miejsca- tak jak wspomniałeś. Czy masz zabezpieczenie na wejsciu zasilania? Nie wiem czy wiesz ale Gps lepiej dać jak najdalej od gniazd USB3, ja też zrobiłem blisko u przy podłaczeniu kamery na usb3 GPS jest zakłucany. Ciekawi mnie czy uda Ci się odpalić kompensację temperatury fokusera. U mnie coś to nie chce działać (jakiś bład w sofcie albo źle wprowadzam dane) Osobiście wróciłem do drv A4988, w nocy słyszę czy fokuser działa Bedę obserwował jak przebiegną testy. M.
 11. Świadczy o złym ustawieniu na biegun. Gwiazda ucieka w narożnik i wszystkie korekty próbują ściągnąc ją do centrum.
 12. Bardzo fajny test... zastanawiałem się nad kupnem tego filtra lub L-pro ale najbardziej przeszkadza mi w filtrach LP zielony zafarb Jaka to lustranka? ISO 1600 zaszumiło fotkę z filtrem... osobiście robiłbym obie wersje na tym samym iso np: 800 pozdrawiam mam nadzieje ze wrzucisz efekt końcowy "sklejone" wersje pozdrawiam M.
 13. Nie wiem w jaķą obudowę wcisnął kolega @luzikos U mnie wygląda to tak. Do obudowy przykręciłem blachę Al i montuje do Edka rzepem. koszt Razem z obudową 300zł plus przesyłka W razie pytań pisz na Pw Pozdrawiam M.
 14. Też chciałem zwiększyć prędkość Go To a że nie umiem grzebać w sofcue zakupiłem TMC 2100 i miałem podział 1/4 ale okazało się że silnik nie dał rady z wiekszą predkoscią niż tą ktorom miałwm w mikrokroku i tak pozostałem przy tych ustawieniach. Sorawdź jaką maksymalną prędkość obrotową pociągną Twoje silniki. M.
 15. Testy na 8825 mogą dawać kiepskie rezultary u mnie te drivery gubiły kroki. Ja stosuję z powodzeniem w AstroEq tmc2208 z takimi ustawieniami bez zmiany softu. Do prob i testów spokojnie wystarczy.
 16. Interesujące... Mam nadzieję że dodasz temat ze szczególami, z budowy tego montażu Pozdr. M
 17. te aktualizacje ... jedno naprawiają inne zepsują... było gdzieś w tym wątku odnośnie cofania instalacji ale przekopać się przez 43 strony.... niestety dziś nie pomogę. może @RadekK się odezwie ma to w małym palcu M.
 18. I tu odpowiedziałeś sobie na pytanie o dziwne zachowanie guidingu. Rpi4 +Ekos nie chce działać z T7c i mnie co któraś klatka schodziła z kamery obrócona o 180st (przyjżyj sie obrazkom z kamery pewnie u Ciebie są podobne efekty) a w PHD faktycznie obraz byl normalny. Po przesiadce na RPI 4B musiałem sprzedać kamerkę i kupiłem Qhy5 problemy zniknęły.
 19. Koedyś w TV mówili :"trzeba zacisnąć pasa i zrobić reformy" i było jako tako.... Teraz mówią : "Jest fantastycznie najlepiej w całej UE, bedzie nowy ład...." a zapowiada się ostry kryzys... Nie ma co narzekać- w branży bydowlanej podwyżka 100% jest w porównaniu z grudniem 2020( płyta OSB) przeważnie ok 30% rok do roku A chcąc coś zamówić ma się "cenę dnia" i pan w hurtowni zastrzega że może jeszcze wzrosnąć jak złoży zamowienie w fabryce...
 20. Osie różnią sie od siebie budową i o ile w osi Dec grubość podkladki,podkładek, miedzy łożyskami ma znaczenie dla ustawienia przekładni o tyle w osi Ra wplywa tylko na rozsuniecie łożysk czyli odsunięcie od korpusu głowicy. Mocno wydaje mi się że w osi Ra między łożyskiem a osadzeniem na osi (czyli id góry) nie powinno być żadnej podkładki. Odległość jest fabrycznue dobrana... a nawet jeśli nie jest idealna to przez lata pracy (eq6 pewnia ma kilka lat) ślimak wytarł sobie to miejsće i tam mu najlepiej i najgładziej M.
 21. Tak się zastanawiam ,a jaki wplyw ma grubość podkładek między łożyskami na luz w lożysku stożkowym i ogólnie lekkość ruchu? Uważasz że, przy podkładce 0.5mm łozyska o siebie obcierają? M
 22. Wersja V2... Zmiany to: * zabezpieczenie na wyjściu urządzeń/grzałek - transil (15v) +miniaturowy bezpiecznik na wyjściu * dołożyłem przełączniki dzięki którym grzałki można sterować on/off (Astroberry Relays) lub po przełączeniu, wykorzystując sprzętowy PWM niestety nie mam jeszcze sterownika ani działającego skryptu na razie działam on/off * praca wentylatora jest teraz sterowana w zależności od temperatury procesora ja ustawiłem (w konfiguracji PI ) włączanie przy 60st. * dołożyłem dodatkowe pady pod termometr na kabelku * sa też dodatkowe pady pod tańszą ale większą przetwornicę 5v jesli ktoś nie potrzebuje zasilania do aparatu tylko z jedną większa przetwornicą 5v W planie chcę zrobić dedykowaną obudowę, bez zbędnych otworów pozdrawiam M.
 23. Tak . W Ksrars gpsd dodany jest w profilu (aux) tak jak inne sprzęty i po podłaczeniu ">" aktualizuje czas i położenie. Nie wiem czemu tak sie dzieje. W poprzedmniej wesji AS 1.1 dzialało a w AS 2 nie. Działa tylko gdy Gps jest na USB a aja podłączam przez port szeregowy M.
 24. Się rozpisałeś... dzięki Tak GPS na USB też mi działał wzorowo, ale na plytce mam GPS do pinow gpio (tty) I w tym układzie działa wszystko jak u Ciebie jedynie ni cholery nie aktualizuje czasu w systemie... Na szczeście w Kstars wszystko działa idealnie.. M.
 25. Czyli jak i gdzie? Czy gps aktualizuje Ci czas systemowy... czy tylko w Kstars?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.