Skocz do zawartości

Celestron C150 HD?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do zakupu C150 HD w związku z tym chciałbym usłyszeć kilka opinii dot. tego sprzętu. Dodatkowo może ktoś wie jaka jest różnica między napędami:

Single Axis Models with Hand Control MDCG-4 i Dual Axis Motor Drives ?

 

Z góry dziękuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to drugie pytanie jest stosunkowo proste:

single to napęd na jedną oś - jeden motor, dual to napę na dwie osoe - dwa motory.  Jak dobrze zorientujesz sprzęt na gwiazdę płn, to zasadniczo do śledzenia obiektu trzeba jedynie korygować położenie teleskopu po jednej osi i wtedy single wystarczy.  Nie mniej jednak, najpierw manualnie/elektrycznie musisz wycelować w obiekt.  Dual daje Ci możliwość nie tylko śledzenia ale również szukania obiektów w dowolnym położeniu.  Jest więc rozwiązaniem dającym większe możliwości.  Jak żle zorientujesz sprzęt względem płn, to z pilota możesz sobie dostrajać.  Przy single, musisz też to robić, ale pilotem to tylko w jednej osi, a w drugiej to niestety pokrętłem.  Dual tez docelowo daje możliwość dołożenia systemu GOTO.  Single tez daje taką możliwość, ale musisz dokupić jeszcze jeden motor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na jakim montazu chcesz posadzic tego newtona? Bo on chyba na EQ3 jest, wiec tak sie zastanawiam, czy tam mozna w ogole dual axis md wsadzic?

 

Generalnie jezeli chcesz miec "zmotoryzowany" montaz to tylko dual, bo w przypadku single, to tak naprawde wlaczasz go dopiero jak recznie ustawisz obiekt - w celu automatycznego prowadzenia. Wiec jezeli chodzi ci tylko o to, zeby obiekty nie uciekaly z pola widzenia, to jeden silnik wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno co zrobić .... może jest taki słaby i nie warto go kupować i się nad nim zastanawiac ;)) Ale jednak poczekam na jakąś opinię ;)

 

Cześć Oskar, w końcu udało mi się tutaj zalogować ! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba złom to to nie jest. Pamiętaj, że Celestron "wszedł" na rynek niecałe 3 miesiące temu. A w kategorii 150mm (luster), jest trochę lepiej ugruntowanej konkurencji (astrokrak, synta, sky-watcher, soligor, tal). Dlatego też nie ma za wiele sprzedanych egzemplarzy Celestrona.

Zawsze musi być ten pierwszy ;D ;D. Jak kupisz, to napisz coś na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

montaż paralaktyczny to niezła sprawa, bo dokładając dwa motorki ma się niezły komfort obserwacji. Przyznam, że już nie wyobrażam sobie kręcenia mikroruchami. Jeśli Dobson można zaopatrzyć w taki napęd, to jedyne zmartwienie dobsonów (z mojego punktu widzenia) zostaje rozwiązane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paralaktyk w warunkach balkonowych chyba jest lepszy, bo nawet przy balustradzie można oglądać obiekty nisko nad horyzontem. W dobsonie może być trudno. To zależy jaki się ma balkon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Paralaktyk na balkonie to dopiero jest nieporozumienie, teleskop co raz w innym miejscu i brak polarnej uniemożliwia ustawienie bieguna :o ??? :(

Co innego montaż azymutalny do barierki balkonu przy małych scoupach lub tuż przy niej na statywie ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

porównujemy dobsona z paralaktykiem. W tym zestawieniu to paralaktyk jest górą - czyż nie?

Nikt nic nie mówił o azymutalnym - balustradowym. Jeśli taki jest osiągalny, to oczywiste, że jako montaż specyficznie zaprojektowany do balustradek typu balkonowego, bije wszystko inne na łeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Czasem obserwuje z konieczności na balkonie i dalej podtrzymuję że paralaktyk z montażem Niemieckim z przeciwwagą na Balkonie to globalne nieporozumienie!!!

Co innego duży taras czy weranda 4x4mm, tu mówimy o balkonach z blokowych M ileś tam z zasłoniętym dodatkowo sufitem!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Zdecydowanie, szczególnie postawiony na taborecie lub niewielkim stoliku przy barierce (np niewielki Regulus 130/650 daje pęłny wgląd w pole widzenai z balkonu i okular ma zawsze z jednej strony), mam obecnie tego z ASCT w komisie, klient przesiada się na Deltagraf 330/3 także naszego chowu na Dobsonie narazie !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie na 8m2 też paralaktyk działa świetnie choć gwiazdy polarnej nie widze. No ale dobsona na taborecie nie ćwiczyłem. Może by było lepiej. Martwi mnie tylko sztywnośc takiego układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak sufitu troszkę poszerza moje spojrzenie na wszechświat. Poza tym zawsze mogę udać się w okolice Lasu Kabackiego. Z tego co pamiętam C150 wcale nie waży aż tak wiele. Więc myślę że taki montarz jest OK. Widzę że nikt nie posiada tego sprzętu tak więc zaryzykuję i będę jedynym opinodawcą w tym temacie ;) ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przerabiałem balkonowe obserwacje z Regulusem własnie, trzeba pamiętać, że jest to b. malutki Dobson, rzeczywiście do stawiania na czymś, do obserwacji w polu musiałem go podwyższyć o 10-12cm [dodatkowe nózki do podstawy]. Na balkonie za podstawę służy przeważnie solidna rama do fotela, ale tylko, gdy obserwuję nisko nad horyzontem. Generalnie Dobson może być na balkonie, ale pod warunkiem ,że oś elewacji znajduje się min. 65cm nad posadzką, bo inaczej bez dodatkowej podstawy się nie obejdzie, a dźwiganie ciężkich [stabilność!] mebli na balkon wcale nie jest miłe, pomijajac ględzenie domowników ;D. Schody się zaczynaja, jak balkon jest zadaszony i położony w lodżii [schowany w ściane szczytową bloku - to u mnie niestety, za to mam aż dwa takie ;D], bo wtedy ten okular z boku to nie zawsze jest ideał [to samo dotyczy trójnogu z głowica para, bo raczej nie przystawimy do balustrady]. Za ideał uważam refraktor montowny na balustradzie balkonu, ale to już byłby specjalny, balkonowy montaż... Oczywiście, jak ktoś ma duży balkon bez dachu nad głową :o ;D ;D, to w ogóle nie ma problemu. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Crocodile!!! Teleskop na Dobsonie jest dużo sztywniejszy i szybszy w obsłudze niż jakikolwiek paralaktyk średniej klasy, przynajmniej w naszym wykonaniu :):D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.