Skocz do zawartości

SWAROVSKI 10x40


buff

Rekomendowane odpowiedzi

Ja zadam więc inne pytanie. Czy wykonywałeś wspomniane obserwacje gwiazd zmiennych i komet? Jakimi instrumentami? I dlaczego należy stosować do tego typu obserwacji teleskop zamiast lornetki?

 

Oczywiście wciąż chodzi mi o jasne obiekty (5-8 mag.), gdyż do słabszych potrzebny jest teleskop, albo duża lorneta :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam:)

Należy się chyba małe sprostowanie. Lornetkę kupiłem do orientowania się na niebie. Jest niezbyt ciężka i daje perfekcyjny obraz. Prawie zawsze przed wycelowaniem dobsona najpierw obraz z atlasu porównywałem z obrazem właśnie z tej lornetki. Następnie ustawienie dobsona przy pomocy telrada, lunetki celowniczej i koniec. Przedwczoraj podczas pobytu na Kudłaczach dużo przez nią patrzyłem a jakość obrazów była zapierająca dech. Nie myślałem nigdy, że przy tak małej srednicy (40mm) widać tyle szczegółów np. w M31!. Bardzo wyrażne ramiona galaktyki.

Do obserwacji DS-ów używam newtona o średnicy lustra 50 cm a do astrofotografii i obserwacji planet Takahashi TOA 130.

 

Pozdrawiam serdecznie

Tiamat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yetiozyrys moja dobra rada!

Jeżeli masz takie dziecinne przekonania to o wiele bezpieczniej byłoby zapytać dlaczego inni uważają, że taka lornetka jest niezbędna niż epatowanie niezrozumiałą tylko przez siebie śmiesznością.

 

ps. pooglądaj sobie środek perseusza albo MEL III przez teleskop :Salut: życze powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam zaczynałem od starej ruskiej lornetki ...

 

I to chyba wszystko wyjaśnia. Nigdy nie patrzyłeś przez naprawdę dobrą lornetkę, a bardzo jednoznacznie wydajesz

osądy o takim sprzęcie. Patrzyłem przez wiele teleskopów oraz lornetek i mam zdanie zupełnie różne od Twojego.

 

Świetna lornetka daje Ci pewnego rodzaju wolność, której nie da żaden teleskop. W ciągu dwóch sekund możesz

przenieść się z hichotek do M31, a kolejną sekundę później być już w M33, a każdy z uzyskanych widoków może

zapierać dech w piersiach nie mniej niż przez teleskop. Natomiast widoku Drogi Mlecznej w Łabędziu (a najlepiej

w Strzelcu z miejsca np. o szerokości geograficznej -30 stopni) przez dobrą lornetkę nie pobije nic.

 

Argumentów które podali Robert i McArti nie będe powtarzał.

 

Arek

Edytowane przez Arek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Pozwolę sobie odnieść się do wszystkiego w punktach, bo jest tego sporo.

 

1. Nie obserwowałem nigdy gwiazd zmiennych nigdy się tym nie zajmowałem tak wiec tutaj owszem mogę się mylić.

2. Nie uważam lornetki dla początkującego obserwatora za dobry wybór, bo wiele osób właśnie przez nią się zniechęca. Tak jak ktoś napisał do konkretnego wąskiego użytku tak a nie ogólnie do obserwacji nieba.

3. Co do mobilności i szybkiej zmiany obserwowanego miejsca owszem można dokonywać ich bardzo szybko ale większości drżą trochę bardziej lub mniej łapki a taki obraz jest dla mnie bezużyteczny. Można zastosować statyw lornetowy ale mobilność zbliża się wtedy do mobilności dobsona.

4. Co do obserwacji drogi mlecznej nigdy nie patrzyłem na nią przez naprawdę dobrą lornetkę, ale bardzo często oglądam ją przez teleskop i 2” 25mm okular o polu 72 i obraz, jaki osiągam nie uważam za możliwy do osiągnięcia przez lornetkę, chodź z chęcią zobaczyłbym jak to wygląda?.

 

Podsumował bym to tak dla doświadczonych osób lornetka do konkretnych celów tak ale na pewno nie dla początkującej osoby zbyt wiele osób się rozczarowywuje. A wszyscy początkujący obserwatorzy stawiają na planety przynajmniej na początku.

Z tąd moje twierdzenie ze lornetka do ogólnej obserwacji po prostu się nie nadaje.

 

Robert napisał czy jestem w stanie zmienić zdanie, jeżeli kilkanaście osób pisze, że jestem w błędzie. Raczej nie, bo wiele osób w tym ja uważa inaczej i to jest moja prywatna opinia, której nie zamierzam zmieniać.

 

Pozdrawiam

 

Filip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie sam zaczynalem przygode z Astronomia od lornetki i do dzis uwazam, ze nic nie przebije lornetkowego pola 6st. przy "bladzeniu" po jasnych mglawicach i gromadkach.

Dochodzi tu jeszcze komfort widzenia obuocznego co poteguje efekt glebi pola.

Z punktu widzenia estetyki lornetka powala.

 

Natomiast do szczegolow to juz teleskopowe 50x z polem ponad 1st. ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze od siebie, że nie da się chyba użytkować dobrze teleskopu, zanim nie pozna się nieba przez lornetkę. Nie zgadzam się zatem w ogóle z opinią na temat bezużyteczności lornetek. Sam zaczynałem poznawać niebo malutką lornetką 8x30mm, potem 10x50mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jam to się skusił:). Potrzebowałem tzw. lornetkę przeglądową- małą i lekką.

Jest piękna!

 

Pozdrawiam

 

Tiamat

PS Nie, nie jestem myśliwym, a nawet więcej- antymyśliwym:)

 

Miałem przyjemność lookać ostatnio na kudłaczach przez tego swarowskiego 10x40 Tiamata.

i... miodzik!

Naprawdę jakość obrazów rewelacyjna :Salut:

Moim zdaniem mimo obiektywów 40mm do astro jest bardzo dobra.

Mniejsze obiektywy rekompensuje perfekcyjna jakość obrazów, wykonania i mały ciężar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to właśnie chodzi. Ludzie do astro kupują tanie 10x50 ze sprawnościami na poziomie 60-70%. Wszystkie Swarovskie, ktore

testowalem mialy sprawnosci na poziomie 98% wiec ta 10x40 pewnie ma tyle samo. I już tylko w ten sposób 5mm z 10mm

różnicy w wielkości obiektywów jest nadrobione. Reszte nadrobi mniejszym winietowaniem i mniejszymi aberracjami. Podsumowaując da lepszy zasięg niż większość popularnych 10x50, a zachowa solidność swojego wykonania, kompaktowość i małą wagę.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt droga ta lornetka jak diabli,ale sprawa będzie wyglądać jak z chińskimi np.szlifierkami kątowymi.Po spaleniu chyba czwartej sztuki za 30-40zł powiedziałem sobie never again i kupiłem znacznie droższą ale gwarantującą przynajmniej podstawową jakość.Różnice w zasobnośći portfela też są pomiędzy członkami forum ogromne i 1800zł nawet dla niejednego młodzianka to tylko prezent jaki dostaje na urodziny(qrcze też bym tak chciał).A czy lornetka czy teleskop?Ano jedno i drugie i to jak najlepsze i przede wszystkim dużo chęci do nauki i obserwacji.Dać początkującemu do ręki choćby Skyluxa to za dwa dni postawi go za szafę bo będzie miał biedę ustawic go na Księżyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.