Skocz do zawartości

56-fotorefleksje [Galeria: 56]


56

Rekomendowane odpowiedzi

Fotografuję od lat siedemdziesiątych i żałuję, że nie miałem możliwości robić tego wcześniej. Jest to oczywiście przyjemne, zupelnie amatorskie hobby, pozwalające mi pełnić rolę obserwatora przyrody, krajobrazu i ludzi. Nie mam jakichś ulubionych lub skonkretyzowanych tematów. Fotografuję to, co przyciąga moją uwagę. Najciekawszym i najtrudniejszym jest według mniue portretowanie ludzi. Postaram się pokazać trochę wybranych fotek, które według mojej opinii, powinny ujrzeć światło. Ja również - poprzez wasze obiektywne oceny - mam nadzieję jeszcze czegoś pożytecznego się nauczyć. Na początek - "Kumle".

kumple.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fotografia z krzyżem znakomita, szkoda odrobinę , że końcówka tej granicy, zamiast np. tonąć we mgle, tak ostro wybija się do przodu przez oświetlenie.

ale wymowa świetna, ten zniszczony mur, te liście na ziemi, listki "korony", dużo dają do myślenia :)

 

sprzedawca jabłek, niestety mi się nie podoba, na pierwszy plan wybija się gazeta wyścielająca skrzynkę, a jego twarz jest niedoświetlona, tło też bardzo myli

 

tę parę nazwałbym raczej zamknięte?

o nic tej pani, brońboże, nieposądzając :szczerbaty:

 

a jak chcesz to przeniosę Twoje zdjęcie zadumy nad wytworem epoki "średniego gierka" tu, bo fotografia znakomita, tym bardziej, że w natłoku zdarzeń, zupełnie niedoceniona

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widac, ze kadrujesz swiadomie. Niestety na razie nie widac w twoich zdjeciach myslenia o zawartosci planow. Mowiac prostym jezykiem - w planach masz balagan. W pierwszym zdjeciu calosc rozwalaja te samochody, w drugim wszystkiego jest masa - billboard, ludzie, kwiaty, lotto,... no i miks kolorow. Oko szaleje i nie wie o co tu chodzi. Odnosze wrazenie, ze takie zdjecie po prostu cyknales, nie zadajac sobie trudu poszukania lepszej pozycji, albo lepszego czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, na tym "ulicznym targowisku" dzieje się za bogato. Darek serdecznie ubawił mnie tym wykadrowanym fragmentem. Niech zostanie. Sporo podobnych fotek robię z ukrycia i nie ma czasu szukać "lepszego"tła, by nie speszyć występujących tu "aktorów". Po jednakowej ostrości planów domyślacie się, że fotografowałem z bliska, bez tele. To oni są tu najważniejs a nie kolory tła. Serdeczne dzięki za rzeczowe opinie i sugestie. Na pewno je wykorzystam w przyszlości.Pozdrawiam.

Ps. Na zakończenie tej krótkiej prezentacji dodam obrazek z poczekalni autobusowej.

oczekiwanie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest portret ,a nie obrazek z poczekalni, ktorej śladów nie ma na zdjęciu. W ogóle te zdjęcia zaliczyć należy do reportarzy, a nie do przemyślanych i komponowanych ujęć. Jak leci wszystkie to zastane sytuacje, gdzie nie ma czasu na ustawienie się, nie mówiąc o kompozycji tematu.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest portret ,a nie obrazek z poczekalni, ktorej śladów nie ma na zdjęciu. W ogóle te zdjęcia zaliczyć należy do reportarzy, a nie do przemyślanych i komponowanych ujęć. Jak leci wszystkie to zastane sytuacje, gdzie nie ma czasu na ustawienie się, nie mówiąc o kompozycji tematu.

 

Mam zajecia z najlepszymi w PL reportazystami. Mylisz sie bardzo mysla, ze oni "nie kadruja" swiadomie. Dobry reportaz to sztuka myslenia obrazami. Nie wspominajac juz o reportazu subiektywnym, gdzie podstawa jest dobranie odpowiednich srodkow wyrazu - wlacznie z kadrem i planami.

 

Reportaz to nie jest takie ot sobie pstrykanie. Kiedys, kiedy nie mialem tej swiadomosci tak wlasnie sie tlumaczylem, ze to na szybko, ze przeciez nie ma czasu itp. Musisz pamietac, ze na poczatku trzeba sie uczyc. Potem pewne rzeczy staja sie intuicyjne/automatyczne. Ale bez swiadomosci nie dojdzie sie do dobrych efektow.

 

Zadne z powyzszych zdjec nie zawiera nic, co nie daloby sie lepiej powtorzyc. To nie sa sceny, ktore wydarzyly sie raz i juz sie nie powtorza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:notworthy:

Tak na serio, to amator co czasem zrobi zdjecie nie powinien oczekiwac , ze bedzie interesujace, niepowtarzalne . Brrr .

Jest dluga droga od pstrykniecia do swiadomego zdjecia i tyle .

Nie przypuszczalem , ze az tak rozne sa to prace . Te wszystkie uwagi sa takze dla mnie bardzo pouczajace . I niestety musze sie z nimi zgodzic . Fotografujemy tak jak widzimy i jacy sami jestesmy . Troche mozna to zmienic , ale dluga jest droga nauki. Jeszcze wrazliwosc , uzdolnienia itp. oraz opanowanie obrobki.

Niektore z moich zdjec wydaja mi sie ciekawe, ale patrzac fachowym, wyszkolonym okiem to pewnie nic w nich nie ma . Czasem wystarczy kilka krokow w bok czy wyzej , nizej aparat i juz zdjecie ma inny wyraz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zajecia z najlepszymi w PL reportazystami. Mylisz sie bardzo mysla, ze oni "nie kadruja" swiadomie. Dobry reportaz to sztuka myslenia obrazami. Nie wspominajac juz o reportazu subiektywnym, gdzie podstawa jest dobranie odpowiednich srodkow wyrazu - wlacznie z kadrem i planami.

 

Reportaz to nie jest takie ot sobie pstrykanie. Kiedys, kiedy nie mialem tej swiadomosci tak wlasnie sie tlumaczylem, ze to na szybko, ze przeciez nie ma czasu itp. Musisz pamietac, ze na poczatku trzeba sie uczyc. Potem pewne rzeczy staja sie intuicyjne/automatyczne. Ale bez swiadomosci nie dojdzie sie do dobrych efektow.

 

Zadne z powyzszych zdjec nie zawiera nic, co nie daloby sie lepiej powtorzyc. To nie sa sceny, ktore wydarzyly sie raz i juz sie nie powtorza.

Kadrowanie. Ja mówię o tym co fotograf zastał i na co nie ma wpływu, poza wyborem momentu ekspozycji i własnego ustawienia względem tematu, lecz nie ma wpływu na aktorów. Można to nazwać do pewnego stopnia wyborem, ale to nie studio, gdzie można poustawiać wszystkie elementy. Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadrowanie. Ja mówię o tym co fotograf zastał i na co nie ma wpływu, poza wyborem momentu ekspozycji i własnego ustawienia względem tematu, lecz nie ma wpływu na aktorów. Można to nazwać do pewnego stopnia wyborem, ale to nie studio, gdzie można poustawiać wszystkie elementy.

 

Czy to aktor decyzuje kto wciska migawke? Przeciez miejsce "strzalu" juz okresla jak bedzie calosc wygladac. Reportazysta jest jak lowca. Czesto tropi "zwierzyne". Nie strzela na oslep. Zobacz zdjecie dobrych reportazystow.

 

Polecam twojej uwadze np. Eugene Richards i album "Dorchester Days" oraz Michael Ackerman z niezwykla opowiescia o miejscu ostatniej drogi, znacznie bardziej "skomplikowana", ale tez bardziej metafizyczna - "End Time City".

 

Obydwie opowiesci powstawaly lata, wiele lat. Ackerman wracal do Indii kilkanascie razy.

 

To nie reportaz wojenny, gdzie pokazuje sie zupelnie inne rzeczy. To co tu koledzy wrzucaja powinno byc reportazem subiektywnym. Autor powinien pokazywac rzeczywistosc widziana swoimi oczami, swoim punktem widzenia. To nie moze byc "naciskanie" spostu gdzie popadnie i jak popadnie, bo wtedy jest to tylko robienie zdjec i w takiej kategorii moge oceniac takie zdjecia.

 

Mysle, ze warto chwile sie nad tym zastanowic. Rozumiem takze, ze jezeli komus wystarcza taki sposob robienia zdjec, to przeciez nie musi robic nic wiecej. Jednak trzeba miec swiadomosc, ze miedzy takimi zdjeciami jest przepasc - zarowno w wartosci "tematycznej", jak i plastycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, ze ten drugi przyklad podalem swiadomie, chcac podkreslic, ze w reportazu subiektywnym artysta ma do wyboru cala palete srodkow wyrazu. Zdjecia sa nieostre, rozmyte, poruszone, ziarniste - przec co przekroczone w nich pewna granice, dzialaja na psychike, juz nie sa zwykla rejestracja. To swiat duchow, zrealizowany w estetyce bledu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.