Jump to content

Cyber Auto już za 3 lata [Motoryzacja]


mario2005
 Share

Recommended Posts

Jeszcze niedawno w tym dziale przy okazji dyskusji na temat źródeł i oszczędzania energii zastanawialiśmy się nad tym czy ruch uliczny sterowany komputerami pozwoli nam oczczędzać energię.

Już za 3 lata firma General Motors pozwoli nam zobaczyć jak to będzie wyglądało w praktyce.

Na 2008 rok koncern GM zapowiedział rynkową premierę samochodu w którym kierowcę niemal całkowicie będzie mógł zastąpić komputer.

 

Zastanawiacie się co to będzie za cudo samochód?? Normalny Opel Vectra. Sekretem tej cyber bestii jest system komputerowy Traffic Assist który rejestruje wszelkie oznaczenia drogowe i zachowanie innych uczestników ruchu za pomocą zestawu kamer oraz systemu precyzyjnych dalmierzy laserowych. Pomiar odległości laserem a nie radarem znacznie zwiększa precyzję oraz szybkość pomiaru. Dzięki temu komputer będzie mogł bezpiecznie sterować samochodem z prędkością nawet do 100 km/h.

 

Traffic Assist – którego cena nie powinna przekroczyć 1500 euro – w pierwszej kolejności trafi na rynek europejski. Już dziś kilka państw na naszym kontynencie posiada przepisy zezwalające na dopuszczenie do ruchu zautomatyzowanych samochodów, a w przyszłości możliwe są zmiany na terenie całej Unii. Ma to związek z inicjatywą, w ramach której zmniejszeniu o połowę ma ulec liczba śmiertelnych wypadków drogowych. Według planów Unii, cel ma zostać zrealizowany przed rokiem 2010.

 

 

Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia to jak tylko GM udowodni że ich system jest sprawny to ja zaprojektuje system który na podstawie prawojazdy czy dowodu osobistego będzie określał wiek i zezwalał na odpowiednio szybką jazdę. :D

 

 

Materiały pochodza z www.teberia.pl/news.php?id=2486

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.