Skocz do zawartości

Janości obiektów mgławicowych


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.Dorwałem się do internetu i postanowiłem uporządkować przy pomocy bardziej doświadczonych Kolegów niektóre nurtujące mnie zagadnienia.Jeśli oczywiście będą mieli ochotę. Podsumowując wiosenne obserwacje galaktyk mam problem z określeniem jasności wizualnej obiektów.Chciałem zrobić listę widocznych przez mój teleskopek odległych światów tylko w każdym miejscu wartości są inne.SKY MAP podaje inaczej ,katalog Hershela inaczej,co strona na necie to inna wartość choć ciągle [ mag.visuality ]Co najlepsze? I jeszcze jedno pytanie-Kresem zasięgu mojego sprzętu jest NGC 4388 w dobrych warunkach.TO dużo?Odrazu po kupieniu przed wymianom zwierciadła kątowego była M87. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o jasności obiektów mgławicowych, to panuje tu niezły burdel. W większości mierzy się jasność powierzchniową obiektu, ale na przestrzeni lat różne były metody tych pomiarów. Pamietaj że katalogi Hershela, czy NGC powstały baaardzo dawno temu i jasność tych obiektów była oceniana "na oko". Programy komputerowe (te zaawansowane) podają zwykle katalog z jakiego program korzysta. Ja mogę Ci polecić katalog Saguaro sporządzony przez Saguaro Astronomy Club w Arizonie http://www.saguaroastro.org/. Jest to kompilacja kilku katalogów z wieloma poprawkami i dodatkami wniesionymi przez obserwatorów. Zawiera on łącznie ok. 10 tys. obiektów i jest chyba najbardziej użytecznym i wiarygodnym katalogiem dla miłośników astronomii 8).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zapisane tylko, że obserwowaliśmy ją Syriuszem, więc chyba M108 nie widzieliśmy w Tale. Natomiast ze słabszych widoczne były M96, M58, M60, M94, M106. Obserwowaliśmy te galaktyki razem z Leszkiem Jędrzejewskim przy pomocy systemu go-to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekajcie. Ja mam OPTISAN 900/114 II z supermarketu i bez problemu obserwowałem M 108 , a M 58 jest tylko punktem odniesienia do-4435,4438,4371,4429,4596,(4754,4762 ładna para)itd.A obserwacje prowadzę na peryferiach miasta.Przecież refraktor 100 jest lepszy od reflektora 114.Chętnie wymienię uwagi z posiadaczami sprzętu o podobnych parametrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.