Skocz do zawartości

Wielka Baza obiektów DeepSky dla każdego, ode Mnie


Binocooler

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych kolegów :Beer::D

 

Z racji rosnących potrzeb na obserwacje nowych i trudnych obiektów DS, m.in. przez O-III, przygotowałem dla siebie, ale i przy okazji dla Was Wielką Bazę obiektów DeepSky. No i teraz sobie łatwo mogę wyszukiwać mgł. planetarnych na daną noc. Ale to nie wszystko, bo są tam wszystkie typy DS-ów.

 

Dane opracowałem w Excel'u w bardziej przystepnej wersji na podstawie źródeł:

- http://www.virtualcolony.com/sac/index.html (internetowa wyszukiwarka obiektów)

- http://www.saguaroastro.org/content/downloads.htm (Saguaro Astronomy Club)

 

Za pomocą autofiltrów łatwo sie sortuje dane i szybko wyszukuje to co Nas interesuje. Niestety baza zawiera dane o jasności ogólnej, nie zaś powierzchniowej, która bardziej by była przydatna. Dołączam też orginalny plik tekstowy z opisem oznaczeń poszczególych kolumn bazy.

 

The Saguaro Astronomy Club's Deep Sky Database v.7.2 (ponad 10,5 tys. rekordów)

 

Rozmiar plików nieduży - WARTO TO MIEĆ :banan:

Poniżej załącznik

VERY_BIG_Deep_Sky_Database_7.2.zip

Edytowane przez Binocooler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Że się tak zapytam - gzdzie jest ta Twoja baza? Bo ten plik "VERY_BIG_Deep_Sky_Database_7[1].2" jaki jest w załączonym zipie nie otwiera mi się niczym. Gdy podglądam go, to też nie wygląda na tekstowy, to próbka początku:

 

PK

Z•H3 VERY_BIG_Deep_Sky_Database_7.2/PK Ë”H3FĽ+$_ Ž* 8 VERY_BIG_Deep_Sky_Database_7.2/Deep_Sky_Database_7.2.xlsě[Y¬ĄÇQîsîőőxĽŚ7˛Řf|2NHfě{ů{ďĆv<‹-ĹvLlb‘c’ˆD0€ˆ<Ţăŕ@6 €@ňO$ HĽDxËâÄql¶ y!á•EŽ$ÄĄţţ˙®ŻęĚÜ1ĽäĆéľUŐŐUŐUŐŐÝ眼ôâEßüý?şě[fíߛ͆ůŻÝsĚ– ]Mí¦ďš‘

-----------

 

Załącz ten plik który zrobiłeś, na pewno się bardzo przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą ściągnąłem, rozpakowałem i .... otworzyłem. :blink:

Chyba masz złą wersję rozpakowywacza.:D

ps.

Jeśli trzeba wyślę na skrzynkę.

 

Dodałem wersję spakowaną rarem ,wystarczy po ściągnięciu zmienić rozszerzenie z zipa na rar.

VERY_BIG_Deep_Sky_Database_7.2.rar.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pisze, że archiwum jest uszkodzone, Darku jeśli możesz, prześlij mi go na PW, będę wdzięczny :Salut::Beer:

 

Edit: Podaję link do pliku orginalnego, jakby komuś nadal nie działało:

http://www.saguaroastro.org/content/db/sac72.zip

Edytowane przez piotrusb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko działa, pod warunkiem, że wiesz jaki plik otrzymasz po rozpakowaniu paczki *.zip.

Ja, po rozpakowaniu, dostałem coś o nazwie "VERY_BIG_Deep_Sky_Database_7[1].2" i byłem pewien, że to jest właściwy plik. No i niczym nie mogłem tego otwozyć.

Binocooler, trzeba było dodać taka mało istotna informację, że: w paczce zip jest kolejna paczka, tym razem *.rar i ją też trzeba rozpakować. Wtedy otrzymamy dwa pliki o których mówiłeś i wszystko działa bez problemu. Po co to podwójne pakowanie i tajemnica robiona z rozszerzenia? To chyba jakas windoziana sztuczka? <_<

 

-------

Gdyby ktos chciał te pliki spakowane jednym zipem - to w moim załączniku.

(Pewnie się okaże, że tez nie działa)

:D

Deep_Sky_Database_7.2.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moja wina z tym zepsutym załącznikiem. :blink::angry:

Wrzucałem 2 razy załącznik sprawdzony na moim kompie.

To jest wina jakiegoś przetwarzania przez system forum.

Ja spakowałem folder z plikami. A system forum zmienił nieco nazwę i to własnie pomieszało wszystko.

Jeśli udało Wam się to naprawić no to dobrze.

 

Ehhhh ..... wygląda na to, że jeszcze nikt tej bazy jeszcze nie obejżał ze względu na te komplikacje :o:mellow:<_< No ale to nie pierwszy przypadek że załącznik na forum się jakoś pomieszał. :Boink: Może to przez te kropki w nazwie ?

 

Jak chcesz robić bazę danych np. w Access to ściągnij plik tekstowy ze źródła podanego w tych linkach na górze. Potem to przekonwertuj pod siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moja wina z tym zepsutym załącznikiem. :blink::angry:

Wrzucałem 2 razy załącznik sprawdzony na moim kompie.

To jest wina jakiegoś przetwarzania przez system forum.

Ja spakowałem folder z plikami. A system forum zmienił nieco nazwę i to własnie pomieszało wszystko.

Jeśli udało Wam się to naprawić no to dobrze.

 

Ehhhh ..... wygląda na to, że jeszcze nikt tej bazy jeszcze nie obejżał ze względu na te komplikacje :o:mellow:<_< No ale to nie pierwszy przypadek że załącznik na forum się jakoś pomieszał. :Boink: Może to przez te kropki w nazwie ?

 

Jak chcesz robić bazę danych np. w Access to ściągnij plik tekstowy ze źródła podanego w tych linkach na górze. Potem to przekonwertuj pod siebie.

Ja bazę oglądałem - jest OK i do tego naprawę wielka.

A przekonwertować do Accessa łatwiej mi będzie chyba z arkusza Excela. Tylko muszę to zrobić w pracy, bo w domu mam tylko OpenOffica.

PS. Twój pierwszy załącznik był jak najbardziej dobry. Ja go ściągnąłem i bez problemu rozpakowałem. Problemy mógł mieć ktoś ze starszą wersją pakerów.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko działa, pod warunkiem, że wiesz jaki plik otrzymasz po rozpakowaniu paczki *.zip.

Ja, po rozpakowaniu, dostałem coś o nazwie "VERY_BIG_Deep_Sky_Database_7[1].2" i byłem pewien, że to jest właściwy plik. No i niczym nie mogłem tego otwozyć.

Binocooler, trzeba było dodać taka mało istotna informację, że: w paczce zip jest kolejna paczka, tym razem *.rar i ją też trzeba rozpakować. Wtedy otrzymamy dwa pliki o których mówiłeś i wszystko działa bez problemu. Po co to podwójne pakowanie i tajemnica robiona z rozszerzenia? To chyba jakas windoziana sztuczka? <_<

 

-------

Gdyby ktos chciał te pliki spakowane jednym zipem - to w moim załączniku.

(Pewnie się okaże, że tez nie działa)

:D

Ale ani jeden ani drugi plik nie był wielostopniowym archiwum.

U mnie po kliknięciu " rozpakuj" pojawił się katalog a w nim dwa pliki tekstowy i arkusz exela.

Zapewne to problem wersji winrara lub win zipa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ani jeden ani drugi plik nie był wielostopniowym archiwum.

U mnie po kliknięciu " rozpakuj" pojawił się katalog a w nim dwa pliki tekstowy i arkusz exela.

Zapewne to problem wersji winrara lub win zipa.

 

Nie mam pojęcia gdzie Wy klikacie - ja nie mam gdzie kliknąć. Żeby nie było, że jestem jakiś Linuxowy Mastah - używam windozianego programu pt: TotalCommander. Bez tego programu windozja jawi mi się jak program dla kalek; trzeba klikać wielkie ikonki, wybierać jakieś menu kontekstowe... TC działa identycznie jak stary NortonCommander - kto zna i używał, wie jak cięzko bez niego zrobić cokolwiek na komputerze

:D Wybieram archiwum, naciskam Alt+F9 i się rozpakowuje. Jak się źle rozpakowuje, znaczy to, że paczka jest do dupy, a nie że uzywam starej wersji pakera. Trzeba było napisać: rozpakowywać ostanią wersją WinRara :angry:

Owszem, gdy rozpakowałem pierwszą paczkę Winrarem to poszło. Ale na pewno nie było to uczciwe archiwum *.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do zawartości ,czy da się to przekonwertować na plik zgodny z autostarem meade'a ?

 

Darku pewnie że się da.

Trzeba tylko wiedzieć co jest potrzebne autostar'owi.

W źródle (http://www.saguaroastro.org/content/db/sac72.zip) jest plik tekstowy, który zawiera całą bazę danych. Jak wiadomo dlatego tekstowy że najłatwiej się go konwertuje na inne formaty.

 

Ja proponuje najpierw wziąśc źródło .txt , otworzyć Excela, wybrać opcję pobierz dane zewnętrzne i tam dalej podzielić dane tylko na te kolumny które są potrzebne do autostar'a. Resztę usunąć. Stworzyć w ten sposób arkusz z danymi. Wyczyścić arkusz z niepotrzebnych spacji i przekonwertować ponownie na format zapisu autostara, czyli zapisać dane w jakimś pliku z odpowiednimi separatorami. Rzecz zdaje się prosta.

 

Ale Ja nie wiem jaki format ma autostar. :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.