Skocz do zawartości

filtr polaryzacyjny


Artur Dubas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam aparat Canona PowerShot S1 IS. Wymyslilem ze zamiast zakupu zestawu typu

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=67676037

dokonam kupna filtru polaryzacyjnego o srednicy 43 mm (dokladnie tyle ma obiektyw wiec bedzie pasowal jak ulal)

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=67500781

Tylko nie do konca jestem przekonany czy dobrze zrobie. Moze ktos pomoze (przekona, zniecheci)?

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj, no ale czy masz w obiektywie swojego aparatu gwint filtrowy?

chyba nie, więc po to jest właśnie ten zestaw, zeby dało się filtry nakręcać

mozesz kupić samą tulejke filtrową, a filtr dokupić oddzielnie

tylko filtrów szukaj raczej wśród znanych producentów a nie jakieś chńskiej firmy podszywajacej się pod znaną nazwę

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie, szukaj markowych, chyba ze ci nie zalezy na jakosci zdjec. Filtr polaryzacyjny (marny) mocno degraduje obraz.

 

Mozna tez zastanowic sie, czy w dobie fotografii cyfrowej filtr polaryzacyjny ma jeszcze sens. Znacznie lepsze efekty mozna uzyskac w byle jakim sofcie do zabawy z fotkami. No ale na takie pytanie kazdy musi sobie opowiedziec sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna tez zastanowic sie, czy w dobie fotografii cyfrowej filtr polaryzacyjny ma jeszcze sens. Znacznie lepsze efekty mozna uzyskac w byle jakim sofcie do zabawy z fotkami. No ale na takie pytanie kazdy musi sobie opowiedziec sam.

Pozwolę sobie nie zgodzić się z Tobą Adamie, bo jeśli niebo ładnie można wykontrastować a nad chmurkami nieco (jest to pracochłonne) popracować to IMHO odblasków z szyb i wody w żadnym sofcie nie poprawisz tak jak to wyjdzie z użyciem filtra polaryzacyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie nie zgodzić się z Tobą Adamie, bo jeśli niebo ładnie można wykontrastować a nad chmurkami nieco (jest to pracochłonne) popracować to IMHO odblasków z szyb i wody w żadnym sofcie nie poprawisz tak jak to wyjdzie z użyciem filtra polaryzacyjnego.

 

No tak, ale nie wiem, czy wiesz... ale 99% ludzi uzywa filtra polaryzacyjnego do "podkrecania" nieba. Z likwidowaniem odbic to faktycznie nie ma co polemizowac, mozliwe, ale skomplikowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale nie wiem, czy wiesz... ale 99% ludzi uzywa filtra polaryzacyjnego do "podkrecania" nieba.

No rzeczywiście chyba tak jest ale jak ja bym miał używać go tylko do podkręcnia nieba to chyba nie wydałbym ok. 300 zł na w miarę dobry filtr polaryzacyjny :Boink: rzeczywiście (cholipcia ale mi przestawka wyszła prawie jak Lindzie w Psach ;) ).

 

A za to likwidowanie odblasków z trudem :notworthy:

BTW ja używam do obróbki Photoshopa Elements 3 dla Maca (nie stać mnie na CS-a :Cry: ) i prawie nie wyobrażam sobie wykonania takiej czynności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr polaryzacyjny jest dla mnie filtrem podstawowym. Cała reszta, jak UV, połówkowe, czy bursztynowe używam sporadycznie, a polara mam na stale na obiektywie i ściągam go tylko wtedy gdy wymagają tego warunki oświetleniowe (PL przyciemnia obraz ~ 4-krotnie). Żadną obróbką cyfrową nie osiągnie się podobnych efektów. Nie chodzi tylko o podkreślenie nieba, co przydaje się przy foto chmur, ale też minimalizowanie kontrastów i likwidowanie irytujących odblasków. Dobry filtr PL można kupić już za 140 zł + i na pewno nie są to pieniądze wyrzucone w błoto. Polecam każdemu.

Edytowane przez Radek Grochowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale nie wiem, czy wiesz... ale 99% ludzi uzywa filtra polaryzacyjnego do "podkrecania" nieba. Z likwidowaniem odbic to faktycznie nie ma co polemizowac, mozliwe, ale skomplikowane.

He, he... cholernie skomplikowane. Musisz pokręcić pierścieniem aż odblaski będę najmniejsze. Jak dla mnie komplikacja wręcz powalająca :D

 

Ze swojej strony mogę polecić HOYA SUPER HMC PL-Cir. Cena nie zabija a jakość naprawdę OK.

 

PS.

Oprócz odblasków na szybach i wodzie filterek polaryzacyjny świetnie ściąga np. odbicia ostrego światła z liści drzew. Nagle na zdjęciu drzewo robi się zielone.

A dla przeciwników tego typu filterków polecam ręczną obróbkę w Photoshopie każdego listka z osobna :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
No rzeczywiście chyba tak jest ale jak ja bym miał używać go tylko do podkręcnia nieba to chyba nie wydałbym ok. 300 zł na w miarę dobry filtr polaryzacyjny :Boink: rzeczywiście (cholipcia ale mi przestawka wyszła prawie jak Lindzie w Psach ;) ).

 

A za to likwidowanie odblasków z trudem :notworthy:

BTW ja używam do obróbki Photoshopa Elements 3 dla Maca (nie stać mnie na CS-a :Cry: ) i prawie nie wyobrażam sobie wykonania takiej czynności.

 

A czy ktos sie orientuje czy istnieje plug-in do Photoshopa lub ew. osobny mini-programik ktory "symuluje" korzystanie z filtra polaryzacyjnego? :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kombinacji w PSie jest pewnie z tysiac.

Ja kiedyś przypadkiem podmieniłem kanał czerwony z trybu rgb z kanałem lightness w trybie lab color. na niebie daje efekt jak polar. ale rozdzielczosc spada dramatycznie . jak bede mial chwile to pokombinuje jak to zrobic zeby bardziej sie zblizyć do efektu polara.

 

 

Ciekawe jak ten plugin dziala.Kiedys trzeba bedzie przysiaść i pokombinować.

 

Pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kombinacji w PSie jest pewnie z tysiac.

Ja kiedyś przypadkiem podmieniłem kanał czerwony z trybu rgb z kanałem lightness w trybie lab color. na niebie daje efekt jak polar. ale rozdzielczosc spada dramatycznie . jak bede mial chwile to pokombinuje jak to zrobic zeby bardziej sie zblizyć do efektu polara.

Ciekawe jak ten plugin dziala.Kiedys trzeba bedzie przysiaść i pokombinować.

 

Pozdr

DaVe

 

Sciagnalem sobie demo Nik Efex Pro i zaimportowalem do PhotoPainta.

Jest tego multum, po rozpakowaniu ok. 330 MB filtrow i trzeba czasu na testy.

Wersja demo "nabija" male napisy "demo" na zapisanym obrazie.

 

Chodzi mi przede wszystkim o filtr lub kombinacje filtrow ktore zredukuja odblaski i odbicia ktore powstaja przy foceniu przez szybe :-(

 

Znacie jakis sposob? Mam kilka pieknych zdjec szczytow alpejskich robionych z samolotu, ale psuja je wlasnie te odbicia na szybie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem więcej, tych odblasków nie zniwelujesz nawet filtrem polaryzacyjnym. Szyba samolotu jest tak zbudowana, że przy kręceniu polarem powstaje całe spektrum barwnych plam.

 

To niedobrze :-(

Niestety, stewardesa nie pozwolila mi otworzyc okna :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O nieeee... nie ma cudow. Nic nie zlikwiduje ci automatem odbic. To mozna zrobic tylko recznym retuszem.

Jeszcze Adamie napisz ile się przy tym trzeba się napocić i wiedzy mieć. Gdzieś kiedyś miałem całe opracowanie jak to zrobić ale leży w przepaściach moich szuflad a ja jak chcę nie mieć odbić to zakładam polar, a na te pozostałe zdjęcia bez niego może kiedyś przyjdzie czas ale zapewne jak tak piszę to ten czas nazywa się nigdy <_<

Edytowane przez Flowenol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

chyba tak, co prawda ta seria niema powłok najwyższej klasy, a przecież, bez sensu byłoby kupowanie filtrów droższych od obiektywu :)

 

tu o powłokach, katalog i klasyfikacje filtrów HOYA: http://www.foto-nova.com.pl/produkty/hoya/hoya.htm

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.