Skocz do zawartości

Widmo absorbcyjne - pierwsze starcie...


Kamil K.

Rekomendowane odpowiedzi

....niestety nieudane . Chciałem złapać widmo absorbcyjne a wyszło jedynie ciągłe. Polowanie zacząłem ok 14.00 i próbowałem ustrzelić je do 17.30. Choć widziałem je (absorbcyjne) gołym okiem i mimo wykonania kilkudziesięciu fotek nic z tego nie wyszło . Przypuszczam, że może chodzić o zbyt mały zoom aparatu lub/i za duże "ISO" ale tego w tym aparacie nie da się praktycznie ustawić. Jeśli pogoda dopisze jutro bedzie ciąg dalszy...

 

widmo23oe.jpg

 

Chciałem podziękować Bartkowi za pomoc merytoryczną i techniczną (jesli ktoś jest zainteresowany to program Bartola do obróbki "Spectrum" i ogólne informacje jak sfotografować widmo absorbcyjne Słońca można zobaczyć TU

Edytowane przez Kamil K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem podziękować Bartkowi za pomoc merytoryczną i techniczną (jesli ktoś jest zainteresowany to program Bartola do obróbki "Spectrum" i ogólne informacje jak sfotografować widmo absorbcyjne Słońca można zobaczyć TU

Wiem, znów się czepiam... ale coś źle się Tobie udało z odnośnikiem a nie z fotką widma... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....niestety nieudane. Chciałem złapać widmo absorbcyjne a wyszło jedynie ciągłe. Polowanie zacząłem ok 14.00 i próbowałem ustrzelić je do 17.30. Choć widziałem je (absorbcyjne) gołym okiem i mimo wykonania kilkudziesięciu fotek nic z tego nie wyszło.

Siatka ma małą gęstość więc rozdzielczość marna, dlatego kłopot z tymi liniami.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu możesz kupić siatkę o gęstości 1020 linii/mm za coś koło 50 zł (nie wiem czy cena jest za jedną czy za zestaw trzech - zadzwoń i zapytaj):

http://www.pierron.com.pl/szukajas.php?ID_...siatki&x=40&y=8

Namiary na firmę:

Pierron Polska

ul. Garibaldiego 4 lok 12c

04-078 Warszawa

Tel: 0-22 8714836

0-22 8714837

Fax: 0-22 8714838

pierron@pierron.com.pl

http://www.pierron.com.pl/

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siatka ma małą gęstość więc rozdzielczość marna, dlatego kłopot z tymi liniami.

 

 

Tu możesz kupić siatkę o gęstości 1020 linii/mm za coś koło 50 zł (nie wiem czy cena jest za jedną czy za zestaw trzech - zadzwoń i zapytaj):

http://www.pierron.com.pl/szukajas.php?ID_...siatki&x=40&y=8

Namiary na firmę:

Pierron Polska

ul. Garibaldiego 4 lok 12c

04-078 Warszawa

Tel: 0-22 8714836

0-22 8714837

Fax: 0-22 8714838

pierron@pierron.com.pl

http://www.pierron.com.pl/

 

Dzięki, narazie jeszcze spróbuje z 500 i innymi ustawieniami aparatu a jak nadal nic nie będzie wychodzić zamówię 1020 a jak nadal nic nie bedzie wychodzić to zmienie aparat!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a polega to na wydrukowaniu zamówienia i przesłaniu do nich faksem :Boink:

Ale jaja.

To chyba powstaje jakaś nowa świecka tradycja wśród sklepów internetowych.

Sprawdzałeś może przy okazji, czy cena tej siatki, to za jedną wybraną sztukę, czy za zestaw trzech wymienionych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Życzę powodzenia. Temat ciekawy i ambitny. Trzymam kciuki.

Of korsz w tym pierocie można kupować w ich sklepie internetowym.

Pozdrawiam

Piotr

Nie PIERROCIE lecz PIE®ONIE!

 

Interesujące, że przed obróbką programową nie widać ani śladu linii! Ciekawe czy te wyporocesowane linie to faktycznie linie widmowe, czy artefakty.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałeś może przy okazji, czy cena tej siatki, to za jedną wybraną sztukę, czy za zestaw trzech wymienionych.

Jeszcze nie dowiadywałem się, zrobie to dopiero kiedy zaniecham prób z 500-tką. Oczywiście zamieszczę info czy cena obejmuje 1 czy 3 sztuki

 

Interesujące, że przed obróbką programową nie widać ani śladu linii! Ciekawe czy te wyporocesowane linie to faktycznie linie widmowe, czy artefakty.

 

Cytuje autora programu którym obrabiałem widmo: "Akurat u Kamila te pionowe paski, co wyszły po obróbce są wg mnie w większości spowodowane skończoną skalą reprezentacji kolorów (taki błąd kwantowania). Ale jak uda mu się złapać ostre zdjęcie, na którym będzie widać pasy, to już nie będzie wątpliwości."

 

Ponadto jak zauważył co również miało wpływ na obróbkę obrabiałem zbyt wysoki fragment widma (czarna obwódka)

 

Powinno być coś takiego:

widmo33bc.jpg

 

Na koniec przypomnę że wyraźnie piszę o nieudanej próbie złapania widma absorbcyjnega a jedynie ciągłego naszej gwiazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koniec przypomnę że wyraźnie piszę o nieudanej próbie złapania widma absorbcyjnega a jedynie ciągłego naszej gwiazdy.

Se sobie żarty chyba robisz, Kamil.... Pokaż mi tu (jakkolwiek to rozumieć...) te "pęczki" tych, co próbowali... Zrobiłeś coś, co mało komu do głowy przychodzi a gdzie realizacja??

 

Trzymam kciuki i wierzę, że będziesz miał coraz lepsze wyniki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomóc mogą modyfikacje urządzenia. Generalnie masz kilka problemów do rozwiązania:

-rozmiar szczeliny wejściowej -im mniejsza, tym lepsza, podaj jakieś parametry, to jeden z trudniejszych elementów do wykonania, chyba,że zastosujesz tzw. szczeline refleksyjną z igły lub drutu.

-kolimacja wiazki padającej na siatkę. Optymalnie będzie, gdy szczelina wejściowa [ta w ognisku głównym teleskopu] bedzie w ognisku soczewki umieszczonej miedzy nią a siatką, tak,że na siatkę pada wiazka równoległa [jedna z prostych odmian kolimatora]. U ciebie brak takiego kolimatora, ale częściowo tę rolę spełnia przysłonięcie wiazki na wlocie, teleskop pracuje z bardzo małą światosiłą, albo też walczyć mozżna odsuwajac siatkę daleko od szczeliny -nie zastępuje to jednak w pełni kolimatora, ale może się okazać efektywne w praktyce.

-skala widma -z tym juz próbujesz walczyć, trzeba jakoś powiekszyć fragmenty widma i robić zdjecia, dobrym pomysłem było użycie widma II rzędu.

Te wszystkie czynniki jw. wpływaja na rozdzielczość Twojego przyrzadu. Może byc tak,że jest ona za mała, by uwidatnic linie widma absorbcyjnego - przy za małej rozdzielczości rozmyte widmo ciagłe je 'zaleje'. Trzymam kciuki za Twoje dzieło, nie poddawaj się. POWODZENIA!

-Jarosław

P.S. Spróbuj odnaleźć [nie mam linka] stronę nt. spektrohelioskopu z 'refletive spectroscopic slit' -wrzuć to w google, tam był artykuł wyjaśniajacy ideę

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dziś niebo było u mnie zachmurzone lecz nie na tyle aby nie można było przeprowadzić kolejnych prób. Uznałem, że warstwa chmur działająca niczym filtr będzie mi pomocna w osłabieniu blasku widma. Wykonałem znów kilkadziesiąt fotek, parę z nich wydało mi się interesujących i tylko 1 godna pokazania. Jestem niemal pewien że złapałem linię F beta wodoru ale muszę się poradzić bardziej doświadczonych w temacie forumowiczów. Jakie jest Wasze zdanie.

 

linie15rq.jpg

 

 

Za moje niepowodzenie na 100% (wniosek z dzisiejszej sesji) odpowiada aparat, gdyż nie można ustawić krótkiego czasu naświetlania jest tylko tryb auto (i parę ogólnych ustawień) a to o wiele za mało. Jak tylko zmienię aparat (czytaj pożyczę) na bardziej zaawansowany i też nic nie wyjdzie wtedy zacznę modyfikować sprzęt (szczelina i siatka o większej gęstości). Jarek dzięki za"link"

 

Niżej fotka bonus

 

szczelina10vr.jpg

Edytowane przez Kamil K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil, skoro widmo masz za jasne, śmiało idź w kierunku modyfikacji spektrometru -zwiększenie rozdzielczości zawsze skutkuje spadkiem transmisji, więc aparat łatwiej się wyrobi z migawką, a skoro sygnału [światła] masz pod dostatkiem, to nawet nie ma się co zastanawiać! Jak poprawisz rozdzielczość, linie beda ostrzejsze i nie będzie wątpliwości. Najprostsza operacja to poprawa kolimacji, to możesz zrobić odsuwając siatkę od szczeliny. Jaka masz szerokość szczeliny? To podstawa, napisz ile. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku pytasz mnie jaki jest rozmiar szczeliny. Wiesz sam nie wiem ale na oko to by wychodziło 0,3-0,5 mm. Wykonałem ją z materiału ogólnie dostępnego, mianowicie z puszki po piwie :Boink:. A jak to zrobiłem: z aluminium wycinam krążek, który przecinam nożyczkami w połowie, prawie przez całość (zostawiam kawałek aby się to trzymało) i umieszczam ów krążek w obudowie "filtra słonecznego" wkręcanego do obudowy okularu. Całośc wkładam do wyciągu ...i już. Bartolo sugerował mi abym zrobił szczelinę z żyletek ale nie miałbym jak ich zamocować lub/i zajęło by mi to zbyt dużo czasu a przy takiej pogodzie Słońca jak na lekarstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

linie15rq.jpg

Za moje niepowodzenie na 100% (wniosek z dzisiejszej sesji) odpowiada aparat, gdyż nie można ustawić krótkiego czasu naświetlania jest tylko tryb auto (i parę ogólnych ustawień) a to o wiele za mało. Jak tylko zmienię aparat (czytaj pożyczę) na bardziej zaawansowany i też nic nie wyjdzie wtedy zacznę modyfikować sprzęt (szczelina i siatka o większej gęstości). Jarek dzięki za"link"

szczelina10vr.jpg

Sam widzisz na trzecim obrazku (a może tego nie dostrzegasz?), jakie marne to widmo i jaka rozlana szczelina!

Szczelina z ŻYLETEK (i to ostrych) a nie z żadnych tam puszek po piwie czy RedBullu. Żyletki dodadzą Twojemu widmu skrzydeł. Jeśli nie chce Ci się pokombinować ze zrobieniem dobrej szczeliny to spektrografię możesz sobie śmiało odpuścić. Przecież to jest zupełnie bezinwestycyjne, tylko musisz zaangażować trochę czasu!

O zaznaczonej linii powiedziałbym słowami Klapaucjusza (Lem - "Jak ocalał świat") - może to i linia (w oryginale - "Może to i nauka!"). Naprawdę zauważyłbyś tę linię absorbcyjną (F-beta), gdybyś nie wiedział że tam MA BYĆ?

Edytowane przez cygnus
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój spektrograf też miał szczelinę z połówek żyletki, której szerokość ustalilem za pomocą drugiej żyletki wsadziwszy ją pomiędzy nie. Były przyklejone butaprenem do oprawy z odstępem 0,1mm. Linie absorpcyjne było widać nawet bez kierowania urządzenia na słońce, wystarczyło niebo, chmura, lub biała sciana. Nie było w nim siatki dyfrakcyjnej, tylko pryzmat (zeissowska pomoc dydaktyczna, tzw. okular spektroskop) Dorobilem tylko kolimator, szczelinę, podłączyłem aparat i działało to na medal. Okular był pożyczony z Instytutu Fizyki, nie mam go więc obecnie, ale chętnie bym sobie taki zrobił, gdybym miał odpowiednie pryzmaty.

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że się już powoli tworzy widmowa społeczność w AF.

Mam prośbę. Może więcej osób pobawiłoby się w te klocki, gdyby znało zasady zabawy. Proszę więc obeznanych, żeby dali krótki rys teoretyczny lub odesłali chociaż do jakiś linków, co by człowiek wiedział co trzeba do takiej zabawy i w jakiej konfiguracji to ustawić.

PS. Żyletek, jak widać na zdjęciu, nie mam, ale nabyć mogę. A i pryzmaty jakieś ze starych aparatów można wydłubać.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.