Skocz do zawartości

autoguider dla każdego


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

poczytaj tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=12446

 

 

tzn jest jeszcze jedna mozliwość, mianowicie kamera analogowa:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=13942

a konkretnie tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=235513

tylko, że to relatywnie dość drogie rozwiązanie, nie mówiąc o odpowiednim programie do guidowania, który obsługiwałby takie kamery, po za płatnym Astrovidem, Siergiej kiedyś podał link do rosyjskiego bezpłatnego programu do guidingu: http://www.proguider.com

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak potrzebujesz Psimci - DSI jest tak prądożerna, że upali każdy laptopowy port w dość krótkim czasie :-(

Do PCIMCI możesz dopiąć zasilanie kabelkiem ze standardowego USB lub najlepiej dodatkowy zasilacz.

No i dolicz jeszcze koszt b. b. b. dobrego kabla USB. Każdy chiński poddaje się powyżej 1,5m...

 

Weź też pod uwagę, że DSI ma dość spory pixel! Niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

K33CCDTools + guiding + GOTO LJ

 

Udało mi sie uruchmić guiding pod K3CCDTools.Wielką zaletą tego progrmu jest to, że nie trzeba ustawiac kamerki idealnie w pion/poziom wzgledem monitora (tak jak w Guidedogu). Przed guidingiem ustawia sie kat kamerki i tyle. Drugą zaleta programu jest mozliwość obsługi dwóch kamerek jednoczsenie ( z której korzystam ).

Ustawienia wygladają tak :

ustawinia_k3ccdtools___guiding.jpg

http://philips.art.pl/goto/forum/viewtopic.php?t=42

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj odkryłem całkowicie rewelacyjną funkcję wspomagającą guiding w K3CCDTOOls ..... mianowicie istnieje tam "live histograms". Dzieki niemu możemy podbić levelsy podgladu obrazu z kamerki. I w ten sposób gwiazda która na czasach naświetlania 2-3s i gainie 100% nigdy by nie ukazala sie naszym oczom... nagle dinggggg.... i jest. Oczywiście "live histogram" dotyczy tylko podgladu i jesli zaczniemy nagrywac filmik z taka gwiazdka to dostaniemy czarny ekran w efekcie.... aaaaaale.... tak sie składa, ze akurat guiding korzysta z okna poglądu i po prostu widzi podbitą levelsami gwiazdke.....

 

W ten sposob poszukiwanie gwiazdy do guidingu stalo sie wielokrotnie łatwiejsze.... a jeśli mamy gwiazdke która już ukazała nam sie przy czasach naswietlania 2s to mozemy ja jeszcze podbic i ograniczyć czas naswietlania do powiedzmy 0,5s zwiekszając tym samy czestotliwość korekt guidingu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam sie poważnie zastanawiać nad tym którego programu używać do guidingu. Każdy z swoje ma inne wady i zalety. Ponieważ każdego z nich zamierzam troche pomeczyć, wieć wpadłem na pomysł czy nie zrobić małego zestawienia funkcji ( taki jakby test ) róznych programow do guidownia. W skład testu wchodziłby :

- Guidedog

- Guidemaster

- K3CCDTools

- MaxDSLR ( czyli Maxim DL )

- Iris ( niestety on tylko działa na LX200 - ale funkcje można wymienic )

- Astrosnap ( port parallel nazywa sie tutaj Bonduelle :P )

- Star 2000

- PHD Guiding

 

Generalnie chodzi o zestawienie funkjonalności oraz wstepnie osiagów ( to drugie raczej nie ma sensu na moim słabym sprzecie, jako że wyniki nie byłyby zbyt miarodajne i powtarzalne - ale jako zajawkę problematyki moze byc )

Moze jakieś propozycje innych programów, sugestie ?

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj odkryłem całkowicie rewelacyjną funkcję wspomagającą guiding w K3CCDTOOls ..... mianowicie istnieje tam "live histograms". Dzieki niemu możemy podbić levelsy podgladu obrazu z kamerki. I w ten sposób gwiazda która na czasach naświetlania 2-3s i gainie 100% nigdy by nie ukazala sie naszym oczom... nagle dinggggg.... i jest. Oczywiście "live histogram" dotyczy tylko podgladu i jesli zaczniemy nagrywac filmik z taka gwiazdka to dostaniemy czarny ekran w efekcie.... aaaaaale.... tak sie składa, ze akurat guiding korzysta z okna poglądu i po prostu widzi podbitą levelsami gwiazdke.....

 

W ten sposob poszukiwanie gwiazdy do guidingu stalo sie wielokrotnie łatwiejsze.... a jeśli mamy gwiazdke która już ukazała nam sie przy czasach naswietlania 2s to mozemy ja jeszcze podbic i ograniczyć czas naswietlania do powiedzmy 0,5s zwiekszając tym samy czestotliwość korekt guidingu....

 

To nie do końca jest jak mówisz. Software widzi taką gwiazdkę bez rozjaśniania. To dla twoich oczu możesz ją sobie rozjaśniać, ale dla softu nie ma to znaczenia. Za chwilę powinieneś odkryć kolejny bajer niektórych softów (ST4 ma to też w standardzie) - możliwość stackowania np. 2-3 ekpozycji i dopiero wprowadzenia korekty. Po co? Rośnie efektywność guidowania słabymi gwiazdkami a także, może przede wszystkim - niweluje powstawanie błędów wynikających z wpływu seeingu.

 

Kolejnym "bajerem" w technice guidowania zaczyna robić się guidowanie na "kilka gwiazd" - multistar guiding". O ile mi wiadomo, żaden z programów amatorskich tego nie potrafi (póki co). Jest plug in do maxima - eksperymentalny na razie. Wyniki testów są bardzo optymistyczne. Myślę, że za kilka lat będzie to standard. Śledzenie kilku gwiazd ma wiele zalet. Dokładność jest znacznie większa poprzez uśrednienie odczytu z 3 źródeł informacji. Seeing przestaje mieć w ogóle znaczenie.

 

O guidingu można by napisać sporą rozprawę.

 

Co do ustawiania kąta kamery - zakłada się, że powinno się ustawiać kamerkę zgodnie z Ra/Dec. ST4 też ma kalibrację i teoretycznie radzi sobie bez ustawiania osi. Aleee... doświadczenia empiryczne wskazują, że lepiej jest ją ustawić - szczególnie widoczne jest to przy dłuższych ogniskowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze jakieś propozycje innych programów, sugestie ?

 

Wiesz co, najlepsze narzędzie to te, które najlepiej poznasz. Nie widzę sensu w poszukiwaniu wad i zalet w tak szerokim ujęciu. Same funkcje to nie wszystko. Najważniejsze jest to, co dzieje się na linii algorytmów z interfejsem montażu. A wyższość danych rozwiązań można ocenić tylko poprzez żmudne i pewnie wielomiesięczne testy, które nie muszą być wiarygodne, bo na to ma wpływ zbyt wiele czynników (pogoda, wiatr, optyka, jasność gwiazdki guidującej). Powiem więcej - nawet ten sam setup podczas wielu nocy potrafi dać bardzo rozbieżne wyniki.

 

Zwrócę uwagę jeszcze na jeden ważny aspekt. Jeżeli ktoś wie, że astrofotografia nie jest chwilowym zauroczeniem to powinien zdecydowanie kierować się w stronę poznawania oprogramowania docelowego. Po co uczyć się co rok nowego softu? Wiadome jest, że jak przychodzi Sbig, Takahashi, etc. to przychodzi też inwestycja w Maxima. Wadą jego jest cena, ale kiedy wydaje się X-dziesiąt tysięcy na sprzęt, to software też musi być sprawdzony.

 

A dla wszystkich innych, moim zdaniem, najlepszy będzie PHD Guiding. Koledzy w USA od jakiegoś czasu zachwycają się jego efektywnością - i.... prostotą, co jest także niezwykle ważne.

 

Podsumowując:

 

1. Będziesz szalał i inwestował w Sbigi etc. - już dzisiaj przesiądź się na Maxima.

2. Nie interesuje ciebie ścieżka rozwoju nr 1 - testuj PHD Guiding.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
Witam wszystkich!

 

Wrócę do tematu HEQ5.

 

Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z połączeniem komputera z HEQ5 za pomocą tego

 

post-33-1170514538_thumb.jpg

 

Co zrobić i jaki program potrafi guidować za pomocą tego połączenia?

 

Ale co to jest??? Jeli myślisz że podłączysz jakimś kabelkiem bez żadnej elektroniki, mont do kompa to źle myślisz... Chyba że to jest kabel do podpinania poprzez pilota go-to w SkyScan - to się da.

Patentów na podpinanie bez pilota go-to jest podobno kilka, ale ja kilka godzin temu podpiąłem HEQ5 SynTrek do kompa poprzez EQModa z pierro-astro.com. Nie wiem jak guiding bo dopiero jutro (a raczej dziś) po południu coś zaczne.

Pozdrawiam

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten schemat jest w instrukcji do pilota (SynScan). Zastanawia się tylko co daje takie połączenie, bo poza schematem wszystko co dotyczy opisu połączenia w instrukcji jest dla mnie kompletnie niezrozumiałe :unsure: . Oczywiście najbardziej zależy mi na guidingu, ale jak się nie da to skorzystam z innych rozwiązań....

 

Dzięki i pozdrawiam wszystkich...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Odkopię temat. Chciałbym użyć funkcji autoguiding ale za pomocą portu COM. Niestety port LPT jest już zajęty rzez kamerkę Vestę SC1. A strona PTL'a nie działa. :unsure: Przeszukiwałem ten temat ale nie znalazłem może wiem ktoś jak to wykonać? :rolleyes:

 

proszę o pomoc. :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety port LPT jest już zajęty rzez kamerkę Vestę SC1.

 

niekoniecznie , kamerka uzywa pinów 0-3 a guide 4-7 , systemy Leszka Jędrzejewskiego robione są tak że gniazda są 2 : jedno dla kamerki drugie do połaczenia z montem , wszystko to jest spiete do jednej wtyczki którą wkłada sie do gniazda LPT

niestety nie mam juz tego systemu , moze ktoś inny zrobi Ci fotki i narysuje schemat połaczeń

jak bedziesz miał schemat , wtyczki , gniazda i kabel to zlutujesz to w kilka minut

potem w guidedogu lub guidemasterze należy przypisać odpowiednie piny do kierunków działania silników

 

chyba kupileś mont od Philipsa , czy z systemem sterowania made by LJ ?

jeśli sam mont to bedziesz potrzebował tzw RELAYBOX , a tu pomóc moze Mario

powodzenia B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Maax.. na jednym porcie LPT da rade pociągnąć kamerkę i guiding. Trzeba tylko do pilota od silników wlutować wyjście na LPT i potem zrobic sobie taki "rozgałęziacz" na LPT od strony kompa.

Ja sam sobie to zrobiłem na podstawie schematów od Leszka.

Odezwij się do mario albo Leszka Jędrzejewskiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszek mi powiedział jak zrobić:

 

http://81.190.227.188/zs/guid13.jpg

 

Ale mam do was pytanko port LPT ma iść do komputera a więc zaraz po wyjściu kabla z sterownika mogę mieć dowolne gniazdo 5-pinowe, prawda? . Czyli mogę sobie zastosować. Gniazdo PS/2 do połączanie sterownika z rozdzielaczem?

 

Jak tak to super zaczynam poszukiwania części. :helo:

Edytowane przez pepelito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz sobie nawet na ślinę przykleić... byleby potem to się schodziło wszystko do LPT w komputerze... Szczerze mówiąc najlepiej jest wogóle nie nie dawać żadnego gniazda tylko wyprowadzic kabel z sygnałem bezpośrednio z pilota i niech bezpośrednio wchodzi do wtyczki LPT jaką będziesz wtykał do kompa...generalnie wtyczki to potencjalne źródło "nie-działania" ... Jak takie coś uda ci się osiągnąć i będzie działać czyli z komputera będziesz mógł kręcić silnikami to potem tą wtyczkę LPT rozbudowywujesz o gniazdo LPT do podpinania kamerki i guiding gotowy ...

Dla wprawnej osoby jest to jakieś 2H roboty...

 

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.