Skocz do zawartości

autoguider dla każdego


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

mam takie małe pytanko ;) zanim zacznę cokolwiek kombinować :szczerbaty: czy do guigowania heq5 wystarczy podłączyć montaż kompa z web kamerką (montaż ma wejście na autoguider i kabelek zakończony rs232) i odpalić guide dog'a ?? :D

 

Ma kabelek w zestawie? :helo:

Wydaje mi się że te elementy wystarczą (sam planuje zrobić podobnie), ale od guide dog'a podobno lepszy jest guidemaster :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma kabelek w zestawie? :helo:

Wydaje mi się że te elementy wystarczą (sam planuje zrobić podobnie), ale od guide dog'a podobno lepszy jest guidemaster :)

 

 

Nie wydaje mi się, by to było takie proste :unsure:

 

Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by Ktos z posiadających nowa wersję HEQ5 lub EQ6 wypróbował taką opcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi się, by to było takie proste :unsure:

 

Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by Ktos z posiadających nowa wersję HEQ5 lub EQ6 wypróbował taką opcję.

 

Wg moich informacji potrzebne jest kilka rzeczy:

 

montaż (tutaj HEQ5 z wejściem na guider), kamerka do guidowania, guider, laptop z wgranym software, akumulator do zasilania montazu i laptopa, okablowanie które to wszystko połączy.

 

Zdaje się że to wszystko. Tu sprawa jest chyba prostsza niż w przypadku np EQ5 gdzie nie ma wejścia na guider. Nie trzeba stosować żadnego systemu leszka czy innych wynalazków :D tak mi się przynajmniej wydaje.

 

Może ktoś bardziej kompetentny potwierdzi/zaprzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg moich informacji potrzebne jest kilka rzeczy:

 

montaż (tutaj HEQ5 z wejściem na guider), kamerka do guidowania, guider, laptop z wgranym software, akumulator do zasilania montazu i laptopa, okablowanie które to wszystko połączy.

 

Zdaje się że to wszystko. Tu sprawa jest chyba prostsza niż w przypadku np EQ5 gdzie nie ma wejścia na guider. Nie trzeba stosować żadnego systemu leszka czy innych wynalazków :D tak mi się przynajmniej wydaje.

 

Może ktoś bardziej kompetentny potwierdzi/zaprzeczy.

 

Przestudiowałem manual do białego HEQ5 i potwierdzam. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie i za ile taki guider można nabyć ?

Bo chyba Leszek właśnie robi taki wynalazek, który jest guiderem, więc tak czy inaczej coś takiego jest konieczne.

Chyba że mamy ST4.

 

Nie bardzo wiem o co chodzi Ci z tym guiderem, w moim rozumowaniu to jest po prostu jakas optyka o dłuższej ogniskowej do której podpina się kamerkę guidującą. Tylko tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

Nazywają rzeczy po imieniu to Leszek zrobił napęd ze sterowaniem z możliwością podpięcia guidera (w postaci oddzielnego urzadzenia lub komutera), identyczną rzecz można dorobić do praktycznie każdego montażu - wystarczy się wlutować w sterownik i dla bezpieczeństwa odizolować układ elektryczny w pilocie od złącza LPT - tzn. zrobić prosty relaybox (no chyba że nasz montaż ma stosowne gniazdo do guide). Koszt takiego urządzenia to około 50zł. W przypadku specjalizowanych guiderów (kamerka + box sterujący) taki relaybox jest zazwyczaj zbyteczny.

 

System do autoguide - zazwyczaj zawiera następujące elementy:

1. optyka

2. kamerka

3. urządzenie sterujące - i tu może być to skrzynka sterująca jak w przypadku np ST4 lub komputer (w tym przypadku potrzebny jest jeszcze odpowiedni soft).

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg moich informacji potrzebne jest kilka rzeczy:

 

montaż (tutaj HEQ5 z wejściem na guider), kamerka do guidowania, guider, laptop z wgranym software, akumulator do zasilania montazu i laptopa, okablowanie które to wszystko połączy.

 

Może ktoś bardziej kompetentny potwierdzi/zaprzeczy.

 

Jeśli chodzi o okablowanie, to webcam jest spięty z kompem przez USB (?), a przez jaki port laptop komunikuje się z gniazdem guidera białego HEQ5/EQ6?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

a mój montaż i kamerka jadą przez jedno LPT (kamerka poza LPT jeszcze USB) - przez to samo przez które steruję również Canonem - schemat do takiego urządzenia wygląda tak:

 

Interface.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawsze można dokupić przejściówkę USB -> RS232

 

Czy ktoś z kolegów miał do czynienia z takimi wynalazkami? Kiedyś próbowałem taką przejściówkę na LPT ale nie jest to "prawdziwy" port i w większości przypadków nie działa. Potrafi obsługiwać dobrze jedynie drukarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja miałem do czynienia z przejściówką jak bawiłem się sharingiem cyfry i nie było żadnych problemów

 

BTW mam problem z GuideDog'iem przy włączaniu wyswietla błąd Run-time Error '13': Type mismatch :szczerbaty: pewnie jakiejś biblioteki w systemie brakuje może ktoś miał z tym do czynienia ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było nie było dla mnie to co przedstawił Kałużny jest skomplikowane do wykonania. Jeżeli Ktoś mi zrobi za 50,- to bardzo chętnie zapłacę :)

 

Qbanos dla mnie guider to nie kamerka i nie lunetka czy teleskop do guidowania tylko właśnie to "coś" co jest związane z elektroniką.

 

Z tego co zdołałem zobaczyć to we na końcówkę takiego urządzenia z mont. z płyta Syntrek przypomina mi na takie jakimi połączone są sieciówki w kompach i jak to połączyć ?

 

CRW_6202.jpg

 

Mówię o tym we na autoguider.

 

Może Ktoś Kto dysponuje takim mont. powie dokładnie jakie to wejście ?

 

ps. I może jeszcze jedno, nie chcę kalać nieodpowiednim wykonanie takiego schematu blokowego połączenia wszystkich urządzeń, więc może Ktoś kompetentny taki schemat posiada lub zrobi :rolleyes:

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest taki sam wtyk jak do sieci. Ten do sieci to RJ45 i ma 8 pinów.

Ten natomiast to RJ11, taki jaki używa się w telefonii i ma 6 pinów.

 

Tu jest jak to połączyć z komputerem

 

RJ11.jpg

 

Relay Box albo ST-4 tak

 

guide.jpg

Edytowane przez Heniek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest taki sam wtyk jak do sieci. Ten do sieci to RJ45 i ma 8 pinów.

Ten natomiast to RJ11, taki jaki używa się w telefonii i ma 6 pinów.

 

Tu jest jak to połączyć z komputerem

 

RJ11.jpg

 

 

O właśnie, to jest to :)

 

Mam jeszcze prośbę o schemat blokowy połączenia wszystkich urządzeń czyli: laptopa, kamerki, kabelka z wtykiem RJ11 + ??? coś tam elektronicznego ??? i może o czymś jeszcze zapomniałem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m
ja miałem do czynienia z przejściówką jak bawiłem się sharingiem cyfry i nie było żadnych problemów

 

BTW mam problem z GuideDog'iem przy włączaniu wyswietla błąd Run-time Error '13': Type mismatch :szczerbaty: pewnie jakiejś biblioteki w systemie brakuje może ktoś miał z tym do czynienia ??

 

Z tego co pamiętam to chodzi o złe ustawienie przecinka w systemie, trzeba przestawić o opcjach regionalnych z "," na "." albo odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.