Skocz do zawartości

autoguider dla każdego


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba Kałużny narysował bardziej poprawną konfigurację :unsure:

 

Obie konfiguracje są poprawne. Relay Box nie wymaga złącza RS232, a także nie są potrzebne żadne drivery. W GuideDogu wpisujesz Parallel Port.

W wersji z RS232 trzeba wpisać ASCOM. Wcześniej do platformy ASCOM należy skonfigurować właściwe drivery. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość współpracy z programami typu planetarium, a przede wszystkim GOTO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mogę rozumieć, że np. program Cartes du Ciel po podłączeniu wyżej zilustrowanego kabelka i odpowiednim skonfigurowaniu będzie spełniał rolę Goto, natomiast Guid Dog lub Guid Master bez dodatkowej elektroniki wystarczy do guidowania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a gdzie mogę znaleźć dokumentacje bo na stronie GuideDog'a nie ma nic poza podstawowym manualem :szczerbaty:

 

W GuideDogu trzeba ustawić "ASCOM", a wcześniej w ASCOMie należy ustawić właściwe drivery.

Dla jasności, współpraca z PC za pomocą RS232 wymaga pilota SynScan.

W wersji z ze zwykłym pilotem dostępne jest tylko gniazdo autoguide i tylko taka funkcja jest możliwa do realizowania.

W tym wypadku sterowanie z GuidDoga wymaga RelayBoxa. Inną możliwością jest bezpośrednie podłączenie ST-4.

 

Tu jest dokumentacja pilota SynScan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W GuideDogu trzeba ustawić "ASCOM", a wcześniej w ASCOMie należy ustawić właściwe drivery.

Dla jasności, współpraca z PC za pomocą RS232 wymaga pilota SynScan.

W wersji z ze zwykłym pilotem dostępne jest tylko gniazdo autoguide i tylko taka funkcja jest możliwa do realizowania.

W tym wypadku sterowanie z GuidDoga wymaga RelayBoxa. Inną możliwością jest bezpośrednie podłączenie ST-4.

 

Tu jest dokumentacja pilota SynScan.

 

Heniek a masz może opis tego RelayBox'a jakiś schemacik albo gdzie go dostać ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zibi tylko w tym wątku są conajmniej dwa schematy takiego urządzenia... wystarczy czytać uważnie...

 

rzeczywiście :Boink:

 

mam pytanie kto może takie coś wykonać i za ile ;) i czy kamerka musi być modyfikowana ??

czytałem że wystarczy zwykła rozpoznawalna przez GuideDog'a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mój montaż i kamerka jadą przez jedno LPT (kamerka poza LPT jeszcze USB) - przez to samo przez które steruję również Canonem - schemat do takiego urządzenia wygląda tak:

 

Interface.gif

 

a masz może rysunek druku płytki i wykaz elementów do tego schematu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś się popsuło nie mogę edytować poprzedniego posta :szczerbaty:

 

mam pytanie o parametry diod D7 do D11

 

rozumiem ze wyprowadzenia X6-2 do X6-6 to wyprowadzenia odpowiadające numerom styków rj11

a X7-1 i X7-2 (wyprowadza się do kamerki SC oddzielnie) ??

 

prosiłbym jeśli to możliwe o fotki tego urządzenia zewnątrz i wnętrze ;) i wspomniany już rysunek ścieżek na płytce :)

 

mi to wygląda jak puszka z wejściem i wyjściem LPT + rj11 (do portu auto guider w montażu) i wyjście do kamerki(przerobionej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeglądając artykuły natknąłem się na schemat relaybox'a bez rezystorów 330 om i tych diod D7 do D11 ;)

ściągnąłem sobie eagle'a i narysowałem płytkę teraz chcę sobie zamówić części ale nie wiem jakie są to diody (z symbolu wynika że to są zwykłe LED'y :szczerbaty:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie na temat / nie na temat....

Z tego co wiem Windowsy nie obsługują dwóch kamerek na USB jednocześnie..... Zatem jak podłączymy do GuideDoga w jakikolwiek sposób kamerkę SC do guidowania to jak zmusić np. K3CCDTools do obsługi drugiej kamerki SC do robienia zdjęcia w tym samym czasie ?

A może to ja mam coś skopane lub źle podłączam, że nie chcą obie naraz działać.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie na temat / nie na temat....

Z tego co wiem Windowsy nie obsługują dwóch kamerek na USB jednocześnie..... Zatem jak podłączymy do GuideDoga w jakikolwiek sposób kamerkę SC do guidowania to jak zmusić np. K3CCDTools do obsługi drugiej kamerki SC do robienia zdjęcia w tym samym czasie ?

A może to ja mam coś skopane lub źle podłączam, że nie chcą obie naraz działać.....

 

Uruchamiasz drugi K3 z menu programu, a nie z paska w WIN. Na stronce K3 pisza jak podlaczyc INTELIGENT OUTPUT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uruchamiasz drugi K3 z menu programu, a nie z paska w WIN. Na stronce K3 pisza jak podlaczyc INTELIGENT OUTPUT.

 

No nie bardzo... Jedno to problem przepustowości USB a drugie to długie czasy na obu kamerkach.

1. Zarówno uruchamiając dwa K3CCDTools jak i jedno K3 i GuideDoga dostaje komunikat, że przekroczono przepustowość USB, przy czym kamerka uruchomiona jako pierwsz zabiera 80% z tej przepustowości ( USB1.1 )

Zdarzyło mi sie raz uruchmić tak by działały obie naraz, jednak ta uruchomiona później po okolo 15 sekundach przestaje się odświerzać.

2. Uruchamianie drugiej sesji K3CCDTools raczej nie może mieć tu nic do rzeczy....

3. "Inteligent Output" w K3CCDTools dotyczy problemu dwóch już uruchomionych kamerek, obie z długimi czasami, obie używające port LPT... ja nie mam takiego problemu jako, że druga narazie wogóle nie jest SC... a jak będzie to będzie działać na LPT ( pierwsza działa na SERIAL czyli COM )....

 

Prosiłbym o podpowiedź co zrobić, jak ograniczyć przepustowość USB czy coś, osoby którym udalo sie uruchomić obie kamerki naraz - bo to, że da się to zrobić jest dość oczywiste choćby ze strony o tym Intelligent Output na K33CCDTools....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Do guidowania można też wykorzystać emulator LX200. Podłącza się go do komputera przez RS232. Wszystkie dane potrzebne do wykonania są na stronie http://www.technoplus.nl/astro/lx200.htm

Znajdują się tam też instrukcje podłączenia do różnych montaży w tym do HEQ5 i Synscan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Obie konfiguracje są poprawne. Relay Box nie wymaga złącza RS232, a także nie są potrzebne żadne drivery. W GuideDogu wpisujesz Parallel Port.

W wersji z RS232 trzeba wpisać ASCOM. Wcześniej do platformy ASCOM należy skonfigurować właściwe drivery. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość współpracy z programami typu planetarium, a przede wszystkim GOTO.

 

 

Może Heniu dasz zrzut skonfigurowanych driwerów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heniu sprawa wyglada tak.

 

EQ6 z pilotem manualnym + kabelek do autoguidera + laptop z CdC (platformą Ascom i Guid Dogiem) + kamerka Vesta sc1.

 

Jak to wszystko połączyć, by mieć GoTo i guiding.

 

Czy należy zrobić coś takiego ??

 

http://www.technoplus.nl/astro/lx200connect.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem tę stronę. Układ ten realizuje tylko komendy guide i focus. Nie da się zrealizować na nim funkcji GOTO. Jedynie guiding, a ten prościej zrobić z relay boxem, którego schemat jest wcześniej w tym wątku.

Aby biały EQ6 pracował z programem planetarium, potrzebny jest pilot SynScan i sterowniki Celestrona w ASCOMie.

Ze zwykłym pilotem nie da rady.

Pomiędzy silnikami, a programem planetarium musi być układ, który po otrzymaniu rozkazów z programu o ile ma się przemieścić teleskop, przeliczy to na ilość kroków silnika. Nie jest to sprawa banalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem tę stronę. Układ ten realizuje tylko komendy guide i focus. Nie da się zrealizować na nim funkcji GOTO. Jedynie guiding, a ten prościej zrobić z relay boxem, którego schemat jest wcześniej w tym wątku.

Aby biały EQ6 pracował z programem planetarium, potrzebny jest pilot SynScan i sterowniki Celestrona w ASCOMie.

Ze zwykłym pilotem nie da rady.

Pomiędzy silnikami, a programem planetarium musi być układ, który po otrzymaniu rozkazów z programu o ile ma się przemieścić teleskop, przeliczy to na ilość kroków silnika. Nie jest to sprawa banalna.

 

Czyli sytuacja beznadziejna :burza:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
No nie bardzo... Jedno to problem przepustowości USB a drugie to długie czasy na obu kamerkach.

1. Zarówno uruchamiając dwa K3CCDTools jak i jedno K3 i GuideDoga dostaje komunikat, że przekroczono przepustowość USB, przy czym kamerka uruchomiona jako pierwsz zabiera 80% z tej przepustowości ( USB1.1 )

Zdarzyło mi sie raz uruchmić tak by działały obie naraz, jednak ta uruchomiona później po okolo 15 sekundach przestaje się odświerzać.

2. Uruchamianie drugiej sesji K3CCDTools raczej nie może mieć tu nic do rzeczy....

3. "Inteligent Output" w K3CCDTools dotyczy problemu dwóch już uruchomionych kamerek, obie z długimi czasami, obie używające port LPT... ja nie mam takiego problemu jako, że druga narazie wogóle nie jest SC... a jak będzie to będzie działać na LPT ( pierwsza działa na SERIAL czyli COM )....

 

Prosiłbym o podpowiedź co zrobić, jak ograniczyć przepustowość USB czy coś, osoby którym udalo sie uruchomić obie kamerki naraz - bo to, że da się to zrobić jest dość oczywiste choćby ze strony o tym Intelligent Output na K33CCDTools....

 

 

Chciałbym się pochwalić, iz udało mi się rozwiązać problem dwóch webcamów pod jednym laptopem...

Historia jest taka, że w nadziei na uruchomienie kamerki do guidingu i drugiej do focenia zakupiłem dwa ToUCamy... niestety obie te kamerki nie chcialy działać jednocześnie - występował problem z przepustowością USB i jedynym rozwiązaniem było właczanie ich obu na jednoczesnie w rodzelczości ~160x200 pikseli a nastepnie podniesienie rodzielczości jednej do 640x480 a drugiej max 320x240. Niestety guidowanie na tak niskiej rodzielczości nie przyniosłoby oczekiwanych rezultatów.

Szukając rozwiązania zakupiłem trzecią kamerkę - Vestę..... i eureka !!! :banan:

 

ToUCam + Vesta działaja razem bez zarzutu.... i to na laptopie dość słabym bo PIII 600Mhz......problem przepustowości USB zupełnie zniknał...

 

Teraz czekam na jakąś chwilę wolnego czasu aby przetestować takie rozwiązanie wraz ze świeżo wytuningowanym EQ5....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.