Skocz do zawartości

autoguider dla każdego


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

Możesz sobie nawet na ślinę przykleić... byleby potem to się schodziło wszystko do LPT w komputerze... Szczerze mówiąc najlepiej jest wogóle nie nie dawać żadnego gniazda tylko wyprowadzic kabel z sygnałem bezpośrednio z pilota i niech bezpośrednio wchodzi do wtyczki LPT jaką będziesz wtykał do kompa...generalnie wtyczki to potencjalne źródło "nie-działania" ... Jak takie coś uda ci się osiągnąć i będzie działać czyli z komputera będziesz mógł kręcić silnikami to potem tą wtyczkę LPT rozbudowywujesz o gniazdo LPT do podpinania kamerki i guiding gotowy ...

Dla wprawnej osoby jest to jakieś 2H roboty...

 

Powodzenia.

 

Kuzyn mi pomaga jest po studiach elektronicznych (czy coś takiego). A wtyczkę LPT

można kupić w sklepie elektronicznym?

 

Phillips zaciekawiłeś mnie jak bez kamerki podłącze do komputera kablem LPT to z komputera mogę sterować silnikami? Jak tak to dziś porządnie zabieram się do pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pepelito.... mam wrażenie, ze nie do końca wiesz na czym polega guiding...

 

Od strony technicznej to jest tak:

1. Masz kompa i kamerkę. Kamerka patrzy na gwiazdkę a ty ją widzisz na ekranie.

2. Masz kompa i montaż z silniczkami. Silniczki są podłączone do pilota a pilot do komputera przez port LPT. Komputer wysyła sygnał po kablu LPT tak jakby komputer wciskał guziki na pilocie ( nie jest to wiec GOTO ).

 

Uruchamiasz jakiś program do guidingu... nie podłączasz jeszcze kamerki. W tym programie będziesz miał guziki N, S, W i E które odpowiadają guzikom na pilocie od silników. Wciskając te guziki w programie wciskasz jakby te na pilocie -> silniki się ruszają.

 

Podłączasz do tego programu kamerkę.. program bada pozycje gwiazdy i zamiast Ciebie wciska guziki NSWi E ... i masz guiding...

 

Czyli kamerka sobie, silniki sobie, a program to łączy w całość...

 

Tak wiec robiąc sobie kabel do guidingu możesz oczywiście bez kamerki testować czy kabel działa wciskając guzki NSW i E w programie i patrząc czy silniki reagują.

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czekam aż mi Mario zrobi osprzęt , a w międzyczasie zainstalowałem sobie GuideMastera, odpaliłem w nim kamerkę -ustawioną na gwiazdkę i program zaczął za gwiazdką podążać, następnie wyłączyłem napędy, a program dalej za nią , oczywiście w pewnym momencie gwiazdka uciekła z pola widzenia.

 

Tak oto po raz pierwszy zetknąłem się z guidingiem , i muszę powiedzieć że polubiłem go od razu :D .

 

Oczywiście przy kręceniu planetek z balkonu musiałem robić korekty ręcznie - sterownikiem (pilotem) , a teraz mam nadzieję zastąpi mnie w tym laptop.

 

Oczywiście mam zamiar wykorzystać guiding w szerszym zakresie niż tylko taki.

 

Mój balkon uniemożliwia mi ustawienie montażu na gwiazdę Polarną , jest też często wnoszony i wynoszony do mieszkania (pogoda) , ustawianie więc za każdym razem metodą dryftu , czy inną zabierało by mi zbyt duzo czasu , a muszę powiedzieć że mam czasami pogodę przez krótką chwile aby nakręcić planetkę i koniec.

 

Dlatego tak przy okazji wykorzystam go do guidingu planetek , oczywiście szukaczem 7x50 :D .

 

W terenie kiedy mam możliwość zorientować montaż na Polarną , nawet z ogniskową 6m planetki długo pozostają w oknie podglądowym kamerki , na balkonie jest nieco gorzej :D .

 

Ps. jestem ciekaw jak sobie poradzi szukacz w roli lunetki guidującej - do jakiej ogniskowej pociagnie-zobaczymy.

 

Nie jest lekko takie mam warunki do kręcenia Jowisza , co do DS jest jeszcze gorzej-światło.

 

919c443d2eb3f84c.jpg

 

Dzięki za ten temat jest fajnie napisany i można tu wiele skorzystać :Beer: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabelki od sterownika wyprowadzone. Jednak zdecydowałem się na wtyczkę. Wtyczka ta została zamocowana tz. zostały zamontowane obie wtyczki. W drugiej idzie też już kabel odpowiedniej długości. Zostało zamocować to co w pierwszym poście tego wątku.

Edytowane przez pepelito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie Pawła Łańcuckiego (PTL) jest (zawsze był :) a ja sie tyle naszukałem po "świecie" :Boink: ) opis modyfikacji pilota i budowy układu, lecz korzystającego z portu szeregowego:

http://www.newastropl.ibiz.pl/polskie/mainpl.html

http://www.newastropl.ibiz.pl/polskie/proj...d/autoguid.html

pozdrowienia

 

Wyglada na to, ze linki sa nieaktualne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Zadam takie zasadnicze pytanie.

Jak się powinno ustawiać lunetę prowadzącą czy równolegle do teleskopu głównego czy dowolnie.

Mam na myśli sytuację gdy ustawiam teleskop na jakiś obiekt w pobliżu którego nie ma jasnych gwiazd.

 

Gwiazdy prowadzącej należy szukać najbliżej fotografowanego obiektu, albowiem na różnych deklinacjach będziesz miał do czynienia z różnymi "prędkościami" gwiazd.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

>Mam pytanko. W pierwszym poście pisze że trzeba TLP 627-4 - szt. 4. A ja znalazłem takie coś jak jest w rysunku:

>http://www.seguro.pl/sklep/?zobacz=2492&am...f5c81e7cd4a.jpg

 

>I z rysunku w linku wynika że potrzebuje tylko jeden taki układ scalony prawda?

 

Tak, te cztery transoptory (chyba dobrze pamietam nazwe) sa zamkniete w jednym ukladzie, a koncowki podlacza sie jak na schemacie.

Ja mam tylko takie pytanie co do tego schematu. Bo sa tam oznaczenia "up","down","right","left". I ktore podlaczyc do Rec+, Rec-, Dec+, a ktore do Dec-. W innym watku mario pisal ze jesli stosujemy ten relay box do montazu SW EQ-6 SynTrek, czy SynScan to jesli ten montaz jest zgodny ze standardem SBIG-a to oznaczenia te sa zle. Ale ja i tak nie wiem jaki jest standard SBIG-a, a poza tym mam EQ5 classic (czarny) i sam musze sie wlutowac w pilota z koncowka RJ11, wiec sam bede ustalal, ktore wtyki sa od Rec a ktore od Dec. I nie wiem jak to powiazac z tym gora, dol, lewo, prawo. Chociaz intuicyjnie, tak jakbym patrzyl na mape, wydaje mi sie ze Dec to gora-dol, a Rec to lewo-prawo. Czy dobrze mysle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.