Skocz do zawartości

Duży Newton


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo spodobały mi się tegoroczne obserwacje Taurusem 270. Ponieważ latka lecą, zdrowie nie to co kiedyś i oczy coraz słabsze, więc chcę póki mogę nacieszyć się niebem. Planuję więc zakup (najpóźniej na wiosnę) nowego dużego teleskopu zwierciadlanego. Jednak w przypadku tych instrumentów nie ma już takiego wyboru, jak w przypadku mniejszych, tym bardziej, że ogranicza mnie budżet.

 

Mogę wydać do 5000 zł., a chcę kupić teleskop o średnicy zwierciadła 330-360 mm i ogniskowej w przedziale 1500-1800 mm.

Najbardziej odpowiadałby mi Taurus tej wielkości, ale Mirek nie robi takich "rozmiarów". Nieco większy jest Taurus 380, ale obecnie nie jest już produkowany, a egzemplarz z drugiej ręki, który mogłem nabyć był droższy niż przewiduje mój budżet.

Parametry takie jak zakładam ma Syriusz produkowany przez ASTROKRAK, ale na ten instrument trzeba składać zamówienie i czekać trzy miesiące, o ile nie będzie spóźnień, a tego właśnie się obawiam.

 

I tu moje zasadnicze pytanie. Czy istnieje inna alternatywa na naszym rynku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała szansa że na naszym rynku działa skrycie jeszcze jakiś nieznany sprzedawca dobrych i niedrogich teleskopów o dużej aperturze.

Najbliższy twoim wymaganiom będzie chyba Celestron StarHopper 12" (304mm/1524mm) za 4849 PLN. Nieco mniejszą aperturę zrekompensuje jakość zwierciadła i bezpieczeństwo transakcji. Niestety jest na zamówienie, tj. 2 tyg. czekania. Ale w końcu 2 tygodnie to nie dwa miesiące które w praktyce rozciągają się do pół roku. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślę, że jak już zamieniać 270mm to na 350mm, nie mniej. Na Syriusza może i poczekasz, ale na Taurusa 380 w podobnej cenie poczekasz pewnie dużo dłużej, a może i nigdy się nie doczekasz zważywszy na ilość wyprodukowanych egzemplarzy. Innej alternatywy na naszym rynku nie widzę. Mógłbyś coś spróbować znaleźć na e-bayu, ale duże armaty rzadko się tam trafiają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chcesz kupic cos na Internecie to jedynym miejscem jest Astromart.com. Unikaj eBaya, wiele tam trefnych ofert. Mozesz miec jednak klopot ze sprowadzeniem tego sprzetu z zagranicy. Malo kto chce wysylac. Bedzie to kosztowalo fortune. Szkoda, poniewaz w Ameryce Polnocnej duze armaty sa bardzo czesto spotykane. Zazwyczaj 30% teleskopow na zlotach to teleskopy powyzej 300mm. Bardzo czesto trafia sie 18", czyli 450mm.

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.