Skocz do zawartości

Shenzhou VI


Tiamat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Dziś nad ranem sfotografowałem z Krakowa chiński statek kosmiczny Shenzhou VI z Fei Junlong i Nie Haisheng na pokładzie. Udało mi się to dopiero czwartej nocy, gdyż wcześniej niebo pokrywały gęste chmury. Dziś, jak widać na dołączonym zdjęciu niewiele brakowało, a też by z tego nic nie było. Statek leciał z zachodu na wschód, maksymalnie 17 stopni nad horyzontem. Nazwy miast pokazują w których momentach statek znajdował się w zenicie nad danym miejscem. Minimalna odległość do statku Shenzhou VI z Krakowa była powyżej 930 km.

 

Obraz jest złożeniem trzech fotografii, każda naświetlana 4 sekundy. Przerwy w rejestracji lotu statku wynikają z przymusu zapisu przez kamerę każdej poprzedniej fotografii na dysku. Zdjęcie zrobione kamerą SBIG ST-2000XM oraz obiektywem PANCOLAR. Obróbka MaximDL oraz Photoshop. Najsłabsze zarejestrowane gwiazdy podchodzą pod 10 mag.

 

Zarejestrowały się również szczątki rakiety, która w 1979 roku wyniosła na orbitę rosyjskiego satelitę Kosmos 1076. Ich rozmiar ocenia się na około 20 metrów. Satelita, zgodnie z opisem, jak prawie wszystkie rosyjskie statki kosmiczne badał przyrodę. Tylko dlaczego w okolicach Pentagonu?:)

Pozdrawiam

Tiamat

Shenzhou_VI_copy.jpg

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję : )

 

Jak identyfikuję? To proste!

Chiński statek wyglada jak podróbka rosyjskiego, schodzi z niego lakier a z niedomkniętej klapy wystają sajgonki. Tajkonautów jest w środku 20...

Rosyjski był dwa razy cięższy niż amerykańskie i miał przymocowaną katiuszę i pepeszę:)

 

A serio to wypada pogratulować Chińczykom sukcesu.

 

Skarbnicą wiedzy jest http://www.heavens-above.com.

http://www.space-track.org

oraz program http://www.heavenscape.com/ niestety płatny z wersją trialową do sterowania protokołem LX

Podobne informacje są też w SN Pro 5.01

Również program Orbitron (polski!)

 

Pozdrawiam

Tiamat

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczere gratulacje za ta fotke - chyba jestes pierwszy w Polsce, ktory sfotografowal Chinczykow w kosmosie, bowiem podczas poprzedniego lotu dwa lata temu to chyba tylko udalo sie to kilku Amerykanom (wiadomo dlaczego :P ).

 

Jaka mniej wiecej jasnosc mial Shenzhou VI podczas przelotu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już lepiej Żywca:)

Jasność 5.1 mag jest wzięta z Heavens-above.com. O jasności wizualnej statku nic nie powiem, ponieważ go nie widziałem. Byłem przejęty foceniem i stwierdziłem, że lepiej kontrolować fotografowanie a później jak japońscy turyści zobaczę sobie na zdjęciach:). Moje "okno widzialności" było bardzo małe. Chmur było bardzo dużo. Widoczna duża ilość gwiazd na zdjęciu może sugerować, że w tych dziurach było dobre niebo. Niestety dość kiepskie. Spodziewałem sie, że przy zapowiadanej jasności 5.1 mag nie ma szans na dostrzeżenie.

Ocena z fotografii jasności ruszającego się obiektu względem nieruchomo naświetlanych gwiazd to coś, czego się nie podejmuję. Może ktoś ma w tym wprawę? Przypuszczam, że była większa. Jasność pozostałości po rakiecie z Kosmosa 1076 oceniam znacznie niżej niż podana w SN na 2 z kawałkiem. Wolno poruszający się Kosmos bardzo słabo zaświetlił zdjęcie.

 

Pozdrawiam

Tiamat

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocena z fotografii jasności ruszającego się obiektu względem nieruchomo naświetlanych gwiazd to coś, czego się nie podejmuję. Może ktoś ma w tym wprawę? Przypuszczam, że była większa. Jasność pozostałości po rakiecie z Kosmosa 1076 oceniam znacznie niżej niż podana w SN na 2 z kawałkiem. Wolno poruszający się Kosmos bardzo słabo zaświetlił zdjęcie.

 

To tak jak z meteorami, tu wszystko zalezy od predkosci na niebie. Im wolniej sie przemieszcza tym obiekt jest jasniejszy na kliszy (CCD), wiec nie sugerowalbym sie tym ze cos jest slabiej widoczne na zdjeciu.

Na pewno predkosci byly rozne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak jak z meteorami, tu wszystko zalezy od predkosci na niebie. Im wolniej sie przemieszcza tym obiekt jest jasniejszy na kliszy (CCD), wiec nie sugerowalbym sie tym ze cos jest slabiej widoczne na zdjeciu.

Na pewno predkosci byly rozne.

Oczywiście. Zwróć uwagę jak niewiele w porównaniu z Chinczykami przeleciał Kosmos. To jest trochę więcej niż 1/3 ich prędkości kątowej.

 

Pozdrawiam

Tiamat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.