Skocz do zawartości

TAL + Astro Pilot Leszka ! - pełen sukces


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj (piątek) odebrałem przesyłkę od Leszka J. z Pilotem i moim silnikiem od TAL'a.

Pierwsze starcie :

Pilot Leszka prezentuje się o niebo lepiej niz ten "oryginał" od TAL'a , wykonanie , jakość materiałów (przyciski) itp. - wszystko przemawia na stronę pilota Leszka .

Dostałem cały układ zamontowany w ZASILACZU z którego jest wyprowadzone tylko gniazdko DIN 5 oraz DB 15 do podłączenia pilota. Rewelacyjne rozwiązanie zważywszy iż w zasilaczu TALa jest kupa miejsca a takie rozwiązanie pozwala na wprowadzenie tylko jednego kabelka - zasilacz - silnik , a także robi cały układ zwartym i zamkniętym.

 

Dziś mialem w końcu chwilę czasu , i zaraz z rana pobiegłem montować wszystko . Wywiercilem otwór w pokrywie mechanizmu , wprowadziłem kabel , przykręciłem silnik i włączyłem .

Wszystko zadziałało od kopa :)

Pilot pozwala na sterownie pracą silnika i w porównaniu z rozwiazaniem jakie dostałem od Himpol'a wszystko chodzi płynnie i bez kłopotu a zarazem nie ma dodatkowych "pojemników" z elektronkią na kablu. Co prawda pilot jest chyba do bardziej zaawansowanych układów i w moim rozwiązaniu nie wpełni mogę korzystać z wszystkich jego funkcji ale to co ma robić - robi bardzo dobrze.

 

Polecam to rozwiązanie wszystkim posiadaczą TALów z mechanizmem firmowym , czekma na rozwiązanie GoTo do TAL'a . Moim zdaniem rozwiązanie Leszka bije na głowę firmowe TAL'a i daje perspektywe na dalszy rozwój (oj Leszku nie odpuszcze Ci GoTo do tego :) ).

 

Dość tych superlatywów , czas na uwagi jakie juz do Leszka napisałem to drobiazgi ale nalezy je moim zdaniem dobobić :

 

1. Dioda świecąca na pilocie - bedzie robic jako latareczka w nocy ,

 

2. Jakieś cudo , uchwyt lub cos w tym stylu do zawieszania pilota pzry teleskopie.

 

Ale jest em wymagający :) , ale strasznie lubię wygodę przy obserwacjach - dlatego połeczka się już robi :).

 

Niebawem zamieszcze zdjęcia jak wyglada to rozwiązanie w wydaniu TAL i Leszek , czyli zdjęcia pilota , przerobionego zasilacza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już Leszzek się do czegoś zabiera to wygląda to jak niezniszczalny, super przemyślany majstersztyk z wykorzystaniem technologii kosmicznych - sam widziałem Leszka jak tworzy ;)

 

rozumiem, że teraz czas otworzyć linię produkcyjną, a montaż przenieść na Daleki Wschód...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

Trochę głupio słuchać tylu pochwał. Ale dziękuję. Tworząc AstroPilota chciałem aby było to właśnie urządzenie uniwersalne. Opinia Bartka potwierdza ten fakt. Jestem pewien, że AstroPilot może współpracować praktycznie z każdym systemem napędowym po większej albo przeważnie mniejszej modyfikacji. Ze względu na (mimo wszystko) sentyment do mojego pierwszego teleskopu U - 'szukacza komet' ponawiam moją prośbę do właściciela montażu U z silnikiem o pomoc przy adaptacji urządzenia to tego systemu. Potrzebny mi jest właściwie sam silnik z zasilaczem abym mógł sprawdzić działanie AstroPilota z silnikiem i dobrać właściwe parametry wzmacniacza. Pierwszy ochotnik otrzyma rozwiązanie 'po kosztach' czyli za ok. 20 PLN. Adaptacja istniejącego napędu na pewno nie będzie inwazyjna i dotychczasowa funkcjonalność zostanie zachowana. Jeśli rozwiązanie zostanie zaakceptowane, to ochotnikowi pozostanie zakupić AstroPilota za 150 PLN i cieszyć się funkcjonalnością nowego sterowania. Może to być także początek budowy pełnego systemu sterowania goto. AstroPilot jaki otrzymał Bartek ma pełną funkcjonalność niezbędną w moim systemie goto. Jeśli rozwiązanie nie zostanie zaakceptowane to oczywiście ochotnik poniesie wyłącznie koszty przesyłki silnika do mnie. Opis rozwiązania dla teleskopów U opublikuję na mojej stronie podobnie jak opublikowałem rozwiązanie dla TAL-a (www.lx-net.prv.pl/tal1.htm).

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.