Skocz do zawartości

Kamery przemysłowe do astrofoto?


Lampka

Rekomendowane odpowiedzi

Czy takie kamery nadają się do zastosowań astronomicznych?

Pytam, bo właśnie ktoś sprzedaje większą ilość na allegro.

Cena wydaje się być bardzo przystępna. Niestety nie mogę w sieci niczego o nich znaleźć. Jedna z nich ma symbol LDH 0801/20.

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=68459836

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=68460061

Mam już dane jednej z nich:

Оптика Ernitec TV Lens F=1,2; диам. = 6mm (Дания).

Разpешение 450 на 450; ПЗС 1/3 дюйма.

Минимальная освещенность 2,2 люкс.

Обзор от 72 до 100 градусов по диагонали.

Питание 210-230V (т.е. встроен сетевой БП)

Потребление 12VA; режим работы - непрерывный.

Мультисистемная PAL/SECAM DK; HЧ Video Out.

7-pin коннектоp для System functions (DC power; двухпроводная сбалансиpованая

передача сигнала; V-lock signal); IRIS коннектор.

Управляемый подогрев объектива; солцезащитный козыpек.

Габаpиты камеpы 82x70x70. Габаpиты в защитной подвеске 240x110x90.

Najważniejsza chyba jest czułość: 2,2 Luxa, no i wyjścia tylko chyba telewizyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do astro się to zupełnie nie nadaje. Kolor zbyt mało czuły. Jako kamera przemysłowa ma bardzo dobrą cenę jeżeli nowa, jeżeli używane to cena taka sobie. Ten rosyjski tekst nie jest od tego w tym tekście jest wymieniony obiektyw bardzo dobrej duńskiej firmy Ernitec, a na Allegro obiektywów nie ma.

 

 

Jeszcze jedno rozbawił mnie tekst Video Out. Tak jak by w kamerze przemysłowej mogło być np. In. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Tam były bez obiektywów. A tekst rosyjski był jedynym jaki znalazłem o tym modelu i hurtem go przeflancowałem.

Ale jeśli w nich z kolorem są problemy, to są jeszcze jakieś kamerki przemysłowe czarno-białe i to ze szkiełkiem:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=69086742

Może warto kupić dla samego obiektywu?

PS. A rosyjski tekst dotyczy parametrów kamery LDH 0801/20 i powinien się w 100% zgadzać z parametrami pierwszej kamery (pomijając of course obiektyw):

kamera001.jpg

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiektyw wygląda na Erniteca i ma napewno bardzo dobrą optykę. Jak ktoś potrzebuje 6mm obiektywu bez auto irysu to napewno warto kupić z kamerą, a kamerę w razie czego na śmietnik. 6mm obiektywy były robione dla kamer z przetwornikiem CCD 1/2" to są konstrukcje nieobecne na rynku od około 8 lat więc same kamery raczej są strasznie wiekowe. Natomiast obiektywy napewno są w doskonałym stanie. Tylko po co komu taka ilośc takich obiektywów.

To mi wygląda na demontaż kamer pracujących w jakims dużym markecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te czarno-białe są tylko trzy:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=69086207

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=69086480

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=69086742

Ale obiektywy są różnej ogniskowej: 16, 2,8 i 6 mm (wszystko F1,4)

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IR oznacza, że obiektyw ma korekcję ostrości w podczerwieni. Inaczej ogniskuje się światło widzialne i podczerwone dlatego jeżeli używamy w nocy np. promieników podczerwieni to powinniśmy użyć takich własnie obiektywów z korekcją IR bo inaczej albo w dzień albo w nocy będziemy mieli nieostry obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację. A tak na marginesie, może warto trochę więcej mówić o kamerach przemysłowych w astrofoto. Utarło się, że Tuocamy to dobra i tania droga, ale może, wobec pojawiających się tanich kamer przemysłowych z demontażu na allegro, warto by ten temat rozwinąć. Na co zwracać uwagę przy kamerach przemysłowych, jakie nie nadają się zupełnie, a na jakie warto zapolować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy do czego mają te kamery służyć. Bardzo dobrze sprawują się przy rejestracji zjawisk zakryciowych i stacji meteorowych. Do tego celu kamera musi być czarno/biała o jak największej czułosci (nie wierzyć w to co jest na temat czułości napisane w instrukcjach) praktycznie chodzi o to aby kamera miała AGC (Auto Gain Control czyli ARW Automatyczną Regulację Wzmocnienia) Jest to funkcja albo załaczana przez użytkowanika albo włączona przez producenta na stałe. Kosztem zwiększonych szumów otrzymujemy duży wzrost czułości kamery. Przy zakryciach i meteorach specjalnie nam te szumy nie przeszkadzają.

Druga grupa kamer to kamery czarno/białe lub kolorowe z możliwością wydłużania czasu ekspozycji w skrajnych przypadkach do prawie 3sek. Kamery przemysłowe mają bardzo żadko taką funkcję ale zdarza sie ze mają. Wyśmienicie nadają się np. do pokazów nieba.

 

Niestety kamery przemysłowe mają wyjścia analogowe (BNC) i do wpółpracy z komputerem potrzebują karty przechwytującej sygnał analogowy. W odróznieniu od WebCamów praktycznie nie mają możliwości ingerowania w taki sposób w ustawienia parametrów kamery jak webcamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Przeglądając strony użytkowników ETX-70 znalazłem taki oto ciekawy wynalazek. Autor nazwał to semi-autoguiding i polega to na umieszczeniu czułej kamery wideo z obiektywem równolegle do osi teleskopu i przesyłaniu obrazu z niej do małego monitorka wideo. Na ekranie widzimy np. obraz gwiazdy i z włączonym prowadzeniem korygujemy przyciskami autopilota jej położenie. Oczywiście to wszystko po to, żeby móc zrobić zdjęcie przez ETX-a. I to z czasem do 5 minut. Niestety przykłady nie są rzucające na kolana. Ale potencjał chyba w tym jakiś jest.

http://www.mathcs.duq.edu/~vergot/astronom...ing/guiding.htm

Strona autora:

http://www.mathcs.duq.edu/~vergot/astronomy/

Kamera ma czułość 0.0003 luxa, ale wiadomo, że to trochę ściema. Poczytałem to i owo na forum i wiem już jak się takie czułości podaje.

Pytanie mam jednak takie. Jaka kamera przemysłowa byłaby wystarczająca do takiego pół-ręcznego prowadzenia przez monitor wideo? Tanie monitorki parocalowe to już chyba nie jest problem. Są z całą pewnością dużo tańsze od laptopa. Ale jak tania mogłaby być taka kamerka, żeby spełniała swoją rolę? Podkreślam, że nie chodzi mi o fotografowanie taką kamerą, a tylko uzyskanie obrazu możliwie słabych gwiazd na żywo i odróżnienie ich na ekranie od niemałego pewnie szumu.

A tak na marginesie - widzę, że kamerami przemysłowymi również można robić zdjęcia nieba:

http://www.teleskop-service.de/VideoCCD/Video/video.htm

Chodzi mi konkretnie o WAT 120N z 1/2" matrycą SONY CCD (ICX419ALL). Zdjęcia z Orionem ED 80 naprawdę robią wrażenie. Szkoda tylko, że kamera kosztuje aż 589 Euro.

PS. Jeszcze co do tego semi-autoguidingu, to pomyślałem że można sytuację odwrócić. Kamerę podłączyć do ETX i robić przez niego korektę prowadzenia, a focić aparatem umieszczonym na górze. Wiem, że niczego nowego nie piszę, ale chodzi głównie o możliwość pominięcia laptopa w tym wszystkim. No i jak cierpliwości wystarczy możnaby pokusić się o naprawdę długie czasy.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie mam jednak takie. Jaka kamera przemysłowa byłaby wystarczająca do takiego pół-ręcznego prowadzenia przez monitor wideo? Tanie monitorki parocalowe to już chyba nie jest problem. Są z całą pewnością dużo tańsze od laptopa. Ale jak tania mogłaby być taka kamerka, żeby spełniała swoją rolę? Podkreślam, że nie chodzi mi o fotografowanie taką kamerą, a tylko uzyskanie obrazu możliwie słabych gwiazd na żywo i odróżnienie ich na ekranie od niemałego pewnie szumu.

 

 

Myślę, że do czegoś takiego wystarczy kamera za około 200-300zł do tego obiektyw 50mm Tevidon Zeissa, który można upolować za około 50zł. Zasięg w okolicach 7-8mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jakie konkretne modele kamer trzeba by mierzyć? Oczywiście mówimy o takich, które mają jak najmniej zbędnych wodotrysków i są czarno-białe. I czy znajdzie się takie z odzysku, nie wiem - z demontażu w marketach czy co. Czy lepiej takie omijać z daleka?

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampko, a może jednak pomyśl o jakimś laptopie, jakiegoś działającego rzęcha na Pentium II z zegarem coś koło 300MHz można już kupic za ok. 200-300 zł to zawsze bedzie lepsze niz monitor na analogową kamerę

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laptopa, to ja mam i to nie takiego rzęcha, bo PIII 1,2 GHz. Ale ma bardzo słabą baterię i jest dosyć egzotycznej firmy Gericom. Bateria kosztuje około 600 zł. A tani monitor czarno-biały 5,5 cala to wydatek rzędu 70-150 zł. Zastanawiam się poprostu, czy takie tv-guidowanie to nie jest prostsze rozwiązanie dla mojego ETX, którego i tak bez inwestycji nie mogę prowadzić softwarowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to tak czy siak akumulator będzie Ci potrzebny, ale jeżeli dołożysz jeszcze na przetwornicę napiecia z 12/220V to bateryjka w Twoim notebooku już nie bedzie taka niezastapiona,

a jeżeli jeszcze, masz w nim port LPT to już guiding mozesz spróbowac zrobic np. taki: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=10159&hl=

czyli podpiąć się programem sterującym pod przyciski pilota

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jakie konkretne modele kamer trzeba by mierzyć? Oczywiście mówimy o takich, które mają jak najmniej zbędnych wodotrysków i są czarno-białe. I czy znajdzie się takie z odzysku, nie wiem - z demontażu w marketach czy co. Czy lepiej takie omijać z daleka?

 

Z czystym sumieniem mógłbym polecić kamery, które sprawdzałem niestety to nie ten poziom cenowy.

Nie ma innego wyjścia jak wziąc kamerę za 200zł i po prostu sprawdzić. Ja wiem, ze dla przeciętnego zjadacza chleba jest to niewykonalne dlatego po powrocie z nart (20 lutego) sprawdzę parę takich kamer i dam znać.

 

Kłopot może być z obiektywem bo cięzko jest kupic w tej chwili obiektyw do kamery przemysłowej z ogniskową od 25mm w górę. Tak jak pisałem najlepiej polować na ebayach i allegro na Tevidony Zeissa za psie pieniądze. Można takze dać do kamery złączke na obiektyw M42 i dołączyć obiektyw foto ale trochę to będzie ważyło.

 

Generalnie pomysł z takim sposobem ręcznego guidowania jest jak najbardziej dobry i co najważniejsze bardzo ergonomiczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampka, moja rada jest taka: pomysł z kamerą i ekranem może jest i fajnie brzmiący ale odpuśc sobie jego realizację. Jak dla mnie jest z granicy dosyć "kosmicznych". Jeśli chcesz już coś robić to kup baterię do laptopa na allegro (używaną ale z nowymi akumulatorami, ja taką kupiłem i chodzi jak miodzio, a kosztuje 50% nówki). Do tego dokupisz weba i za pomocą guidedgoga masz guidowanie a focisz apaartem umieszczonym na teleskopie. Najlepiej wystartować z niezadługimi ogniskowymi, np. 50mm. Papatek swego czasu męczył astrofot na etx70 i piggybacku i z tego co widziałem to ten teleskop jest dosyć delikatny i trzeba być ostrożnym z ciężarem jaki się na nim wiesza. Jemu coś tan nie do końca szło ale to chyba raczej była jakaś wada w jego teleskopie. W każdym razie zainwestujesz kasę w baterię, która zawsze się przyda, teraz i w przyszłości jak ewentualnei zmienisz sprzęt. Idź drogą już przetartą i sprawdzoną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku, dzięki za radę.

Na razie jeszcze nie wiem, co wymyślę z tym ETX-em. Bateria do laptopa z allegro raczej odpada. Niestety ten model nie ma zamienników. Odpadają więc wszelkiej maści Forevery itp. Najbardziej sensowne to kupno zasilacza do laptopa na 12V. I dalej tak, jak piszesz.

Problem z ETX polega jednak na tym, że bez przeróbek pilota i inwestowania w dedykowane kabelki, guidowania nie da się łatwo zrobić. Nie bardzo mam ochotę (i nie wiem też, czy gra warta jest świeczki) pójść ścieżką "full software guiding". Szczerze mówiąc chciałbym ograniczyć ilość elementów takiego zestawu "do fotografowania" i ich wagę do minimum. Z mojego punktu widzenia najlepsza byłaby niewielka, lekka przemysłowa kamera video + maleńki monitorek LCD (lub dużo tańszy CRT około 5") i lekki aparat do robienia zdjęć. Chodzi o to, żeby zachować przenośny charakter takiego zestawu. Bo największą zaletą ETX-70 jest jego mobilność. A jak się zacznie podpinać laptopy, akumulatory, zasilacze, to się może okazać, że nie będzie mi się tego chciało targać i poprzestanę na balkonie, a tam przecież mam 230 V i kiepskie LP.

Najlepszym rozwiązaniem do pół-ręcznego prowadzenia byłaby może cyfrowa kamera video z wyświetlaczem i długoogniskowym obiektywem. Ale tu niestety w grę wchodzi jej cena i, jak się domyślam, niewystarczająca czułość.

Mogę oczywiście pójść drogą sprawdzoną, ale takie korekcyjne naciskanie pilota i korzystanie z firmowego prowadzenia w przypadku tego maleńkiego ETX samo się narzuca. Niczego nie trzeba przerabiać, nie trzeba co parę sekund kręcić pokrętłem i do tego za procesor mam głowę, oko i rękę. I co najważniejsze mogę dotrzeć tam, gdzie naprawdę ciemno. Myślę między innymi o Tatrach. Mój instytut ma stację na Hali Gąsienicowej, a niebo tam, chociaż ograniczone wysokimi graniami, jest naprawdę ciemne. Z racji zawodu, czasem jeżdżę w różne ciemne miejsca i byłoby miło mieć taki zestaw plecakowy.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego punktu widzenia najlepsza byłaby niewielka, lekka przemysłowa kamera video + maleńki monitorek LCD (lub dużo tańszy CRT około 5") i lekki aparat do robienia zdjęć. Chodzi o to, żeby zachować przenośny charakter takiego zestawu.

 

To Cię powinno zainteresować:

 

http://astrosurf.com/buil/elecfinder/test.htm

http://astrosurf.com/buil/watec120n/test.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie, ale rzeczywiście to nie ten przedział cenowy (589 Euro bez złączek itp)

Zresztą znam już te kamerki:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...ndpost&p=168402

BTW. Na stronie, którą podałeś jest dużo ciekawych informacji o spektroskopii, również o "skanowaniu widmowym" Słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Czy taka kamerka warta jest grzechu?

http://www.allegro.pl/item184959675_kamera...wa_wat_508.html

Znana marka za niewielkie pieniądze (na razie). Ma co prawda regulację czasu otwarcia migawki, ale nie znalazłem informacji o AGC. Coś tam w parametrach podawane jest przy AGC off, ale nie widzę nigdzie możliwości zrobienia AGC on.

Wątek stary, ale go odgrzewam bardziej w kontekście zastosowań zakryciowych.

Nie żebym bakcyla załapał ;) Na razie czaję bazę.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.