Skocz do zawartości

odwrotny barlow , zabawa z soczewkami


Gość zbig

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , bawil sie ktos z soczewka dodatnia wlozona tak jak barlow ?

 

Mam do zabawy teleobiektyw z kamerki kwarc . Z przozdu ma 2 klejone z soba soczewki srednicy ok 40 mm . Wkladajac te soczewke do wyciagu przed redukcje z 2" na 1,25" mam cos podobnego jak dodatni barlow . W koncowym efekcie zwieksza ogniskowa okularu i chyba pole widzenia . Sprawdzalem to dla zwyklego plosla . Musialem okiem na boki krecic aby je zobaczyc , normalnie w ploslu widac tylko calosc patrzac do przodu . Wzrastala tez ogniskowa okularu , nie sprawdzalem o ile , ale gora polowa . Lampa rteciowa na ktorej to testowalem tylko troche zolci pokazala na brzegach , obraz byl ostry .

Po demontazu z tego obiektywu soczewki tylnej i dwoch soczewek rozpraszajacych bedacych pod przednia soczewka / ta 40 mm srednicy / powstaje cos w rodzaju okularu zoom o dluzszej ogniskowej . Musze dopiero tym sie pobawic bo wyglada obiecujaco .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze przy okazji . Cienkie soczewki rozpraszajace z tego obiektywu daja ostrzejszy obraz przy podobnej jego wielkosci niz z soczewka barlowa x2 ommi celestrona . W firmowym barlowie obraz jest prawie bez aberacji chromatycznej ale nie tak ostry jak z soczewki ujemnej lecz o dobrze widocznej aberacji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze przy okazji . Cienkie soczewki rozpraszajace z tego obiektywu daja ostrzejszy obraz przy podobnej jego wielkosci niz z soczewka barlowa x2 ommi celestrona . W firmowym barlowie obraz jest prawie bez aberacji chromatycznej ale nie tak ostry jak z soczewki ujemnej lecz o dobrze widocznej aberacji.

Jakiej dobrze widocznej aberracji? Dystorsji? Komie?

 

Dodatnia soczewka w wyciągu to REDUKTOR OGNISKOWEJ, zwiększa światłosiłę i teoretycznie - pole widzenia. Mpże pojawić się winietowanie. Nawet achromat w tej roli może wprowadzać krzywiznę pola a wtedy brzegi będą nieostre gdy środek ostry. Tak więc dowolna soczewka dodatnia niby działać będzie, ale jakość optyczna i efekty uboczne mogą istotnie pogarszać jakość obrazu (aberracja chromatyczna i inne aberracje).

 

Jeśli chodzi o utratę jakości obrazy przez wprowadzanie soczewek - im cieńsza soczewka (mniejsza zdolność skupiająca, oczywiście co do wartości bezwzględnej) - tym mniejsze aberracje, ale i efekt mniejszy. Tzw soczewka cienka (teoretyczna, o zerowej grubości) nie wprowadza aberracji chromatycznej, dystorsji, komy, astygmatyzmu, jeśli jest cienka sferyczna (hahahaha) to jednak ma aberrację sferyczną. Ale i tak nie ma się czym przejmować, bo CIENKA SOCZEWKA NIE ISTNIEJE.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma pogody na praktyczne sprawdzenie, testuje na rteciowej lampie . Wstepnie moge tylko powiedziec, ze wlozenie kilka cm przed okular dodatniej soczewki zmniejsza powiekszenie - oczywiste lecz znacznie zwieksza pole widzenia . Dysponuje tylko soczewkami z historycznej kamerki Kwarc . W obiektywie ma soczewki zazolcajace obraz , ponadto do zblizen ma nakrecane na obiektyw soczewki f250 mm i f667 mm bez wplywu na kolor obrazu .

Wzrost pola widzenia jest kuszacy . Zwykly 9 czy 20 mm plosl gdy ma przed soba jedna z tych soczewek to tak wzrasta mu pole widzenia , ze patrzac prosto nie widze calego obrazu , musze okiem popatrzec na boki . Jest to uciazliwe , ale czasem przyda sie . I w tem sposob ze zwyklego plosla 20 mm mam okular ok 28 mm z 40 mm srednicy soczewka z przodu i kacie patrzenia wiekszym niz oko .

Z tej kamerki uzywam takze szary filtr 4x gwint 46x0,75 .

Moj barlow ma soczewke / klejone 2 / o grubosci ok 10 mm . Jako polowkowy/ soczewka wkrecona do okularu / spisuje sie dobrze , ale jako 2x to juz ostrosc nie zadawala . Soczewki wklesle z obiektywu kwarc bedace w przesuwanej tulei zmieniajacej ogniskowa obiektywu / z góry o grubosci ok 3 mm 2 sztuki / wlozone jako krotki barlow mniej wiecej tak samo zwiekszaja obraz jak 2x ale jest wyraznie ostrzejszy .

Aberacja chromatyczna jest duza , jak z lunetki 60/700 ale ostrosc to kompensuje - testy tylko na ulicznej lampie .

Znowu z tego obiektywu po wyciagnieciu tych 2 soczewek rozpraszajacych mam okular zoom ok 20- 40 mm o wystarczajacym polu widzenia lecz pojawia sie aberacja chromatyczna - mniejsza niz wyzej opisywalem . Dopiero kilka godzin przekladalem soczewki , powinno wyjsc lepiej , jest tez zle wyczerniony .

Zaczalem sie tak bawic, bo kupilem obiektyw sigma 80-200 F3,5-4 na soczewki , ale szkoda go rozbieac bo jest duzo lepiej zrobiony niz rosyjskie . Ma bagnet a potrzebuje gwint zenita . Pewnie sa takie redukcje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma pogody na praktyczne sprawdzenie, testuje na rteciowej lampie.

To lepiej testuj na SZTUCZNEJ GWIEŹDZIE!

Oswietlona mala kulka lustrzana (np. z lozyska kulkowego? bombka choinkowa raczej za duza) stanowi praktycznie punktowe zrodlo swiatla. Im mniejsza kulka tym bardziej punktowa czyli lepsza gwiazda.

 

 

Jaki bagnet? Nie przystosujesz oprawy od EOS-a do Zenitha czy starej Prakticy, bo odleglosc bazowa w korpusie Zenitha/Prakticy jest mniejsza niz w Canonie. Nie da sie ostrzyc na nieskonczonosc. Istniejace adaptery zapewniajace ostrzenie zawieraja soczewki i sa drogie.

Adapter "w druga strone", umozliwiajacy montaz obiektywu z oprawa M-42 do Eosa jest popularny i tani.

 

Pozdrawiam - Milek

 

P.S.

Nie wiem o co chodzi, nagle nie mozna wpisac zadnej polskiej litery. S+Alt zamyka natychmiast edycje.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pogoda dopisala . Po kiolkugodzinnych powrownaniach moge stwierdzic , ze ta moja zabawa z soczewkami to niewypal . Z soczewka skupiajaca przed okularem jest mniejsze powiekszenie i ponad mozliwosci obserwacyjne nieruchomego oka wieksze pole . Niestety wystepuje w tym dodatkowo widocznym polu duze znieksztalcenie - podobne do komy / telep 135/1300 / . W obserwacji mglawic nie przeszkadza .

Z tym teleobiektywem kamerki to za male pole widzenia . Ponadto ogniskowa 30-40mm do mojego teleskopu przy jasnym niebie to nieporozumienie . Tylko aby cos wstepnie znalezc .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kilka lat temu pisałem o reduktorze ogniskowej z dodatniej soczewki instalowanym w czymś takim

http://members.lycos.co.uk/hamal/astro/Spr...0ogniskowej.JPG

Przy jego pomocy zrobiłem wiele fotek pokazywanych na forach, te podpisane 114/500

http://members.lycos.co.uk/hamal/ds.html

do obserwacji też się nadawał robiąc mi f5 z Optisana f8. Reduktor był z soczewki achromatycznej 30mm ogniskowa 135mm.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.