Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Chwilami był dzisiaj super seeing. Próbowałem dostrzec szczelinę na dnie Vallis Alpes, bo była idealnie oświetlona, ale 6" to za mało na tak wąski obiekt. Pięknie prezentował się środek tarczy ze szczeliną Hyginusa i całą resztą księżycowych formacji. Niestety miałem dzisiaj bardzo zmęczone oczy (za dużo wpatrywania się w ekran telefonu) i po dobrej godzinie musiałem odpuścić.

Trzeba zacząć dbać o higienę oczu, komórkę chyba zamknę w jakiejś komórce, bo moje komórki siatkówki w oczach się kiedyś na mnie obrażą (sorry za głupią grę słów, jakoś tak mnie naszło :icon_wink:). 

 

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I niezawodne jak zawsze o wschodzie Słońca księżycowe Apeniny. Długość pasma gór sięga 600 km, a najwyższe szczyty osiągają 5 km. 2 marca.
Wydaje mi się, że za jednym pagórkiem widać niewielkiego Koronawirusa.

Ksiezyc 02 03 2020 kadr3.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno szersze ujęcie obejmujące Morze Deszczu i okalające je łańcuchy górskie Alp i Apeninów. Ich szczyty fotografowane najczęściej w pobliżu terminatora przybierają w płaskim, kontrastowym oświetleniu fantastyczne, niemal abstrakcyjne kształty. Tutaj widoczne są już 3 dni po wschodzie Słońca, oświetlone od góry - i wyglądają znacznie bardziej zwyczajnie. Gdyby nie okrągłe księżycowe kratery można by pomyśleć, że to całkiem ziemskie pasma górskie...

MARE-IMBRIUM-2020-03-05x1800.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usiadłem nad avikami z 5 marca, i jeszcze jedno zdjęcie z Mons Gruithuisen (te dwa kopce powyżej krateru, mają po 2o km) powiedzmy że się nadaje do pokazania i może drugie na którym jest półksiężycowy krater Letronne (średnica 119 km). Resztę skłądam, ale nie zachwyciła, podobnie jak u Lemarca - Księżyc pięknie świecił, był bez mgieł, był wysoko, ale...

Moon_201729_g4_ap1462 wav pop.png

Moon_210158_g4_ap281_conv pop crop.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziony poczuciem patriotycznego obowiązku poddałem dnia 5 marca badaniu naukowemu nasz najważniejszy krajowy krater na Srebrnym Globie. Wyniki nie są jednoznaczne - kształt wyraźnie zaokrąglony, w centrum dwie wypukłe wyniosłości... To jednak za mało by z całą pewnością stwierdzić, że Kopernik była kobietą. Konieczne są dalsze obserwacje.

COPERNICUS-2020-03-05X1800.jpg

Edytowane przez lulu
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Clavius - obiekt zadający kłam historii powstania i ewolucji Księżyca, lansowanej przez oficjalną naukę. Nawet dziecko widzi, że jak robili ten krater, to zrobili w nim dziury układające się od największej do najmniejszej, w regularny ciąg o półkolistym kształcie. Czy taka formacja mogła powstać w wyniku przypadkowego ostrzału przez meteoryty? Bądźmy szczerzy - prawdopodobieństwo jest bliskie zeru. Pozostaje jak zwykle pytanie: Kto za tym wszystkim stoi?

CLAVIUS-2020-03-05.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Morze Przesileń i krater Langrenus. W 1992 roku zauważono na jego powierzchni zmieniające się jarzenie, które przypisano emisji gazów z dna krateru. Co ważne - odkrycia tego dokonano podczas obserwacji za pomocą ziemskiego, 1-metrowego teleskopu. Jak widać na Księżycu stale można wypatrzeć coś nowego, nawet bez pomocy próbników kosmicznych...

LANGRENUS-&-MARE-CRISIUM-2020-03-09.jpg

Edytowane przez lulu
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

27.03.2020

 

Pierwszy raz zbieranie materiału przy pomocy Firecapture. Spoko. Nic się nie wieszało. Nawet próbowałem guidingu Wenus i Księżyca.

Pierwsza fotka.

Losmandy GM8, SCT8", ASI 120MM, Baader Red 610nm longpass

Troszkę za "ciemny" histogram sobie ustawiłem, ale nauka na przyszłość.

Firecapture, AS!, Registax, PS5

 

 

Petavius.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.