Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Pogoda dziś nie rozpieszcza, czas jest, to obrabiam filmiki. Ostatnio w AutoStakert2, ale zauważyłem że niektórzy używają już v.3. Składam, ale i często wyostrzam też w tym AS2. Registax czasami nie dawał rady z kodekami, wielkościa pliku itd. Stąd albo AviStack albo AutoStackert.  Szukającym szczegółów na swoich zdjęciach a używających tych programów chciałem podpowiedzieć, że "Blend Raw in for xx%" ma spory wpływ na liczbę widocznych na końcowym obrazie szczegółów. Domyślnie suwak ustawiony jest na 50%.

Poniżej znany z mostu, którego jednak nie było, fragment Morza Przesileń (Mare Crisium).

Na drugim podłużnym zdjęciu widać mam nadzieję wpływ na jakość szczegółów wspomnianego wyżej Blend Raw. Zdjęcia od lewej do prawej mają ustawienia odpowiednio 5%, 20%, 35%, 55%, 80%. Jak widać lepiej mieć ustawienie 50% niż 80%. Przy sporej liczbie klatek można zejść niżej, (duże zdjęcie przy ustawieniu 20%) i wyłapać cokolwiek więcej. Ja staram się składać zależnie od seeingu i powiększenia 500 do 2000 z 2 - 5 tys klatek.

Mare Crisium 20190323_020128 Y800_g5_ap126_conv sharp 20 pop.jpg

Blended Raw2.jpg

  • Lubię 5
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sezon na wysoko przechodzący wieczorny Księżyc powoli się kończy więc przysiadłem do starego materiału z 15 kwietnia

pierwszy krater, który zwrócił moją uwagę już w trakcie nagrywania to Hainzel. Wygląda jak połączenie 2 kraterów z robakiem lub ufokiem wewnątrz. W rzeczywistości to aż 3 kratery, a robak to krawędź jednego z nich. Zdjęcia z satelitów okrążających Księżyc, które pokazują widok z góry uwidaczniają przenikające się te 3 kratery. Niestety wtedy jako całość Hainzel traci swój niezwykły wygląd

 

Hainzel_05.jpg.dd4f6b22d36a7414f76331659225b956.jpg

 

kolejny ciekawy krater to Moretus. Jest nieco większy od Kopernika i ma podobny kształt ale widać go blisko krawędzi tarczy więc wygląda na podłużny. Przy tym oświetleniu górka centralna sprawia wrażenie pazurka ale to tylko gra światła i cienia. Przy wschodniej krawędzi widać poprzeczne spękania natomiast przy zachodniej warstwowo ułożone tarasy jak winnice na zboczach greckich gór. Wewnątrz zobaczymy kilka małych kraterków, które powstały później

Moretus_05.jpg.70626b0ddffac87cc3b3a926a567cc19.jpg

 

pozdrawiam

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj oj, tu ufoki, tam pazurki :D Faktycznie Hainzeli jest kilka, ale tylko Hainzel C (jeden z tych "nałożonych na siebie") ma taką ciekawą, tarasową strukturę wewnętrznych ścian, że też robiłem 15-go zdjęcia. Mnie kojarzył się z orzeszkiem ziemnym (jeszcze w łupince). Tak bardziej kulinarnie.

Zdaje się, że jak widać coś na niebie, to jest pospolite ruszenie amatorów astronomów czy astro fotografów. A jak jest pogoda to można robić zdjęcia co godzinę, tak światło zmienia kształty kraterów.

Inne na literę H z 15 kwietnia to Helicon Promotorium z miejscem lądowania Łuny 17 (sorki, nie widać !) i Heraklidesem. Na kolejnym zdjęciu Rima Herigonius (cienka kręta linia na dole, po środku), a na czwartym Rimae Hippalus - te są wyraźne). Oczywiście Gassendiego też fotografowałem wtedy, jakżeby nie.

Może w maju też będą ze 2-3 noce z dobrym seeingiem? Oby!

Hainzel Mee 20190415_215001_g3_ap140_conv pop.jpg

Helicon Promotorium Heraclides Łuna 17 Moon_211646_g2_ap335_conv pop.jpg

Herigonius Rima 20190415_213528_g3_ap325_conv.jpg

Hippalus Rimae 20190415_214147_g3_ap352_conv.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na widocznej u nas stronie Księżyca wstaje dzień ! :brawo:

Gdyby nie wiatr, mgiełki, chmury może dałoby się zrobić dobre zdjęcia. Ale to maj, pogoda wczoraj zrobiła się z zasnutym, mlecznym niebem. Popełniłem wczoraj kilkanaście filmów przez lekkie chmury, ale zbliżenia roztańczone, tylko filmy w wersji binned pixel 2x2 dają się jakoś sensownie obrobić. Ponadto taki cienki Księżyc jest ciemny, poniższa fotka Morza Przesileń (Mare Crisium) przez filtr R pozwalający robić 30 kl/sek. W IR ledwo 10 kl/sek przy dużym gainie. Kamera ASI 178MM, ogniskowa 3500 mm, piksele łączone więc tu 5,6 um. Na tej stronie wyżej (post z 1 maja) jest zbliżenie fragmentu Mare Crisium, z Promotorium Olivium i Lavinium.

Pogoda z małym zachmurzeniem ma być w sobotę, może wtedy będzie lepiej widać.

Mare Crisium 20190508_204952_g4_ap871_conv.jpg

  • Lubię 8
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo. Co ciekawsze, sporo tych zdjęć powstało przy jasnym jeszcze niebie przez filtr IR. Korzystałem z tego, że Księżyc był wysoko, a o zachodzie Słońca atmosfera tak nie faluje.

Poniżej trzy zdjęcia z jednego "paska". Na pierwszym króluje Posidonius, poniżej niego wypełniony lawą Le Monnier. Na drugim zdjęciu rzadko fotografowany Romer (lewa strona) i Macrobius (prawa strona zdjęcia). Trzecie to górna część Mare Crisium i Cleomedes, ale w innym oświetleniu niż ostatnio pokazany przez mnie. Jutro jeszcze coś poskładam, to wrzucę.

Moon_192047_g4_ap485_conv pop.jpg

Moon_192253_g4_ap513_conv pop.jpg

Moon_192449_g4_ap503_conv pop.jpg

  • Lubię 8
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posidonius - rewelacja! Sam nie robię ( na razie) zdjęć Księżyca, ale oczywiście jak jest wysoko, zwłaszcza wiosną - to obserwuję -  najczęściej właśnie o zmierzchu na jeszcze dosyć jasnym niebie. Atmosfera jest wtedy stabilna, bo nie ma jeszcze dużych gradientów temperaturowych...no i klimat świetny! :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.