Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Wstałem dzisiaj po czwartej i obserwowałem naszego kochanego kosmicznego sąsiada. Używałem newtona 6" F10, ale tylu szczegółów ile Loxley zarejestrował nie wyłapałem. Te szczeliny w Gassendim są, mówiąc kolokwialnie, mega. Wyciskasz ostatnie soki z tego TS-a. To musi być bardzo dobrze złożony egzemplarz. 

Szacun. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj po raz trzeci zarwałem nockę (i tak trzeba!). Księżyc wspaniale widoczny. Użyłem nawet w bino BCO 10. Zdjęcia Loxleya to rewelacja (nie "mówiąc" o opisach). Patrząc na nie utrwalam sobie to co widziałem i upewniam się, że to nie był sen. W tym moim MAK-u taki detal, że materiału do końca życia nie zabraknie tj. do kiedy nie stracę wzroku. Pozdrawiam Jarek 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie zdjęcia by Loxley są doskonałe, ale te ostatnie sesje...rzucają na kolana. Nie widziałem w sieci tak klimatycznych krajobrazów Księżyca. To nie są zwykłe, doskonale techniczne ujęcia, ale krajobrazy dostrzeżone i umiejętnie pokazane przez artystę. Niesamowita głębia przekazu. Dzięki Loxley.

Ryszard.

  • Lubię 6
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, ryszardo napisał:

Wszystkie zdjęcia by Loxley są doskonałe, ale te ostatnie sesje...rzucają na kolana. Nie widziałem w sieci tak klimatycznych krajobrazów Księżyca. To nie są zwykłe, doskonale techniczne ujęcia, ale krajobrazy dostrzeżone i umiejętnie pokazane przez artystę. Niesamowita głębia przekazu. Dzięki Loxley.

Ryszard.

jednym słowem można by to ująć tak : ,,CUDO" i na tym można zakończyć komentarz.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle ogień. Mam wrażenie, że rejestrujesz więcej szczegółów niż jest dostępne dla 6". Masz jeszcze w stopce Cassegraina RC 9", nie fotografujesz nim ? Te trzy cale więcej w twoich rękach to dopiero byłby czad. 

Rejon Vallis Schróteri w oświetleniu po ostatniej kwadrze moim zdaniem wygląda lepiej niż przed pełnią. Podobnie jest z Claviusem. Idzie jesień więc Księżyc po pełni będzie przez kilka następnych miesięcy lepiej dostępny. Będzie można cieszyć oczy wspaniałymi widokami bez potrzeby wstawania o 3 rano.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, ryszardo napisał:

Wszystkie zdjęcia by Loxley są doskonałe, ale te ostatnie sesje...rzucają na kolana. Nie widziałem w sieci tak klimatycznych krajobrazów Księżyca. To nie są zwykłe, doskonale techniczne ujęcia, ale krajobrazy dostrzeżone i umiejętnie pokazane przez artystę. Niesamowita głębia przekazu. Dzięki Loxley.

Ryszard.

 

Bardzo dziękuję. Miło mi, że tak odbierasz moje zdjęcia. Większość z nich i tak wymaga późniejszej nowej edycji.

Prawdą jest, że duża część kadrów jest wcześniej zaplanowana, ale sam efekt zdjęciowy czasem mnie zaskakuje. Niespodziewane formy cieni, czy pomarszczona powierzchnia tworzą ornament, który jest zachwycający - nie przez to, że je fotografuję ale przez niezwykłą estetykę. Cudownie jest móc odkrywać subtelności, które dodają wartości wielu kadrom.

 

Będę się starał utrzymywać odpowiedni poziom następnych zdjęć. Dziękuję Ryszard.

 

 

36 minut temu, esiulek napisał:

jednym słowem można by to ująć tak : ,,CUDO" i na tym można zakończyć komentarz.

 

Dziękuję za komplement. Miło mi, że trafiam w Twój gust.

 

10 minut temu, anatol napisał:

Jak zwykle ogień. Mam wrażenie, że rejestrujesz więcej szczegółów niż jest dostępne dla 6". Masz jeszcze w stopce Cassegraina RC 9", nie fotografujesz nim ? Te trzy cale więcej w twoich rękach to dopiero byłby czad. 

Rejon Vallis Schróteri w oświetleniu po ostatniej kwadrze moim zdaniem wygląda lepiej niż przed pełnią. Podobnie jest z Claviusem. Idzie jesień więc Księżyc po pełni będzie przez kilka następnych miesięcy lepiej dostępny. Będzie można cieszyć oczy wspaniałymi widokami bez potrzeby wstawania o 3 rano.

 

Dziękuję.

Cassegren miał swoje lata świetności, ale jest ciężko go kolimować a dryf termiczny bardzo daje się we znaki. Trochę to może zakrawać na przechwałki, ale poziom zdjęć z refraktora 6" jest wyższy niż w CRC 9". Dużo przyczyn składa się na to.

 

Jestem podekscytowany planami na 16/17 września, kiedy po długiej przerwie będę mógł podziwiać cienie na Mare Crisium. Gdybym mógł utrzymać ten poziom zdjęć co teraz, cieszyłbym się fantastycznym widokiem.

 

Dziękuję wszystkim za miłe komentarze. Bardzo mnie one motywują. Pozdrawiam.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Loxley napisał:

Może już jesteście znużeni (przynajmniej mam takie wrażenie)?

 

Po prostu patrzy człowiek i podziwia, a żadne słowa nie oddadzą tego piękna, które stworzyłeś.

Zwykle rzuci człowiek okiem na jakieś fotki, no fajne, ładne i tyle. Te Twoje ostanie zdjęcia przeglądam już któryś raz.

Także podzielam post Ryszardo. Te fotki poza tym, ze są doskonałe technicznie, to zawierają jeszcze coś ważniejszego. W nich zawarta jest magia Księżyca.

Chcemy więcej :)

Edytowane przez JSC
  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie "Księżycowe zakamarki" to główny wątek na tym forum. Jak tylko jest w nim coś nowego to od razu tam zaglądam. Kiedyś więcej osób wrzucało to fotki teraz wysoki poziom podtrzymujesz w zasadzie tylko Ty, Loxley. Nie przestawaj focić! Rób to do końca świata i jedną pełnię dłużej ! Może kiedyś przerzucisz się na większy sprzęt, to dopiero byłyby widoki jakbyś robił zdjęcia jakimś planetarnym (w sensie fotograficznym) newtonem 8-10".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, JSC napisał:

Przy okazji zapytam. Masz może Loxley jakąś stronę www. gdzie byłyby wszystkie Twoje zdjęcia, a przynajmniej większość?

Nie mam własnej strony, ale jeśli chciałbyś obejrzeć większą ilość wybranych zdjęć, to zapraszam na Astrobin, do galerii na moim koncie:  https://www.astrobin.com/users/Loxley/

 

Bardzo dziękuję za życzliwe, miłe i motywujące słowa. 

 

-Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, anatol napisał:

Dla mnie "Księżycowe zakamarki" to główny wątek na tym forum. Jak tylko jest w nim coś nowego to od razu tam zaglądam. Kiedyś więcej osób wrzucało to fotki teraz wysoki poziom podtrzymujesz w zasadzie tylko Ty, Loxley. Nie przestawaj focić! Rób to do końca świata i jedną pełnię dłużej ! Może kiedyś przerzucisz się na większy sprzęt, to dopiero byłyby widoki jakbyś robił zdjęcia jakimś planetarnym (w sensie fotograficznym) newtonem 8-10".

W dalekiej perspektywie chciałbym wykorzystać Newtona 12-14 cali w konfiguracji typowo planetarnej. Kusi mnie skala 4-5 metrów, czyli dwukrotnie większa od tej, którą mam. To nawet naturalne, bo w ciągu 2-3 lat fotograficzne wyeksploatuję Księżyc. 

Jestem wdzięczny za słowa, którymi wspierasz mnie. Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Loxley napisał:

W dalekiej perspektywie chciałbym wykorzystać Newtona 12-14 cali w konfiguracji typowo planetarnej. Kusi mnie skala 4-5 metrów, czyli dwukrotnie większa od tej, którą mam. To nawet naturalne, bo w ciągu 2-3 lat fotograficzne wyeksploatuję Księżyc. 

 

No to muszę powiedzieć, że czeka Cię trudne zadanie z uzyskaniem takiej jakości fotografii jak refraktorem. Nawet takim stosunkowo niewielkim 152 milimetrowym. Mam wrażenie, że w swoich pracach wykorzystujesz grę świateł, dynamikę zdarzeń w pobliżu terminatora. Newton to znacznie utrudni,,,, Chyba, że taka totalnie konfiguracja planetarna typu f/8 natywnie. Tuba ok 3m długości.... Ale jest o co walczyć!

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam wątek był mi bardzo pomocny przy doborze pierwszego teleskopu, przejrzałem wszystkie strony, a było to jakieś 5 lat temu, dziękuję @lemarc, od tego czasu, ta część forum jest moim ulubionym miejscem, do którego zawsze wracam...jak do domu...

@Loxley - Twoje zdjęcia poza skalą i do tego opisy dzięki którym moja wiedza Księżycu nabrała innego wymiaru, a sama forma słowa pisanego, po prostu bardzo przyjemnie się Ciebie czyta

 

Edytowane przez gawain74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.